Ушбу логистика маркази “Tashkent Pharma Park” инновацион кластери ҳудудида ўн гектар майдонда жойлашган. Лойиҳанинг умумий қиймати 40 миллион доллар бўлиб, уч қаватли маъмурий бино, омборлар, меҳмонхона, ошхона ва ётоқхона қурилган. 300 дан ортиқ иш ўрни яратилган.
Маҳсулотларни сақлаш жойи 50 минг квадрат метр. Бу ерда катта ҳажмдаги фармацевтика маҳсулотларини халқаро стандартлар асосида қабул қилиш, сақлаш ва тарқатиш имконияти мавжуд. Бу босқичлар тўлиқ рақамлаштирилган.
Давлатимиз раҳбари ушбу жараёнларни кўздан кечирди.
Логистика маркази “Tashkent Pharma Park” фармацевтика кластеридаги бошқа ишлаб чиқарувчиларга ҳам қўл келади. Маҳсулотларни сақлаш ва экспорт қилишларида халқаро “SAP” тизими орқали амалий ёрдам берилади. Бунинг учун дори воситалари сифатини таъминлаш бўйича “GDP” ва “GSP” сертификатлари ҳамда божхона омбори, халқаро юкларни ташиш учун лицензиялар мавжуд.
Бу борадаги талабларни таъминлаш учун халқаро стандартларга мувофиқ ҳавони совутиш тизимлари ўрнатилган. Юкларни ортиш пайтида ҳам ҳарорат мўътадиллиги таъминланади. Йигирмадан ортиқ юк машиналарида ташиш хизматлари ҳам кўрсатилади. Мажмуада бундай транспортлар учун тураргоҳ ва техник хизмат ҳам ташкил этилган.
Бугунги кунда Россия, Қозоғистон, Туркманистон, Қирғизистон, Германия, Польша, Франция, Венгрия, Руминия ва Туркия каби давлатлар билан логистик алоқалар ўрнатилган. Бу география йилдан йилга кенгайиб бормоқда.
Мутасаддиларга маҳсулотларни сақлаш ва расмийлаштиришда қулайликларни ошириш, таннархни камайтириб, дориларни арзонлаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Компания фармацевтика бозорини мунтазам ўрганиб, тиббиёт соҳасидаги эҳтиёжларни ҳам таҳлил қилиб боради. Натижада етказиб бериш йўналиши кўлами кенгайиб бормоқда. Ушбу корхона мамлакатимиз ҳудуди бўйлаб 7 минг 500 дан ортиқ дорихонага товарлар етказиб беради. Шунингдек, онлайн дорихона хизмати йўлга қўйилган бўлиб, бу борадаги ҳамкорлар сони ҳам ортмоқда.
Бу ерда “GPH Academy” лойиҳаси йўлга қўйилган бўлиб, қатор олий таълим муассасалари билан ҳамкорлик қилинмоқда. Учта таълим даргоҳида амалий машғулот хоналари ташкил этилди. Уч минг нафар фармацевт малака ошириш курсларидан ўтди. Ўттиз нафарга яқин талаба ушбу лойиҳанинг стипендия ва грантларига эга бўлди.

В фармацевтическом кластере начал деятельность логистический хаб
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью логистического центра «Grand Pharm Logistics Hub», расположенного в Зангиатинском районе Ташкентской области.
Хаб находится на территории инновационного кластера «Tashkent Pharma Park» и занимает площадь 10 гектаров. В рамках проекта стоимостью 40 миллионов долларов были построены трехэтажное административное здание, склады, гостиница, столовая и общежитие. Создано более 300 рабочих мест.
Площадь складских помещений составляет 50 тысяч квадратных метров. Центр способен принимать, хранить и распределять крупные партии фармацевтической продукции в соответствии с международными стандартами. Все процессы полностью цифровизированы.
Глава государства ознакомился с работой хаба.
Логистический центр также станет важной поддержкой для других производителей, входящих в кластер «Tashkent Pharma Park». Он предоставляет услуги хранения и экспорта продукции через международную систему SAP. Имеются сертификаты GDP и GSP, лицензии на таможенные склады и международные перевозки.
Для соблюдения высоких стандартов качества установлены системы охлаждения воздуха, которые обеспечивают стабильную температуру даже во время погрузки грузов. Центр также предоставляет услуги транспортировки более чем 20 грузовыми автомобилями, для которых организованы стоянки и техническое обслуживание.
На сегодняшний день установлены логистические связи с Россией, Казахстаном, Туркменистаном, Кыргызстаном, Германией, Польшей, Францией, Венгрией, Румынией и Турцией. География сотрудничества продолжает расширяться.
Ответственным лицам поручено содействовать упрощению процессов хранения и оформления продукции, снижению себестоимости и повышению доступности лекарств.
Компания регулярно анализирует фармацевтический рынок и потребности медицинского сектора, что способствует расширению направлений поставок. На данный момент она обеспечивает продукцией более 7,5 тысячи аптек по всей стране. Кроме того, внедрена услуга онлайн-аптеки, и число партнеров в этой сфере продолжает расти.
В рамках проекта «GPH Academy» налажено сотрудничество с рядом высших учебных заведений. В трех вузах созданы классы-практикумы. Три тысячи фармацевтов прошли курсы повышения квалификации, а около тридцати студентов получили стипендии и гранты в рамках данного проекта.