2020-yilning 7-mart kuni Toshkentda 8-mart – Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan bayram tadbiri boʻlib oʻtdi.
Tantanada Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz xotin-qizlarini bayram bilan muborakbod etib nutq soʻzladi.
– Yer yuzida insoniyat paydo boʻlibdiki, odamzot muqaddas Ona siymosini, moʻtabar ayol zotini ulugʻlab, hamisha sharaflab keladi. Onalarimiz sharofati bilan Vatanimiz tuprogʻi jannat bogʻlaridek goʻzal va bebahodir. Onalar duosidan yurtimiz tinch, osmonimiz musaffo, ishimizda unum, hayotimizda baraka bor, – dedi davlatimiz rahbari.
Mamlakatimizda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini, gender tenglikni taʼminlashga katta eʼtibor qaratilmoqda. Ayollarimiz oilasini sarishta saqlash bilan birga jamiyat va davlat ishlarida ham faollik koʻrsatmoqda.
Jumladan, Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga saylangan 150 nafar deputatning 32 foizini xotin-qizlar tashkil etdi. Bu koʻrsatkich Senatda va mahalliy kengashlarda 25 foizdan oshdi.
Oʻzbekiston tarixida birinchi marta milliy parlamentda ayollar soni Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan belgilangan tavsiyalarga mos darajaga yetdi. Mamlakatimizning qonun chiqaruvchi organi ayol deputatlar soni boʻyicha dunyodagi 190 ta milliy parlament oʻrtasida 37-oʻringa koʻtarildi. Holbuki, bundan 5 yil avval 128-oʻrinni egallab turgan edik.
Muhtarama ayollarning 16 nafari Vatanimizning eng oliy mukofoti – “Oʻzbekiston Qahramoni” unvoniga sazovor boʻlgan. Davlat va jamoat tashkilotlari tizimida 1 ming 380 nafardan ziyod xotin-qizlar rahbarlik lavozimlarida ishlamoqda. Ularning safi tobora kengayib boryapti. Shu kunlarda tashabbuskor va tashkilotchi ayollar tuman va shahar hokimi lavozimlariga tayinlanayotir.

President Shavkat Mirziyoyev: Peace and wellbeing strengthen through prayers of our mothers and dedication of women
On March 7, 2020, Tashkent hosted a festive event on the occasion of March 8 – International Women's Day.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev delivered a speech and congratulated women on this holiday.
“From time immemorial, humanity has exalted the image of sacred Mother, woman. Our mother's life-giving love inspires us to great deeds and we strive to turn our native land into a beautiful, blooming place. Peace and wellbeing are strengthened in the country through prayers of our mothers and dedication of women, our daily hard work gives results and life is illuminated with the light of kindness, filled with even deeper meaning”, says the Head of the state.
Uzbekistan focuses on ensuring women’s rights and interests, ensuring gender equality. In addition to household chores, women are actively involved in the affairs of society and the state.
According to the results of recent elections, women won 32 percent of total (150) seats in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis. In the Senate and Local Councils, this figure exceeded 25 percent.
For the first time in the history of Uzbekistan, representation of women in the National Parliament has reached the level corresponding to the UN recommendations. According to this indicator, the legislative body of Uzbekistan has risen to the 37th place among 190 national parliaments of the world, whereas 5 years ago it occupied 128th place in this rating.
Sixteen of our esteemed women have been awarded the highest award of Motherland – “Uzbekiston Qahramoni” (“Hero of Uzbekistan”). More than 1380 women and girls work in government and public organizations in senior positions. And this row is only growing. Recently, worthy, initiative and organizational women were appointed as khokims of districts and cities.
Today's event marked the worthy contribution of women to development of production, education, medicine, science, culture and sports.