Бўстонлиқда кенг миқёсли туризм маркази қурилади
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманида қурилиши мўлжалланган халқаро туризм маркази тақдимоти билан танишди.
Дунё билан алоқалар кенгайиб, инфратузилма ривожлангани сари мамлакатимизнинг туризм салоҳияти ҳам ошмоқда. Шундай жозибадор масканлардан бири, шубҳасиз, Бўстонлиқ тумани. Чорвоқ сув омбори ва дарёлари, қорли тоғлари, хушманзара дарахтзорлари боис у ерда йилнинг барча фаслида мароқли ҳордиқ чиқариш мумкин.
Давлатимиз эътибори билан сўнгги йилларда Бўстонлиқда кўплаб янги мажмуалар барпо этилди, Амирсой, “Белдирсой-Чимён-Нанай” курорти каби лойиҳалар амалга оширилди. Хусусан, сўнгги беш йилда 2 триллион сўмдан зиёд инвестиция киритилиб, 13 мингдан зиёд ўринга эга 59 та янги туризм иншооти ишга туширилди.
Бундай натижалар чет эллик инвесторларни ўзига тортмоқда, янада катта миқёсдаги лойиҳаларга йўл очмоқда. Жумладан, озарбайжонлик ишбилармон Эмин Агаларов бир қатор йирик хорижий компаниялар билан шерикликда Чорвоқ сув омбори бўйида “Sea Breeze Uzbekistan” халқаро туризм маркази барпо этиш истагини билдирмоқда.
Лойиҳага кўра, унда дам олиш, чўмилиш ва спорт масканлари, меҳмонхоналар, коттежлар, турар жойлар бўлади. Халқаро брендларнинг дўконлари, ресторан ва хизмат шохобчалари очилади. Турли фестиваллар, концертлар ва бошқа маданий тадбирлар ўтказилади. Икки қирғоқ ўртасида кўприк қурилиб, келувчиларга қулайлик оширилади. Келажакда ўзига хос туризм хабига айланиб, унда йил давомида дам олиш ва яшаш мумкин бўлади.
Давлатимиз раҳбари бу таклифни маъқуллаб, уни халқаро тажриба асосида лойиҳалаштириш ва босқичма-босқич қуриш зарурлигини таъкидлади. Бош вазир бошчилигида комиссия тузиб, лойиҳанинг ҳуқуқий асосини яратиш, инфратузилма масалаларини ҳал этиш бўйича кўрсатмалар берди.

В Бостанлыке планируется создание масштабного центра туризма
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом международного туристического центра, который планируется построить в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
С расширением международных связей и развитием инфраструктуры нашей страны стремительно растет и туристический потенциал. Одним из самых привлекательных центров туризма, несомненно, является Бостанлыкский район. Благодаря Чарвакскому водохранилищу, рекам, снежным горам и живописным лесам это место идеально подходит для отдыха в любое время года.
За последние годы благодаря постоянной поддержке со стороны государства в Бостанлыкском районе было создано множество новых комплексов, включая курорты «Амирсай» и «Бельдерсай-Чимган-Нанай». В частности, за последние пять лет в район было привлечено более 2 триллионов сумов инвестиций, введено в эксплуатацию 59 новых туристических объектов на 13 тысяч мест.
Эти достижения привлекают внимание зарубежных инвесторов и открывают двери для реализации еще более масштабных проектов. Так, азербайджанский предприниматель Эмин Агаларов и ряд других крупных инвестиционных компаний выразили готовность построить международный туристический центр “Sea Breeze Uzbekistan” на берегу Чарвакского водохранилища.
Согласно проекту, центр будет включать зоны отдыха, пляжи, спортивные площадки, гостиницы, коттеджи и жилые комплексы. Также планируется открытие магазинов под международными брендами, ресторанов и сервисных точек. Здесь будут проводиться различные фестивали, концерты и культурные мероприятия. Для удобства посетителей будет построен мост через залив. В перспективе центр станет уникальным туристическим хабом, где можно будет отдыхать и жить круглый год.
Президент поддержал это предложение, отметив необходимость проектирования и поэтапного строительства центра на основе передового международного опыта. Дано указание создать комиссию во главе с Премьер-министром и разработать правовые основы реализации проекта, а также содействовать в решении инфраструктурных вопросов.