Таълим – соҳалар ичида энг долзарби, мактаб – энг муҳими бўлса, ўқитувчилик касблар орасида энг улуғидир
Президент Шавкат Мирзиёев 30 сентябрь куни Абдулла Авлоний номидаги педагогик маҳорат миллий институтига ташриф буюриб, янгиланган шароитлар билан танишди, Ўқитувчи ва мураббийлар куни муносабати билан давлат мукофотларини топширди ҳамда соҳа вакиллари билан таълимда амалга оширилаётган ишлар, келгусидаги устувор вазифалар юзасидан мулоқот ўтказди.
Ҳар бир ривожланган мамлакат каби Ўзбекистон ҳам ўз тараққиётини таълимга асосланиб қурмоқда. Бу соҳада чуқур ислоҳотлар, катта-катта дастурлар амалга оширилмоқда. Бунда энг муҳим бўғин, ёшлар сиёсатининг пойдевори – бошланғич ва умумий таълимдир.
Юртимизда 37 мингдан зиёд болалар боғчаси, 10 мингдан ортиқ мактаб бор. Жойларда яна янгилари қурилмоқда. Лекин бу мақсаднинг бир қисми. Энг асосий масала – таълим сифати.
Шу боис педагог ва мутахассислар малакаси доимий ошириб борилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 21 июнда қабул қилинган мактабгача ва мактаб таълими ташкилотлари ходимларини узлуксиз касбий ривожлантиришга доир қарори бу тизимни янги босқичга кўтарди.
Жумладан, шу соҳадаги институт Абдулла Авлоний номидаги педагогик маҳорат миллий институтига айлантирилди. Мавжуд мажмуа капитал таъмирланиб, иккита қўшимча бино қурилди, барчаси замонавий жиҳозланди. Тингловчилар ўрни ҳам, йўналишлар ҳам кўпайди. Энг муҳими, малака тизими мазмунан бойиди.
Институт бундан 90 йил олдин, 1934 йилда очилган. Шунга бағишлаб, бу ерда музей ташкил этилган. Унда жадид боболаримизнинг илмга эътибори, Абдулла Авлоний асос солган маориф тизими, ўша даврдаги дарсликлар ва саҳна асарлари, умумий таълимнинг ривожланиш босқичлари акс этган. Сунъий интеллект ёрдамида маърифатпарвар жадидлар қиёфаси гавдалантирилган. Шу ерда қарийб 88 минг китоб фондига эга кутубхона ҳам бор. Давлатимиз раҳбари ушбу музей ва кутубхонани кўздан кечирди.
Муассасада малака ошириш ва қайта тайёрлашнинг анъанавий, муқобил ҳамда дуал шакллари, шу жумладан, сунъий интеллект технологиялари асосида ўқитиш жорий этилган. Ситуацион ўқув хонаси Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлардаги педагогик маҳорат марказлари билан видеоалоқа орқали уланган. Узлуксиз касбий таълим, менежерлик ўқув курслари, педагогларни аттестациядан ўтказиш ва малака тоифасини бериш, мактабгача ва мактаб таълимини бошқариш каби дастурий платформалар жорий этилган. Бу ҳудудлардаги директор ва ўқитувчиларни янги педагогик технология ва услубларга тезкор ўқитиш имконини беради.
Бугунги кунда мактаб директори нафақат тажрибали педагог, балки яхши бошқарувчи, маълум маънода стратег ҳам бўлиши керак. Институт ўқув дастурида бунга катта эътибор қаратилиб, директорлар мактаби ташкил этилган.
Инклюзив таълим ва психолог хоналарида шу йўналишда ишлайдиган дефектолог ва тарбиячилар малакаси оширилади. Медиа студияда видеодарслар тасвирга олинади. Шунингдек, институтда конференция зали, компьютер ва семинар хоналари, ошхона ва шароитлар бор.
Маълумки, бугун мамлакатимизда аниқ ва табиий фанларга алоҳида аҳамият қаратилиб, мактаблар замонавий жиҳоз ва ўқув қўлланмалари билан таъминланмоқда. Бу ўқитувчилардан шунга мослашишни, янги билим ва кўникмаларни ўзлаштиришни талаб қилади. “STEM” лабораторияси педагогларни шу борада қайта тайёрлаш ва малакасини оширишга хизмат қилади.
Замонавий таълим талабидан келиб чиқиб, институтда ўқиш соатлари кўпайтирилди. Ўқитувчиларга муносиб шароит яратиш мақсадида ётоқхона замонавий таъмирланиб, ўринлар сони оширилди.
Президентимиз ушбу хоналарда бўлиб, янги қулайлик ва имкониятлар билан танишди.
– Бу институт кутиб ўтирувчи эмас, тарғиботчи, етакчи бўлиши керак. Ҳудудлардаги ўқитувчи ва директорларни кўпроқ таклиф этиб, барча мактабларда сифатни ошириш зарур. Янги замон кишиси, келажагимиз бунёдкорлари мактабда тарбияланади. Таълимсиз келажак йўқ, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бу ерда дарс берадиган ўқитувчи ва мураббийларни хорижда ўқитиш, дунёдаги илғор тажрибаларни уйғунлаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Жорий йилнинг ўтган даврида институтда 4 минг 300 нафарга яқин таълим муассасалари раҳбарлари малака оширди. Шунингдек, 2 минг нафарга яқин директор ва директорликка номзодлар менежерлик курсларида ўқитилди. “Узлуксиз касбий таълим” платформаси орқали дарсларда 113 минг нафардан ортиқ педагоглар қатнашди.
Сингапур халқаро таълим ташкилоти томонидан 100 нафар мактаб директори, 200 нафар математика ва табиий фанлар ўқитувчиси қайта тайёрланди. Институт тузилмасида Халқаро тадқиқотлар маркази ҳам иш бошлади.
Умуман, мамлакатимизда мактабгача ва мактаб таълими ташкилотлари раҳбар, педагог ҳамда мутахассис кадрларини қайта тайёрлаш, малакасини оширишнинг узлуксиз тизими йўлга қўйилади. 2025 йилдан бошлаб улар беш йилда бир маротаба ишдан ажралган ҳолда малака оширади. Бундан ташқари, умумий ўрта таълим муассасаларида “Касбий ривожланиш соати” ҳамда “Касбий ривожланиш куни” жорий этилади. Президент мактабларида тўпланган илғор тажрибалар узлуксиз касбий ривожлантириш тизими орқали умумий ўрта таълим муассасаларига кенг татбиқ қилинади.
Шундан сўнг 1 октябрь – Ўқитувчи ва мураббийлар куни муносабати билан тантанали маросим бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев сўзининг бошида барча таълим-тарбия ходимларини байрам билан самимий табриклаб, халқимизнинг чуқур ҳурмат-эҳтиромини етказди.
– Биз устозни отадек улуғ деб билган, уни ҳамиша бошига кўтариб эъзозлаган буюк, маърифатпарвар халқнинг вакилларимиз. Тарихимиздаги қайси машҳур аждодимизни олмайлик, уларнинг барчаси устозларга юксак эҳтиром билан қараганларига гувоҳ бўламиз. Устозини, муаллимини эъзозлаган жамият, албатта, равнақ топади, гуллаб-яшнайди. Ўқитувчисининг қадр-қиммати баланд бўлган халқнинг обрў-эътибори юксак бўлади, – деди давлатимиз раҳбари.
Ҳаётда ҳар бир эзгулик, ҳар бир кашфиёт ва ютуқнинг замирида ўқитувчининг меҳнати, бардоши ва меҳр-муҳаббати мужассам экани таъкидланди.
– Таълим – соҳалар ичида энг долзарби, мактаб – энг муҳими бўлса, ўқитувчилик касблар орасида энг улуғидир. Шахсан мен ўқитувчи деганда, ўзим учун азиз ва қадрли бўлган зотларни, юз-кўзидан нур ёғилиб турадиган мўътабар инсонларни тасаввур қиламан. Улар замонамизнинг энг илғор кишилари, жонкуяр, ватанпарвар, халқпарвар инсонлардир. Шу сабабли халқимиз ўзининг энг катта бойлигини – фарзандлари тарбиясини ўқитувчиларга ишониб топширади, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Устозларнинг донишмандлиги, ҳаёт маъносини чуқур англаб, одамларни яхшиликка ва муваффақиятларга руҳлантириши қайд этилди.
– Инсоннинг онги, дунёқараши ўзгармаса, жамият ўзгармайди. Жамият ўзгармаса, тараққиёт ҳам бўлмайди. Одамларнинг тафаккурини, шу асосда бутун жамиятни ким ўзгартира олади? Янги берунийларни, хоразмий ва фарғонийларни ким камолга етказади? Бундай улуғвор вазифани, том маънодаги тарихий миссияни адо этишга фақат сиз – устоз ва мураббийлар қодирсиз, – деди Президент.
Бугун юртимиз ўғил-қизлари халқаро фан олимпиадаларида, спорт майдонларида улкан марраларни қўлга киритаётгани ёдга олинди. Бу ғалабалар аввало устоз-мураббийларнинг фидокорона меҳнати самараси экани эътироф этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 27 сентябрдаги фармонига мувофиқ, таълим-тарбия тизимига қўшган муносиб ҳиссаси, соғлом ва баркамол авлодни вояга етказишдаги ибратли фаолияти ҳамда ижтимоий ҳаётдаги фаол иштироки учун бир гуруҳ юртдошларимиз фахрий унвон, орден ва медаллар билан тақдирланган эди.
Маросимда ана шу мукофотлар тантанали равишда топширилди.
– Ўз меҳнати билан қадр топиш, эл-юрт ардоғида бўлиш чинакам бахт. Бу, айниқса, ўқитувчи ва мураббийларга ярашади. Қадрингиз ҳам, қаддингиз ҳам доимо баланд бўлсин, азиз устозлар, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мукофотланганлар номидан сўзга чиққанлар таълим соҳаси ва муаллимларга эътибори, камтарона хизматларини юксак баҳолагани учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.
Сўнг Президент Шавкат Мирзиёев ўқитувчи ва мураббийлар билан мулоқот қилди.
Мамлакатимизда барча соҳа ва тармоқларда улкан мақсадлар белгиланган. Уларни амалга ошириш ва тараққиётни давом эттириш ёш авлоднинг билим ва тафаккурига, тарбиясига, ватанпарварлигига боғлиқ.
Бунинг учун ўқитувчилар ҳуқуқий, ижтимоий ва молиявий томондан ҳимоя қилинган ва етарли таъминланган бўлиши керак. Шу боис янгиланган Конституциямизда ўқитувчи мақоми алоҳида мустаҳкамлаб қўйилди. Бу йил “Педагогнинг мақоми тўғрисида”ги қонун қабул қилинди.
Давлатимиз бойлиги, биринчи навбатда, ёш авлод тарбиясига сарфланмоқда. Сўнгги 7 йилда таълимни ривожлантиришга жами 216 триллион сўм маблағ йўналтирилди. Моддий-техник базани мустаҳкамлаш учун бюджетдан 19,5 триллион сўм сарфланиб, 6 мингта давлат мактаби ва 3,5 мингта боғча реконструкция қилинди ҳамда янгидан қурилди. Мактабларда 800 мингта, боғчаларда 535 мингта қўшимча ўрин яратилди.
Хусусий таълимга кенг имкониятлар яратилаётгани туфайли хусусий мактаблар сони 27 тадан 500 тага етди, нодавлат боғчалар 250 тадан 30 мингтага кўпайди.
Ўқитувчиларга маҳорати ва эришган ютуқларига қараб тўланадиган устамалар сони 3 тадан 17 тага оширилди. Ўз устида астойдил ишлаган, хорижий сертификат олган 6 минг ўқитувчи 10 миллион сўмдан зиёд маош олмоқда.
14 та Президент мактаби, 9 та ижод мактаби фаолияти йўлга қўйилди. Уларнинг дастурлари асосида табиий ва аниқ фанлар бўйича замонавий дарсликлар яратилмоқда. Президент мактабларидаги баҳолаш тизими ҳозир 500 та умумтаълим мактабида қўлланмоқда. Баҳолашни самарали йўлга қўйган 66 та мактаб жамоасига 40 фоизгача устама тўланмоқда.
Мамлакатимизда иқтидорли ёшларни селекция йўли билан танлаб олиш бўйича илгари бўлмаган янги тизим йўлга қўйилди. Натижада бу йилнинг ўзида халқаро фан олимпиадаларида ўқувчиларимиз 122 та медални қўлга киритди.
Мактаб битирувчиларини олий таълимга қамраб олиш даражаси сўнгги 7 йилда 4 карра ошди. Бу йил 310 минг нафар ёшлар талаба бўлди. Уларнинг қарийб ярми қизлардир.
Мулоқотда давлатимиз раҳбари таълим сифати масаласига алоҳида тўхталди.
Давлат таълим муассасаларида 46 минг нафар, хусусий ташкилотларда эса 38 минг нафар педагог 5 йил давомида малака оширмагани қайд этилди. Бу йил сунъий интеллект ва рақамли технологиялар ёрдамида ўтказилган аттестация жараёнларида 21 минг нафар педагог малака бўйича етарли балл тўплай олмаган. Афсуски, бундай ҳолатлар ўқувчиларнинг билимига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Шу боис таълим сифатини янги босқичга кўтариш бўйича 7 та йўналишда вазифалар белгиланди.
Биринчи йўналиш. Абдулла Авлоний номидаги институт педагогларда касб маҳоратини оширишга масъул бўлади. Институтнинг 12 та ҳудудий марказини замонавий қиёфага келтириш ва жиҳозлаш учун яқин 3 йилда бюджетдан ҳар йили 50 миллиард сўм ажратилади. Малака оширишда вазирлик – малака ошириш маркази – мактаб ва боғчани боғлайдиган вертикал тизим йўлга қўйилади.
Бундан ташқари, жойларда 1 минг 300 та таянч мактаб ва 200 та боғча танлаб олиниб, ёш педагоглар учун “Касбий ривожланиш куни” ва “Касбий ривожланиш соати” ташкил этилади. Бунинг учун етакчи ўқитувчиларнинг иш ҳақига 20 фоиз устама қўшилади.
Иккинчи йўналиш. Муаллимларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг меҳнатини рағбатлантириш давом эттирилади. Келгуси ўқув йилидан халқаро стандартлар асосида малака сертификатини бериш йўлга қўйилади. Синовларда 86 ва ундан юқори балл олган педагоглар қўшимча 70 фоиз устама олади.
Давлатимиз раҳбари “Йил ўқитувчиси” танлови ўтказилиб, 208 та туман ва шаҳардан ғолиб бўлган ўқитувчиларга совға сифатида уй-жой берилишини эълон қилди.
Шунингдек, ҳар йили санаторий ва дам олиш масканларига юбориладиган ўқитувчилар сони 2 баробар оширилади.
Бир йил олдин мактаб директорларини ўқитиш тизими жорий этилган эди. Бугунги кунда улардан 1 минг 206 нафари менежерлик сертификатига эга бўлди. Ҳозир ана шу директорларга ўртача 3 миллион сўм устама берилмоқда.
Энди бу амалиёт 2025 йил 1 сентябрдан боғча мудираларига ҳам татбиқ этилади ва уларга ҳар ойда 30 фоизгача қўшимча устама тўланади.
Билимдон ва жонкуяр ўқитувчилар халқнинг ноёб бойлиги экани таъкидланиб, улар ҳақида “Устозга эҳтиром” номли китоб ва фильмлар яратиш зарурлиги айтилди.
Учинчи йўналиш. Аҳоли ўсиши туфайли йилига мактабларда 120 мингта, боғчаларда 30 мингта қўшимча ўринга талаб юзага келмоқда.
Келгуси йили бюджетдан ажратиладиган 3 триллион 200 миллиард сўм ҳисобидан 375 та мактаб ва 97 та боғча реконструкция қилинади ва янгилари қурилади.
Бундан ташқари, Ислом тараққиёт банки ва ОПЕК жамғармасининг 50 миллион доллар маблағи доирасида келгуси 4 йилда 200 та хусусий боғча қурилиб, янги 30 мингта ўрин яратилади.
Янги йилдан бошлаб, хусусий секторда ўқувчи ўринларини кўпайтириш учун мактаб очадиган тадбиркорларга 20 миллиард сўмгача кредит ажратилади. Кредит фоизининг асосий ставкадан 1,5 баробар ошган қисми бюджетдан қопланади.
Шунингдек, янги қуриладиган хусусий мактаб бинолари учун коммунал харажатларнинг 50 фоизи 5 йил муддатгача бюджетдан тўлаб берилади.
Шу билан бирга, тадбиркорлар ўз ҳисобидан мактаб қурса, унга кетган харажатлар фойда солиғидан икки йил давомида тенг улушларда чегириб ташланади.
Тўртинчи йўналиш. Таълимда сифат ва рақобатни таъминлаш учун рақамлаштириш даражаси оширилади.
Ўтган 5 йилда 13 минг 500 дан ортиқ компьютер синф хоналари 200 мингта замонавий компьютер билан таъминланди. Келгуси йил яна 2 мингдан зиёд компьютер синфлари янгиланади, бунга бюджетдан 400 миллиард сўм берилади.
Ана шу компьютерларга электрон таълим контентлари юкланиб, болалар учун мустақил таълим олиш имконияти ошади. Ўқувчилар мурракаб концепцияларни осон ўзлаштириши учун аниқ ва табиий фанлар бўйича виртуал лабораториялар ташкил этилади. Янги ўқув йилидан бошлаб бундай лабораториялар ҳар бир вилоятда 10 тадан мактабда қилинади.
Шунингдек, мактаб тизимида ўқитувчи ўз имконияти ва ютуқларини, янги ишланмаларини эълон қилиши учун ягона онлайн платформа яратилади.
Сингапурлик 16 нафар эксперт математика ва табиий фанлар ўқитувчиларининг касб маҳоратини оширади. Педагоглар сунъий интеллектга асосланган таълим платформасида билимларини бир йил давомида мунтазам синовдан ўтказади.
Хусусий боғчалардагидек, 6 минг 800 та давлат боғчаларида ҳам давомат, тўловлар, озиқ-овқат харажатларини шакллантириш тўлиқ рақамлаштирилади.
Бешинчи йўналиш. Президент мактаблари ва ихтисослашган мактаблар тажрибаси оммалаштирилади.
Бу йўналишда яна 1 мингта умумтаълим муассасасида Президент мактаблари ва ихтисослашган мактаблардаги баҳолаш тизимини жорий этиш бошланди. Ҳокимликларга уларни таъмирлаш ва зарур даражада жиҳозлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, олий таълим ва малака ошириш тизимида ягона узвий занжирни йўлга қўйиш учун педагогик таълим кластерлари ташкил қилинади. Бу тажриба-синов тариқасида дастлаб Андижон ва Бухоро шаҳарларида барпо этилади.
Олтинчи йўналиш. Иқтидорли ёшларни селекция қилиш тизими янги босқичга олиб чиқилади. Бунинг учун халқаро даражада фан олимпиадаларига тайёрлаш маркази ташкил этилади.
Рағбатлантириладиган халқаро фан олимпиадалари сони 18 тадан 22 тага етказилади. Бунда нуфузли халқаро олимпиадада олтин медаль олган ўқувчига 170 миллион сўм, кумуш медалга 102 миллион сўм, бронза медаль учун 68 миллион сўм мукофот пули берилади.
Шу билан бирга, ана шу ўқувчиларнинг ўқитувчилари 50 миллиондан 150 миллион сўмгача мукофотланиб, уларга бир йилда 100 фоизлик устама олиш имкони яратилади. Илк бор халқаро фан олимпиадаларида ғолиб бўлган ўқувчилар жамоаси раҳбарларини ҳам рағбатлантириш тизими йўлга қўйилади.
Президент педагогика йўналишида таҳсил олаётган иқтидорли талабалар учун Абдулла Авлоний номидаги стипендияни ташкил этиш ташаббусини билдирди.
Еттинчи йўналишда таълимнинг ажралмас қисми бўлган тарбия ва одоб-ахлоқ масалаларига эътибор қаратилди. Шу мақсадда Қори Ниёзий номидаги Тарбия педагогикаси миллий институти янгидан ташкил этилди.
Ёшларда ғоявий иммунитетни шакллантириш, ота-оналар, ўқитувчи ва ўқувчилар учун тарбияга оид рақамли контентлар яратиш муҳимлиги таъкидланди.
Шунингдек, бу борада театр ва кино санъатидан фойдаланиш, ёшлар ижодини қўллаб-қувватлаш, жисмоний тарбия ва спортни оммалаштириш, китобхонликни янада кенгайтириш вазифалари кўрсатиб ўтилди.
Учрашув очиқ мулоқот тарзида давом этди. Бу ерга йиғилган ва ҳудудлар орқали боғланган педагоглар фикр ва таклифларини айтди. Президентимиз уларни қўллаб-қувватлаб, таклифларини амалга ошириш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.

Образование – это наиболее актуальная из всех сфер, школа – важнейшее учреждение, а профессия учителя – самая благородная среди всех профессий
Президент Шавкат Мирзиёев 30 сентября посетил Национальный институт педагогического мастерства имени Абдуллы Авлони и ознакомился с обновленными условиями, вручил государственные награды в связи с Днем учителей и наставников, а также провел диалог с представителями сферы о проводимой работе и приоритетных задачах.
Узбекистан строит свое развитие на основе образования. В этой сфере осуществляются кардинальные реформы, реализуются масштабные программы. Важнейшим звеном, фундаментом молодежной политики является начальное и общее образование.
В нашей стране насчитывается более 37 тысяч детских садов и более 10 тысяч школ. На местах строятся новые. Но это лишь часть цели. Главный вопрос – качество образования.
Поэтому постоянно повышается квалификация педагогов и специалистов. Принятое 21 июня текущего года постановление Президента Республики Узбекистан о непрерывном профессиональном развитии работников дошкольных и школьных образовательных организаций подняло эту систему на новый уровень.
В частности, данный институт был преобразован в Национальный институт педагогического мастерства имени А.Авлони. Существующий комплекс капитально отремонтирован, построены два дополнительных здания, все они оснащены современным оборудованием. Увеличились и количество слушателей, и направления. А главное, система повышения квалификации содержательно изменилась.
Институт был открыт 90 лет назад в 1934 году. В связи с этим здесь создан музей. В экспозиции музея отражены внимание наших предков-джадидов к науке, системе образования, основанной Абдуллой Авлони, этапы развития общего образования, собраны учебники того времени. С помощью искусственного интеллекта воссоздан образ просвещенных джадидов. Здесь же находится библиотека с фондом, насчитывающим около 88 тысяч книг. Глава государства осмотрел музей и библиотеку.
В учреждении внедрены в практику традиционные, альтернативные и дуальные формы повышения квалификации и переподготовки, в том числе на основе технологий искусственного интеллекта. Ситуационная учебная комната по видеосвязи соединена с центрами педагогического мастерства Республики Каракалпакстан и областей. Внедрены такие программные платформы, как непрерывное профессиональное образование, курсы менеджерского обучения, аттестация педагогов и присвоение квалификационной категории, управление дошкольным и школьным образованием. Это позволит оперативно обучать директоров и преподавателей в регионах новым педагогическим технологиям и методам.
Сегодня директор школы должен быть не только опытным педагогом, но и хорошим управленцем, в определенном смысле стратегом. В учебной программе института этому уделено большое внимание, создана школа директоров.
В кабинетах инклюзивного образования и психолога будет повышаться квалификация дефектологов и воспитателей, работающих в этом направлении. В медиастудии снимаются видеоуроки. В институте также есть конференц-зал, компьютерные классы и кабинеты для семинаров, столовая и другие условия.
Как известно, сегодня в нашей стране уделяется особое внимание точным и естественным наукам, школы оснащаются современным оборудованием и учебными пособиями. Это требует от учителей адаптации к новым методам, освоения новых знаний и навыков. Лаборатория "STEM" служит переподготовке и повышению квалификации педагогов в этом направлении.
Исходя из современных образовательных требований количество часов обучения в институте увеличено. В целях создания достойных условий для учителей в общежитии проведен современный ремонт, увеличено количество мест.
Президент посетил эти помещения, ознакомился с новыми удобствами и возможностями.
- Институт должен не ждать, а брать инициативу на себя, вести за собой. Необходимо больше работать с учителями и директорами из регионов, повысить качество во всех школах. В школе воспитываются люди нового времени, созидатели нашего будущего. Без образования нет будущего, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по обучению преподавателей и наставников за рубежом, гармонизации передового мирового опыта.
За прошедший период текущего года в институте повысили квалификацию около 4300 руководителей образовательных учреждений. Также около 2 тысяч директоров и кандидатов в директора прошли обучение на курсах менеджмента. Через платформу "Непрерывное профессиональное образование" в занятиях приняли участие более 113 тысяч педагогов.
Сингапурская международная образовательная организация переподготовила 100 директоров школ, 200 учителей математики и естественных наук. В структуре института также начал работу Центр международных исследований.
В целом в нашей стране будет налажена непрерывная система переподготовки и повышения квалификации руководящих, педагогических и специализированных кадров дошкольных и школьных образовательных организаций. С 2025 года они будут повышать квалификацию один раз в пять лет с отрывом от работы. Кроме того, в учреждениях общего среднего образования будут внедрены "Часы профессионального развития" и "День профессионального развития". Передовой опыт, накопленный в Президентских школах, будет широко применяться в общеобразовательных учреждениях через систему непрерывного профессионального развития.
После этого состоялась торжественная церемония, посвященная празднованию 1 октября – Дня учителей и наставников.
В начале своего выступления Президент Шавкат Мирзиёев от имени всего народа искренне поздравил работников сферы образования и воспитания с этим важным праздником, выражая им глубокое уважение.
- Мы представители великого и просвещенного народа, который всегда почитал учителя, возвышая его, как отца. Возьмите любого из наших выдающихся предков, и вы увидите, что все они относились к своим учителям с глубочайшим уважением. Общество, которое чтит своих учителей, непременно будет процветать и развиваться. Народ, который высоко ценит своих наставников, пользуется глубоким уважением в мире, - подчеркнул глава государства.
Президент отметил, что за каждым значимым делом, каждым открытием и достижением в жизни стоит труд, терпение и любовь учителя.
- Образование – это наиболее актуальная из всех сфер, школа – важнейшее учреждение, а профессия учителя – самая благородная среди всех профессий. Лично для меня учитель – это человек, от которого исходит свет. Это люди, которые всегда на передовой нашего времени, патриоты, преданные своей Родине и своему народу. Именно поэтому наш народ доверяет учителям самое ценное, что у него есть, – воспитание своих детей, - заявил Шавкат Мирзиёев.
Глава государства также подчеркнул, что мудрость наставников, их глубокое понимание жизни вдохновляют окружающих на добрые дела и достижение успехов.
- Изменение сознания и мировоззрения человека – основа изменений в обществе. Если общество не изменится, не будет и прогресса. Но кто способен изменить мышление людей и, следовательно, все общество? Кто сможет воспитать новых Беруни, аль-Хорезми и Фергани? Только вы, учителя и наставники, способны выполнить эту великую задачу, эту поистине историческую миссию, - сказал Президент.
Президент также отметил, что сегодня молодежь нашей страны добивается высоких результатов на международных научных олимпиадах и спортивных соревнованиях. Эти победы – прежде всего результат самоотверженного труда учителей и наставников.
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 27 сентября за весомый вклад в развитие системы образования, образцовую деятельность по воспитанию здорового и гармонично развитого поколения, а также активное участие в общественной жизни группа соотечественников была удостоена почетных званий, награждена орденами и медалями.
На торжественной церемонии состоялось вручение этих наград.
- Настоящее счастье – заслужить уважение своим трудом и пользоваться почетом среди народа. Это особенно справедливо для учителей и наставников. Пусть ваше достоинство и положение в обществе всегда будут высокими, дорогие учителя, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Выступившие от имени награжденных выразили искреннюю благодарность Президенту за внимание к сфере образования и высокий вклад в развитие учительского труда, а также за признание их скромного, но значимого вклада в будущее страны.
Затем Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел диалог с преподавателями и наставниками.
В нашей стране во всех сферах и отраслях поставлены грандиозные цели. Их реализация зависит от знаний, мышления, воспитания и патриотизма молодого поколения.
Чтобы эти задачи были успешно выполнены, учителя должны быть юридически, социально и финансово защищены и достаточно обеспечены. В связи с этим в обновленной Конституции Узбекистана был закреплен особый статус учителя. Также в этом году был принят Закон "О статусе педагога".
Богатства нашего государства в первую очередь инвестируются в воспитание подрастающего поколения. За последние семь лет на развитие системы образования было выделено в общей сложности 216 триллионов сумов. На укрепление материально-технической базы из бюджета было направлено 19,5 триллиона сумов, что позволило реконструировать и построить 6 тысяч государственных школ и 3,5 тысячи детских садов. В школах создано 800 тысяч дополнительных мест, а в детских садах – 535 тысяч.
Благодаря созданию широких возможностей для частного сектора образования количество частных школ увеличилось с 27 до 500, а количество негосударственных детских садов – с 250 до 30 тысяч.
Количество надбавок, выплачиваемых учителям в зависимости от их профессионального мастерства и достижений, увеличилось с 3 до 17. Шесть тысяч учителей, которые активно работали над собой и получили международные сертификаты, теперь получают зарплату более 10 миллионов сумов.
Налажена деятельность 14 Президентских школ и 9 школ творчества. На основе их учебных программ создаются современные учебники по естественным и точным наукам. Система оценивания, внедренная в Президентских школах, сейчас применяется в 500 общеобразовательных школах. Коллективы 66 школ, которые успешно организовали процесс оценивания, получают надбавку до 40 процентов.
В нашей стране налажена новая, ранее не существовавшая система отбора талантливой молодежи. В результате запуска данной системы только в этом году на международных предметных олимпиадах наши учащиеся завоевали 122 медали.
За последние семь лет охват выпускников школ высшим образованием увеличился в четыре раза. В этом году студентами стали 310 тысяч молодых людей, причем почти половина из них – девушки.
В ходе беседы глава государства отдельно остановился на вопросе качества образования.
Было отмечено, что в государственных образовательных учреждениях 46 тысяч, а в частных организациях 38 тысяч педагогов не повышали квалификацию в течение последних пяти лет. В результате аттестации, проведенной с помощью искусственного интеллекта и цифровых технологий, 21 тысяча педагогов не смогла набрать достаточное количество баллов для подтверждения квалификации. К сожалению, такие ситуации негативно сказываются на уровне знаний учащихся.
В связи с этим были определены задачи по поднятию качества образования на новый уровень, которые включают семь ключевых направлений.
Первое направление. Институт имени Абдуллы Авлони будет отвечать за повышение профессионального мастерства педагогов. На модернизацию и оснащение 12 региональных центров института в ближайшие три года из бюджета ежегодно будет выделяться 50 миллиардов сумов. Будет внедрена вертикальная система повышения квалификации, которая объединит профильное министерство, центр повышения квалификации, школу и детский сад.
Кроме того, будут отобраны 1300 опорных школ и 200 детских садов. Для молодых педагогов будут организованы "День профессионального развития" и "Час профессионального развития". Ведущим учителям, участвующим в этих программах, будет выплачиваться надбавка в размере 20 процентов к их заработной плате.
Второе направление. Будет продолжена поддержка учителей и стимулирование их профессиональной деятельности. Со следующего учебного года будет внедрена выдача квалификационного сертификата на основе международных стандартов. Педагоги, набравшие на экзаменах 86 и более баллов, получат дополнительную надбавку в размере 70 процентов.
Глава государства также объявил о проведении конкурса "Учитель года", победителям от 208 районов и городов будет предоставлено жилье.
Ежегодное количество учителей, направляемых в санатории и зоны отдыха, будет увеличено в два раза.
Год назад была введена система обучения директоров школ. На сегодняшний день 1206 директоров прошли курсы и получили сертификат менеджера. Сейчас этим директорам выплачивается надбавка в размере 3 миллионов сумов.
С 1 сентября 2025 года эта практика будет распространена и на заведующих детскими садами, которым будет выплачиваться ежемесячная надбавка в размере до 30 процентов.
Было подчеркнуто, что грамотные и самоотверженные учителя – это уникальное богатство народа. В связи с этим была указана необходимость создания книг и фильмов о них под названием "Почтение учителю".
Третье направление. В связи с ростом населения в школах ежегодно возникает потребность в 120 тысячах дополнительных мест, а в детских садах – в 30 тысячах.
В следующем году за счет выделяемых из бюджета 3 триллионов 200 миллиардов сумов будут реконструированы и построены 375 школ и 97 детских садов.
Кроме того, в ближайшие четыре года в рамках средств Исламского банка развития и Фонда ОПЕК в размере 50 миллионов долларов будет построено 200 частных детских садов, что создаст 30 тысяч новых мест.
Для увеличения количества ученических мест в частном секторе с нового года предпринимателям, желающим открыть школу, будут предоставлены кредиты в размере до 20 миллиардов сумов. Часть процентной ставки по кредитам, превышающая базовую ставку в 1,5 раза, будет покрываться из бюджета.
Также 50 процентов коммунальных расходов на строительство новых зданий частных школ будет компенсироваться из бюджета на срок до пяти лет.
Если предприниматели построят школу за свой счет, расходы на ее строительство будут вычитаться из налога на прибыль равными долями в течение двух лет.
Четвертое направление. Для обеспечения качества и конкуренции в образовании будет повышен уровень цифровизации.
За последние пять лет более 13,5 тысячи компьютерных классов оснащены 200 тысячами современных компьютеров. В следующем году будет обновлено еще 2 тысячи компьютерных классов, на что из бюджета будет выделено 400 миллиардов сумов.
Эти компьютеры будут оснащены электронными образовательными материалами, что увеличит возможности для самостоятельного обучения учащихся. Для облегчения усвоения сложных концепций будут созданы виртуальные лаборатории по точным и естественным наукам. С нового учебного года такие лаборатории будут установлены в 10 школах каждой области.
Также будет создана единая онлайн-платформа, где учителя смогут публиковать свои достижения, возможности и новые разработки.
16 экспертов из Сингапура повысят профессиональное мастерство учителей математики и естественных наук. Педагоги будут регулярно проверять свои знания на образовательной платформе, основанной на искусственном интеллекте.
Как и в частных детских садах, в 6800 государственных детских садах будут полностью цифровизированы процессы посещаемости, оплаты и формирования расходов на питание.
Пятое направление. Будет распространен опыт Президентских и специализированных школ.
Система оценки, применяемая в Президентских школах, будет внедрена еще в 1 тысяче общеобразовательных учреждений. Хокимиятам даны указания по ремонту и оснащению этих школ на должном уровне.
Для создания единой образовательной цепочки, охватывающей дошкольное, общее среднее, среднее специальное, высшее образование и повышение квалификации, будут организованы кластеры педагогического образования. В качестве эксперимента такие кластеры начнут работу в городах Андижане и Бухаре.
Шестое направление. Система отбора талантливой молодежи будет выведена на новый уровень. Для этого будет создан центр подготовки к международным предметным олимпиадам.
Количество поддерживаемых международных предметных олимпиад будет увеличено с 18 до 22. Учащимся, завоевавшим золотую медаль на престижной международной олимпиаде, будет выплачиваться 170 миллионов сумов, за серебряную медаль – 102 миллиона сумов, за бронзовую – 68 миллионов сумов.
Учителям, подготовившим этих учеников, также будут выплачиваться премии в размере от 50 до 150 миллионов сумов, а также предоставляться возможность получать 100-процентную надбавку в течение года. Руководители команд, чьи ученики впервые стали победителями международных олимпиад, также будут поощряться.
Президент выступил с инициативой об учреждении стипендии имени Абдуллы Авлони для одаренных студентов, обучающихся по направлению педагогики.
Седьмое направление. В нем было уделено внимание вопросам воспитания и нравственности, которые являются неотъемлемой частью образования. С этой целью был создан Национальный институт педагогики воспитания имени Кары-Ниязи.
Подчеркнута важность формирования у молодежи идейного иммунитета, создания цифрового контента по воспитанию для родителей, учителей и учащихся.
Также были определены задачи по использованию театрального и киноискусства, поддержке творчества молодежи, популяризации физической культуры и спорта, дальнейшему расширению читательской аудитории.
Встреча завершилась открытым диалогом. Педагоги, присутствовавшие на встрече и подключившиеся из регионов, высказали свои мнения и предложения. Президент поддержал их и поручил ответственным лицам принять меры по реализации предложений.