Ўзбекистон ва Россия етакчилари икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин 11 декабрь куни бўлиб ўтган телефон орқали мулоқотда Ўзбекистон-Россия кенг қамровли стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар.
Россия Президентининг жорий йил май ойида Ўзбекистонга давлат ташрифи давомида эришилган келишувларни етакчилар томонидан тасдиқланган "йўл харитаси" асосида амалга ошириш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
Куни кеча Москва шаҳрида ўтган Иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро қўшма комиссиянинг навбатдаги йиғилиши ва икки томонлама музокараларнинг натижалари юқори баҳоланди.
Ўзаро товар айирбошлаш кўрсаткичлари ўсишини таъминлаш, саноат, энергетика, транспорт, қишлоқ хўжалиги ва бошқа тармоқларда кооперация лойиҳаларини жадаллаштириш, Ўзбекистон ва Россия ҳудудлари ҳамда ишбилармон ташкилотлари даражасида фаол мулоқотларни давом эттиришга қаратилган ўзаро мувофиқлаштирилган чоралар кўриш муҳимлиги таъкидланди.
Инновациялар, сунъий интеллект, таълим ва тиббиёт соҳаларида ҳамкорлик кенгайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Ноябрь ойида Россияда Ўзбекистон маданияти кунлари доирасидаги тадбирлар муваффақиятли ўтказилди.
Халқаро кун тартибидаги масалалар ҳамда жорий йил декабрь ойи охирида бўлиб ўтадиган олий даражадаги учрашувларга тайёргарлик кўриш нуқтаи назаридан минтақавий ташкилотлардаги кўп томонлама ҳамкорлик юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Leaders of Uzbekistan and Russia discuss current issues of bilateral cooperation
During a telephone conversation on December 11, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Russian Federation Vladimir Putin discussed current issues of further development and strengthening comprehensive strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Russia.
The issues of practical implementation of the agreements reached during the state visit of the President of Russia to Uzbekistan in May this year based on the roadmap approved by the leaders were thoroughly considered.
A high assessment was given to the fruitful results of the regular meeting of the joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation, and bilateral negotiations held the day before in Moscow.
The importance of taking coordinated measures aimed at ensuring the growth of mutual trade turnover, accelerating cooperation projects in industry, energy, transport, agriculture, and other sectors, and continuing active contacts at the level of regions and business organizations of Uzbekistan and Russia was emphasized.
The enhancing interaction in innovation, artificial intelligence, education and medicine was noted with satisfaction. In November, events within the framework of the Uzbek Culture Days in Russia were successfully held.
An exchange of views on issues of the international agenda and multilateral cooperation in regional organizations also took place in preparation for the upcoming high-level meetings at the end of December this year.