Ўзбекистон Президентининг Францияга давлат ташрифи якунланди
Давлатимиз раҳбари Париж шаҳрида Франция Президенти Эммануэль Макрон билан самарали музокаралар ўтказди.
Саммит якунида Стратегик шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисида қўшма декларация, шунингдек, ҳамкорликнинг турли йўналишлари бўйича битимларнинг салмоқли тўплами қабул қилинди.
Президентимиз Франциянинг етакчи компания, банк ва ташкилотлари раҳбарлари билан давра суҳбатида иштирок этди. Умумий қиймати 6,5 миллиард евро бўлган аниқ кооперация лойиҳаларини амалга оширишни назарда тутувчи Инвестиция ва инновация соҳаларида ҳамкорлик дастури қабул қилинди.
Икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган салмоқли ҳиссаси учун Ўзбекистон Республикаси Президенти Франция Республикасининг олий мукофоти - Фахрий легион ордени билан тақдирланди.
Ташриф доирасида Франция Миллий мажлиси Раиси Яэль Браун-Пиве ва Париж шаҳри мэри Анн Идальго билан учрашувлар ўтказилди. Париж шаҳри кўчаларидан бирига Самарқанд номини беришга бағишланган маросим бўлди.
ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле билан музокараларда ҳамкорликни янада ривожлантириш истиқболлари ҳамда ташкилот Бош конференциясининг Самарқанд шаҳридаги 43-сессиясига тайёргарлик кўриш масалалари муҳокама қилинди.
Ташриф тадбирлари якунлангач, "Орли" халқаро аэропортида давлатимиз раҳбарини Франция спорт ва ёшлар вазири Мари Барсак ва бошқа расмий шахслар кузатиб қўйди.

The President of Uzbekistan concludes his state visit to France
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, concluded the historic state visit to the French Republic.
During his stay in Paris, President Shavkat Mirziyoyev held productive negotiations with the President of the French Republic, Emmanuel Macron.
Following the summit, a Joint Declaration on the Establishment of a Strategic Partnership was adopted, along with a comprehensive package of agreements covering various areas of cooperation.
The President of Uzbekistan also participated in a roundtable discussion with leaders of France’s top companies, banks, and organizations. A Cooperation Program in Investment and Innovation was also approved, outlining specific joint projects worth €6.5 billion.
For his significant contribution to the development of bilateral cooperation, the President of the Republic of Uzbekistan was awarded the Order of the Legion of Honour, the highest distinction of the French Republic.
As part of the visit, meetings were held with the Speaker of the French National Assembly, Yaël Braun-Pivet, and the Mayor of Paris, Anne Hidalgo. A ceremony was also held to name a street in Paris after Samarkand.
During negotiations with UNESCO Director-General Audrey Azoulay, discussions focused on prospects for further cooperation and preparations for the 43rd session of the UNESCO General Conference in Samarkand.
Following the visit, the French Minister of Sports and Youth, Marie Barsacq, and other officials saw off the President of Uzbekistan at Orly International Airport.