Энергетика соҳасида 18 та мажмуа ишга туширилди, яна 6 тасининг қурилиши бошланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 13 декабрь куни янги энергетика қувватларини ишга тушириш ҳамда навбатдагиларини қуришга бағишланган тантанали маросимда иштирок этди.
Булар мамлакатимизда энергетика тизими барқарорлигини ошириш бўйича қилинаётган кенг кўламли ишларнинг давомидир. Ўтган йили декабрда 5 та қуёш ва 1 та шамол электр станцияси ишга туширилган эди. Давлатимиз раҳбарининг ҳудудларга ташрифларида ҳам кўплаб лойиҳаларга асос солинмоқда.
Бу галги маросимда умумий қиймати 7 миллиард доллардан зиёд 24 та лойиҳа тайёрланган. Хусусан, Бухоро, Навоий, Наманган ва Тошкент вилоятларида қарийб 2,3 минг мегаватт қувватга эга 5 та қуёш ва шамол электр станцияси ҳамда 5 та юқори кучланишли подстанция қуриб битказилган. Ўзбекистонда илк бор Андижон ва Фарғонада 300 мегаваттли энергия сақлаш тизими барпо этилган. Қашқадарёда 400 мегаваттли электр станцияси, Тошкент шаҳрида замонавий когенерация қурилмаси, Андижон, Сурхондарё ва Тошкент вилоятларида 4 та кичик ГЭС шай ҳолатга келтирилган.
Шунингдек, Фарғона, Самарқанд, Навоий, Тошкент вилоятлари ва Тошкент шаҳрида 2,5 минг мегаваттли 6 та электр иншооти қурилиш арафасида.
Ушбу янги лойиҳалар орқали келгуси йилларда қўшимча 9,5 миллиард киловатт соат электр ишлаб чиқарилиб, 2,5 миллиард куб метр табиий газ тежалади, 4,6 миллион тонна зарарли газлар чиқишининг олди олинади.
Энг муҳими, 4 миллиондан зиёд хонадон узлуксиз тоза энергия билан таъминланади. Бу иқтисодиётнинг бошқа соҳаларида ҳам 4 миллиард долларлик қўшилган қиймат яратишга туртки беради.
Умуман, юртимизда келгуси йили жами 84 миллиард киловатт соат электр энергияси ишлаб чиқарилади. Бу 2016 йилга нисбатан 25 миллиард киловатт соат ёки 1,5 баробар кўпдир.
Маросимда Президент Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлаб, бу лойиҳаларнинг барчаси тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳисобига қурилаётганини алоҳида таъкидлади. Шу муносабат билан, Бирлашган Араб Амирликлари, Саудия Арабистони, Туркия, Хитой ва Германия компанияларига, Осиё тараққиёт банки, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки, Ислом тараққиёт банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Жаҳон банкига ҳамкорлик учун миннатдорлик билдирди.
Мамлакатимизда хусусий секторга кенг йўл очилгани натижасида охирги 5 йилда энергетика соҳасига қарийб 20 миллиард доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар кириб келган. Аввал тўлиқ давлат тасарруфида бўлган бу тизимда 24 та мустақил энергия ишлаб чиқарувчи фаолият бошлаган.
Жумладан, “яшил энергетика” соҳасида 3,5 минг мегаваттли ёки 10 миллиард киловатт соатга тенг 16 та йирик қуёш ва шамол электр қувватлари ишга туширилди. Бунинг натижасида жорий йилда тармоқда “яшил энергия” улуши 16 фоиздан ошди.
Маълумки, ўтган йили мамлакатимизнинг ялпи ички маҳсулоти илк бор 100 миллиард долларлик тарихий маррани забт этди. 2030 йилга бориб, иқтисодиётимиз ҳажмини 200 миллиард долларга етказиш мақсад қилинган.
Бу келгуси 5 йилда юртимизда электр энергиясига бўлган эҳтиёжни ҳозиргидан 1,5 баробар оширади. Қолаверса, Париж битими доирасида 2030 йилгача зарарли газлар эмиссиясини 35 фоизга камайтириш мўлжалланган.
Шу боис давлатимиз раҳбари энергетика соҳасидаги навбатдаги режаларга тўхталиб ўтди.
Биринчидан, 2030 йилга қадар яна 19 минг мегаватт “яшил қувват”ларни барпо этилиб, қайта тикланувчи энергия улуши 54 фоизга етказилади. Хусусан, 2025 йилда 3,4 минг мегаваттли 18 та қуёш ва шамол станцияси, 1,8 минг мегаваттли сақлаш тизимлари ишга туширилади. Бунинг натижасида келгуси йили “яшил энергия” ишлаб чиқариш ҳажмлари 12 миллиард киловатт соатга етади.
Шунингдек, келгуси 2 йилда хусусий тадбиркорлар билан бирга 2 мингдан ортиқ кичик ва микро ГЭСлар ташкил қилиш бўйича катта дастур амалга оширилади.
Иккинчидан, электр энергия бозорини эркинлаштириш бўйича навбатдаги қадамлар қўйилад. Хусусан, келгуси йил якунига қадар рақобатли савдолар орқали электр энергияси улгуржи бозори яратилади.
Давлат-хусусий шериклик тақсимлаш тармоқларига ҳам жорий қилиниб, уларни модернизация қилиш учун 4 миллиард доллар инвестиция жалб этилади. Бу борада Самарқанд ҳудудий электр тармоқларини хусусий бошқарувга бериш бўйича илк лойиҳа ишлаб чиқилиб, халқаро тендер эълон қилинди.
Учинчидан, “яшил энергетика” йўналишида минтақавий ва халқаро ҳамкорлик кенгайтирилади. Бу борада биринчи амалий қадамлар қўйилди – “COP29” доирасида Қозоғистон, Озарбайжон ва Саудиялик ҳамкорларимиз билан “яшил энергия”ни Европа минтақасига экспорт қилиш бўйича битим имзоланди.
Марказий Осиё электр энергияси ишлаб чиқариш учун бир вақтнинг ўзида қуёш, шамол, сув каби табиий ресурслар бўйича катта салоҳиятга эга. Бу борада минтақавий энергия тизими барқарорлигини таъминлаш мақсадида қўшни давлатлар билан ягона платформа ишга туширилади.
Тўртинчидан, “яшил энергетика” бошқа соҳа ва тармоқларнинг ривожи, аҳоли турмуш даражаси яхшиланиши учун янги драйверга айланмоқда. Хусусан, аҳоли ва тадбиркорлар томонидан 1 минг мегаваттли қуёш панеллари ўрнатилиб, йилига 1,5 миллиард киловатт соат электр энергияси олинмоқда. Бундай ишлар изчил рағбатлантирилиши, дуал таълим асосида мутахассислар тайёрланиши айтилди.
– Бугунги тадбир юртимиз энергетика тарихида янги саҳифа очади. Bшга туширилаётган бу лойиҳалар орқали нафақат иқтисодий ўсишга эришамиз, балки келажак авлодларимиз учун яшил ва барқарор Ўзбекистоннинг мустақил пойдеворини яратамиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Маросимда Бирлашган Араб Амирликларининг энергетика ва инфратузилма вазири Суҳайл бина Муҳаммад ал-Мазруий, Туркия Республикаси энергетика ва табиий ресурслар вазири Алпарслон Байрактар, Саудия Арабистони Подшоҳлиги энергетика вазири шаҳзода Абдулазиз бин Салмон Ол Сауд ҳам нутқ сўзлади.
Президент Шавкат Мирзиёев рамзий дастакни босиб, 18 та мажмуанинг фаолияти ва 6 та лойиҳанинг қурилишини бошлаб берди.

18 new energy facilities have been commissioned, construction of another 6 capacities has been launched
On December 13, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in a ceremony dedicated to launching new energy capacities and constructing several facilities.
These projects are part of a large-scale effort aimed at strengthening the potential of the country’s energy system. In December last year, 5 solar and one wind power plants were commissioned. During the President’s visits to the regions, the implementation of many new projects was launched.
Today, 24 projects worth more than $7 billion were launched. In particular, 5 solar and wind power plants with a total capacity of about 2.3 thousand megawatts and 5 high-voltage substations were connected to the grid in Bukhara, Navoi, Namangan, and Tashkent regions.
For the first time in Uzbekistan, an energy storage system with a capacity of 300 megawatts was created in Andijan and Fergana. A 400-megawatt power plant was commissioned in Kashkadarya, a modern cogeneration plant was put into operation in Tashkent, and 4 small hydroelectric power plants were built in Andijan, Surkhandarya and Tashkent regions.
In addition, the construction of 6 energy facilities with a total capacity of 2.5 gigawatts has begun in Fergana, Samarkand, Navoi, and Tashkent regions, and the city of Tashkent.
In the coming years, these new projects will allow for the additional production of 9.5 billion kilowatt-hours of electricity, save 2.5 billion cubic meters of natural gas, and prevent the emission of 4.6 million tons of harmful gases.
More than 4 million households will have uninterrupted and environmentally friendly energy.
This will also create the preconditions for creating added value for $4 billion in other sectors of the economy.
Overall, in 2025, Uzbekistan will produce 84 billion kilowatt-hours of electricity, which is 25 billion kilowatt-hours or 1.5 times more than in 2016.
Speaking at the ceremony, President Shavkat Mirziyoyev emphasized that all these projects are being implemented through foreign direct investment. Gratitude was expressed to companies from the United Arab Emirates, Saudi Arabia, Türkiye, China, and Germany, as well as international institutions such as the Asian Development Bank, the Asian Infrastructure Investment Bank, the Islamic Development Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, and the World Bank for fruitful cooperation.
Thanks to open access for the private sector, about $20 billion in foreign direct investment has been attracted to the energy sector of Uzbekistan over the past five years.
In the industry, which was previously only attended by the state, 24 independent energy producers have begun operating.
In particular, large solar and wind power plants with a total capacity of 3.5 thousand megawatts, equivalent to 10 billion kilowatt-hours, were launched in the green energy sector. This made it possible to increase the share of green energy in the energy system to 16 percent.
As is known, last year, the country’s GDP reached a historic figure of $100 billion for the first time. By 2030, the economy of Uzbekistan should grow to $200 billion.
This will increase the demand for electricity by 1.5 times over the next five years. In addition, within the framework of the Paris Agreement, it is planned to reduce emissions of harmful gases by 35 percent by 2030.
The President outlined priority areas of work in the energy sector.
First, by 2030, additional green capacities of 19 thousand megawatts will be built, and the share of renewable energy will be increased to 54 percent. By 2025, it is planned to introduce 18 solar and wind stations with a capacity of 3.4 thousand megawatts and energy storage systems with a capacity of 1.8 thousand megawatts. This will increase the production of green energy to 12 billion kilowatt-hours next year. Also, within two years, a large-scale program will be implemented with private partners to create more than 2 thousand small and micro-hydroelectric power plants.
Second, the liberalization of the electricity market will be continued. By the end of next year, it is planned to create a competitive wholesale electricity market. Public-private partnership will also be introduced in the energy distribution sector, and $4 billion in investments will be attracted to modernize the networks. The first project for transferring the management of regional electric networks to the private sector has been developed in Samarkand region, and an international tender has been announced.
Third, the expansion of international cooperation in green energy. Within the framework of COP-29, agreements were signed with Kazakhstan, Azerbaijan, and Saudi Arabia on the joint export of green energy to Europe. Together with neighboring countries, a single platform was launched to ensure the stability of the regional energy system.
Fourth, developing green energy is a new driver for other sectors of the economy and improving the population’s standard of living.
Solar panels with a total capacity of 1 thousand megawatts have already been installed, which allows for the annual production of 1.5 billion kilowatt-hours of electricity. Support for green initiatives will continue by introducing dual training to prepare specialists.
“Today’s event opens a new page in the history of our country’s energy sector. These projects will ensure not only economic growth, but also create an environmentally friendly and sustainable future for our descendants”, Shavkat Mirziyoyev said.
The ceremony was attended by the Minister of Energy and Infrastructure of the United Arab Emirates Suhail Mohamed Al Mazrouei, the Minister of Energy and Natural Resources of the Republic of Türkiye Alparslan Bayraktar and the Minister of Energy of the Kingdom of Saudi Arabia Prince Abdulaziz bin Salman Al Saud.
President Shavkat Mirziyoyev, by pressing the symbolic switch, launched the operation of 18 energy facilities and the construction of 6 new projects.