Президент Шавкат Мирзиёевнинг шоир ва мутафаккир Махтумқули Фироғий таваллудининг 300 йиллигига бағишланган халқаро форумдаги нутқи
Гўзал Ашхобод шаҳрида “Замон ва цивилизацияларнинг ўзаро боғлиқлиги – тинчлик ва тараққиёт асоси” мавзусида ўтаётган халқаро тадбирнинг барча қатнашчиларини чин қалбимдан қутлашга ижозат бергайсиз.
Анъанавий дўстона қабул ва ушбу ажойиб тадбирни юксак даражада ташкил этгани учун Туркманистон Президенти, ҳурматли Сердар Гурбангулиевич Бердимуҳамедовга ҳамда Туркманистон халқининг Миллий лидери, Халқ Маслаҳати Раиси, қадрли биродарим Гурбангули Маликгулиевич Бердимуҳамедовга самимий миннатдорлик изҳор этаман.
Азалий қадрият ва анъаналар тобора завол топиб бораётган бугунги нотинч ва мураккаб дунёда Туркманистон раҳбарияти адабиёт ва маърифатни давлат сиёсати даражасига кўтариб, уни халқаро муносабатларда тинчликпарвар ва дўстона мулоқот воситасига айлантираётганини алоҳида эътироф этишни истар эдим.
Бугунги конференциямиз халқларимиз ўртасидаги биродарлик ва ҳамжиҳатлик ришталарини мустаҳкамлаш, мамлакатларимизни бир-бирига янада яқинлаштириш, бой маънавий меросимизни бутун дунёга тарғиб қилиш йўлида улкан амалий қадам бўлиши шубҳасиз.
Кўҳна Туркманистон кўплаб буюк инсонлар, аллома ва шоирларга бешик бўлган мўътабар диёрдир. Бу ҳақда сўз юритганда, туркман халқининг улуғ фарзандлари – Озодий, Андалиб, Шайдоий, Ғойибий, Мулланафас каби бетакрор мутафаккир ва алломаларни эсга олишимиз табиий, албатта.
Улар орасида туркман халқининг беназир фарзанди, дурдона асарлари билан инсоният тафаккурини бойитган Махтумқули Фироғий ижоди нафақат Шарқ, балки жаҳон адабиётида алоҳида ўринга эгадир.
Улуғ гуманист шоирнинг ўлмас адабий мероси асрлар давомида умуминсоний қадриятлар билан уйғун бўлиб, тинчлик-тотувлик, меҳр-оқибат ва қардошлик каби олижаноб фазилатларни улуғлаб келмоқда.
Қутлуғ 300 йиллик таваллуд айёми ЮНЕСКО раҳнамолигида халқаро миқёсда нишонланаётган буюк шоир асарларининг туб моҳиятида “Дунёни яхшилик, дўстлик, ҳамкорлик, меҳр-шафқат ва инсонийлик қутқаради”, деган эзгу ғоя мужассам.
Шу маънода, кимки туркман халқининг қалбини, юрагини англамоқчи бўлса, туркман элига хос азму шижоат, дўстга садоқат каби юксак фазилатлар манбаини билмоқчи бўлса, албатта Махтумқули шеъриятидан баҳраманд бўлиши керак.
Махтумқули ўзбек халқи учун ҳам ғоят ардоқли ва суюкли сиймо экани билан биз ҳақли равишда фахрланамиз. Ул зот Хивадаги Шерғозихон мадрасасида таҳсил олган, дунёвий ва диний илмларни чуқур ўрганган. Айни вақтда у буюк ўзбек шоири Алишер Навоий ижодини юксак қадрлагани ҳам муштарак тарихимиз саҳифалари орқали яхши маълум.
Бугунги кунда ўлкамизда Махтумқулининг дилбар шеърлари ва қўшиқлари доимо янграб, қалбларимизда яшаб келмоқда. Ҳеч шубҳасиз, унинг боқий асарлари азалдан бир-бирига қардош ва елкадош бўлган халқларимиз ўртасидаги дўстлик туйғуларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
Махтумқули Фироғий таваллудининг 300 йиллигини кенг нишонлаш ҳақида юртимизда алоҳида қарор қабул қилинди. Ушбу санага бағишлаб адабий кечалар, танловлар, илмий анжуман ва семинарлар ўтказилмоқда. Театрларимизда шоир ҳақида спектакллар қўйилиб, ўзбек ва туркман кино усталари ҳамкорлигида бадиий фильм суратга олинди.
Бугун Тошкент шаҳри ва ҳудудларимиздаги ўнлаб кўча ва хиёбонлар Махтумқули номи билан аталади. Тошкент ва Хива шаҳарларида бу улуғ сиймо хотирасига бағишлаб бунёд этилган ёдгорлик мажмуалари табаррук зиёратгоҳларга айланган.
Айни вақтда биз Туркманистонда ҳам ўзбек халқига, унинг маданияти ва санъати, миллий қадриятларига катта ҳурмат-эҳтиром кўрсатилаётганини юксак баҳолаймиз.
Бугун Туркманистон раҳбарияти ташаббуси ва ғояси асосида маҳобатли Махтумқули Фироғий мемориал мажмуаси барпо этилгани барчамизни чексиз қувонтиради. Бу муаззам маскан қардош туркман элига хос донишмандлик ва бағрикенглик, юксак маърифатпарварликнинг ёрқин тимсолига айланмоқда.
Ана шундай оқилона сиёсат ўтган 30 йил давомида ижобий бетарафлик мақомига эга Туркманистоннинг давлатчилик асосларини мустаҳкамлаш, халқ фаровонлигини ошириш йўлида эришган мислсиз ютуқларида ўз ифодасини топмоқда.
Биз қардош Туркманистон раҳбариятининг ташаббуси билан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси томонидан келгуси йилнинг “Халқаро тинчлик ва ишонч йили”, деб эълон қилингани ҳамда бу борада ўзига хос глобал мулоқот платформаси яратилаётганини олқишлаймиз. Жумладан, келгуси йили декабрь ойида Ашхободда бўлиб ўтадиган халқаро саммит бу хайрли йўлдаги улкан воқеа бўлади, деб ишонамиз ва туркман биродарларимизни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёрмиз.
Махтумқули Фироғий бир пайтлар:
“Хизр кезган чўлда эл хуррам бўлсин,
Юртимиз биноси мустаҳкам бўлсин”,
деб эзгу ният қилган эди.
Она Ватанини чин фарзандлик меҳри билан севган, унинг ёруғ истиқболи учун курашган, Ҳақ ва адолат куйчиси Махтумқули Фироғийнинг орзу-умид ва армонлари бугун тўла рўёбга чиқмоқда. Қардош Туркманистон жадал ривожланиб, мамлакатда ободлик ва фаровонлик, давлатнинг халқаро обрў-эътибори тобора юксалиб бораётгани дўст Ўзбекистон халқини ҳам беҳад мамнун этмоқда.
Сўзимнинг якунида, тилагим шуки, дунёга Махтумқули Фироғий каби буюк зотларни берган туркман диёри доимо гуллаб-яшнасин!

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the International Forum dedicated to the 300th anniversary of poet and philosopher Magtymguly Fragi’s birthday
Dear participants of the forum!
I am pleased to greet all the participants of the International Forum “Interrelation of Times and Civilizations – Basis of Peace and Development” in the wonderful city of Ashgabat.
I express my sincere gratitude to the President of Turkmenistan, the esteemed Serdar Berdimuhamedov, as well as to the National Leader of the Turkmen people, the Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan, my dear brother, Gurbanguly Berdimuhamedov, for the traditionally warm welcome and organization of the event at the highest level.
I would like to emphasize that in the current unstable and challenging situation in the world, when traditional values are being seriously tested, the leadership of Turkmenistan has elevated literature and enlightenment to the level of state policy, turning them into an effective tool for peaceful dialogue in the international arena.
I am certain that today’s conference will become an enormous practical step in strengthening brotherhood between our peoples, bringing our countries closer to each other, and popularizing our rich spiritual heritage throughout the world.
Distinguished heads of delegations!
The blessed land of ancient Turkmenistan nurtured numerous prominent figures in science, culture and art.
Speaking of this, we naturally recall the great sons of the Turkmen people – such famous poets, thinkers and scholars as Azadi, Andalīb, Sheydai, Goibi, Mulla-Nafas.
Among them is the outstanding son of Turkmen people Magtymguly Fragi, who enriched not only Oriental, but also the world literature.
The immortal literary heritage of the great humanist, poet and thinker is aligned with the universal values glorifying peace and harmony, kindness and justice.
At the heart of works of Magtymguly Fragi, whose 300th Anniversary is widely celebrated under the auspices of UNESCO, lies a noble idea: “Kindness, friendship, cooperation, compassion and humaneness shall save the world”.
To understand the soul and heart of the Turkmen people, comprehend the origins of their qualities such as courage, bravery and loyalty to a friend, one should immerse themselves in the spiritual world of Magtymguly.
I am proud to note that the people of Uzbekistan also deeply appreciate and love Magtymguly.
He studied at the Shergazi-khan madrassah in Khiva, where he mastered secular and religious sciences. Moreover, he deeply honored and admired the work of the great Uzbek poet and thinker Alisher Navoi.
Today, the beautiful poems and songs of Magtymguly are constantly heard in our country.
Undoubtedly, his immortal works served to further strengthen the friendly bounds between our peoples sharing brotherly relations since ancient times.
A special decree was signed in Uzbekistan on broad celebration of the 300th Anniversary of Magtymguly Fragi. Literary evenings, contests, conferences and seminars are held to mark this date.
Our theaters stage plays, Uzbek and Turkmen cinematographers produced a joint film about the poet.
The streets and alleys in the capital city and regions of our country are named after Magtymguly. There are monuments in Tashkent and Khiva raised in honor of this brilliant person.
We also deeply appreciate the great respect paid in Turkmenistan to the Uzbek people, our culture, art and national values.
We are sincerely glad that at the initiative of the leadership of Turkmenistan a majestic memorial complex “Magtymguly Fragi” has been founded. It is a vivid symbol of wisdom and tolerance of the brotherly Turkmen people in its inherent enlightenment.
Such visionary policy and positive neutrality became the basis of the major achievements over the past 30 years in strengthening the statehood and improving the well-being of the people of Turkmenistan.
We commend the United Nations General Assembly’s declaration of next year as the International Year of Peace and Trust at the initiative of brotherly Turkmenistan with launching a unique global dialogue platform.
I am confident that the international summit to be held in December next year in Ashgabat will be a significant event along this noble journey. We are ready to extend any necessary assistance to our Turkmen brothers.
Magtymguly Fragi wrote:
“Oh Almighty! Let the vast expanses blossom,
Let the foundations of our state grow stronger”
The cherished dreams and aspirations of Magtymguly Fragi, who loved his Motherland with a son’s devotion, fought for its bright future, chanted the truth and justice, are indeed coming true today.
We, in Uzbekistan, are joyfully witnessing the rapid development of brotherly Turkmenistan, growth of its international prestige.
Concluding my speech, I wish eternal prosperity to Turkmenistan, the country that gave the world such remarkable figures as Magtymguly Fragi!