“Имом Термизий илмий меросининг ислом цивилизациясида тутган ўрни” мавзусидаги халқаро илмий-амалий анжуман иштирокчиларига
Ҳурматли анжуман қатнашчилари!
Муҳтарам меҳмонлар!
Муқаддас ислом дини ривожига муносиб ҳисса қўшиб келаётган сиз, азизларни улуғ алломалар юрти – Ўзбекистон заминида буюк муҳаддис Имом Термизийнинг илмий меросини ўрганишга бағишлаб ўтказилаётган халқаро илмий-амалий анжуманнинг очилиши билан чин қалбимдан самимий муборакбод этаман.
Ҳеч шубҳасиз, исломшунослик илмининг билимдонлари бўлган сизлар каби таниқли олим ва уламолар, эксперт ва тадқиқотчиларнинг бугунги нуфузли тадбирда иштирок этаётгани бизга катта мамнуният бағишлайди.
Зеро, сизларнинг тимсолингизда мусулмон оламининг фахру ифтихори бўлган Имом Бухорий, Имом Термизий сингари буюк алломаларимизнинг эзгу анъаналари давомчиларини кўрамиз.
Қадамларингизга ҳасанот, ташрифингиз қутлуғ ва хайрли бўлсин!
Биз ўрта асрларда ислом дунёсида ёрқин юлдуз бўлиб порлаган мутафаккир боболаримиз ҳақида сўз юритар эканмиз, Имом Термизий ҳазратларининг муборак номларини албатта биринчилар қаторида тилга оламиз.
“Муҳаддислар султони” деган юксак мақомга эришган буюк аждодимиз – Имом Бухорийнинг суюкли шогирди бўлган бу беназир зотнинг ёрқин хотираси, ўлмас асарлари, юксак инсоний фазилатлари ўн икки асрдан буён юртимиз заминини шону шуҳратга буркаб келаётгани билан ҳақли равишда фахрланамиз.
Имом Термизий бобомиз мусулмон дунёсида олти буюк муҳаддисдан бири сифатида эътироф этилгани, ул зотнинг ҳадислар тўплами энг мўътабар манбалар қаторида тилга олиниши, ислом уммати бу мумтоз сиймо олдида доимо таъзимда экани бу фикрни яққол тасдиқлайди.
Бугунги анжуман муҳокамасига Имом Термизийнинг “Аш-Шамоил ал-Муҳаммадия” ва “Сунани Термизий” каби ноёб асарлари, термизий алломалар илмий мероси ва уларнинг ҳозирги кундаги аҳамияти каби ғоят долзарб масалалар қўйилгани ана шундай эҳтиромнинг яна бир амалий ифодасидир.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда ислом дини ривожига беқиёс ҳисса қўшган кўплаб алломаларимиз, жумладан, Имом Термизийнинг бебаҳо меросини ўрганиш ва тарғиб этиш, муқаддас хотирасини эъзозлаш, табаррук қадамжоларини обод этиш борасида улкан ишлар амалга оширилди.
Бу ҳақда сўз юритганда, Сурхондарё вилоятининг Шеробод туманида муаззам ёдгорлик мажмуаси барпо этилгани, Термиз шаҳрида ул зотнинг табаррук номи билан аталган халқаро илмий-тадқиқот маркази, ўрта махсус ислом таълим муассасаси ҳамда Ислом институти ташкил этилганини таъкидлаш лозим.
Ана шу муассасалар томонидан Ўзбекистон халқаро ислом академияси, Ислом цивилизацияси маркази, Ҳадис илми мактаби ва бошқа диний таълим ва илмий-тадқиқот масканлари билан биргаликда Имом Термизийнинг ҳаёти ва фаолияти, бой мероси чуқур ўрганилмоқда. Алломанинг асарлари кўп нусхаларда нашр қилинмоқда. У киши ҳақида кўплаб илмий тадқиқот ишлари, китоблар, бадиий асарлар яратилмоқда.
Сиз, азизлар анжуман кунларида бу борадаги ишлар билан яқиндан танишиб, шу йўналишда ҳамкорликни янада кучайтириш бўйича ўз таклиф ва мулоҳазаларингизни билдирасиз, деб ишонаман.
Биз улуғ алломаларнинг ворислари сифатида ислом динимиз тинчлик, эзгулик ва инсонпарварлик дини эканини таъкидлаб, бу тенгсиз бойликдан башариятнинг эзгу орзу-интилишларини рўёбга чиқариш учун биргаликда фойдаланишни, уни келгуси авлодларга безавол етказишни ўзимизнинг асосий бурчимиз, деб биламиз.
Ана шундай олижаноб мақсад йўлида юртимиз олимлари, уламолари билан бирга жонбозлик кўрсатиб келаётган сиз, азизларга, барча илм-фан намояндаларига чуқур миннатдорлик билдираман.
Ўзбекистондаги етакчи илмий-тадқиқот ва таълим муассасалари эшиклари сизлар учун ҳамиша очиқ.
Сизларни яна бир бор чин дилдан қутлаб, барчангизга сиҳат-саломатлик, илмий ва ижодий фаолиятингизда улкан ютуқ ва омадлар, анжуман ишига эса муваффақиятлар тилайман.

Участникам международной научно-практической конференции «Роль научного наследия Имама Термези в исламской цивилизации»
Дорогие гости!
Искренне поздравляю вас, всех, кто вносит достойный вклад в развитие священной религии ислам, с открытием на родине выдающихся мусульманских ученых – в Узбекистане международной научно-практической конференции, посвященной изучению научного наследия великого мухаддиса Имама Термези.
Отрадно, что в сегодняшнем авторитетном форуме участвуют известные специалисты в области исламоведения – видные ученые и улемы, эксперты и исследователи. В вашем лице мы видим продолжателей добрых традиций великих мыслителей, являющихся гордостью мусульманского мира, – Имама Бухари и Имама Термези.
Пусть Всевышний благословит вас, желаю вам счастья и благополучия!
Говоря о наших выдающихся предках-ученых, ярких представителях исламского мира периода Средних веков, мы, конечно, в числе первых называем имя хазрата Имама Термези.
Мы по праву гордимся этой несравненной личностью, любимым учеником великого Имама Бухари, удостоившимся высокого звания Султана мухаддисов, который на протяжении двенадцати веков своими немеркнущими произведениями и высокими человеческими качествами прославляет наш край.
Имам Термези признан в мире одним из шести великих мухаддисов, его сборник хадисов относится к числу самых почитаемых и достоверных источников, мусульманская умма преклоняется перед именем этого выдающегося человека.
Еще одним практическим выражением такого признания является то, что темой для обсуждения на сегодняшней конференции стали уникальные произведения Имама Термези «Аш-Шамоил ал-Мухаммадия» и «Сунани Термизий», а также важные вопросы, касающиеся научного наследия улемов-термезидов и его актуальности в наши дни.
Уважаемые участники конференции!
В последние годы в нашей стране осуществлена большая работа по изучению и популяризации бесценного наследия многих наших мыслителей-богословов, внесших огромный вклад в развитие исламской религии, почитанию их памяти, благоустройству мест, связанных с их жизнью и деятельностью, в том числе и Имама Термези.
Следует отметить, что в Шерабадском районе Сурхандарьинской области в его честь воздвигнут величественный мемориальный комплекс, в городе Термезе открыты носящие его имя международный научно-исследовательский центр, среднее специальное исламское учебное заведение и Исламский институт.
Эти учреждения совместно с Международной исламской академией Узбекистана, Центром исламской цивилизации, Научной школой хадиса и другими религиозными образовательными и научно-исследовательскими организациями всесторонне и глубоко изучают богатое наследие Имама Термези. В частности, издаются труды мыслителя, ему посвящаются научные исследования, книги, художественные произведения.
Надеюсь, что, ознакомившись в рамках конференции с проводимой в этом направлении работой, вы выскажете свои мнения и предложения о дальнейшей активизации сотрудничества в данной области.
Мы, наследники великих ученых, подчеркивая, что ислам является религией мира, добра и гуманизма, на пути воплощения в жизнь добрых надежд и устремлений человечества считаем своим важнейшим долгом совместно обогащать это несравненное духовное сокровище и сохранить его для будущих поколений.
Выражаю глубокую признательность ученым и улемам нашей страны и вам, дорогие гости, всем деятелям науки, проявляющим настоящую самоотверженность во имя такой благородной цели.
Двери ведущих научно-исследовательских и образовательных учреждений Узбекистана всегда открыты для вас.
Еще раз от всей души приветствуя вас, желаю здоровья, новых достижений в вашей научной и творческой деятельности, успешной работы конференции.