Бўстонлиқда кенг миқёсли туризм маркази қурилади
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманида қурилиши мўлжалланган халқаро туризм маркази тақдимоти билан танишди.
Дунё билан алоқалар кенгайиб, инфратузилма ривожлангани сари мамлакатимизнинг туризм салоҳияти ҳам ошмоқда. Шундай жозибадор масканлардан бири, шубҳасиз, Бўстонлиқ тумани. Чорвоқ сув омбори ва дарёлари, қорли тоғлари, хушманзара дарахтзорлари боис у ерда йилнинг барча фаслида мароқли ҳордиқ чиқариш мумкин.
Давлатимиз эътибори билан сўнгги йилларда Бўстонлиқда кўплаб янги мажмуалар барпо этилди, Амирсой, “Белдирсой-Чимён-Нанай” курорти каби лойиҳалар амалга оширилди. Хусусан, сўнгги беш йилда 2 триллион сўмдан зиёд инвестиция киритилиб, 13 мингдан зиёд ўринга эга 59 та янги туризм иншооти ишга туширилди.
Бундай натижалар чет эллик инвесторларни ўзига тортмоқда, янада катта миқёсдаги лойиҳаларга йўл очмоқда. Жумладан, озарбайжонлик ишбилармон Эмин Агаларов бир қатор йирик хорижий компаниялар билан шерикликда Чорвоқ сув омбори бўйида “Sea Breeze Uzbekistan” халқаро туризм маркази барпо этиш истагини билдирмоқда.
Лойиҳага кўра, унда дам олиш, чўмилиш ва спорт масканлари, меҳмонхоналар, коттежлар, турар жойлар бўлади. Халқаро брендларнинг дўконлари, ресторан ва хизмат шохобчалари очилади. Турли фестиваллар, концертлар ва бошқа маданий тадбирлар ўтказилади. Икки қирғоқ ўртасида кўприк қурилиб, келувчиларга қулайлик оширилади. Келажакда ўзига хос туризм хабига айланиб, унда йил давомида дам олиш ва яшаш мумкин бўлади.
Давлатимиз раҳбари бу таклифни маъқуллаб, уни халқаро тажриба асосида лойиҳалаштириш ва босқичма-босқич қуриш зарурлигини таъкидлади. Бош вазир бошчилигида комиссия тузиб, лойиҳанинг ҳуқуқий асосини яратиш, инфратузилма масалаларини ҳал этиш бўйича кўрсатмалар берди.

A large tourist center is planned to be built in Bostanlyk
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the project of an international tourist center, which is planned to be built in Bostanlyk district of Tashkent region.
With the expansion of international relations and the development of Uzbekistan’s infrastructure, tourism potential is also growing rapidly. One of the most attractive tourism centers is undoubtedly Bostanlyk district. Thanks to the Charvak reservoir, rivers, snowy mountains, and picturesque forests, this place is ideal for recreation at any time of the year.
In recent years, thanks to the constant support of the state, many new complexes have been created in Bostanlyk district, including the Amirsay and Beldersay-Chimgan-Nanay resorts. In particular, over the past five years, more than 2 trillion UZS of investment have been attracted to the district, and 59 new tourist facilities with 13 thousand beds have been commissioned.
These achievements attract the attention of foreign investors and open the door to the implementation of even larger projects. Thus, Azerbaijani businessman Emin Agalarov and several other large investment companies expressed their readiness to build the international tourist center “Sea Breeze Uzbekistan” on the shore of the Charvak reservoir.
According to the project, the center will include recreation areas, beaches, sports grounds, hotels, cottages, and residential complexes. It is also planned to open stores under international brands, restaurants and service points. Various festivals, concerts, and cultural events will be held here. A bridge will be built across the bay for visitors’ convenience. In the future, the center will become a unique tourist hub where you can relax and live all year round.
The President supported this proposal, noting the need for the design and phased construction of the center based on advanced international experience. An order was given to create a commission headed by the Prime Minister, develop a legal framework for the implementation of the project, and assist in resolving infrastructure issues.