Ўзбекистон Президенти расмий ташриф билан Малайзияда бўлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Малайзия Бош вазири Анвар Иброҳимнинг таклифига биноан 4-5 февраль кунлари расмий ташриф билан ушбу мамлакатда бўлади.
Ташриф доирасида Куала-Лумпур шаҳрида Бош вазир Анвар Иброҳим билан икки томонлама музокаралар, Малайзиянинг етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашувлар, қўшма бизнес форуми ва бошқа тадбирларда кўзда тутилган.
Бўлажак олий даражадаги музокаралар кун тартибидан Ўзбекистон-Малайзия дўстлик муносабатларини янада ривожлантириш ҳамда амалий ҳамкорликни, шу жумладан, савдо, инвестициялар, инновациялар, технологик кооперация, нефть-кимё, электроника, "яшил" энергетика, "ақлли" қишлоқ хўжалиги, туризм ва бошқа кўплаб устувор йўналишларда кенгайтириш масалалари ўрин олган. Маданий-гуманитар алмашинувни фаоллаштиришга алоҳида эътибор қаратилади.
Етакчилар халқаро сиёсат ва минтақавий ҳамкорликнинг долзарб жиҳатларини ҳам кўриб чиқадилар.
Саммит якунида икки давлат ўртасидаги кенг кўламли шерикликни янада ривожлантиришга қаратилган Қўшма баёнот ва салмоқли битимлар тўплами қабул қилиниши режалаштирилган.
Таъкидлаш жоизки, ташриф арафасида Малайзияда бир қатор муҳим тадбирлар ўтказилмоқда.
Хусусан, етакчи таҳлил марказлари ва тадқиқот тузилмаларининг учрашуви бўлиб ўтди. Яқин кунларда Ўзбекистоннинг туризм салоҳияти ва маданий мероси тақдимотлари, икки мамлакат етакчи олий таълим муассасалари ректорлари форуми ва бошқа тадбирлар ўтказилади.

President of Uzbekistan to pay an official visit to Malaysia
At the invitation of the Prime Minister of Malaysia, Anwar Ibrahim, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay an official visit to Malaysia on February 4-5.
The program in Kuala Lumpur includes bilateral negotiations with Prime Minister Anwar Ibrahim, meetings with top executives of leading Malaysian companies, participation in a joint business forum, and other official events.
The agenda of the upcoming high-level talks will focus on further deepening relations between Uzbekistan and Malaysia and expanding practical cooperation, particularly in key areas such as trade, investment, innovation, technological collaboration, petrochemicals, electronics, green energy, smart agriculture, and tourism. Special attention will be given to enhancing cultural and humanitarian exchanges.
The leaders will also discuss key issues of international politics and regional cooperation.
Following the summit, a Joint Statement is expected to be adopted, along with a comprehensive package of agreements to strengthen the full-scale partnership between the two countries.
It is worth noting that a series of significant events is being held in Malaysia ahead of the visit.
In particular, a meeting of leading analytical and research institutions has already taken place. In the coming days, presentations on Uzbekistan’s tourism potential and cultural heritage, a forum of rectors from top universities in both countries and other significant events will be held.