Ўзбекистон Президентининг Францияга давлат ташрифи бошланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макроннинг таклифига биноан давлат ташрифи билан Париж шаҳрига келди.
Самолёт олдида Ўзбекистон етакчисини Франция миллий таълим, олий таълим ва илмий тадқиқотлар вазири Элизабет Борн, Париж ҳарбий округи қўмондони генерал Лоик Мизон ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
"Орли" халқаро аэропортида олий мартабали меҳмон шарафига икки мамлакат давлат байроқлари кўтарилди, фахрий қоровул саф тортди.
Мамлакатимиз делегацияси жойлашган қароргоҳ олдида Францияда ўқиётган, ишлаётган ва илмий изланишлар олиб бораётган бир гуруҳ ватандошларимиз Президент Шавкат Мирзиёевни катта хурсандчилик билан кутиб олди. Давлатимиз раҳбари улар билан самимий суҳбатлашди, ўқиш ва изланишларига муваффақият тилади.
Ташрифнинг асосий тадбирлари бугун, 12 март кунига мўлжалланган.
Дастурга мувофиқ, Елисей саройида олий даражадаги Ўзбекистон-Франция музокаралари бўлиб ўтади.
Шунингдек, давлатимиз раҳбари ЮНЕСКО бош директори Одри Азуле билан учрашув ҳамда Франциянинг етакчи компания ва банклари вакиллари билан давра суҳбати ўтказади.

The state visit of the President of Uzbekistan to France begins
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, has arrived in Paris on a state visit at the invitation of the President of the French Republic, Emmanuel Macron.
Upon arrival, the Minister for National Education, Higher Education and Research of France, Élisabeth Borne, Military Governor of Paris Loïc Mizon, and other officials welcomed the Leader of Uzbekistan at the airport.
In honor of the distinguished guest, the national flags of both countries were raised, and a guard of honor was lined up at the VIP Lounge of Orly International Airport.
At the residence where the Uzbekistan delegation is staying, President Shavkat Mirziyoyev was warmly welcomed by a group of compatriots, including students, professionals, and researchers in France. The Head of state sincerely conversed with them, wishing them success in their studies and research.
The main events of the visit are scheduled for today, March 12.
According to the visit program, high-level Uzbekistan – France talks will take place at the Élysée Palace.
President Shavkat Mirziyoyev will also meet with UNESCO Director-General Audrey Azoulay and participate in a roundtable discussion with representatives of leading French companies and banks.