Ўзбекистон Президентининг Францияга давлат ташрифи якунланди
Давлатимиз раҳбари Париж шаҳрида Франция Президенти Эммануэль Макрон билан самарали музокаралар ўтказди.
Саммит якунида Стратегик шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисида қўшма декларация, шунингдек, ҳамкорликнинг турли йўналишлари бўйича битимларнинг салмоқли тўплами қабул қилинди.
Президентимиз Франциянинг етакчи компания, банк ва ташкилотлари раҳбарлари билан давра суҳбатида иштирок этди. Умумий қиймати 6,5 миллиард евро бўлган аниқ кооперация лойиҳаларини амалга оширишни назарда тутувчи Инвестиция ва инновация соҳаларида ҳамкорлик дастури қабул қилинди.
Икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган салмоқли ҳиссаси учун Ўзбекистон Республикаси Президенти Франция Республикасининг олий мукофоти - Фахрий легион ордени билан тақдирланди.
Ташриф доирасида Франция Миллий мажлиси Раиси Яэль Браун-Пиве ва Париж шаҳри мэри Анн Идальго билан учрашувлар ўтказилди. Париж шаҳри кўчаларидан бирига Самарқанд номини беришга бағишланган маросим бўлди.
ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле билан музокараларда ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари ҳамда ташкилот Бош конференциясининг Самарқанд шаҳридаги 43-сессиясига тайёргарлик кўриш масалалари муҳокама қилинди.
Ташриф тадбирлари якунлангач, "Орли" халқаро аэропортида давлатимиз раҳбарини Франция спорт ва ёшлар вазири Мари Барсак ва бошқа расмий шахслар кузатиб қўйди.

Государственный визит Президента Узбекистана во Францию завершился
Насыщенная программа исторического государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева во Французскую Республику завершилась.
В ходе пребывания в городе Париже глава государства провел плодотворные переговоры с Президентом Франции Эммануэлем Макроном.
По итогам саммита была принята Совместная декларация об установлении отношений стратегического партнерства, а также солидный пакет соглашений по различным направлениям взаимодействия.
Лидер нашей страны принял участие в работе «круглого стола» с руководителями ведущих компаний, банков и организаций Франции. Принята Программа сотрудничества в инвестиционной и инновационной сферах, предусматривающая реализацию конкретных проектов кооперации на сумму 6,5 миллиарда евро.
За значительный вклад в развитие двустороннего сотрудничества Президент Республики Узбекистан был награжден Орденом Почётного легиона – высшей наградой Французской Республики.
В рамках визита состоялись встречи с председателем Национального собрания Франции Яэль Браун-Пиве и мэром города Парижа Анн Идальго. Прошла церемония присвоения одной из улиц Парижа имени Самарканда.
На перегонах с генеральным директором ЮНЕСКО Одри Азуле обсуждены перспективы дальнейшего развития взаимодействия и вопросы подготовки 43-й сессии Генеральной конференции организации в городе Самарканде.
По завершении мероприятий визита в международном аэропорту «Орли» лидера Узбекистана проводили министр спорта и молодежи Франции Мари Барсак и другие официальные лица.