Ommaviy axborot vositalarini akkreditatsiya qilish jarayonlari boshlandi
Saylovlarning ochiqligi va oshkoraligini ta’minlashda ommaviy axborot vositalari muhim o‘rin tutadi. Jumladan, ular orqali fuqarolar o‘z saylov huquqlarini amalga oshirish, saylovda qatnashayotgan turli siyosiy partiyalar va nomzodlarning saylovoldi dasturlarining asosiy yo‘nalishlaridan xabardor bo‘lishi hamda ayni vaqtda bunga o‘z fikrlarini bildirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Ommaviy axborot vositalari vakillari saylovga tayyorgarlik ishlarini kuzatib borish, uni o‘tkazishga doir barcha tadbirlarda qatnashish uchun Markaziy saylov komissiyasi tomonidan akkreditatsiyadan o‘tkaziladi.
Shu munosabat bilan, joriy yilning 2 oktyabr kuni bo‘lib o‘tgan Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisida ommaviy axborot vositalari vakillari hamda xorijiy davlatlarning kuzatuvchilarini akkreditatsiyadan o‘tkazishga doir masalalar ko‘rib chiqildi.
Markaziy saylov komissiyasining 2019-yil 5-oktyabrdagi 952-son qarori bilan tasdiqlangan Saylov kampaniyasi davrida ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizomga muvofiq OAV vakillari saylov kampaniyasi davrida xolis axborotlarni keng, tezkor va erkin tarqatish, shuningdek o‘z faoliyatini O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlarida nazarda tutilgan tartibda tashkil etishi uchun akkreditatsiyadan o‘tkaziladi.
Ommaviy axborot vositasi saylovga kamida o‘n kun qolguniga qadar Markaziy saylov komissiyasiga o‘z vakillarini akkreditatsiyadan o‘tkazish to‘g‘risida murojaat qilishlari mumkin.
Joriy yil 27-oktyabr kuni mamlakatimizda bo‘lib o‘tadigan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi hamda mahalliy Kengashlar deputatlari sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishga doir tadbirlarda qatnashish uchun xorijiy va mahalliy OAV vakillarining akkreditatsiyasi bo‘yicha murojaatlari mutlaqo yangi tartibda “E-saylov” axborot tizimi orqali elektron tarzda taqdim etilmoqda.
E’tiborli jihati, akkreditatsiya bo‘yicha murojaatlar nafaqat elektron shaklda, balki soddalashtirilgan tartibda yuborilmoqda. Xususan, endilikda murojaat bilan birga OAVning davlat ro‘yxatidan o‘tganligi to‘g‘risidagi guvohnoma nusxasi, xodimning shaxsini tasdiqlovchi hujjati nusxasi, OAV vakilini akkreditatsiyadan o‘tkazish anketasi hamda elektron fotosuratini taqdim etish zarurati qolmadi.
Mazkur ma’lumotlarning barchasi idoralararo integratsion platforma orqali “E-Saylov” axborot tizimida avtomatik tarzda shakllantirilmoqda. Bu esa, akkreditatsiyadan o‘tish jarayonlarida OAVlar uchun qo‘shimcha qulaylik yaratadi hamda saylovlarning yanada ochiqligini ta’minlashga xizmat qiladi.
Markaziy saylov komissiyasining qarori bilan “E-saylov” axborot tizimiga kelib tushgan murojaatlarga ko‘ra 7 ta ommaviy axborot vositasining, xususan 1 ta teleradiokanal, 4 ta bosma, 2 ta internet nashrining jami 42 nafar vakillari akkreditatsiyadan o‘tkazildi.
Akkreditatsiya guvohnomalari ham tizim orqali avtomatik tarzda yangi zamonaviy ko‘rinishda shakllantirildi hamda OAV vakillariga taqdim etildi.
OAV vakillari saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishga doir barcha tadbirlarni yoritishi, saylov komissiyalarining majlislarida hozir bo‘lishi, nomzodlar ko‘rsatishga bag‘ishlangan yig‘ilishlarda, nomzodlarning saylovchilar bilan uchrashuvlarida ishtirok etishi, muddatidan oldin ovoz berishni o‘tkazish vaqti va joyi haqida xabardor bo‘lishi hamda ushbu jarayonni kuzatishi mumkin.
Shuningdek, akkreditatsiyadan o‘tgan OAV vakillari o‘z faoliyatida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga, Saylov kodeksiga, Markaziy saylov komissiyasining qarorlariga amal qilishi, barcha darajadagi saylov komissiyalariga, davlat hokimiyati va boshqaruv organlari va boshqa tashkilotlarga tashrif buyurganida unga berilgan guvohnomani hamda o‘z shaxsini tasdiqlovchi hujjatini yonida olib yurishi hamda mansabdor shaxslar talabiga muvofiq ularni ko‘rsatishi lozim.
Bundan tashqari, majlis kun tartibiga muvofiq xalqaro va xorijiy kuzatuvchilarning navbatdagi guruhini akkreditatsiyadan o‘tkazish masalasi ko‘rib chiqildi.
Jumladan, MDH Parlamentlararo Assambleyasi, Osiyo Parlament Assambleyasi, Ko‘rfaz Arab davlatlari hamkorlik kengashi, SHHT kabi xalqaro tashkilotlardan, Malayziya, Maldiv, Armaniston, Ozarbayjon, Filippin, Gruziya, Moldova, Pokiston, Turkiya kabi xorijiy markaziy saylov organlaridan, Avstriya, Armaniston, Belarus, Buyuk Britaniya, Belgiya, Ispaniya, Qozog‘iston, Koreya, Latviya, Malayziya, Niderlandiya, Ozarbayjon, Polsha, Saudiya Arabistoni, Slovakiya, Tayland, Fransiya, Yaponiya va Hindiston kabi xorijiy davlat hokimiyati organlari, vazirliklar, idoralar, ilmiy-tadqiqot institutlarining jami 109 nafar vakillari kuzatuvchi maqomida akkreditatsiyadan o‘tkazildi.
Hozirgi kunda akkreditatsiyadan o‘tkazilgan xalqaro va xorijiy kuzatuvchilar soni 291 nafarni tashkil etmoqda.

The process of media accreditation has begun
The mass media play an important role in ensuring the openness and transparency of elections. In particular, they enable citizens to exercise their electoral rights, to find out about the main areas of the election programs of political parties and candidates, and at the same time to express their opinions.
The Central Election Commission accredits media representatives to observe the work in preparation for the elections and to participate in all activities related to their implementation.
In this context, the issue of accreditation of media representatives and observers from abroad was discussed at the regular meeting of the Central Election Commission on October 2 this year.
In accordance with the Regulation on the Procedure for Accreditation of Mass Media Representatives during the Election Campaign, approved by Resolution No. 952 of the Central Election Commission dated October 5, 2019, representatives of the mass media are accredited for the wide, prompt and free dissemination of unbiased information during the election campaign, as well as for the organization of their activities in accordance with the procedure established by the legislation of the Republic of Uzbekistan.
No later than ten days before the elections, the mass media may apply to the Central Election Commission for accreditation of their representatives.
Applications for accreditation of representatives of foreign and local mass media to participate in the events for the preparation and holding of elections of deputies to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and local Councils (Kengashes), which will be held in our country on October 27 this year, will be submitted electronically through the “E-Saylov” information system in a completely new order.
It is worth noting that the accreditation applications will be submitted not only in electronic form, but also in a simplified procedure. In particular, it is no longer necessary to submit together with the application a copy of the certificate of state registration of the mass media outlet, a copy of the employee's identity document, a questionnaire for accreditation of a media representative and an electronic photo.
All this data is automatically generated in the “E-Saylov” information system via a cross-authority integration platform. This makes the accreditation process even easier for the media and contributes to the transparency of the elections.
In accordance with the Resolution of the Central Election Commission, 42 representatives of seven media outlets, namely one television and radio channel, four print media and two web-based media outlets, were accredited on the basis of applications submitted via the “E-Saylov” information system.
The accreditation certificates were also generated automatically via this system and handed out to media representatives in a new, modern form.
Media representatives can report on all events related to the preparation and conduct of elections, attend meetings of election commissions, participate in candidate nomination meetings and meetings of candidates with voters, be informed about the time and place of early voting and observe this process.
In addition, accredited representatives of the mass media are obliged to comply with the Constitution of the Republic of Uzbekistan, the Election Code and the resolutions of the Central Election Commission in their activities, to carry their issued ID and identity document when visiting election commissions of all levels, bodies of state power and administration, as well as other organizations, and to present them at the request of officials.
In addition, in accordance with the agenda of the meeting, the issue of accreditation of the next group of international and foreign observers was discussed.
In particular 109 representatives of international organizations such as the CIS Inter-Parliamentary Assembly, the Asian Parliamentary Assembly, the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf, the SCO and foreign central electoral authorities such as Malaysia, Maldives, Armenia, Azerbaijan, the Philippines, Georgia, Moldova, Pakistan, Turkey, foreign state authorities, ministries, departments, research institutes from Austria, Armenia, Belarus, Great Britain, Belgium, Spain, Kazakhstan, Korea, Latvia, Malaysia, the Netherlands, Azerbaijan, Poland, Saudi Arabia, Slovakia, Thailand, France, Japan and India have been accredited as observers.