XORIJDA BO‘LIB TURGAN O‘ZBEKISTON FUQAROLARI DIQQATIGA
Chet elda vaqtincha bo‘lib turgan yoki doimiy istiqomat qilayotgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari uchun qo‘shimcha qulay shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan Respublika rahbariyati tomonidan qo‘yilgan vazifalarni amalga oshirish doirasida Tashqi ishlar vazirligi tomonidan konsullik faoliyatini tartibga soluvchi me’yoriy-huquqiy bazani hamda yangi axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalangan holda xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha diplomatik vakolatxonalar va konsullik muassasalari imkoniyatini takomillashtirish bo‘yicha maqsadli ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, 2020-yil 10-fevraldan “Xorijda boʻlgan (boʻlib turgan) Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolari va fuqaroligi boʻlmagan shaxslarning konsullik roʻyxatini yuritish tartibi toʻgʻrisidagi yoʻriqnoma” kuchga kirdi (Adliya vazirligida 3218-raqam bilan roʻyxatdan oʻtkazilgan).
Ushbu Yo‘riqnomaga muvofiq, chet elda bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar mamlakatimizning diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalarida doimiy yoki vaqtincha konsullik hisobidan o‘tish uchun consulate.mfa.uz veb-portali orqali masofadan interaktiv konsullik xizmatidan foydalanishlari mumkin. Ayni paytda ushbu internet-resurs sinov rejimida ishga tushirilgan.
Vaqtinchalik va doimiy konsullik hisobiga olish bo‘yicha interaktiv xizmat dasturiy tizimi texnik sinovdan o‘tkazilgandan keyin qisqa vaqt ichida o‘rnatiladi va yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, vazirlik boshqa konsullik xizmatlarini bosqichma-bosqich interaktiv asosga o‘tkazish ustida ish olib bormoqda. Bu haqida hamyurtlarimizga o‘z vaqtida ma’lum qilinadi.

ВНИМАНИЮ ГРАЖДАН УЗБЕКИСТАНА, НАХОДЯЩИХСЯ ЗА РУБЕЖОМ
В рамках реализации поставленных руководством республики задач, направленных на создание дополнительных благоприятных условий для граждан Республики Узбекистан, временно пребывающих или постоянно проживающих за рубежом, Министерством иностранных дел проводится целенаправленная работа по совершенствованию нормативно-правовой базы, регулирующей консульскую деятельность, а также возможности дипломатических представительств и консульских учреждений по предоставлению услуг с использованием новых информационно-коммуникационных технологий.
В частности, с 10 февраля 2020 года введена в действие новая «Инструкция о порядке ведения консульского учета граждан Республики Узбекистан и лиц без гражданства, находящихся (пребывающих) за рубежом» (зарегистрирована в Министерстве юстиции Республики Узбекистан за №3218).
Согласно данной Инструкции, граждане Узбекистана и лица без гражданства, находящиеся за границей, могут также встать на постоянный или временный консульский учет в дипломатических представительствах и консульских учреждениях нашей страны за рубежом дистанционно, посредством интерактивной консульской услуги через веб-портал consulate.mfa.uz. В настоящее время данный интернет-ресурс запущен в тестовом режиме.
Программная система интерактивной услуги по постановке на временный и постоянный консульский учет будет установлена и введена в действие в ближайшее время после её технической апробации.
Кроме того, Министерством проводится работа по поэтапному переводу других консульских услуг на интерактивную основу, о чем соотечественники будут своевременно информированы.