Ўзбекистон Президенти “AMEA Power”, “М42” ва “IFFCO” компаниялари раҳбарлари билан учрашув ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Абу-Даби шаҳрига ташрифнинг ишбилармонлик дастури доирасида “AMEA Power” компанияси раҳбари Ҳусайн ал-Новайс, “М42” компанияси раҳбари Ҳасан Жасим ал-Новайс ва “IFFCO Group” компанияси раҳбари Шероз Алланни қабул қилди.
“AMEA Power” - қайта тикланувчи энергия соҳасида тез суръатда ривожланаётган компания. 20 мамлакатда умумий қуввати 6 гигаваттдан ортиқ бўлган лойиҳалар портфелига эга. “М42” инновацион технологиялардан фойдаланган ҳолда тиббий хизмат кўрсатиш соҳасида етакчи компаниялардан бири ҳисобланади. “IFFCO Group” озиқ-овқат соҳасида 100 дан ортиқ брендларни бошқаради.
Энергетика, инновациялар, соғлиқни сақлаш ва озиқ-овқат саноатида қўшма лойиҳаларни илгари суриш ҳамда БАА компаниялари билан инновацион ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
"AMEA Power" компанияси билан ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Шамол электр станциялари, энергия сақлаш тизимларини қуриш, нефть-кимё соҳасида юқори технологик ишлаб чиқаришларни ташкил этиш лойиҳаларини жадаллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Бундан ташқари, “М42” компанияси билан геномика соҳасида, "IFFCO Group" билан эса озиқ-овқат саноати ва маиший кимё учун ингредиентлар ишлаб чиқаришда ўзаро манфаатли шерикликни мустаҳкамлашга эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана провел встречу с главами компаний AMEA Power, М42 и IFFCO
В продолжение деловой программы визита в город Абу-Даби Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял глав компаний AMEA Power Хусейна аль-Новайса, М42 Хасана Джасема аль-Новайса и IFFCO Group Шираза Аллана.
AMEA Power – быстрорастущая компания в сфере возобновляемой энергетики. Имеет портфель проектов общей мощностью более 6 гигаватт в 20 странах. M42 – одна из ведущих компаний в сфере медицинских услуг с использованием инновационных технологий. IFFCO Group управляет более 100 брендами в продовольственной области.
Были рассмотрены вопросы продвижения совместных проектов и наращивания инновационного сотрудничества с эмиратскими компаниями в сфере энергетики, инноваций, здравоохранения и пищевой промышленности.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие партнерства с компанией AMEA Power. Особое внимание уделено ускорению реализации проектов по строительству ветровых электростанций, систем хранения энергии, созданию высокотехнологичных производств в нефтехимии.
Кроме того, выражена заинтересованность в укреплении взаимовыгодного партнерства с компанией М42 в области геномики, с IFFCO Group – в производстве ингредиентов для пищевой промышленности и бытовой химии.