Ушбу логистика маркази “Tashkent Pharma Park” инновацион кластери ҳудудида ўн гектар майдонда жойлашган. Лойиҳанинг умумий қиймати 40 миллион доллар бўлиб, уч қаватли маъмурий бино, омборлар, меҳмонхона, ошхона ва ётоқхона қурилган. 300 дан ортиқ иш ўрни яратилган.
Маҳсулотларни сақлаш жойи 50 минг квадрат метр. Бу ерда катта ҳажмдаги фармацевтика маҳсулотларини халқаро стандартлар асосида қабул қилиш, сақлаш ва тарқатиш имконияти мавжуд. Бу босқичлар тўлиқ рақамлаштирилган.
Давлатимиз раҳбари ушбу жараёнларни кўздан кечирди.
Логистика маркази “Tashkent Pharma Park” фармацевтика кластеридаги бошқа ишлаб чиқарувчиларга ҳам қўл келади. Маҳсулотларни сақлаш ва экспорт қилишларида халқаро “SAP” тизими орқали амалий ёрдам берилади. Бунинг учун дори воситалари сифатини таъминлаш бўйича “GDP” ва “GSP” сертификатлари ҳамда божхона омбори, халқаро юкларни ташиш учун лицензиялар мавжуд.
Бу борадаги талабларни таъминлаш учун халқаро стандартларга мувофиқ ҳавони совутиш тизимлари ўрнатилган. Юкларни ортиш пайтида ҳам ҳарорат мўътадиллиги таъминланади. Йигирмадан ортиқ юк машиналарида ташиш хизматлари ҳам кўрсатилади. Мажмуада бундай транспортлар учун тураргоҳ ва техник хизмат ҳам ташкил этилган.
Бугунги кунда Россия, Қозоғистон, Туркманистон, Қирғизистон, Германия, Польша, Франция, Венгрия, Руминия ва Туркия каби давлатлар билан логистик алоқалар ўрнатилган. Бу география йилдан йилга кенгайиб бормоқда.
Мутасаддиларга маҳсулотларни сақлаш ва расмийлаштиришда қулайликларни ошириш, таннархни камайтириб, дориларни арзонлаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Компания фармацевтика бозорини мунтазам ўрганиб, тиббиёт соҳасидаги эҳтиёжларни ҳам таҳлил қилиб боради. Натижада етказиб бериш йўналиши кўлами кенгайиб бормоқда. Ушбу корхона мамлакатимиз ҳудуди бўйлаб 7 минг 500 дан ортиқ дорихонага товарлар етказиб беради. Шунингдек, онлайн дорихона хизмати йўлга қўйилган бўлиб, бу борадаги ҳамкорлар сони ҳам ортмоқда.
Бу ерда “GPH Academy” лойиҳаси йўлга қўйилган бўлиб, қатор олий таълим муассасалари билан ҳамкорлик қилинмоқда. Учта таълим даргоҳида амалий машғулот хоналари ташкил этилди. Уч минг нафар фармацевт малака ошириш курсларидан ўтди. Ўттиз нафарга яқин талаба ушбу лойиҳанинг стипендия ва грантларига эга бўлди.

A logistics hub has started operating in the pharmaceutical cluster
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the activities of the Grand Pharm Logistics Hub in Zangiota district of Tashkent region.
The hub is located on the territory of the Tashkent Pharma Park innovation cluster and occupies an area of 10 hectares. As part of the $40 million project, a three-story administrative building, warehouses, a hotel, a canteen, and a hostel were built. More than 300 jobs were created.
The warehouse premises are 50 thousand square meters. The center can receive, store, and distribute large batches of pharmaceutical products per international standards. All processes are fully digitalized.
The Head of state got acquainted with the work of the hub.
The logistics center will also become an essential support for other manufacturers in the Tashkent Pharma Park. It provides storage and export services for products through the international SAP system. There are GDP and GSP certificates and licenses for customs warehouses and global transportation.
Air cooling systems have been installed to ensure stable temperatures even during cargo loading to maintain high-quality standards. The center also provides transportation services with more than 20 trucks, for which parking and maintenance are provided.
To date, logistic links have been established with Russia, Kazakhstan, Turkmenistan, Kyrgyzstan, Germany, Poland, France, Hungary, Romania, and Türkiye. The geography of cooperation continues to expand.
Responsible persons have been instructed to facilitate the simplification of storage and registration processes for products, reduce costs, and increase the availability of medicines.
The company regularly analyzes the pharmaceutical market and the needs of the medical sector, which helps expand supply routes. Currently, it supplies products to more than 7.5 thousand pharmacies across the country. In addition, an online pharmacy service has been introduced, and the number of partners in this area continues to grow.
As part of the GPH Academy project, cooperation has been established with several higher education institutions. Workshops have been created in three universities. Three thousand pharmacists have completed advanced training courses, and about thirty students have received scholarships and grants within the framework of this project.