Ўзбекистон Республикаси Президенти Марказий Осиё ва Германия ўртасидаги амалий шерикликни ривожлантириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 сентябрь куни Остона шаҳрида иккинчи "Марказий Осиё - Германия" саммитида иштирок этди.
Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев раислигида ўтган тадбирда Германия Федерал Канцлери Олаф Шольц, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ҳам қатнашди.
Марказий Осиё мамлакатлари ва Германия ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада чуқурлаштириш масалалари кўриб чиқилди. Инвестиция ва технологиялар, ўта муҳим хомашё ресурслари, "яшил" энергетика, транспорт ва логистика алоқалари, иқлим ўзгаришига қарши курашиш соҳаларида шерикликни ривожлантириш, шунингдек, таълим ва маданий дастурларни амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Президенти ўз нутқида Германия Марказий Осиё мамлакатларида олиб борилаётган демократик ўзгаришлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни, минтақадаги ҳамкорлик ва интеграцияни қатъий ҳамда ўзгармас қўллаб-қувватлаётганини юқори баҳолади.
- Бизнинг Берлиндаги илк учрашувимиз ва бугунги саммит аниқ, амалий натижаларга эришишга қаратилган очиқ ва конструктив мулоқотимизни давом эттиришга бўлган умумий интилишимизни яна бир бор тасдиқламоқда, - деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари Германия билан муносбатлар чуқур тарихий илдизларга эга экани, Марказий Осиёда барқарор ривожланиш мақсадларини таъминлашда Федератив Республиканинг муҳим ўрнини алоҳида таъкидлади. Сўнгги йилларда минтақада юз берган чуқур ўзгаришлар ўзаро манфаатли ҳамкорликни жадал ривожлантиришга хизмат қилаётгани қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти Марказий Осиёнинг Германия билан ҳар томонлама ҳамкорлигини янада ривожлантириш мақсадида бир қатор янги ташаббус ва таклифларни илгари сурди.
Аввало, Ўзбекистон раҳбари Марказий Осиё ва Германия ўртасида стратегик минтақавий шериклик ўрнатилганини юқори баҳолаб, устувор йўналишларда дастурий тадбирларни қамраб олган узоқ муддатли Ҳамкорликни ривожлантириш концепциясини қабул қилишни таклиф этди.
Ушбу ҳужжатни ишлаб чиқиш учун "Марказий Осиё - Германия" таҳлилий марказлари форумини таъсис этиш ва унинг биринчи учрашувини келгуси йили Хивада ўтказиш зарурлиги таъкидланди.
Саммитлар кун тартибини тайёрлашда мамлакатларимиз ташқи сиёсат идоралари раҳбарларининг йиллик учрашувлари муҳим роль ўйнаши қайд этилди.
Германиянинг етакчи компаниялари билан инвестициявий ва технологик шерикликни кучайтириш устувор вазифа ҳисобланади.
Шу муносабат билан Марказий Осиё мамлакатлари ва Германия ўртасидаги инвестициявий ва технологик ҳамкорликни кенгайтириш бўйича "йўл харитаси"ни ишлаб чиқиш, минтақада қўшма лойиҳаларни амалга оширишга Германиянинг етакчи компания ва банкларини фаол жалб этиш, "Марказий Осиё ва Германия" Инвесторлар ва тадбиркорлар кенгашини тузиш, шунингдек, инвестицияларни рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш бўйича кўп томонлама ҳукуматлараро битимни қабул қилиш имкониятларини ўрганиш таклиф этилди.
Германиянинг илғор билим ва технологияларини жорий этиш асосида ўта муҳим хомашё ресурслари соҳасидаги ҳамкорлик истиқболли йўналиш сифатида кўрсатиб ўтилди.
- Бу ўринда гап геология разведкаси, жадал ўзлаштириш, қайта ишлаш, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш, Германия ва Европа Иттифоқининг бошқа мамлакатларига етказиб бериш лойиҳалари ҳақида бормоқда, - деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбекистон бундай лойиҳаларни қўшни давлатларда биргаликда амалга оширишда иштирок этишга тайёрлиги билдирилди.
Бундан ташқари, минтақада аниқланган ўта муҳим минераллар ва нодир металлар конларининг рақамли хариталарини яратиш дастурини амалга оширишда Германиянинг техник кўмагини жалб қилишдан мамлакатимиз манфаатдор. Бундай ҳамкорликнинг ишончли ҳуқуқий базасини шакллантириш муҳимлиги таъкидланди.
"Яшил" энергетика соҳасидаги ҳамкорлик алоҳида аҳамият касб этмоқда.
- Сўнгги йилларда мамлакатларимизда қуёш, шамол, гидроэнергетика фаол ривожланмоқда, иссиқлик станциялари ва тармоқлари модернизация қилинмоқда, “яшил” водород лойиҳалари илгари сурилмоқда, - деди Ўзбекистон етакчиси.
Давлатимиз раҳбари энергетика вазирликлари, йирик корпорациялар, операторлар, илмий ташкилотлар ва соҳа мутахассисларини жалб қилган ҳолда Марказий Осиё мамлакатларининг Германия билан Энергетика мулоқотини йўлга қўйишни таклиф қилди.
Германия техник кўмагини жалб қилган ҳолда кам углеродли иқтисодиёт соҳасида мутахассислар салоҳиятини ошириш бўйича комплекс дастурни тайёрлашга қизиқиш билдирилди.
Иқлим ўзгаришига қарши биргаликда курашиш алоҳида долзарблик касб этган.
Шу муносабат билан Марказий Осиё университети негизида атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришини ўрганиш бўйича қўшма таълим дастурлари ва илмий алмашинувларни кенгайтириш, шунингдек, Германиянинг сувдан оқилона фойдаланиш технологияларини жорий этиш, суғориш тизимларини модернизация қилиш, биологик хилма-хилликни сақлаш, эколог мутахассислар тайёрлаш бўйича ҳамкорлик дастурларини қабул қилиш таклиф этилди.
Ўзбекистон Германия Канцлери томонидан илгари сурилган Марказий Осиё табиат ҳамкорлигини йўлга қўйиш ташаббусини қўллаб-қувватлаш ва уни амалда рўёбга чиқаришда фаол иштирок этишга тайёр.
- Транспорт коммуникацияларининг, жумладан, ер усти ва ҳаво ташувларининг заиф ривожланганлиги шериклигимизни чуқурлаштиришда энг катта тўсиқ бўлмоқда, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу муносабат билан Президентимиз Германия томонини Марказий Осиёни Европа билан боғлайдиган муқобил транспорт йўлакларини ривожлантиришга Европа институтларини жалб қилишда кўмаклашишга чақирди.
Давлатимиз раҳбари 2025 йилда бундай йўналишларнинг транзит салоҳиятини ошириш йўлларини излаш бўйича вазирлар конференциясини ўтказишни таклиф этди.
Ўзбекистон Президенти маданий-гуманитар ҳамкорликни ривожлантириш муҳимлигини таъкидлаб, қўшма Маданий тадбирлар режасини қабул қилиш, Германиянинг йирик шаҳарларида Марказий Осиё санъати ва киноси кунларини ўтказиш, музейларнинг ўзаро ҳамкорлигини йўлга қўйиш таклифини илгари сурди.
Илмий-таълим алмашинуви соҳасида етакчи олий таълим муассасаларининг ҳамкорлик платформасини ишга тушириш, Гёте институти ва Германиянинг бошқа ташкилотларини жалб этган ҳолда дуал таълим соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш дастурларини ишлаб чиқиш, немис тили ўқитувчиларини тайёрлаш муҳимлиги таъкидланди.
Шунингдек, Германия билан терроризм, экстремизм ва кибержиноятчиликка қарши курашиш, ёшлар радикаллашувининг олдини олиш масалаларида яқин ҳамкорликни давом эттириш зарурлиги қайд этилди.
Ўзбекистон раҳбари Марказий Осиёда хавфсизлик соҳасидаги вазият Афғонистонда рўй бераётган жараёнлар билан чамбарчас боғлиқ эканини таъкидлади.
- Ўз муаммолари билан деярли якка ўзи қолган ушбу мамлакатда гуманитар инқирознинг чуқурлашиб кетишига йўл қўймаслик муҳим, деб ҳисоблаймиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу боис Германия ва Европанинг бошқа давлатлари билан биригаликда Афғонистонни минтақавий иқтисодий ҳамкорликка жалб қилиш ва чегарадош Термиз шаҳридаги Таълим маркази негизида Афғонистон тинч ҳаёти учун зарур бўлган мутахассисликлар бўйича кадрлар, шу жумладан хотин-қизларни тайёрлашга қаратилган қўшма лойиҳаларни амалга оширишга тайёрлик билдирди.

The President of the Republic of Uzbekistan advocates for the development of a practical partnership between Central Asia and Germany
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the second “Central Asia – Germany” Summit, which took place on September 17 in Astana.
The event, chaired by the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, was also attended by the Federal Chancellor of Germany Olaf Scholz, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon and President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov.
The issues of further deepening multifaceted cooperation between the countries of Central Asia and Germany were discussed. Particular attention was paid to the development of partnerships in investment and technology, critical raw materials, green energy, transport and logistics, combating climate change, and implementing educational and cultural programs.
In his address, the President of Uzbekistan highly appreciated Germany’s firm and unwavering support for the ongoing democratic transformations and socio-economic reforms in Central Asian countries, as well as partnership and integration in the region.
“The first meeting in Berlin and today’s summit reaffirm shared intention to continue an open and constructive dialogue and our focus on achieving concrete, practical results”, Shavkat Mirziyoyev noted.
The Head of state particularly noted the long-standing historical ties with Germany and the vital role of the Federal Republic in ensuring the goals of sustainable development in Central Asia. It was emphasized that the profound changes in the region in recent years have contributed to the dynamic growth of mutually beneficial cooperation.
The President of Uzbekistan proposed several new initiatives and proposals to further develop comprehensive cooperation between Central Asia and Germany.
First, highly valuing the establishment of a strategic regional partnership between Central Asia and Germany, the Head of state proposed adopting a long-term concept for developing a partnership with program activities in priority areas.
To develop this document, it was proposed to consider the possibility of establishing the “Central Asia – Germany” Forum of Analytical Centers, and holding its first meeting next year in Khiva.
It was noted that the annual meetings of the heads of the foreign ministries of the countries play an important role in preparing the summits’ agendas.
The priority is the investment and technological partnership with the leading German companies.
In this regard, it was proposed to develop a roadmap for expanding investment and technological cooperation between the Central Asian countries and Germany, actively attracting leading German companies and banks to implement joint projects in the region, and launching the “Central Asia – Germany” Council of Investors and Entrepreneurs, as well as study the possibility of adopting a multilateral intergovernmental agreement on promoting and protecting investments.
Partnership in critical raw materials based on introducing advanced German knowledge and technologies was noted as a promising direction.
“Here, we are referring to the geological survey projects, intensive exploration, processing, and production of products with high added value, and arrangement of shipments to Germany and other EU countries”, the Head of state said.
Uzbekistan’s readiness to participate in the joint implementation of such projects in neighboring countries was noted.
In addition, interest was expressed in attracting technical assistance from German and European institutions to implement the Digital Mapping Program of Critical Minerals and Rare Earth Metals in the region. Establishing a reliable legal framework for such cooperation was also noted.
Cooperation in green energy is of particular importance.
“In recent years, all our countries have been actively developing solar, wind, and hydropower, modernizing thermal power plants and networks, and promoting green hydrogen projects”, the Leader of Uzbekistan noted.
The Head of state proposed considering the launch of an Energy Dialogue between Central Asian countries and Germany, involving energy ministries, companies, operators, scientific organizations, design institutes, and industry experts.
The interest in preparing a Comprehensive Capacity Building Program for specialists in the low-carbon economy with German technical assistance was expressed.
Of particular relevance is the joint response to climate change.
In this regard, it was proposed to expand joint educational programs and scientific exchanges at the Central Asian University of Environmental and Climate Change Studies and adopt cooperation programs for introducing German water management technologies, modernizing irrigation systems, conserving biodiversity, and training environmental specialists.
Support and willingness to actively implement the German Chancellor’s initiative to create a Central Asian Nature Partnership were expressed.
“The biggest barrier to deepening our partnership is the lack of transport connectivity, including land and air”, Shavkat Mirziyoyev said.
In this regard, he called on the German side to assist in engaging European institutions in developing alternative transportation corridors connecting Central Asia with Europe.
The Head of state proposed holding a joint Ministerial Conference in 2025 on improving the transit capacity of such routes.
Noting the need to develop cultural and humanitarian cooperation, the President of Uzbekistan spoke in favor of adopting the Joint Plan for Cultural Activities, considering the possibility of holding Central Asian Art and Film Days in major German cities and establishing interaction between museum funds.
In scientific and educational exchange, the importance of launching a platform for partnership among leading universities, developing programs aimed at expanding cooperation in dual education, and training German language teachers with the involvement of the Goethe Institute and other German organizations was noted.
The need to continue close cooperation with Germany in combating terrorism, extremism, and cybercrime, preventing radicalization of youth, was also noted.
The Leader of Uzbekistan noted that the security situation in Central Asia is inextricably linked to the processes taking place in Afghanistan.
“We believe it is important to prevent the aggravation of the humanitarian crisis in this country, which is left alone with its challenges”, Shavkat Mirziyoyev said.
In this regard, the readiness to cooperate with Germany and other European partners in implementing joint projects aimed at involving this country in regional economic cooperation and training personnel, including girls and women, in skills that are on-demand for a peaceful life in Afghanistan at the Educational Center located in the border town of Termez was noted.