Ommaviy axborot vositalarini akkreditatsiya qilish jarayonlari boshlandi
Saylovlarning ochiqligi va oshkoraligini ta’minlashda ommaviy axborot vositalari muhim o‘rin tutadi. Jumladan, ular orqali fuqarolar o‘z saylov huquqlarini amalga oshirish, saylovda qatnashayotgan turli siyosiy partiyalar va nomzodlarning saylovoldi dasturlarining asosiy yo‘nalishlaridan xabardor bo‘lishi hamda ayni vaqtda bunga o‘z fikrlarini bildirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Ommaviy axborot vositalari vakillari saylovga tayyorgarlik ishlarini kuzatib borish, uni o‘tkazishga doir barcha tadbirlarda qatnashish uchun Markaziy saylov komissiyasi tomonidan akkreditatsiyadan o‘tkaziladi.
Shu munosabat bilan, joriy yilning 2 oktyabr kuni bo‘lib o‘tgan Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisida ommaviy axborot vositalari vakillari hamda xorijiy davlatlarning kuzatuvchilarini akkreditatsiyadan o‘tkazishga doir masalalar ko‘rib chiqildi.
Markaziy saylov komissiyasining 2019-yil 5-oktyabrdagi 952-son qarori bilan tasdiqlangan Saylov kampaniyasi davrida ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizomga muvofiq OAV vakillari saylov kampaniyasi davrida xolis axborotlarni keng, tezkor va erkin tarqatish, shuningdek o‘z faoliyatini O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlarida nazarda tutilgan tartibda tashkil etishi uchun akkreditatsiyadan o‘tkaziladi.
Ommaviy axborot vositasi saylovga kamida o‘n kun qolguniga qadar Markaziy saylov komissiyasiga o‘z vakillarini akkreditatsiyadan o‘tkazish to‘g‘risida murojaat qilishlari mumkin.
Joriy yil 27-oktyabr kuni mamlakatimizda bo‘lib o‘tadigan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi hamda mahalliy Kengashlar deputatlari sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishga doir tadbirlarda qatnashish uchun xorijiy va mahalliy OAV vakillarining akkreditatsiyasi bo‘yicha murojaatlari mutlaqo yangi tartibda “E-saylov” axborot tizimi orqali elektron tarzda taqdim etilmoqda.
E’tiborli jihati, akkreditatsiya bo‘yicha murojaatlar nafaqat elektron shaklda, balki soddalashtirilgan tartibda yuborilmoqda. Xususan, endilikda murojaat bilan birga OAVning davlat ro‘yxatidan o‘tganligi to‘g‘risidagi guvohnoma nusxasi, xodimning shaxsini tasdiqlovchi hujjati nusxasi, OAV vakilini akkreditatsiyadan o‘tkazish anketasi hamda elektron fotosuratini taqdim etish zarurati qolmadi.
Mazkur ma’lumotlarning barchasi idoralararo integratsion platforma orqali “E-Saylov” axborot tizimida avtomatik tarzda shakllantirilmoqda. Bu esa, akkreditatsiyadan o‘tish jarayonlarida OAVlar uchun qo‘shimcha qulaylik yaratadi hamda saylovlarning yanada ochiqligini ta’minlashga xizmat qiladi.
Markaziy saylov komissiyasining qarori bilan “E-saylov” axborot tizimiga kelib tushgan murojaatlarga ko‘ra 7 ta ommaviy axborot vositasining, xususan 1 ta teleradiokanal, 4 ta bosma, 2 ta internet nashrining jami 42 nafar vakillari akkreditatsiyadan o‘tkazildi.
Akkreditatsiya guvohnomalari ham tizim orqali avtomatik tarzda yangi zamonaviy ko‘rinishda shakllantirildi hamda OAV vakillariga taqdim etildi.
OAV vakillari saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishga doir barcha tadbirlarni yoritishi, saylov komissiyalarining majlislarida hozir bo‘lishi, nomzodlar ko‘rsatishga bag‘ishlangan yig‘ilishlarda, nomzodlarning saylovchilar bilan uchrashuvlarida ishtirok etishi, muddatidan oldin ovoz berishni o‘tkazish vaqti va joyi haqida xabardor bo‘lishi hamda ushbu jarayonni kuzatishi mumkin.
Shuningdek, akkreditatsiyadan o‘tgan OAV vakillari o‘z faoliyatida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga, Saylov kodeksiga, Markaziy saylov komissiyasining qarorlariga amal qilishi, barcha darajadagi saylov komissiyalariga, davlat hokimiyati va boshqaruv organlari va boshqa tashkilotlarga tashrif buyurganida unga berilgan guvohnomani hamda o‘z shaxsini tasdiqlovchi hujjatini yonida olib yurishi hamda mansabdor shaxslar talabiga muvofiq ularni ko‘rsatishi lozim.
Bundan tashqari, majlis kun tartibiga muvofiq xalqaro va xorijiy kuzatuvchilarning navbatdagi guruhini akkreditatsiyadan o‘tkazish masalasi ko‘rib chiqildi.
Jumladan, MDH Parlamentlararo Assambleyasi, Osiyo Parlament Assambleyasi, Ko‘rfaz Arab davlatlari hamkorlik kengashi, SHHT kabi xalqaro tashkilotlardan, Malayziya, Maldiv, Armaniston, Ozarbayjon, Filippin, Gruziya, Moldova, Pokiston, Turkiya kabi xorijiy markaziy saylov organlaridan, Avstriya, Armaniston, Belarus, Buyuk Britaniya, Belgiya, Ispaniya, Qozog‘iston, Koreya, Latviya, Malayziya, Niderlandiya, Ozarbayjon, Polsha, Saudiya Arabistoni, Slovakiya, Tayland, Fransiya, Yaponiya va Hindiston kabi xorijiy davlat hokimiyati organlari, vazirliklar, idoralar, ilmiy-tadqiqot institutlarining jami 109 nafar vakillari kuzatuvchi maqomida akkreditatsiyadan o‘tkazildi.
Hozirgi kunda akkreditatsiyadan o‘tkazilgan xalqaro va xorijiy kuzatuvchilar soni 291 nafarni tashkil etmoqda.

Начался процесс аккредитации средств массовой информации
Средства массовой информации играют важную роль в обеспечении открытости и прозрачности выборов. В частности, с их помощью граждане имеют возможность реализовать свои избирательные права, быть в курсе основных направлений предвыборных программ политических партий и кандидатов, участвующих в выборах, и наряду с этим сегодня выразить свое мнение.
Центральная избирательная комиссия проводит аккредитацию представителей СМИ для наблюдения за работой по подготовке к выборам и участия во всех мероприятиях по их проведению.
В связи с этим на очередном заседании Центральной избирательной комиссии, состоявшемся 2 октября текущего года, рассмотрены вопросы по аккредитации представителей СМИ и наблюдателей от зарубежных стран.
В соответствии с Положением о порядке аккредитации представителей средств массовой информации в период избирательной кампании, утвержденным постановлением Центральной избирательной комиссии от 5 октября 2019 года № 952, представители средств массовой информации проходят аккредитацию для широкого, оперативного и свободного распространения объективной информации в период избирательной кампании, а также для организации своей деятельности, в порядке, установленном законодательством Республики Узбекистан.
Средства массовой информации могут подать заявление на аккредитацию своих представителей в Центральную избирательную комиссию не позднее чем за десять дней до выборов.
Заявления на аккредитацию представителей зарубежных и местных средств массовой информации для участия в мероприятиях по подготовке и проведению выборов депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши, которые пройдут в нашей стране 27 октября текущего года, подаются в электронном виде через информационную систему «E-saylov» в совершенно новом порядке.
Примечательно, что заявления на аккредитацию направляются не только в электронной форме, но и в упрощенном порядке. В частности, вместе с заявлением больше не нужно предоставлять копию свидетельства о государственной регистрации средства массовой информации, копию документа, удостоверяющего личность сотрудника, анкету по проведению аккредитации представителя СМИ, а также электронную фотографию.
Все эти данные через межведомственную интеграционную платформу автоматически формируются в информационной системе «E-Saylov». Это создает дополнительные удобства для СМИ в процессе аккредитации и способствует обеспечению прозрачности выборов.
В соответствии с постановлением Центральной избирательной комиссии, на основе обращений, поступивших в информационную систему «E-Saylov», аккредитованы 42 представителя 7 средств массовой информации, а именно 1 телерадиоканала, 4 печатных и 2 интернет-изданий.
Также через данную систему автоматически в новой современной форме подготовлены удостоверения по аккредитации, которые вручены представителям СМИ.
Представители СМИ могут освещать все мероприятия, связанные с подготовкой и проведением выборов, присутствовать на собраниях избирательных комиссий, участвовать в собраниях по выдвижению кандидатов, встречах кандидатов с избирателями, быть информированным о времени и месте проведения досрочного голосования и наблюдать за данным процессом.
Также аккредитованные представители средств массовой информации обязаны в своей деятельности руководствоваться Конституцией Республики Узбекистан, Избирательным кодексом, постановлениями Центральной избирательной комиссии, носить при себе выданное им удостоверение и документ, удостоверяющий личность, при посещении избирательных комиссий всех уровней, органов государственной власти и управления и других организаций и представлять их по требованию должностных лиц.
Кроме того, в соответствии с повесткой дня заседания рассмотрен вопрос аккредитации очередной группы международных и зарубежных наблюдателей.
В частности, проведена аккредитация 109 представителей таких международных организаций, как Межпарламентская ассамблея СНГ, Азиатская парламентская ассамблея, Совет сотрудничества арабских стран Персидского залива, ШОС, а также зарубежных центральных избирательных органов, как Малайзия, Мальдивы, Армения, Азербайджан, Филиппины, Грузия, Молдова, Пакистан, Турция, зарубежных государственных органов власти, министерств, ведомств, научно-исследовательских институтов Австрии, Армении, Беларуси, Великобритании, Белгия, Испании, Казахстана, Кореи, Латвии, Малайзии, Нидерландов, Азербайджана, Польши, Саудовской Аравии, Словакии, Таиланда, Франции, Японии и Индии в качестве наблюдателей.