“Ислом ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатларнинг барқарор ривожланиши учун атом энергиясидан тинчлик мақсадларида фойдаланиш истиқболлари: халқаро ва миллий тажриба” мавзусидаги халқаро конференция иштирокчиларига
Атом энергиясидан тинчлик мақсадларида фойдаланиш ва уни ривожлантиришнинг долзарб масалаларига бағишланган халқаро анжуманнинг барча қатнашчиларини чин қалбимдан самимий муборакбод этаман.
Мана шундай муҳим ва нуфузли форумни мамлакатимизда ўтказиш ташаббусини фаол қўллаб-қувватлагани ва шахсан иштироки учун Атом энергияси бўйича халқаро агентлик бош директори Рафаэль Гросси жанобларига алоҳида миннатдорлик изҳор этаман.
Мазкур анжуманнинг азалдан Шарқ ва Ғарбни боғлаб келган, бугунги кунда халқаро ҳамкорлик борасидаги энг долзарб масалалар бўйича глобал миқёсда самарали мулоқот марказига айланиб бораётган қадимий Самарқанд шаҳрида ўтказилаётгани бизга алоҳида мамнуният бағишлайди.
Ҳурматли конференция қатнашчилари!
Иқлим ўзгаришларининг салбий таъсири ва анъанавий энергия манбалари тақчиллиги яққол сезилаётган ҳозирги шароитда тинч атом ҳаёт сифатини ошириш ва миллий тараққиёт стратегияларини амалга оширишда муҳим муқобил ечим ҳисобланади.
Шу маънода, ўтган йили Дубай шаҳрида ўтказилган КОП28 Иқлим саммитида кўплаб мамлакатлар етакчиларининг атроф-муҳитга углеводород энергетикаси манбалари салбий таъсирини кескин камайтириш мақсадида 2050 йилга қадар атом электр энергетикаси қувватларини уч баробарга ошириш бўйича эришган муҳим келишувлари бежиз эмас албатта.
Мамлакатимизни ишончли, хавфсиз, иқтисодий самарадор ва экологик тоза энергия манбалари билан таъминлаш – Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларда устувор йўналишлардан бири сифатида етакчи ўрин эгаллаб келмоқда.
Биз соҳанинг ҳуқуқий-инстутиционал асосини мустаҳкамлаш учун Миллий агентлик ташкил этдик, Атом энергиясидан тинчлик мақсадларида фойдаланиш ҳақидаги қонун, Атом энергиясини ривожлантириш бўйича узоқ муддатли концепция, кадрлар салоҳиятини мустаҳкамлашга қаратилган стратегияни қабул қилдик. Соҳа учун юқори малакали мутахассисларни тайёрлаш тизимини жорий этдик.
Юртимиз жаҳонда биринчилардан бўлиб, халқаро талаб ва стандартларга мувофиқ, кичик қувватли атом электр станцияларини барпо этишга киришди. Биз ушбу лойиҳаларни, бундан ташқари, соғлиқни сақлаш ва қатор илмий дастурларни муваффақиятли амалга оширишда МАГАТЭни ўзимиз учун муҳим шерик деб биламиз.
Ҳеч шубҳасиз, атом энергияси бўйича илғор технологияларнинг жорий этилиши мамлакатимиз тараққиётига кучли туртки беради ҳамда янги илмий-технологик ишланмалар ва инновацион иқтисодиётга ўтиш учун имкон яратади.
Ушбу анжуман соҳада тўпланган бой билим ва тажрибаларни ўзаро алмашиш, кенг қамровли ҳамкорлик ўрнатиш ва Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда тинч атомдан самарали фойдаланиш бўйича аниқ тавсия ва амалий таклифлар ишлаб чиқиш учун ғоят зарур мулоқот майдони бўлиб хизмат қилишини алоҳида таъкидламоқчиман.
Конференция кун тартибига соҳадаги фаолиятни МАГАТЭ билан мувофиқлаштирган ҳолда АЭСлар барпо этиш, уларнинг хавфсизлигини таъминлаш, ядро технологияларини ривожлантиришнинг экологик жиҳатлари каби ўта долзарб масалалар киритилган. Шунингдек, инновациялар, ядровий тиббиёт, соҳада таълимни ривожлантириш ва малакали кадрлар тайёрлаш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилади, деб ишонаман.
Аминманки, анжуман давомида муҳокама қилинадиган барча ғоя ва ташаббуслар ушбу муҳим тармоқда ўзаро мулоқотни ва халқаро ҳамкорликни кенгайтириш, энергетик хавфсизликни мустаҳкамлаш, давлатларнинг барқарор тараққиётини таъминлашга хизмат қилади.
Ўзбекистон барча хорижий ҳамкорлар билан ушбу устувор йўналишда яқин ҳамкорлик қилишга доим тайёрдир.
Барчангизга сиҳат-саломатлик, олижаноб фаолиятингизда улкан ютуқлар, анжуман ишига эса муваффақиятлар тилайман.

To the participants of the International Conference “Perspective use of nuclear energy for peaceful purposes in sustainable development of Organization of Islamic Cooperation member states: international and national experience”
Distinguished participants of the conference!
Ladies and gentlemen!
I extend my heartfelt greetings to all participants of the international conference dedicated to the relevant issues of the peaceful use of atomic energy and its development.
I would like to express special gratitude to Mr. Rafael Grossi, Director General of the International Atomic Energy Agency, for the strong support of the initiative to host such an important and prestigious forum in our country and for his personal participation.
We are particularly delighted that this event is taking place in the ancient city of Samarkand, which has historically bridged East and West, and today is emerging as an effective center of global dialogue on the most urgent issues of international cooperation.
Dear participants of the conference!
Under current conditions, when the negative impacts of climate change and the scarcity of traditional energy sources are becoming ever more evident, peaceful nuclear energy becomes an essential alternative solution for improving the quality of life and achieving national development strategies.
In this regard, it is not by chance that at the COP28 Climate Summit held last year in Dubai, many national leaders reached significant agreements to triple nuclear power generation by 2050 to drastically reduce the negative environmental impact of hydrocarbon energy sources.
Ensuring reliable, safe, cost-effective, and ecologically friendly energy sources for our country is one of the top priorities in the large-scale reforms carried out in New Uzbekistan.
We have established a National Agency to strengthen the regulatory and legal framework in this sector, adopted a Law on the Peaceful Use of Atomic Energy, a long-term Concept of Nuclear Power Development, and a strategy aimed at strengthening human resources in the field. We have introduced a system of training highly skilled specialists for the industry.
Our country was one of the first in the world to begin the construction of small nuclear power plants in accordance with international requirements and standards. We consider the IAEA as our major partner in the successful implementation of these projects, as well as a number of healthcare and scientific programs.
Undoubtedly, the introduction of advanced nuclear power technologies will give a powerful impetus to the development of our country, create opportunities for new scientific and technical developments, and transition to an innovative economy.
I would like to underscore that this conference will serve as an important platform for the exchange of vast knowledge and experience accumulated in this field, the establishment of comprehensive cooperation, and the development of specific recommendations and practical proposals for the effective use of peaceful nuclear energy in achieving the Sustainable Development Goals.
The agenda of the Conference includes highly pressing issues such as the construction of nuclear power plants, ensuring their safety, and environmental aspects of nuclear technology development in coordination with the IAEA. I believe the event will also focus on innovations, nuclear medicine, the promotion of education in this area, and the training of skilled personnel.
I am confident that all the insights and initiatives discussed during the conference will promote dialogue and international cooperation in this vital field, strengthen energy security, and ensure the sustainable development of countries.
Uzbekistan is always ready to cooperate closely with all foreign partners in this priority area.
I wish you all sound health, great achievements in your noble endeavors, and success in the conference.