Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки Бошқарувчилари кенгашининг тўққизинчи йиллик йиғилишидаги нутқи
Ҳурматли Цзинь Лицюнь жаноблари!
Ҳурматли йиғилиш иштирокчилари!
Сизларни Ўзбекистон заминида, кўҳна ва ҳамиша навқирон Самарқанд шаҳрида кўриб турганимдан бениҳоя хурсандман.
Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки Бошқарувчилари кенгашининг йиллик йиғилиши минтақамизда илк бор ўтказилмоқда. Бу нуфузли анжуманнинг навбатдаги, тўққизинчи мажлиси учун айнан Ўзбекистон танланганини биз ўзаро ҳурмат ва ишончга асосланган ҳамкорлигимизнинг юксак намунаси, деб биламиз.
Дарҳақиқат, сўнгги йилларда Янги Ўзбекистон муҳим глобал ва минтақавий масалаларни муҳокама қилиш, уларга самарали ечимлар топиш учун халқаро мулоқот майдонига айланиб боряпти.
Бугунги анжуманимизда дунёнинг 100 дан ортиқ мамлакатларидан 2 мингга яқин вакиллар қатнашмоқда. Сизлар мамлакатимиздаги жадал ислоҳотлар, қулай инвестиция ва тадбиркорлик муҳити билан яқиндан танишиб, ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг янги йўналишларини белгилаб оласизлар.
Шу билан бирга, юртимизнинг бой тарихи ва замонавий қиёфасини ўзида мужассам этган Самарқанд шаҳри барчангизда ўчмас таассурот қолдиради, деб ишонаман.
Ҳурматли анжуман қатнашчилари!
Ҳеч кимга сир эмас, дунёдаги таҳликали вазият кундалик ҳаётимизнинг ажралмас қисмига айланиб улгурди. Ҳозирда жаҳондаги мураккаб геосиёсий вазият, глобал иқтисодиётдаги беқарорлик, озиқ-овқат ва энергия ресурслари танқислиги, камбағаллик, экология муаммолари тобора ўткир тус олиб бормоқда. Масалан, ўртача глобал ҳарорат 2040 йилга қадар 1,5 даражага ортиши прогноз қилинган эди. Лекин ҳозирги вазиятда бу ҳолат 2030 йилдаёқ юз бериши мумкинлиги бизни жиддий хавотирга соляпти.
Дунё аҳолисининг тўртдан бир қисми тоза ичимлик суви муаммосига дуч келмоқда. Иқлим ўзгариши суръатлари тезлашиши оқибатида озиқ-овқат танқислиги глобал хавфга айланди. Натижада дунёда 800 миллионга яқин аҳоли ўта оғир камбағаллик шароитида яшаяпти.
Турли минтақаларда авж олаётган зиддиятлар боис анъанавий логистика йўналишлари мутлақо ўзгаряпти. Маҳсулот етказиш занжиридаги узилишлар хомашё ва истеъмол товарларининг қимматлашишига сабаб бўляпти.
Буларнинг барчаси – мавжуд инфратузилмага бўлган юкламани кескин оширади ва глобал иқтисодий тараққиётга катта тўсиқ бўлади. Экспертлар фикрига кўра, 2030 йилгача дунёда янги инфратузилма учун 15 триллион доллар инвестиция талаб қилинади.
Шунингдек, хорижий инвестициялар оқими сўнгги икки йилдан буён 10 фоиздан камаймоқда, дунёда молиявий ресурслар қарийб 2 баробар қимматлашди.
Булар барча мамлакатларнинг барқарор ривожланиш мақсадларига эришишини қийинлаштирмоқда.
Бундай шароитда глобал хавф-хатарлар оқибатларини юмшатиш, барқарор ўсиш, аҳоли турмуш шароитини яхшилашда халқаро молия ташкилотларининг роли янада ошиб бормоқда. Бу борада Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки қисқа давр ичида 55 миллиард долларлик лойиҳалар портфели билан нафақат минтақа, балки жаҳон миқёсидаги энг нуфузли молия ташкилотларидан бирига айланганини алоҳида эътироф этиш лозим.
Сўнгги йилларда Янги Ўзбекистонда ортга қайтмас тус олган ислоҳотлар ва туб ўзгаришлар жадал амалга оширилмоқда. Биз иқтисодиётни либераллаштириш, халқимизнинг турмуш даражаси ва фаровонлигини юксалтиришга асосий эътибор қаратяпмиз.
Ўтган даврда ялпи ички маҳсулотимиз ҳажми 2 баробар кўпайиб, илк бор 100 миллиард доллардан ошди. Келгуси беш йилда бу рақамни 160 миллиард долларга етказишни режа қилганмиз.
Бундан кўзланган асосий мақсад – мамлакатимизни аҳолиси даромади ўртачадан юқори бўлган мамлакатлар қаторига олиб чиқишдир. Ушбу мақсадларга эришиш учун олдимизга катта-катта марраларни қўйганмиз.
Биринчи. Биз тўрт йил ичида мамлакатимиздаги камбағаллик даражасини 23 фоиздан 11 фоизга туширишга эришдик.
Жорий йил бу кўрсаткични 9 фоизгача, 2030 йилга қадар эса 2 баробар пасайтиришни мақсад қилганмиз.
Бизнинг ислоҳотларимиз туб негизида тадбиркорликни фаол қўллаб-қувватлаш, одамларимиз учун барча соҳаларда янги иш ўринларини ва даромад манбаларини кўпайтиришдек устувор вазифа мужассам.
Шу билан бирга, аҳолининг сифатли таълим ва тиббий хизматлардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш, уй-жой шароитларини яхшилаш, ижтимоий ҳимояни кучайтириш, энг оғир ҳудудларда инфратузилма тармоқларини барпо этишни қамраб олган “кўп ўлчовли” камбағалликни қисқартириш дастурини амалга оширяпмиз.
Шу боис илғор хорижий ёндашувлар асосида энг қуйи бўғин – маҳалла даражасига тушган ҳолда камбағалликни қисқартириш бўйича Ўзбекистон тажрибасини яратдик. Яқинда иқтисодиёт бўйича Нобель мукофоти совриндори жаноб Абхижит Банержи “Ўзбекистондаги маҳалла тизими ҳар бир муҳтож оилани камбағалликдан олиб чиқиш бўйича ўзининг ноёб рецептига эга”, деб таъкидлагани ҳам бежиз эмас.
Иккинчи. Инсон капиталини ривожлантиришни мамлакатимиз барқарор ва узоқ муддатли иқтисодий ўсишининг мустаҳкам пойдевори, деб биламиз.
Бу борада сўнгги саккиз йилда мактабгача таълим қамровини 27 фоиздан 74 фоизга оширдик.
Янги мактаблар қурилиб, қўшимча 800 мингта ўқувчи ўрни яратилди. Олий ўқув юртлари сони 200 дан ошиб, қамров 9 фоиздан 38 фоизга етди.
Биз келгуси 3-4 йилда мактабгача таълим қамровини камида 80 фоизга етказишни мақсад қилганмиз. Бунинг учун хусусий сектор билан бирга 240 минг ўринли боғчалар барпо этилади.
Шунингдек, келгуси йилдан бошлаб, давлат-хусусий шериклик асосида ҳар йили барча шаҳар ва қишлоқларда энг илғор стандартларга мос келадиган 100 тадан янги мактабларни ишга туширишни режа қилдик. Бунга келгуси йилларда 2 миллиард доллар инвестиция киритамиз.
Биз таълимдаги лойиҳаларни халқаро молия ташкилотлари билан ҳамкорлигимизнинг янги истиқболли йўналиши сифатида белгилаб олишни таклиф қиламиз.
Учинчи. Ҳисоб-китобларга кўра, Ўзбекистонда энергетика, сув, транспорт, IT ва бошқа инфратузилмаларни яхшилаш учун йиллик эҳтиёжимиз ялпи ички маҳсулотнинг 10 фоизига тенг.
Шу маънода, бугунги анжуман “Барча учун барқарор инфратузилма яратиш” мавзусида ўтказилаётганини олқишлаймиз.
Бу борада халқаро молия ташкилотлари билан яқиндан ҳамкорлик қилиб, катта тажриба орттирдик. Бунинг натижасида ушбу соҳаларга хусусий сектор фаол кириб бормоқда.
Биз 2030 йилгача 30 миллиард долларлик давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини амалга ошириш бўйича катта дастур қабул қилдик. Хусусан, “Тошкент – Самарқанд” ва “Тошкент – Андижон” йўналишларида пуллик автомобиль йўллари, “Тошкент – Самарқанд”, “Самарқанд – Навоий – Бухоро” йўналишларида тезюрар поездлар учун янги темир йўл қуриш лойиҳалари амалга оширилади.
Республиканинг 6 та халқаро аэропортини модернизация қилишни давлат-хусусий шерикликка берамиз.
Шунингдек, келгуси беш йилда электр, сув ва газ тақсимлаш тармоқларини бошқариш хусусий операторларга ўтади. Масалан, Самарқанд вилоятининг электр тармоқларини бошқарувга олиш бўйича ўтказиладиган тендерга 50 дан зиёд хорижий нуфузли компаниялар ўз қизиқишини билдирди.
Шу билан бирга, бизда ҳар йили 100 мингдан зиёд хонадонли уй-жойлар қурилмоқда. Масалан, Тошкент, Самарқанд, Наманган ва Андижон каби йирик шаҳарларимиз ҳамда қолган вилоятлар марказларига йўлдош “Янги Ўзбекистон” шаҳарчаларини қуриш бўйича катта лойиҳаларни амалга оширяпмиз.
Бу борада ўрта шаҳарларни ривожлантириш бўйича 200 миллион долларлик, қишлоқ жойларидаги инфратузилмани яхшилаш бўйича 130 миллион долларлик лойиҳаларни Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки билан ҳамкорликда бошлаганимизни алоҳида эътироф этмоқчиман.
Ишончим комил, Банк ва бошқа ҳамкорларимиз билан бундай инфратузилмавий лойиҳаларни янада кенгайтирамиз.
Тўртинчи. “Яшил” иқтисодиётни жадал ривожлантиришни олдимизга устувор вазифа сифатида қўйиб, 2030 йилгача “яшил” энергия манбаларини 40 фоизга етказиш бўйича катта марра олганмиз.
Бу борада Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки 2030 йилга бориб жами портфелининг 50 фоизини иқлим ўзгариши билан боғлиқ лойиҳаларга йўналтириши бизнинг мақсадларимиз билан ҳамоҳанг.
Ўзбекистонда амалга оширилаётган йирик “яшил” энергия лойиҳаларида Банк нуфузли хорижий компаниялар билан бирга ишлаб, бу соҳада глобал даражада янги андозаларни яратмоқда.
Биз келгуси йилларда яна 18 гигаватт қуёш ва шамол, 3 гигаватт гидро электр станциялари, 5 гигаватт энергия жамлаш сиғимлари ҳамда 5 миллиард долларлик электр тармоқларини ишга туширамиз.
Мазкур лойиҳалар орқали йирик “яшил” маълумотлар марказларини ҳам яратмоқчимиз. Бу – барча халқаро молия ташкилотлари учун ҳам жозибадор лойиҳа бўлади, деб ҳисоблайман.
Шу билан бирга, қайта тикланувчи энергия манбалари ҳисобидан йилига 100 миллион долларлик “яшил” сертификатлар бозори шаклланиб, бу халқаро молия ташкилотлари билан ҳамкорликнинг янги истиқболли йўналиши бўлишига ишонаман.
Қўшни мамлакатлар ҳам қайта тикланувчи энергия манбалари бўйича катта лойиҳаларни бошлаганини қайд этиш лозим. Келгуси йилларда қайта тикланувчи энергия ресурсларига бой Марказий Осиё жаҳон энергетика бозорларига “яшил” энергия етказиб берадиган йирик экспортчига айланиши учун катта қадамлар ташлаяпмиз. Бу борада Транскаспий электр тармоғини барпо этиш лойиҳаси катта салоҳиятга эга эканини алоҳида таъкидламоқчиман.
Шу ўринда, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки бошчилигида Марказий Осиёда “яшил” энергияни ривожлантириш дастурини амалга оширишни таклиф қиламан.
Бешинчи. Бугунги кунда Марказий Осиё аҳолиси 80 миллиондан ошди. Минтақанинг ялпи ички маҳсулоти келгуси беш йилда 700 миллиард долларга етиши кутилмоқда.
Шу билан бирга, минтақамизда йирик инфратузилма лойиҳаларига талаб кун сайин ортиб бормоқда.
Ҳозирда амалга ошириш бошланган “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлини қуриш ана шундай йирик минтақавий инфратузилма лойиҳасига яққол мисолдир.
Бундан ташқари, Марказий Осиёда озиқ-овқат хавфсизлиги ва сув ресурслари тақчиллиги муаммолари айниқса ўткир тус олмоқда.
Ўзбекистон бу борада ўз стратегиясини ишлаб чиқиб, келгуси беш йилда сувдан фойдаланиш самарадорлигини 25 фоизга ошириш орқали 15 миллиард куб метр сувни тежаш бўйича катта лойиҳаларни бошлаган.
Лекин сув муаммосини ҳал қилиш бутун минтақа давлатлари ва халқаро молия ташкилотларининг биргаликда ишлашини талаб қилади.
Шу боис, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки билан ҳамкорликда сув тежайдиган технологияларни кенг жорий қилиш бўйича минтақавий марказ ташкил этиш ташаббусини илгари сурмоқчиман. Ўйлайманки, қўшниларимиз ҳам бу ташаббусимизни қўллаб-қувватлайди.
Ҳурматли банк бошқарувчилари!
Ўзбекистон барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш йўлида Осиё инфратузилмавий инвестициялар банкининг ҳиссасини юқори баҳолайди.
Бугунги кунда инфратузилма, энергетика, транспорт, сув таъминоти ва барқарор ривожланиш йўналишида Банк билан 3 миллиард долларлик 15 та лойиҳа амалга ошириляпти.
Мамнуният билан айтишим керакки, буларнинг ҳисобидан Ўзбекистон банкнинг ТОП-10 та ҳамкоридан бирига айланди. Мисол учун, Банк билан ҳамкорликда Бухоро вилоятидаги ичимлик суви тармоқларини яхшилаш бўйича 720 миллион долларлик лойиҳа қарийб 1,5 миллион аҳолини тоза ичимлик суви билан узлуксиз таъминлайди. Ёки “Бухоро – Хива” темир йўлини электрлаштириш лойиҳасини ишга тушириш натижасида Хива шаҳрига йилига қўшимча 1 миллион турист жалб қилиш имконияти яратилади.
Таъкидлаш керакки, шу кунларда Банк билан келгуси уч йилда яна 4 миллиард долларлик лойиҳалар дастурини амалга оширишга келишиб олдик.
Фурсатдан фойдаланиб, биз билан биргаликда лойиҳаларни амалга ошираётган ва кенг кўламли ислоҳотларимизни қўллаб келаётган Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки президенти Цзинь Лицюнь жанобларига, Банкка аъзо давлатлар ҳукуматлари ва бошқарувчиларига яна бир бор чуқур миннатдорлик билдираман.
Ўз олдига қўйган мақсадларига эришиш йўлида Банкнинг барча жамоасига улкан муваффақиятлар тилайман.
Шунингдек, бугун анжуманда иштирок этаётган Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Европа инвестиция банки ҳамда йирик компания ва инвесторларга ўзимнинг алоҳида ҳурмат ва эҳтиромимни изҳор этаман!
Келгуси икки кунда Банк бошқарувчилари олдида жуда муҳим глобал ва минтақавий муаммоларга замонавий ёндашувлар асосида ечимлар топиш, янги лойиҳа ва дастурларни муҳокама қилиш каби масъулиятли вазифалар турибди.
Сизлар қабул қиладиган қарорлар Банкка аъзо мамлакатларда яшайдиган 6 миллиарддан зиёд аҳолининг кундалик ҳаётига бевосита таъсир қилади.
Ушбу улкан вазифаларни амалга оширишда сизлар ўзингизнинг чуқур билим, бой тажриба ва куч-ғайратингизни аямайсизлар, деб ишонаман.
Барчангизга мустаҳкам соғлиқ, бахт-саодат ва қадимий Самарқандда ишларингиз муваффақиятли бўлишини тилайман.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Ninth Annual Meeting of the Board of Directors of the Asian Infrastructure Investment Bank
Your Excellency Jin Liqun!
Honorable participants of the meeting!
Ladies and Gentlemen!
I am very pleased to meet you in Uzbekistan, in the ancient and eternally young city of Samarkand.
The Ninth Annual Meeting of the Board of Directors of the Asian Infrastructure Investment Bank is being held for the first time in our region. We believe that the choice of Uzbekistan for this prestigious conference is a good example of our cooperation based on mutual respect and trust.
Indeed, New Uzbekistan has become an international platform for dialogue to discuss and find effective solutions to important global and regional issues in recent years.
Some 2,000 representatives from more than 100 countries are attending our conference today. You will learn about our country’s rapid reforms, favorable investment, and business environment and outline new directions of mutually beneficial cooperation.
I believe that the city of Samarkand, which embodies the rich history and modern image of our country, will leave an unforgettable impression on you.
Dear participants of the conference!
As we all know, the tense situation in the world has become an integral part of our daily lives. The complex geopolitical situation, global economic instability, food and energy resources scarcity, poverty, and environmental problems are becoming increasingly acute.
For instance, the average global temperature was projected to rise by 1,5 degrees by 2040. However, we are seriously concerned that, on current trends, this could happen as early as 2030.
A quarter of the world’s population is facing the problem of clean drinking water. As climate change accelerates, food shortages have become a global threat. As a result, about 800 million people in the world live in extreme poverty.
Due to growing conflicts in different regions, traditional logistics routes are completely changing. Disruptions in the supply chains are driving up the prices of raw materials and consumer goods. All this will dramatically increase the pressure on the existing infrastructure and become a major obstacle to global economic growth.
According to experts, by 2030, the world needs $15 trillion in investments in new infrastructure. At the same time, the flow of foreign investments has been decreasing by 10 percent for the past two years, and the world’s financial resources have become almost two times more expensive. All of these make it difficult to achieve the Sustainable Development Goals.
In such conditions, the role of international financial organizations in mitigating the consequences of global risks, ensuring sustainable growth, and improving the living conditions of the population is increasing.
It is worth noting that the Asian Infrastructure Investment Bank has become one of the most influential financial organizations not only in the region but also in the world, with a $55 billion portfolio of projects.
In recent years, New Uzbekistan has rapidly implemented irreversible reforms and fundamental changes. We attach particular importance to the liberalization of the economy, the improvement of living standards, and the well-being of our people.
Over the past period, the volume of our gross domestic product has doubled and, for the first time, exceeded $100 billion. We plan to increase this figure to $160 billion in the next five years. The main goal is to join the ranks of upper-middle-income countries.
We have set ambitious targets for ourselves to achieve these goals.
First, we have successfully reduced poverty from 23% to 11% in just 4 years. This year, we aim to reduce it to 9% and halve it by 2030.
At the core of our reforms is a prioritization of active support for entrepreneurship, creating more jobs and increasing income for our people in all sectors of the economy.
At the same time, we are implementing a “multi-dimensional” poverty reduction program, which includes expanding access to quality education and medical services, improving housing conditions, strengthening social protection, and building infrastructure networks in the most difficult areas.
Based on the advanced foreign practices, we have developed our poverty reduction model at the grassroots level – the neighborhood (mahalla) scale.
It is no wonder that Mr. Abhijit Banerjee, Nobel Prize winner for Economics, recently stated: “The neighborhood system in Uzbekistan has its unique recipe to pull every needy family out of poverty”.
Second, we see the development of human capital as a solid foundation for our country’s stable and long-term economic growth. To that end, over the past 8 years, we have increased preschool enrolment from 27% to 74%. We have provided an additional 800 thousand school seats by constructing new schools. The number of higher education institutions has surpassed 200, while enrolment has increased from 9% to 38%.
We aim to achieve at least 80% enrollment in preschool education in the next 3-4 years. For this purpose, kindergartens for 240 thousand children will be created in cooperation with the private sector.
Also, starting next year, we plan to open 100 new modern schools annually in all towns and villages based on public-private partnership. In the coming years, we will invest $2 billion into this.
We propose to designate projects in education as a promising new area of cooperation with international financial organizations.
Third, it is estimated that the annual demand for improving energy, water, transportation, IT, and other infrastructure in Uzbekistan is equal to 10% of GDP. In this sense, we welcome that today’s conference is titled “Creating Sustainable Infrastructure for All”.
We have gained a great deal of experience by working closely with the international financial institutions. As a result, the private sector is actively entering into these areas.
We have adopted a large-scale program to implement public-private partnership projects worth $30 billion by 2030. In particular, projects for the construction of toll roads along the routes “Tashkent – Samarkand” and “Tashkent – Andijan”, as well as the construction of a new railroad for high-speed trains along the routes “Tashkent – Samarkand”, “Samarkand – Navoi – Bukhara”. The modernization of 6 international airports of the country will be carried out via public-private partnership.
In the next five years the management of electricity, water and gas distribution networks will be transferred to private operators. For example, more than 50 prestigious foreign companies have expressed interest in bidding for the management of electricity networks in Samarkand province, where today’s conference is being held.
Moreover, we are building houses with more than 100 thousand apartments annually. For instance, we are implementing major projects to build “New Uzbekistan” satellite towns in our major cities, such as Tashkent, Samarkand, Namangan, and Andijan, as well as the centers of other regions.
I would like to emphasize that in cooperation with the Asian Infrastructure Investment Bank, we have launched projects worth $200 million to develop medium-sized cities and $130 million to improve infrastructure in rural areas. I am confident that we will continue to expand such infrastructure projects with the Bank and our other partners.
Fourth, we have prioritized the rapid development of a green economy and set a grand goal of achieving 40% green energy by 2030. In this regard, I would like to note the aim of the Asian Infrastructure Investment Bank to allocate 50% of its portfolio to climate change projects by 2030 fully aligns with our objectives.
In major green energy projects implemented in Uzbekistan, the Bank cooperates with prestigious foreign companies, creating new global models in this field.
In the coming years, we will launch another 18-gigawatt solar and wind, 3-gigawatt hydroelectric, and 5-gigawatt power concentration capacity and invest $5 billion in electricity grids. Through these projects, we plan to create large “green” data centers. I believe these will be attractive projects for all international financial institutions.
At the same time, through renewable energy sources, the market of “green” certificates for $100 million a year will be formed and will become a new promising direction of cooperation with international financial organizations.
I would like to note that neighbouring countries have also started major projects on renewable energy. We are taking great steps to make Central Asia, which is a rich renewable energy sources, a major exporter of green energy into world energy markets in the coming years.
In this regard, I would like to emphasize that the project to construct the Transcaspian Energy Route has great potential.
At this point, I propose implementing a Programme for the Development of Green Energy in Central Asia led by the Asian Infrastructure Investment Bank.
Fifth, the population of Central Asia today is more than 80 million. The region’s GDP is expected to reach $700 billion in the next five years.
There is an increasing demand for implementing large infrastructure projects in our region. The construction of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway, which is currently underway, is a vivid example of such a major regional infrastructure project.
The issue of food security and water scarcity are becoming particularly acute in Central Asia. In this regard, Uzbekistan has developed its strategy. We have launched major projects to save 15 billion cubic meters of water by increasing water efficiency by up to 25 percent in the next five years.
Yet, solving the water issues requires the joint work of the region’s states and international financial organizations. Therefore, I would like to take the initiative of establishing a Regional Centre for the widespread introduction of water-saving technologies in collaboration with the AIIB. I think our neighbors will also support this initiative.
Dear Bank managers!
Uzbekistan highly appreciates the contribution of the Asian Infrastructure Investment Bank to the achievement of Sustainable Development Goals. Today, 15 projects worth $3 billion are being implemented with the Bank in infrastructure, energy, transport, water supply and sustainable development.
It is a pleasure to note that Uzbekistan has become one of the bank’s top 10 partners. For example, a project in cooperation with the bank worth $720 million to improve drinking water networks in the Bukhara region will provide clean drinking water for 1,5 million people.
The electrification of the “Bukhara – Khiva” railway line will create the possibility of attracting an additional 1 million tourists to Khiva annually.
We have recently agreed with the Bank to implement projects worth $4 billion in the next three years.
I take this opportunity to once again express my deep gratitude to Mr. Jin Liqun, the President of the Asian Infrastructure Investment Bank, the member states, and the managers of the Bank, who are implementing projects with us and supporting our wide-scale reforms!
I wish great success to the team of the Bank on the way to achieving its goals!
I would like to express my special gratitude to the representatives of the World Bank, the Asian Development Bank, the European Bank for Reconstruction and Development, the European Investment Bank, and the large companies and investors who attended today’s conference!
In the next two days, the Bank’s managers will address responsible tasks such as finding solutions to important global and regional problems based on modern approaches and discussing new projects and programs.
Your decisions will directly affect the daily lives of more than 6 billion people living in the Bank’s member states. I believe that in carrying out these enormous tasks you will use all your knowledge, rich experience and energy.