Енгил саноатдаги натижалар ва таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 12 декабрь куни тўқимачилик ва чарм саноатидаги ислоҳотлар натижадорлигини янада ошириш чора-тадбирлари бўйича йиғилиш ўтказди.
Бу тармоқлар аҳоли бандлиги ва экспортда катта ўринга эга. Хусусан, бундай корхоналарда 430 минг фуқаро иш билан таъминланган. Енгил саноатнинг жами ишлаб чиқаришдаги улуши 14 фоизни, экспортда 16 фоизни ташкил қилади.
Лекин бугунги мураккаб шароитда ташқи бозордаги вазият тез ўзгараяпти. Бунинг таъсирида экспорт нархлари ип калавада 9 фоизга, газламада 15 фоизга, тайёр маҳсулотда 13 фоизга тушган. Асосий экспорт бозорларимизда тайёр маҳсулот олиш камайган.
Йиғилишда бу вазиятга мослашиб ишлаш, ички имкониятларни тўлиқ сафарбар этиш чоралари муҳокама қилинди.
Январь-ноябрь ойларида тўқимачилик экспорти 2,6 миллиард долларни ташкил қилди. Соҳадаги имкониятлар ҳисобига буни ошириш мумкинлиги таъкидланди.
Жаҳон бозорида тола нархи пасайиб бораётган шароитда тола ва ип калавани чуқур қайта ишлашни кўпайтириш зарурлиги қайд этилди. Бунинг учун мато ишлаб чиқариш ва бўяш корхоналарини қўшимча қўллаб-қувватлаш чоралари белгиланди. Бу орқали ип калавани қайта ишлаш даражасини 70 фоизга етказиш вазифаси қўйилди.
Шу билан бирга, бу йил қўй ва эчки териси экспортидан 10 фоизлик йиғим бекор қилингани натижасида 3 миллион долларлик экспорт шартномалари тузилган. Буни келаси йил ҳам давом эттириб, экспортни ошириш бўйича топшириқлар берилди.
Чарм саноати корхоналарини хомашё билан узлуксиз таъминлаш чоралари ва келгусидаги режалар бўйича масъулларнинг ҳисоботи эшитилди.
Чарм саноатида бичувчи, тикувчи, косиб каби ўрта бўғин кадрлари етишмаётгани, бу йўналишда йилига бор-йўғи 167 нафар мутахассис тайёрланаётгани кўрсатиб ўтилди. Шу боис, пойабзал ишлаб чиқариш ривожланган Андижон, Наманган, Фарғона, Самарқанд ва Тошкент вилоятларидаги етакчи корхоналарни техникумларга боғлаб, “дуал таълим”ни йўлга қўйиш зарурлиги айтилди.
Йиғилишда келгуси йилга мўлжалланган режалар ҳақида ҳам ахборот берилди.
Қайд этилганидек, енгил саноат тармоғига 2 миллиард доллардан ортиқ хорижий инвестиция жалб қилиб, 82 та йирик лойиҳани амалга ошириш ҳамда 25 мингта иш ўрни яратиш кўзда тутилган. Тўқимачилик маҳсулотлари экспортини 4 миллиард долларга, чарм маҳсулотлари экспортини 250 миллион долларга олиб чиқиш мақсад қилинган.

Рассмотрены результаты и предложения в легкой промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев 12 декабря провел совещание по мерам дальнейшего повышения результативности реформ в текстильной и кожевенной промышленности.
Эти отрасли играют важную роль в обеспечении занятости населения и увеличении экспорта. В них трудятся 430 тысяч человек. Доля легкой промышленности в общем объеме производства составляет 14 процентов, а в экспорте — 16 процентов.
Однако в нынешнее сложное время ситуация на внешних рынках быстро меняется. Это привело к снижению экспортных цен: на пряжу — на 9 процентов, на ткани — на 15 процентов, на готовую продукцию — на 13 процентов. Кроме того, на основных направлениях экспорта наблюдается снижение спроса на готовую продукцию.
На совещании обсуждены меры по адаптации к этим условиям и полной мобилизации внутренних ресурсов.
С января по ноябрь экспорт текстильной продукции составил 2,6 миллиарда долларов. Было подчеркнуто, что существующие возможности отрасли позволяют значительно увеличить этот показатель.
Отмечено, что в условиях снижения цен на хлопковое волокно на мировом рынке необходимо увеличивать глубокую переработку волокна и пряжи. Для этого намечены дополнительные меры поддержки предприятий по производству и окраске тканей. Перед ответственными лицами поставлена задача довести уровень переработки пряжи до 70 процентов.
Кроме того, отмена 10-процентного сбора на экспорт овечьих и козьих шкур в этом году позволила заключить экспортные контракты на сумму 3 миллиона долларов. Поручено продолжить эту практику в следующем году, чтобы увеличить объемы экспорта.
Заслушаны отчеты ответственных лиц о мерах по обеспечению кожевенных предприятий сырьем и планах на перспективу.
Отмечено, что в кожевенной промышленности ощущается острая нехватка кадров среднего звена — закройщиков, швей, мастеров. В настоящее время в этой сфере ежегодно выпускается всего 167 специалистов. В связи с этим предложено внедрить систему дуального обучения, связав ведущие предприятия Андижанской, Наманганской, Ферганской, Самаркандской и Ташкентской областей с местными техникумами.
На совещании озвучены планы на следующий год.
Как было отмечено, в легкую промышленность планируется привлечь более 2 миллиардов долларов иностранных инвестиций, реализовать 82 крупных проекта и создать 25 тысяч новых рабочих мест. Намечено довести экспорт текстильной продукции до 4 миллиардов долларов, а кожевенной продукции — до 250 миллионов долларов.