Ижтимоий ҳимоя тизимини кучайтиришга доир янги ташаббуслар билдирилди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 13 декабрь куни ижтимоий ҳимоя соҳасидаги ишлар натижадорлиги ва 2025 йил учун устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Ўзбекистон – ижтимоий давлат. Конституциямизда мустаҳкамланган ушбу тамойил асосида меҳр ва кўмак тизими аҳолига яқинлаштирилмоқда. Барча ҳудудларда “Инсон” марказлари очилиб, 102 та ижтимоий хизмат маҳаллаларда йўлга қўйилди. Ижтимоий ходимлар уйма-уй юриб, шу йил реестрда бўлмаган яна 95 минг муҳтож одамга ёрдам кўрсатди. 51 минг одамга ногиронлик белгиланди, 26 минг нафари протез олди. Ётиб қолган 4 минг ёлғиз кекса аниқланиб, уларга уйининг ўзида парвариш ташкил этилди. Ногиронлиги бор 5 минг нафар бола боғча-мактабга жойлашди.
Бундай манзилли ишлар туфайли халқ қабулхоналари ва ҳокимликларга ижтимоий хизмат ва ёрдам бўйича мурожаатлар 35 фоиз камайган.
Уч ой олдин вилоят ва тумандаги 14 минг раҳбар 75 минг камбағал оилага бириктирилиб, улар билан индивидуал ишлаш йўлга қўйилди. Натижада бу оилалардаги 17 минг одам доимий ишга жойлаштирилди, тадбиркорлик ва томорқа орқали 14 минг аҳолининг даромади оширилди. 30 минг бола боғча, тўгарак ва касбга ўқитиш билан қамраб олинди, 45 минг муҳтож аҳолига тиббий ёрдам кўрсатилди.
Лекин айрим жойларда иш тўғри ташкил қилинмаган ҳолитлар ҳам бор. Масалан, 184 нафар раҳбар ўзи масъул бўлган камбағал оила уйига бирор марта бормаган. Ногиронлиги бор шахсларнинг бандлиги даражаси республикада 20 фоизга етгани билан, Жалақудуқ, Чимбой, Пастдарғом, Чортоқ ва Денов туманларида бу кўрсаткич анча кам. Келгуси йил Инвестиция дастурига кирадиган 598 та ижтимоий муассаса лойиҳаси ногиронлиги бор одамларга мослаб ишлаб чиқилмаган.
Йиғилишда шу каби камчиликлар кўрсатиб ўтилиб, галдаги чора-тадбирлар муҳокама қилинди. Давлатимиз раҳбари ижтимоий ҳимоя тизимини кучайтиришга доир янги ташаббусларни айтди.
Келаси йил 1 миллион 200 минг аҳолини камбағалликдан чиқариш учун таълим, тўгарак, касб-ҳунар, тиббиёт масалаларини ҳал қилиш ва яшаш шароитини яхшилаш зарурлиги таъкидланди.
Бу борада яхши тажрибалар бор. Масалан, Тойлоқ ва Косонсой туманларида “Илк ривожланиш марказлари” очилиб, камбағал оиладаги ва ногиронлиги бўлган 4 минг 200 нафар болага боғча таълими берилган. Вилоят ҳокимларига бу тажрибани ўрганиб, ҳар бир туманда жорий этиш топширилди.
Шунингдек, келаси йили камбағаллик юқори мингта маҳаллада яна биттадан оилавий боғча фаолияти йўлга қўйилади. Янги йилдан оилавий боғча ўринларининг 15 фоизига камбағал оила фарзандлари қабул қилинади ва боғча тўлови қисман қоплаб берилади.
Камбағал оила фарзандларининг ўқиб, ҳаётини ўнглаши учун қўшимча имкониятлар яратилади. Хусусан, 118 минг ёшлар чет тили, ахборот технологиялари ва касб-ҳунарга ўқитилади. Бу тўгараклар харажати 80 фоизгача бюджетдан қопланади. 2025 йилда 3,5 минг нафар шундай фарзандлар олий таълимга грант асосида қабул қилинади.
Камбағал оилалардаги ўзи ҳаракатлана олмайдиган 23 минг нафар одамга ота-онаси, турмуш ўртоғи ёки болалари қараб ўтирибди. Январдан уларнинг 19 мингига уйида ва 4 мингига кундузги қатнов асосида қараш йўлга қўйилади. Натижада бу билан банд бўлган 15 минг аҳолининг қўли бўшаб, ишлаши мумкин бўлади. Бундай хизматни кўрсатган хусусий секторга оила харажатининг 80 фоизини давлат тўлаб беради. Бу тажриба аввал Тошкент шаҳрида, вилоятларда йил якунигача йўлга қўйилади.
Камбағал оиладаги 460 минг одам тиббий ёрдамга, 6 мингта оила эса уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож. Шу боис келаси йили муҳтож одамларни жарроҳлик амалиёти учун Тиббий суғурта жамғармасига қўшимча 185 миллиард сўм ажратилади. “Ижтимоий дафтарлар” маблағи эса камбағал оилаларнинг яшаш шароитини яхшилаш ва даромадини оширишга сарфланади.
Ҳозирги кунда фуқаролар ижтимоий хизмат ва ёрдам олиш учун 10 дан ортиқ ҳужжатни олиб юришга мажбур. Энди буларнинг ўрнини босадиган битта – “ижтимоий карта” жорий этилади. У билан билан жамоат транспортида бепул юриш, электр, газ ва ўқиш харажатига компенсация олиш мумкин бўлади. Нафақа ва ёрдам пуллари ҳам шу картага тушади.
Бу тизим 1 июлгача Тошкент шаҳри ва Янгийўл туманида синовдан ўтказилади, кейинчалик ҳамма жойда қўлланади.
Йиғилишда ногиронликнинг сабаблари, уларга ёрдам бериш масалалари таҳлил қилинди. 33 та туманда ногиронлиги борларни реабилитация қилиш қамрови жуда камлиги кўрсатиб ўтилди.
Шу боис ҳар бир вилоят ва туман шифохонасида реабилитация хизматлари йўлга қўйилиши белгиланди. 12 та ногиронлик реабилитация марказида эрготерапия, физиотерапия, даволаш-гимнастика хизматлари қамрови 5 карра оширилади. 7 та тиббиёт олийгоҳида реабилитация кафедралари очилади, профессор-ўқитувчилар Корея тажрибаси асосида қайта ўқитилади. Республика реабилитация марказига Корея ва Япониядан экспертлар олиб келиниб, мутахассислар малакаси оширилади.
Ногиронликнинг айрим турларида уй шароитида бажарса бўладиган машқларни ўргатиш орқали ҳам бемор соғлиғини тиклаш мумкин. Шунинг учун уларга шундай машқлар дастури ва соғлом овқатланиш менюси тарқатилади. Энди реабилитация самараси ногиронлиги борларнинг ҳаракати ва мулоқотидаги ўзгаришга қараб баҳоланади, шундан келиб чиқиб шифокорларга устама берилади.
Бугунга келиб, ногиронлиги борларга бериладиган протез ва реабилитация воситалари рўйхати 18 тадан 30 тага, маблағи эса 1,5 баробарга оширилди. Бунинг эвазига йил бошидан 100 минг одамнинг эҳтиёжи таъминланди.
Энди бунга яна 7 турдаги воситалар қўшилиши маълум қилинди. Бу орқали 2025 йилда 80 минг муҳтож одамга зарур протез воситалари етказиб берилади.
Яратилган имкониятлар ҳисобига, бу йил тадбиркорлар ногиронлиги бор 40 минг фуқарони ишга олган. Буни янада кенгайтириш учун 1 январдан ногиронлиги бўлган ишчилар учун ижтимоий солиқ 1 фоиз этиб белгиланди.
Корхоналарга сурдо-таржимон, психолог ва кўзи ожизлар учун ҳамроҳлик хизмати харажати учун 50 миллион сўмгача субсидия ажратилади. Бундай одамларни ишга жойлаган хусусий бандлик компанияларига 500 миллион сўмгача грант берилади. Бу имкониятлар натижасида яна 80 минг ногиронлиги бор одамни иш билан таъминлаш мумкинлиги айтилди.
Оғир вазиятга тушиб қолган бўлса-да, ўзида куч топиб, ҳаётини ўзгартирган матонатли инсонлар орамизда кўп. Уларни бошқаларга ўрнак қилиб кўрсатиш, қаҳрамонлиги ҳақида ҳужжатли ва бадиий фильмлар суратга олиш кераклиги таъкидланди.
Дунёда ногиронлиги бор инсонларга тўғри келадиган 100 дан ортиқ спорт тури бор. Лекин бизда фақат 22 таси бўйича тиббий хулоса берилади.
Энди халқаро андозалар асосида ногиронлиги борларга тавсия этиладиган спорт турлари кенгайтирилади. Уларнинг бунга лаёқати касаллик турига қараб автоматик белгиланади. Бу йўналишдаги спорт мураббийлари ойлиги 1 январдан 1,5 баробар оширилади. Ҳудудлардаги 130 та спорт мактаби, 90 та махсус таълим муассасаси ва 29 та “Мурувват” уйидаги майдонлар адаптив спорт турларига мослаштирилади.
Мутасаддиларга келгуси йилда адаптив спорт қамровини 1,6 баробар ошириб, 45 минг нафарга етказиш вазифаси қўйилди.
Ногиронлиги бор болаларни таълим билан қамраб олиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Шу мақсадда ҳар бир туманда биттадан боғчада инклюзив таълим гуруҳи очилади. Ҳаракати чекланган болаларнинг мактабга келиб-кетиш харажатининг 75 фоизини қоплаш тизими жорий қилинади. 1 сентябргача 954 та мактабда инклюзив синф ташкил қилиниб, яна 1 минг 800 нафар ногиронлиги бор боланинг таълимига шароит яратилади.
Бу йил Меҳрибонлик уйлари ва махсус ўқув муассасаларидан 300 нафар ўғил-қиз оилавий муҳитга қайтган. Ушбу тажриба асосида яна 500 нафар болани масъулларга бириктириб, оилавий болалар уйига ва мактабга жойлаштириш муҳимлиги айтилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан мутасаддилар ахборот берди, ижтимоий соҳа вакилларининг таклифлари эшитилди.

Выдвинуты новые инициатив по усилению системы социальной защиты
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 13 декабря состоялось видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению результатов работы в сфере социальной защиты и приоритетных задач на 2025 год.
Узбекистан – социальное государство. На основе этого конституционного принципа система социальной поддержки и помощи становится ближе к населению. Во всех регионах открыты центры «Инсон», а в махаллях внедрены 102 вида социальных услуг. Социальные работники, обходя дома, оказали помощь еще 95 тысячам нуждающихся, которые ранее не были включены в реестр. 51 тысяче человек установлена инвалидность, 26 тысяч получили протезы. Выявлено 4 тысячи одиноких пожилых людей, для которых организован уход на дому. 5 тысяч детей с инвалидностью были устроены в детские сады и школы.
Благодаря такой адресной работе количество обращений в народные приемные и хокимияты по вопросам социальных услуг и помощи сократилось на 35 процентов.
Три месяца назад 14 тысяч руководителей на областном и районном уровнях были закреплены за 75 тысячами малообеспеченных семей для индивидуальной работы. В результате 17 тысяч человек из этих семей были трудоустроены на постоянную работу, доходы 14 тысяч человек увеличились за счет предпринимательства и личных подсобных хозяйств. 30 тысяч детей охвачены детскими садами, кружками и профессиональным обучением, 45 тысячам нуждающихся оказана медицинская помощь.
Однако в некоторых местах работа организована недостаточно эффективно. Например, 184 руководителя ни разу не посетили дома закрепленных за ними малообеспеченных семей. Уровень занятости людей с инвалидностью в среднем по стране достиг 20 процентов, но в Джалакудукском, Чимбайском, Пастдаргомском, Чартакском и Денауском районах этот показатель значительно ниже. Из 598 социальных объектов, включенных в инвестиционную программу на следующий год, ни один не был адаптирован для людей с инвалидностью.
На совещании были рассмотрены допущенные недостатки и обсуждены дальнейшие меры. Президент представил новые инициативы по укреплению системы социальной защиты.
Подчеркивалось, что для вывода 1,2 миллиона человек из бедности в следующем году необходимо решить вопросы образования, профессиональной подготовки, медицины и улучшения условий жизни.
Есть успешные примеры. Например, в Тайлакском и Касансайском районах открыты Центры раннего развития, где 4,2 тысячи детей из малообеспеченных семей и дети с инвалидностью получили дошкольное образование. Хокимам областей поручено изучить этот опыт и внедрить его в каждом районе.
Кроме того, в следующем году в тысяче махаллей с высоким уровнем бедности начнут работать семейные детские сады. С нового года 15 процентов мест в таких садах будут предоставляться детям из малообеспеченных семей, а часть оплаты будет субсидироваться государством.
Будут созданы дополнительные возможности для обучения детей из малообеспеченных семей. 118 тысяч молодых людей пройдут обучение иностранным языкам, IT и профессиональным навыкам. До 80 процентов расходов родителей на эти кружки будут субсидироваться из бюджета. В 2025 году 3,5 тысячи таких детей поступят в вузы на грантовой основе.
За 23 тысячами человек в малообеспеченных семьях, которые не могут передвигаться самостоятельно, ухаживают родители, супруги или дети. С января 2025 года для 19 тысяч из них будет организован уход на дому, а для 4 тысяч – дневной присмотр. Это позволит 15 тысячам человек, ранее ухаживавшими за ними, заниматься трудовой деятельностью. Государство будет компенсировать 80 процентов расходов частному сектору, предоставляющему услуги по уходу. Эта инициатива сначала будет реализована в Ташкенте, а до конца года – во всех областях.
460 тысяч человек из малообеспеченных семей нуждаются в медицинской помощи, 6 тысяч семей – в улучшении жилищных условий. В следующем году в фонд медицинского страхования дополнительно будет выделено 185 миллиардов сумов на оплату хирургических операций нуждающимся. Средства из «социальных тетрадей» будут использоваться исключительно для улучшения жилищных условий малообеспеченных семей и увеличения их доходов.
В настоящее время для получения социальных услуг и помощи гражданам приходится предоставлять более 10 различных документов. Теперь все они будут заменены единой социальной картой. С помощью карты можно будет бесплатно пользоваться общественным транспортом, получать компенсацию на оплату электроэнергии, газа и обучения. Пособия и социальная помощь также будут поступать на эту карту. Система будет протестирована в Ташкенте и Янгиюльском районе до 1 июля, а затем внедрена повсеместно.
На совещании также были обсуждены вопросы поддержки лиц с ограниченными возможностями. Уровень реабилитации в 33 районах оказался крайне низким. Поручено организовать реабилитационные услуги в каждой областной и районной больнице. Финансирование услуг эрготерапии, физиотерапии и лечебной гимнастики в 12 реабилитационных центрах будет увеличено в 5 раз. В 7 медицинских вузах откроются кафедры реабилитации, а преподаватели пройдут переподготовку на базе опыта Кореи.
Некоторые виды инвалидности можно лечить с помощью упражнений, выполняемых в домашних условиях. Для таких пациентов будет разработана программа упражнений и меню для здорового питания. Эффективность реабилитации будет оцениваться по изменениям в подвижности и коммуникации пациентов, и на этой основе врачам будут выплачиваться надбавки к зарплате.
В настоящее время перечень протезов и реабилитационных средств увеличен с 18 до 30 наименований, а их финансирование выросло в 1,5 раза. В следующем году планируется добавить в список еще 7 видов средств, обеспечив потребности 80 тысяч человек.
Благодаря созданным возможностям в этом году предприниматели трудоустроили 40 тысяч людей с инвалидностью. С января для таких предприятий ставка социального налога составит 1 процент. Также предприятиям будут предоставляться субсидии до 50 миллионов сумов на услуги сурдопереводчиков, психологов и сопровождающих для слабовидящих сотрудников. Частные агентства занятости, которые обучают и трудоустраивают людей с инвалидностью, смогут получать гранты до 500 миллионов сумов.
В ходе совещания обсуждались и другие вопросы, связанные с реализацией намеченных мер, выслушаны предложения специалистов социальной сферы.