Ўзбекистон Президенти МАГАТЭ билан кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Халқаро атом энергияси агентлиги (ХАЭА) бош директори Рафаэль Гросси ўртасида 4 декабрь куни бўлиб ўтган учрашувда икки томонлама ҳамкорликни тубдан кенгайтириш ва амалий шерикликнинг янги йўналишларини илгари суриш истиқболлари атрофлича кўриб чиқилди.
Ўзбекистон 1994 йилдан буён ХАЭА аъзосидир. Бу давр мобайнида ушбу нуфузли ташкилотнинг техник кўмагини жалб этган ҳолда 40 дан ортиқ қўшма лойиҳа амалга оширилди. Ҳозирда миллий тузилмаларнинг ҳуқуқий базаси ва салоҳиятини такомиллаштириш, ядро фани, тиббиётини ривожлантириш бўйича ва бошқа йўналишларда 5 та лойиҳа амалга оширилмоқда.
Давлатимиз раҳбари ХАЭА делегацияси бугун Ўзбекистон вазирликлари, идоралари ва илмий муассасаларида ўтказган учрашув ва тадбирларнинг натижаларини юқори баҳолади. 5 декабрь куни Самарқанд шаҳрида соҳадаги етакчи хорижий экспертлар иштирокида бўлиб ўтадиган Атом энергиясидан фойдаланиш масалалари бўйича халқаро конференция биргаликда ташкил этилгани мамнуният билан қайд этилди.
Миллий агентликларнинг компетенциялари ва салоҳиятини ошириш, ХАЭА дастурлари доирасида юқори малакали кадрлар тайёрлаш, ядро энергетикаси, қишлоқ хўжалиги, сувдан фойдаланиш, соғлиқни сақлаш, экология соҳаларида истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш ҳамкорликнинг устувор йўналишлари сифатида қайд этилди.
Учрашув якунида тинч атом соҳасини ривожлантириш бўйича кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш юзасидан қўшма "йўл харитаси"ни қабул қилиш юзасидан келишувга эришилди.

Президент Узбекистана отметил важность расширения многопланового партнерства с МАГАТЭ
Перспективы кардинального расширения двустороннего сотрудничества и продвижения новых направлений практического взаимодействия были предметно рассмотрены в ходе встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с генеральным директором Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэлем Гросси, состоявшейся 4 декабря.
Узбекистан является членом МАГАТЭ с 1994 года. За этот период реализовано свыше 40 совместных проектов с привлечением технического содействия этой авторитетной организации. В настоящее время осуществляется 5 проектов в сфере совершенствования правовой базы и потенциала национальных структур, развития ядерной науки, медицины и других направлениях.
Главой нашего государства высоко оценены плодотворные результаты встреч и мероприятий, проведенных сегодня делегацией МАГАТЭ в министерствах, ведомствах и научных учреждениях Узбекистана. С удовлетворением отмечена совместная организация Международной конференции по вопросам использования атомной энергии, которая состоится 5 декабря в городе Самарканде с участием ведущих зарубежных экспертов отрасли.
В качестве приоритетных направлений сотрудничества обозначены такие направления, как повышение компетенции и потенциала национальных агентств, подготовка высококвалифицированных кадров, перспективные проекты в области ядерной энергетики, сельского хозяйства, водопользования, здравоохранения, экологии в рамках программ МАГАТЭ.
По итогам встречи достигнута договоренность о принятии совместной «дорожной карты» расширения многопланового сотрудничества в области развития мирного атома.