Ўзбекистон Республикаси Президенти Марказий Осиё ва Германия ўртасидаги амалий шерикликни ривожлантириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 сентябрь куни Остона шаҳрида иккинчи "Марказий Осиё - Германия" саммитида иштирок этди.
Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев раислигида ўтган тадбирда Германия Федерал Канцлери Олаф Шольц, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ҳам қатнашди.
Марказий Осиё мамлакатлари ва Германия ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада чуқурлаштириш масалалари кўриб чиқилди. Инвестиция ва технологиялар, ўта муҳим хомашё ресурслари, "яшил" энергетика, транспорт ва логистика алоқалари, иқлим ўзгаришига қарши курашиш соҳаларида шерикликни ривожлантириш, шунингдек, таълим ва маданий дастурларни амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Президенти ўз нутқида Германия Марказий Осиё мамлакатларида олиб борилаётган демократик ўзгаришлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни, минтақадаги ҳамкорлик ва интеграцияни қатъий ҳамда ўзгармас қўллаб-қувватлаётганини юқори баҳолади.
- Бизнинг Берлиндаги илк учрашувимиз ва бугунги саммит аниқ, амалий натижаларга эришишга қаратилган очиқ ва конструктив мулоқотимизни давом эттиришга бўлган умумий интилишимизни яна бир бор тасдиқламоқда, - деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари Германия билан муносбатлар чуқур тарихий илдизларга эга экани, Марказий Осиёда барқарор ривожланиш мақсадларини таъминлашда Федератив Республиканинг муҳим ўрнини алоҳида таъкидлади. Сўнгги йилларда минтақада юз берган чуқур ўзгаришлар ўзаро манфаатли ҳамкорликни жадал ривожлантиришга хизмат қилаётгани қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти Марказий Осиёнинг Германия билан ҳар томонлама ҳамкорлигини янада ривожлантириш мақсадида бир қатор янги ташаббус ва таклифларни илгари сурди.
Аввало, Ўзбекистон раҳбари Марказий Осиё ва Германия ўртасида стратегик минтақавий шериклик ўрнатилганини юқори баҳолаб, устувор йўналишларда дастурий тадбирларни қамраб олган узоқ муддатли Ҳамкорликни ривожлантириш концепциясини қабул қилишни таклиф этди.
Ушбу ҳужжатни ишлаб чиқиш учун "Марказий Осиё - Германия" таҳлилий марказлари форумини таъсис этиш ва унинг биринчи учрашувини келгуси йили Хивада ўтказиш зарурлиги таъкидланди.
Саммитлар кун тартибини тайёрлашда мамлакатларимиз ташқи сиёсат идоралари раҳбарларининг йиллик учрашувлари муҳим роль ўйнаши қайд этилди.
Германиянинг етакчи компаниялари билан инвестициявий ва технологик шерикликни кучайтириш устувор вазифа ҳисобланади.
Шу муносабат билан Марказий Осиё мамлакатлари ва Германия ўртасидаги инвестициявий ва технологик ҳамкорликни кенгайтириш бўйича "йўл харитаси"ни ишлаб чиқиш, минтақада қўшма лойиҳаларни амалга оширишга Германиянинг етакчи компания ва банкларини фаол жалб этиш, "Марказий Осиё ва Германия" Инвесторлар ва тадбиркорлар кенгашини тузиш, шунингдек, инвестицияларни рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш бўйича кўп томонлама ҳукуматлараро битимни қабул қилиш имкониятларини ўрганиш таклиф этилди.
Германиянинг илғор билим ва технологияларини жорий этиш асосида ўта муҳим хомашё ресурслари соҳасидаги ҳамкорлик истиқболли йўналиш сифатида кўрсатиб ўтилди.
- Бу ўринда гап геология разведкаси, жадал ўзлаштириш, қайта ишлаш, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш, Германия ва Европа Иттифоқининг бошқа мамлакатларига етказиб бериш лойиҳалари ҳақида бормоқда, - деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбекистон бундай лойиҳаларни қўшни давлатларда биргаликда амалга оширишда иштирок этишга тайёрлиги билдирилди.
Бундан ташқари, минтақада аниқланган ўта муҳим минераллар ва нодир металлар конларининг рақамли хариталарини яратиш дастурини амалга оширишда Германиянинг техник кўмагини жалб қилишдан мамлакатимиз манфаатдор. Бундай ҳамкорликнинг ишончли ҳуқуқий базасини шакллантириш муҳимлиги таъкидланди.
"Яшил" энергетика соҳасидаги ҳамкорлик алоҳида аҳамият касб этмоқда.
- Сўнгги йилларда мамлакатларимизда қуёш, шамол, гидроэнергетика фаол ривожланмоқда, иссиқлик станциялари ва тармоқлари модернизация қилинмоқда, “яшил” водород лойиҳалари илгари сурилмоқда, - деди Ўзбекистон етакчиси.
Давлатимиз раҳбари энергетика вазирликлари, йирик корпорациялар, операторлар, илмий ташкилотлар ва соҳа мутахассисларини жалб қилган ҳолда Марказий Осиё мамлакатларининг Германия билан Энергетика мулоқотини йўлга қўйишни таклиф қилди.
Германия техник кўмагини жалб қилган ҳолда кам углеродли иқтисодиёт соҳасида мутахассислар салоҳиятини ошириш бўйича комплекс дастурни тайёрлашга қизиқиш билдирилди.
Иқлим ўзгаришига қарши биргаликда курашиш алоҳида долзарблик касб этган.
Шу муносабат билан Марказий Осиё университети негизида атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришини ўрганиш бўйича қўшма таълим дастурлари ва илмий алмашинувларни кенгайтириш, шунингдек, Германиянинг сувдан оқилона фойдаланиш технологияларини жорий этиш, суғориш тизимларини модернизация қилиш, биологик хилма-хилликни сақлаш, эколог мутахассислар тайёрлаш бўйича ҳамкорлик дастурларини қабул қилиш таклиф этилди.
Ўзбекистон Германия Канцлери томонидан илгари сурилган Марказий Осиё табиат ҳамкорлигини йўлга қўйиш ташаббусини қўллаб-қувватлаш ва уни амалда рўёбга чиқаришда фаол иштирок этишга тайёр.
- Транспорт коммуникацияларининг, жумладан, ер усти ва ҳаво ташувларининг заиф ривожланганлиги шериклигимизни чуқурлаштиришда энг катта тўсиқ бўлмоқда, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу муносабат билан Президентимиз Германия томонини Марказий Осиёни Европа билан боғлайдиган муқобил транспорт йўлакларини ривожлантиришга Европа институтларини жалб қилишда кўмаклашишга чақирди.
Давлатимиз раҳбари 2025 йилда бундай йўналишларнинг транзит салоҳиятини ошириш йўлларини излаш бўйича вазирлар конференциясини ўтказишни таклиф этди.
Ўзбекистон Президенти маданий-гуманитар ҳамкорликни ривожлантириш муҳимлигини таъкидлаб, қўшма Маданий тадбирлар режасини қабул қилиш, Германиянинг йирик шаҳарларида Марказий Осиё санъати ва киноси кунларини ўтказиш, музейларнинг ўзаро ҳамкорлигини йўлга қўйиш таклифини илгари сурди.
Илмий-таълим алмашинуви соҳасида етакчи олий таълим муассасаларининг ҳамкорлик платформасини ишга тушириш, Гёте институти ва Германиянинг бошқа ташкилотларини жалб этган ҳолда дуал таълим соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш дастурларини ишлаб чиқиш, немис тили ўқитувчиларини тайёрлаш муҳимлиги таъкидланди.
Шунингдек, Германия билан терроризм, экстремизм ва кибержиноятчиликка қарши курашиш, ёшлар радикаллашувининг олдини олиш масалаларида яқин ҳамкорликни давом эттириш зарурлиги қайд этилди.
Ўзбекистон раҳбари Марказий Осиёда хавфсизлик соҳасидаги вазият Афғонистонда рўй бераётган жараёнлар билан чамбарчас боғлиқ эканини таъкидлади.
- Ўз муаммолари билан деярли якка ўзи қолган ушбу мамлакатда гуманитар инқирознинг чуқурлашиб кетишига йўл қўймаслик муҳим, деб ҳисоблаймиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу боис Германия ва Европанинг бошқа давлатлари билан биригаликда Афғонистонни минтақавий иқтисодий ҳамкорликка жалб қилиш ва чегарадош Термиз шаҳридаги Таълим маркази негизида Афғонистон тинч ҳаёти учун зарур бўлган мутахассисликлар бўйича кадрлар, шу жумладан хотин-қизларни тайёрлашга қаратилган қўшма лойиҳаларни амалга оширишга тайёрлик билдирди.

Президент Республики Узбекистан выступил за развитие практического партнерства между Центральной Азией и Германией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие во втором саммите «Центральная Азия – Германия», состоявшемся 17 сентября в городе Астане.
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева, также участвовали Федеральный Канцлер Германии Олаф Шольц, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего углубления многопланового сотрудничества стран Центральной Азии и Германии. Особое внимание уделено вопросам развития партнерства в сферах инвестиций и технологий, критических сырьевых ресурсов, «зеленой» энергетики, транспортных и логистических связей, борьбы с изменением климата, а также реализации образовательных и культурных программ.
Президент Узбекистана в своем выступлении высоко оценил твердую и неизменную поддержку Германией проводимых демократических преобразований и социально-экономических реформ в странах Центральной Азии, партнерства и интеграции в регионе.
– Первая встреча в Берлине и сегодняшнее мероприятие еще раз подтверждают общий настрой на продолжение открытого и конструктивного диалога, нацеленность на достижение конкретных практических результатов, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Глава государства особо отметил давние исторические связи с Германией, важную роль Федеративной Республики в обеспечении целей устойчивого развития в Центральной Азии. Было подчеркнуто, что глубокие перемены, произошедшие за последние годы в регионе, способствуют динамичному развитию взаимовыгодного сотрудничества.
В целях дальнейшего развития всестороннего сотрудничества Центральной Азии с Германией Президент Узбекистана выдвинул ряд новых инициатив и предложений.
Прежде всего, высоко оценивая установление стратегического регионального партнерства между Центральной Азией и Германией, глава Узбекистана предложил принять долгосрочную Концепцию развития партнерства с программными мероприятиями в приоритетных сферах.
Для разработки этого документа отмечена необходимость учреждения Форума аналитических центров «Центральная Азия – Германия» с проведением его первой встречи в следующем году в Хиве.
Также указано на важную роль ежегодных встреч глав внешнеполитических ведомств стран в подготовке повестки дня саммитов.
Приоритетом является наращивание инвестиционного и технологического партнерства с ведущими компаниями Германии.
В этой связи предложено разработать «дорожную карту» расширения инвестиционного и технологического сотрудничества стран Центральной Азии и Германии, активно привлекать ведущие немецкие компании и банки к реализации совместных проектов в регионе, создать Совет инвесторов и предпринимателей «Центральная Азия и Германия», а также изучить возможность принятия многостороннего межправительственного соглашения о стимулировании и защите инвестиций.
Перспективным направлением отмечено партнерство в сфере критических сырьевых ресурсов на основе внедрения передовых знаний и технологий Германии.
– Речь идет о проектах геологической разведки, интенсивного освоения, переработки и производства продукции с высокой добавленной стоимостью, организации поставок в Германию и другие страны Европейского Союза, – заявил глава государства.
Отмечена готовность Узбекистана участвовать в совместной реализации таких проектов в сопредельных странах.
Кроме того, выражена заинтересованность в привлечении технического содействия Германии в реализацию Программы по созданию цифровых карт разведанных месторождений критических минералов и редкоземельных металлов в регионе. Указано также на важность формирования надежной правовой базы такого сотрудничества.
Особую важность приобретает взаимодействие в сфере «зеленой» энергетики.
– В последние годы все наши страны активно развивают солнечную, ветровую и гидроэнергетику, модернизируют тепловые станции и сети, продвигают проекты «зеленого» водорода, – заявил лидер Узбекистана.
Глава государства предложил запустить Энергетический диалог стран Центральной Азии с Германией с подключением министерств энергетики, крупных корпораций, операторов, научных организаций и экспертов отрасли.
Выражен интерес к подготовке Комплексной программы повышения потенциала специалистов в сфере низкоуглеродной экономики с привлечением технического содействия ФРГ.
Особую актуальность представляет совместное реагирование на изменение климата.
В этой связи предложено расширять совместные образовательные программы и научные обмены на базе Центральноазиатского университета по изучению окружающей среды и изменения климата, а также принять программы сотрудничества по внедрению немецких технологий рационального водопользования, модернизации ирригационных систем, сохранению биоразнообразия, подготовке специалистов-экологов.
Выражена поддержка и готовность принять активное участие в практической реализации инициативы Канцлера Германии по созданию Центральноазиатского природного партнерства.
– Самым большим барьером в углублении нашего партнерства является слабое развитие транспортных коммуникаций, включая наземные и воздушные перевозки, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В этой связи он призвал немецкую сторону оказать содействие в привлечении европейских институтов к развитию альтернативных транспортных коридоров, соединяющих Центральную Азию с Европой.
Глава государства предложил провести в 2025 году совместную министерскую конференцию по поиску путей повышения транзитного потенциала таких маршрутов.
Отмечая востребованность развития культурно-гуманитарного сотрудничества, Президент Узбекистана выступил за принятие совместного Плана культурных мероприятий, проведение Дней искусства и кино Центральной Азии в крупных городах Германии, налаживание взаимодействия музейных фондов.
В сфере научно-образовательного обмена подчеркнута важность запуска платформы для партнерства ведущих вузов, разработки программ по расширению сотрудничества в области дуального образования, подготовки преподавателей немецкого языка с привлечением Института Гёте и других организаций Германии.
Также указано на необходимость продолжения тесного сотрудничества с Германией по вопросам борьбы с терроризмом, экстремизмом и киберпреступностью, упреждения радикализации молодёжи.
Глава Узбекистана отметил, что ситуация в сфере безопасности в Центральной Азии неразрывно связана с происходящими процессами в Афганистане.
– Считаем важным не допустить усугубления гуманитарного кризиса в этой стране, которая фактически осталась один на один со своими проблемами, – заявил Шавкат Мирзиёев.
В этой связи подчеркнута готовность к взаимодействию с Германией и другими европейскими партнерами в реализации совместных проектов, направленных на вовлечение этой страны в региональное экономическое сотрудничество и подготовку на базе Образовательного центра в приграничном городе Термезе кадров, в том числе девушек и женщин, по востребованным для мирной жизни Афганистана специальностям.