Bilim va ma’naviyat mustahkam bo‘lsa, iqtisodiyot ham yaxshi rivojlanadi
Bugungi asrga kelib tabiat sofligi eng dolzarb masalaga aylandi. Havo va suvning ifloslanishi, tuproq eroziyasi, cho‘llanish, global isish tabiiy muvozanatga va odamlar sog‘lig‘iga zarar yetkazmoqda. Yurtimizda bu oldindan anglanib, atrof-muhitni asrash choralari ko‘rilmoqda.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan bundan uch yil avval boshlangan “Yashil makon” umummilliy loyihasi chinakam xalq harakatiga aylandi. Har yili bahor va kuzda daraxt ko‘chatlari ekish an’anasi jonlandi.
Prezidentimizning o‘zi bunda doimo o‘rnak. Avvalgi yillarda Yangi Toshkent, Sergeli, Chilonzorda ko‘chatlar ekkan edi. Bu yil poytaxtimizning Bektemir tumanida, Toshkent halqa yo‘li bo‘yida yashil hududga asos solindi.
Buning uchun 100 gektar yer ajratilgan bo‘lib, ikki yilda jami 100 ming tup daraxt va buta ko‘chatlari ekiladi. Ularni parvarishlash uchun 3 ta sun’iy suv xavzasi va 12 ta quduq barpo etildi.
Ma’lumki, “Yashil makon” loyihasida shaharlar yashillik darajasini 30 foizga yetkazish, xususan, ularning atrofida “yashil belbog‘” yaratish maqsadi belgilangan. Halqa yo‘li bo‘yidagi bu hudud Toshkent “yashil belbog‘”ining bir qismi bo‘ladi. Yana bir e’tiborli tomoni, bu yerda tabiiy o‘rmon shakli hosil qilinadi.
Davlatimiz rahbari jamoatchilik vakillari va chet ellik diplomatlar bilan suhbatlashdi, ushbu xayrli tashabbusga hissa qo‘shayotgani uchun minnatdorlik bildirdi.
– Bu an’ana o‘zi bizda bor. Xalqimiz tabiatni “ona” deydi, yerni, suvni e’zozlaydi. Buning zamiridagi haqiqat hozirgi ekologik muammolar ta’sirida yaqqol namoyon bo‘layapti. Shuning uchun “Yashil makon” loyihasini boshladik. Kelgusi yil nomini ham atrof-muhitni asrash masalasiga bag‘ishladik. Endi bu tashabbuslar keng yoyilishi, ayniqsa, yoshlarimizga chuqur singishi zarur. Har bir xonadon, har bir korxona tabiatni asrashga hissa qo‘shishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tadbirni videoaloqa orqali Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar jamoatchiligi ham kuzatdi. U yerlarda ham ko‘chatlar ekildi. Ushbu kuzgi mavsumda “Yashil makon” loyihasi doirasida 80 million tup daraxt va buta ko‘chatlarini ekish rejalashtirilgan.
Bahorda 138 million dona ko‘chat ekilgan edi. Vazirlik va hokimliklar 257 ta bog‘ barpo qilgan. Yirik sanoat korxonalari va chiqindi poligonlari atrofiga ham daraxtlar ekilib, “yashil belbog‘”lar tashkil qilinmoqda.
Avtomobil va temir yo‘llari, daryo va kanallarga tutash yerlar daraxt ekish uchun qariyb 10 ming aholi va tadbirkorga ijara shartnomasi asosida ajratib berildi. “Mening bog‘im” loyihasi doirasida g‘olib deb topilgan 215 ta loyiha bo‘yicha bosqichma-bosqich ekish ishlari boshlandi.
Umuman, oxirgi 3 yilda mamlakatimiz bo‘yicha jami 646 million tup ko‘chat va butalar ekilgan. Orolbo‘yida yashil qoplama 2 million gektardan oshgan.
Shundan so‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizning Yangihayot tumanida barpo etilayotgan “Yangi avlod” maxsus sanoat zonasida bo‘ldi.
Mamlakatimizda sanoat va tadbirkorlik rivojlangani sari qo‘shimcha sharoitlarga ehtiyoj tug‘ilmoqda. Davlatimiz rahbarining shu yil 20 martdagi qarori bilan tashkil etilgan mazkur sanoat zonasi yana ko‘plab korxonalarga joy bo‘ladi.
Hudud iqtisodiyotida katta o‘ringa ega bo‘lishi kutilayotgan majmua maydoni 764 gektar. Ayni paytda infratuzilma tarmoqlari barpo etilmoqda. Bu yerda oziq-ovqat, qurilish materiallari, elektrotexnika, mashinasozlik va kimyo sanoati kabi yo‘nalishlarda 1 milliard 375 million dollarlik 47 ta loyiha joylashtiriladi. Ularda 12 mingtaga yaqin yangi ish o‘rni yaratiladi.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, korxonalarda xalqaro brendlar bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yiladi. Xususan, “DP World”, “JAC Motors”, “Krantas”, “Acyes Japan”, “East can solutions”, “EAS” va “Evyap” kabi nufuzli kompaniyalar hamkorligida qo‘shilgan qiymatli, eksportbop mahsulotlar ishlab chiqariladi.
Davlatimiz rahbariga shunday loyihalardan ayrimlari taqdimot qilindi.
Xususan, Xitoyning “CAMC Engineering” kompaniyasi bilan sanoat zonasini boshqarish, investorlarni jalb qilish va infratuzilma ob’ektlarini barpo qilish ko‘zda tutilgan. “JAC Motors” kompaniyasi tijorat avtotransport vositalarini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yadi. 135 million dollarlik bu loyiha natijasida 2 mingta yangi ish o‘rni yaratiladi. Yaponiyaning “Acyes Japan” kompaniyasi bilan hamkorlikda 9 million dollarlik ofis uchun o‘rindiq va mebellar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilib, yana 100 kishining bandligi ta’minlanadi.
Birlashgan Arab Amirligining “DP World” kompaniyasi bilan esa transport-logistika markazini tashkil etish bo‘yicha ishlar boshlangan.
Hududda laboratoriya, tadqiqotlar markazi, konferensiya zallari hamda savdo zonasi tashkil etiladi. Shuningdek, dual ta’lim yo‘lga qo‘yilib, sanoat korxonalari uchun kerakli mutaxassislar shu yerning o‘zida tayyorlanadi.
– Oxirgi yillarda yalpi ichki mahsulotimiz ikki barobar o‘sib, bu yil 110 milliard dollarga yetayapti. Endi buni 200 milliard dollarga yetkazishga marra oldik. Investorlarning loyihalari uchun barcha sharoitni yaratib bermasak, bu ko‘rsatkichga yetolmaymiz. Toshkent shahri bunda ham namuna bo‘lishi kerak, – dedi Prezident.
Mutasaddilarga loyihalarda mahalliylashtirish va raqamlashtirish, energiya tejamkorlikka ahamiyat qaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari Toshkent shahridagi “Yangihayot” industrial texnoparkida ham bo‘ldi.
Yangihayot tumanida 184 mingdan ziyod aholi yashaydi. So‘nggi yillarda ko‘plab yangi uylar qurilib, oilalar ko‘chib keldi. Ular uchun shu yaqin atrofda ish o‘rinlari tashkil etishga harakat qilinmoqda.
Prezidentimizning 2021 yil 4 fevraldagi qarori asosida barpo etilgan “Yangihayot” texnoparki shu maqsadga qaratilgan. Shavkat Mirziyoyev 2022 yilda qurilish maydoni va bo‘lajak loyihalar bilan tanishgan edi. Texnopark uchun 110 gektar maydon ajratilgan.
Avvalo, bosh reja ishlab chiqilib, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari qurildi. Xususan, 10,8 kilometrlik suv va oqova, yomg‘ir suvlarini qochirish tizimi barpo etildi, 2,9 kilometrli ichki yo‘llar qurilib, 51 kilometr elektr liniyasi hamda 5,9 kilometr gaz tarmog‘i tortildi.
Hozir bu yerda 101 million dollarlik 8 ta korxona ishga tushirilgan, 520 ta ish o‘rni yaratilgan.
Davlatimiz rahbari ularning ayrimlarini ko‘zdan kechirdi.
Masalan, “Almerro Grup” mas’uliyati cheklangan jamiyatida “Krember” brendi ostida qandolat mahsulotlari ishlab chiqariladi. Buning uchun 3 gektar yer ajratilgan, 22 million dollar yo‘naltirilgan. Italiya, Ispaniya va Turkiya davlatlaridan keltirilgan ilg‘or texnologiya o‘rnatilgan. Korxonada yiliga 320 milliard so‘mlik 80 turdagi qandolat mahsulotlari ishlab chiqarilishi ko‘zda tutilgan. Mahsulotlarning 15-20 foizi Xitoy va MDH davlatlariga eksport qilinadi.
Qiymati 21 million dollarlik “Vera Modern Elektrical” korxonasi 600 turdagi kabel va sim mahsulotlari ishlab chiqarish, 4 million dollarlik eksport quvvatiga ega. Muhimi, mahsulotlarning 35-40 foizi import o‘rnini bosadi hamda mahalliylashtirish darajasi 70 foizga yetkaziladi.
Davlatimiz rahbari korxonalar mahsulotlarini ko‘zdan kechirdi.
– Keyingi yillarda tadbirkorlarga yaratilgan sharoitlar bugun o‘z natijasini berayapti. O‘zimizning ishbilarmonlar mana shunday ko‘p xilda va yuqori sifatli mahsulotlar ishlab chiqarayapti. Bu imkoniyatlarni har yili kengaytirib boramiz. Chunki tadbirkor iqtisodiyot poydevori, davlat tayanchi, – dedi Prezident.
Shavkat Mirziyoyev ishlab chiqarish faoliyati uchun tayyor bino-inshootlar qurish loyihasi bilan ham tanishdi. Texnopark ichida “Mimar Group” kompaniyasi tomonidan ikki qavatli majmua qurilib, kichik korxonalar va hunarmandlarga muddatli to‘lov asosida sotilmoqda. Ularning har birida alohida ishlab chiqarish va ko‘rgazma maydonlari bo‘ladi.
Bugungi kunda shunday binolarda umumiy qiymati 3 million dollarlik 4 ta loyiha – eshik-romlar, to‘qimachilik mahsulotlari, qurilish uchun profillar va quyosh panellari korxonalari ish boshlagan.
Prezidentimizga texnoparkdagi rejalar bo‘yicha ma’lumot berildi. Jumladan, qurilish materiallari, elektrotexnika, logistika va xizmat ko‘rsatish, tekstil va to‘qimachilik sanoati, oziq-ovqat sanoati kabi yo‘nalishlarda 386 million dollarlik 46 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, texnoparkdagi korxonalar uchun mutaxassislar tayyorlashda dual ta’lim yo‘lga qo‘yiladi.
Umuman, texnoparkda 2025 yilda 235 million dollarlik 37 ta, 2026 yilda esa 50 million dollarlik 1 ta loyiha ishga tushiriladi. Natijada 10 mingta yangi ish o‘rni va 35 million dollarlik eksport imkoniyati yaratiladi.
O‘tgan o‘n oyda Yangihayot tumanida 3 mingdan ziyod aholi doimiy ishga joylashtirilgan, 6 mingta o‘zini o‘zi band qilgan shaxs ro‘yxatdan o‘tkazilgan.
So‘ng davlatimiz rahbari Yangihayot tumanidagi Xushnud mahallasida bo‘lib, aholi hayoti, hududdagi o‘zgarishlar bilan tanishdi.
Mahalla yangi – 2021 yil tashkil etilgan. Bu yerdagi 48 ta ko‘p qavatli uy hamda 625 ta hovlida 11 mingdan ziyod aholi yashaydi. Bolalar bog‘chasi, sport maktabi, oilaviy poliklinika, xususiy klinika, ishlab chiqarish korxonalari, do‘kon va maishiy xizmat shoxobchalari bor. Bu yil 49 ta mikroloyiha orqali 116 nafar fuqaro bandligi ta’minlandi.
Avvallari bu joylar chekka, ko‘rimsiz edi. 2018 yildan boshlab zamonaviy uylar, bolalar o‘yingohi va sport maydonchalari qurildi. Atrof obodonlashtirildi.
Mahallaning uch qavatli binosi ham shu yil bunyod etildi. Uning birinchi qavatida mahalla raisi va xodimlarinig xonalari, kutubxona, jadidlar burchagi joylashgan. Yuqori qavatlarda aniq fanlar va xorijiy tillar bo‘yicha o‘quv markazi, fitnes zal faoliyat olib bormoqda. Yerto‘la qismida yoshlarni kasbga yo‘naltiruvchi monomarkaz tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari ushbu sharoitlarni ko‘zdan kechirdi. Mahalla faollari va nuroniylar bilan suhbatlashdi. Ular so‘nggi yillarda Yangihayot tumani jadal o‘zgargani, yangi transport yo‘llari va korxonalar qurilib, hayot jonlanganini aytishdi.
– Bugun kelishimizdan maqsad qabul qilayotgan qarorlarimiz natijasini, odamlar hayotini ko‘rish. Xuddi bu tumandagiday, har bir hududni rivojlantirish, odamlarga qulayliklarni va ish joylarini ko‘paytirishga harakat qilayapmiz. Shu bilan birga, ta’lim-tarbiyaga, madaniyatga katta e’tibor qaratayapmiz. Bilim va ma’naviyat mustahkam bo‘lsa, iqtisodiyot ham yaxshi rivojlanadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident mahalladagi 150 o‘rinli, zamonaviy sharoitlar yaratilgan xususiy bog‘cha faoliyati bilan ham tanishdi. U joriy yilda foydalanishga topshirilgan 16 qavatli uyning birinchi-ikkinchi qavatida joylashgan. Muassasa xonalarini jihozlashda zamonaviylik va milliylik uyg‘unlashuviga alohida e’tibor qaratilgan.
Mahallada yosh bolali ayollar ko‘p. Ular uchun shu yerga yaqin joylarda tikuvchilik, qandolatchilik kabi yo‘nalishlarda ish o‘rinlari yaratilmoqda. Mazkur bog‘cha ular uchun ancha qulay bo‘ldi. Ko‘ngli xotirjam ish bilan band bo‘ladi, oilasiga qo‘shimcha daromad keltiradi.

Если знания и духовность будут крепкими, экономика будет развиваться
Президент Шавкат Мирзиёев 23 ноября принял участие в мероприятии по посадке деревьев в рамках создания «зеленого пояса» вокруг города Ташкента, а также посетил Янгихаётский район, где ознакомился с деятельностью промышленных предприятий и созидательной работой в махалле.
Глава государства сначала посадил дерево в новом саду, создаваемом в рамках общенационального проекта «Яшил макон».
В нашем веке экология стала наиболее актуальной проблемой. Загрязнение воздуха и воды, деградация земель, опустынивание, глобальное потепление наносят ущерб природному балансу и здоровью людей. В нашей стране заранее осознали последствия этой проблемы и начали принимать меры по охране окружающей среды.
Стартовавший по инициативе главы нашего государства три года назад общенациональный проект «Яшил макон» превратился в настоящее народное движение. Возрождается традиция посадки деревьев каждой весной и осенью.
Президент подает в этом личный пример. В предыдущие годы он сажал саженцы в Новом Ташкенте, Сергелийском и Чиланзарском районах. В этом году в Бектемирском районе столицы вдоль Ташкентской кольцевой дороги созданы зеленые зоны.
Для этого было выделено 100 гектаров земли, за два года будет высажено 100 тысяч саженцев деревьев и кустарников. Для их орошения созданы 3 искусственных водоема и 12 колодцев.
Как известно, в проекте «Яшил макон» поставлена цель довести уровень озеленения городов до 30 процентов, в частности создать вокруг них зеленые пояса. Эта территория вдоль кольцевой дороги станет частью Ташкентского зеленого пояса. Еще одной примечательной особенностью является то, что здесь будет создана естественная лесная экосистема.
Глава нашего государства побеседовал с представителями общественности и иностранными дипломатами, выразил благодарность за вклад в эту благородную инициативу.
– Эта традиция глубоко укоренилась в нашем народе. Мы называем природу матерью, с почтением относимся к земле и воде. Сегодня на фоне актуальных экологических проблем эта истина становится особенно очевидной. Именно поэтому был инициирован проект «Яшил макон», а следующий год объявлен годом охраны окружающей среды. Теперь важно, чтобы эти инициативы получили широкое распространение и глубоко укоренились, особенно среди молодежи. Каждая семья, каждое предприятие должны внести свой вклад в сохранение природы, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
За мероприятием по видеосвязи наблюдала общественность Республики Каракалпакстан и областей. Там также были высажены деревья. В этом осеннем сезоне в рамках проекта «Яшил макон» планируется высадить 80 миллионов саженцев деревьев и кустарников.
Весной было посажено 138 миллионов саженцев. Министерства и хокимияты создали 257 парков. Вокруг крупных промышленных предприятий и мусорных полигонов также высаживаются деревья, создаются зеленые пояса.
Почти 10 тысячам жителей и предпринимателей на основе договоров аренды выделены земли, прилегающие к автомобильным и железным дорогам, рекам и каналам, для посадки деревьев. Начата поэтапная посадка по 215 проектам, признанным победителями в рамках проекта «Мой сад».
В целом за последние три года по стране высажено 646 миллионов саженцев деревьев и кустарников. В Приаралье площадь зеленых насаждений превысила 2 миллиона гектаров.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев посетил строящуюся специальную промышленную зону «Янги авлод» в Янгихаётском районе столицы.
С развитием промышленности и предпринимательства в стране возникает все большая потребность в дополнительных производственных площадях. Созданная по указу главы государства от 20 марта этого года индустриальная зона предоставит такие площади для множества новых предприятий.
Комплекс, который займет важное место в экономике региона, раскинулся на площади 764 гектара. В настоящее время ведется активная работа по созданию инфраструктуры. В зоне будут реализованы 47 проектов общей стоимостью 1,375 миллиарда долларов в таких отраслях, как пищевая промышленность, производство строительных материалов, электротехнической, машиностроительной и химической продукции. Эти предприятия обеспечат создание около 12 тысяч новых рабочих мест.
Как отметил Президент, предприятия зоны будут работать в сотрудничестве с ведущими международными брендами. Среди них компании DP World, JAC Motors, Krantas, Acec Japan, East Can Solutions, EAS и Evyap, которые планируют выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью, ориентированной на экспорт.
Президенту были представлены некоторые проекты, реализуемые в зоне.
Так, китайская компания CAMC Engineering займется управлением промышленной зоной, привлечением инвесторов и развитием инфраструктуры. Компания JAC Motors планирует наладить производство коммерческого автотранспорта. Реализация этого проекта стоимостью 135 миллионов долларов обеспечит создание 2 тысяч рабочих мест. Совместно с японской компанией Acec Japan будет запущено производство офисной мебели и кресел. Этот проект, стоимость которого составляет 9 миллионов долларов, создаст рабочие места для 100 человек.
Сотрудничество с DP World из Объединенных Арабских Эмиратов направлено на создание транспортно-логистического центра.
На территории зоны планируется организовать лаборатории, исследовательские центры, конференц-залы и торговые пространства. Также будет внедрено дуальное обучение, благодаря чему здесь же будет осуществляться подготовка специалистов для промышленных предприятий.
– За последние годы наш ВВП вырос вдвое и достиг 110 миллиардов долларов. Теперь мы ставим цель довести этот показатель до 200 миллиардов долларов. Без создания всех условий для инвесторов и полной поддержки проектов этого результата нам не достичь. Ташкент должен стать образцом в этом направлении, – подчеркнул Президент.
Ответственным лицам дано указание уделить особое внимание вопросам локализации, цифровизации и энергосбережения в реализуемых проектах.
Глава государства посетил индустриальный технопарк «Янгихаёт» в городе Ташкенте.
В Янгихаётском районе проживает свыше 184 тысяч человек. За последние годы здесь построено множество новых жилых домов, куда переехали семьи. Для обеспечения жителей новых кварталов рабочими местами предпринимаются активные меры.
Одной из таких мер стал технопарк «Янгихаёт», созданный на основании постановления Президента Узбекистана от 4 февраля 2021 года. В 2022 году Шавкат Мирзиёев ознакомился со строительной площадкой и планируемыми проектами. Для технопарка выделено 110 гектаров земли.
Первоначально был разработан генеральный план и проложены инженерно-коммуникационные сети. В частности, была построена 10,8-километровая система водоснабжения и канализации, а также отведения дождевых вод, проложено 2,9 километра внутренних дорог, 51 километр линий электропередачи и 5,9 километра сетей газоснабжения.
В настоящее время введены в эксплуатацию 8 предприятий с общим объемом инвестиций в размере 101 миллиона долларов, создано 520 рабочих мест.
Президент ознакомился с работой некоторых предприятий.
Например, в ООО «Almerro Group» производится кондитерская продукция под брендом «Krember». Для этого выделено 3 гектара земли, в проект инвестировано 22 миллиона долларов. Установлено современное оборудование из Италии, Испании и Турции. Предприятие планирует ежегодно выпускать 80 видов кондитерских изделий на 320 миллиардов сумов, из которых 15-20 процентов будут экспортироваться в Китай и страны СНГ.
Компания Vera Modern Electrical, реализовавшая проект стоимостью 21 миллион долларов, производит 600 видов кабельно-проводниковой продукции. Предприятие обладает экспортным потенциалом в 4 миллиона долларов. Кроме того, 35-40 процентов продукции нацелены на внутренний рынок, а уровень локализации достигает 70 процентов.
Президент осмотрел продукцию предприятий.
– Условия, созданные для предпринимателей в последние годы, дают свои результаты. Наши бизнесмены производят разнообразную и качественную продукцию. Эти возможности мы будем ежегодно расширять. Ведь предприниматель – это фундамент экономики, опора государства, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Глава государства также ознакомился с проектом строительства готовых зданий для производственных нужд. В технопарке компания Mimar Group построила двухэтажный комплекс, который реализуется малым предприятиям и ремесленникам на условиях рассрочки. Каждое здание оснащено отдельными производственными и выставочными площадями.
На сегодняшний день в таких зданиях уже начали работу 4 предприятия с общим объемом инвестиций в 3 миллиона долларов. Они занимаются производством дверей и окон, текстильной продукции, строительных профилей и солнечных панелей.
Президенту представили планы дальнейшего развития технопарка. В частности, планируется реализация 46 проектов общей стоимостью 386 миллионов долларов в таких направлениях, как производство строительных материалов, электротехники, логистика и услуги, текстильная и пищевая промышленность. Для подготовки кадров будет внедрено дуальное обучение.
К 2025 году в технопарке планируется запустить 37 проектов на 235 миллионов долларов, а к 2026 году – один проект стоимостью 50 миллионов долларов. В результате будет создано 10 тысяч рабочих мест и обеспечен экспортный потенциал на 35 миллионов долларов.
За последние десять месяцев в Янгихаётском районе было трудоустроено более 3 тысяч человек, а 6 тысяч граждан зарегистрированы в качестве самозанятых.
После этого глава государства посетил махаллю «Хушнуд» Янгихаётского района, ознакомился с жизнью населения и происходящими изменениями.
Махалля новая, образована в 2021 году. В 48 многоквартирных домах и 625 хозяйствах проживает более 11 тысяч человек. Имеются детский сад, спортивная школа, семейная поликлиника, частная клиника, производственные предприятия, магазины и пункты бытового обслуживания. В этом году благодаря 49 микропроектам обеспечена занятость 116 граждан.
Раньше эти места были окраинными, неприглядными. С 2018 года построены современные дома, детские игровые и спортивные площадки. Прилегающая территория благоустроена.
В этом году построено трехэтажное здание махалли. На первом этаже расположены кабинеты председателя и сотрудников махалли, библиотека, уголок джадидов. На верхних этажах функционируют учебный центр по точным наукам и иностранным языкам, фитнес-зал. На цокольном этаже организован моноцентр профессиональной ориентации молодежи.
Глава государства ознакомился с созданными условиями. Побеседовал с активистами махалли и аксакалами. Они рассказали, что за последние годы Янгихаётский район резко изменился, построены новые транспортные объекты и предприятия, оживились все сферы.
– Цель нашего сегодняшнего визита – увидеть результаты принимаемых нами решений, жизнь людей. Как и в этом районе, мы стремимся развивать каждый регион, создавать удобства для людей и увеличивать количество рабочих мест. Вместе с тем мы уделяем большое внимание образованию и воспитанию, культуре. Если знания и духовность будут крепкими, экономика будет развиваться, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент также ознакомился с деятельностью частного детского сада на 150 мест в махалле, где созданы современные условия. Он расположен на первом и втором этажах 16-этажного дома, введенного в эксплуатацию в текущем году. При оснащении помещений учреждения особое внимание уделено гармоничному сочетанию современности и национальных традиций.
В махалле много женщин с маленькими детьми. Для них в близлежащих районах создаются рабочие места в таких сферах, как швейное дело и кондитерское производство. Этот детский сад намного облегчил их заботы. Они смогут спокойно работать и приносить дополнительный доход своим семьям.
Отмечалось, что важные программы в нашей стране реализуются именно в махаллях, системе предоставляются большие полномочия и возможности. Подчеркивалось, что эта работа находит свое отражение в благоустройстве махаллей и повышении благосостояния населения.