Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Марказий Осиё – Германия” иккинчи саммитидаги нутқи
Сизларни қутлашдан чин дилдан мамнунман.
Самимий қабул ва учрашувимизни юксак даражада ташкил этгани учун Қозоғистон Республикаси Президенти ҳурматли Қасим-Жомарт Кемелевич Тоқаевга билдирилган миннатдорлик сўзларига қўшиламан.
Германия Федерал канцлери ҳурматли Олаф Шольц Жаноби Олийларига минтақамиз мамлакатлари билан кўп қиррали шерикликни кенгайтириш тарафдори эканлиги учун ташаккур изҳор қиламан.
Бизнинг Берлиндаги илк учрашувимиз ва бугунги саммит очиқ ва конструктив мулоқотимизни давом эттириш, аниқ, амалий натижаларга эришишга бўлган умумий интилишимизни яна бир бор тасдиқламоқда.
Биз илгари сурилаётган ташаббуслар экспертизаси ва уларни амалга ошириш механизмларини шакллантирадиган мана шундай форматдаги учрашувларни мунтазам ўтказиб боришдан манфаатдормиз.
Ҳурматли Федерал канцлер Жаноби Олийлари!
Биз Германиянинг мамлакатларимизда олиб борилаётган демократик ўзгаришлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни, Марказий Осиёдаги ҳамкорлик ва интеграцияни қатъий ҳамда ўзгармас қўллаб-қувватлашини юксак қадрлаймиз.
Шуни алоҳида таъкидлайманки, бизнинг муносабатларимиз чуқур тарихий илдизларга эга. XVIII асрдаёқ Европадаги Маърифатпарварлик даврининг буюк бастакори Гендель ўз ижодининг шоҳ асарларидан бири бўлган “Амир Темур” операсини яратган. Буюк шоир ва файласуф Гёте ўзининг бир қатор машҳур асарларини цивилизация марказлари бўлган қадимий шаҳарларимизга бағишлаган.
Яна бир тарихий мисолни келтираман. XX аср бошида Марказий Осиёнинг бир гуруҳ истеъдодли, тараққийпарвар ёшлари Германиянинг етакчи университетларида таҳсил олишган ва кейинчалик маърифатпарварлик ғояларини илгари суриш, минтақамиз ижтимоий-иқтисодий тараққиётига катта ҳисса қўшганлар.
Таъкидламоқчиманки, биз бугун Германияни барқарор ривожланиш бўйича миллий мақсадларга эришишда муҳим ҳамкорларимиздан бири сифатида кўрамиз.
Сўнгги йилларда Марказий Осиёда рўй бераётган чуқур, фундаментал ўзгаришлар ҳақида қисқача тўхталиб ўтмоқчиман.
Биз очиқ ва самарали мулоқотни йўлга қўйдик, чегара, сув, энергетика, савдо, транзит билан боғлиқ кўплаб муаммоларни мустақил ҳал қилаяпмиз.
Яқинда бу ерда, Остона шаҳрида минтақа давлатлари раҳбарларининг олтинчи учрашувини ўтказдик.
Минтақанинг халқаро субъект сифатидаги ўрни мустаҳкамланмоқда, жаҳоннинг етакчи мамлакатлари билан “Марказий Осиё плюс” форматидаги ҳамкорлиги кенгаймоқда.
Минтақа ичидаги савдо айланмаси, инвестициялар, юк ташувлари, фуқароларимизнинг сайёҳлик ташрифлари кўрсаткичлари бир неча баробар ўсди.
Биз “яшил” энергетика ва транспорт коммуникацияларини ривожлантириш соҳаларидаги йирик минтақавий лойиҳаларни амалга оширишни муҳокама қилаяпмиз.
Тажриба ва технологияларни алмашяпмиз, саноат ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида замонавий корхоналар ташкил этаяпмиз, кооперация лойиҳаларини рағбатлантириш бўйича молиявий воситаларни жорий қилаяпмиз.
Энг муҳими, минтақамизнинг эртанги куни, унинг хавфсизлиги ва барқарор тараққиёти фақат бизнинг сиёсий иродамиз ва саъй-ҳаракатларимизга боғлиқ эканини аниқ тасаввур қилмоқдамиз.
Биз европалик шерикларимиз, энг аввало, Европа Иттифоқининг мамлакатларимиз билан ҳамкорлик бўйича стратегия ва кўп томонлама дастурларининг асосий ташаббускори бўлган Германиянинг қизиқишларини самимий олқишлаймиз.
Келгуси йили “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” форматидаги навбатдаги саммитни Ўзбекистонда, минтақа келажагига инвестициялар киритишни учрашувимиз кун тартибидаги асосий мавзу сифатида белгилаган ҳолда, ўтказишга тайёргарлик кўраяпмиз.
Ҳурматли ҳамкасблар!
Можаролар ва урушлар, умуман, глобал миқёсдаги беқарорлик ва вазият қайси томонга ўзгариши ноаниқ бўлиб қолаётгани, санкциялар сиёсати, протекционизмнинг кучайиши ва бошқа кўплаб омиллар мамлакатларимизга ҳаддан ташқари салбий таъсир кўрсатмоқда, миллий ислоҳотларимизни амалга оширишда жиддий синовга айланмоқда.
Кечагина ҳурматли Олаф Шольц Жаноби Олийлари билан Самарқанддаги музокараларимиз чоғида мен бугунги учрашувимиздан кутаётган юксак натижалар ҳақида фикр алмашдим.
Шу муносабат билан Марказий Осиёда Германия билан ҳамкорликни ривожлантиришнинг асосий йўналишлари бўйича қарашларимизни баён этишни истар эдим.
Биринчи. Марказий Осиё ва Германия ўртасидаги минтақа барқарорлиги, барқарор ривожланиши ва фаровонлигини таъминлаш бўйича умумий манфаатларимизга жавоб берадиган стратегик минтақавий ҳамкорликни юксак қадрлаймиз.
Устувор соҳаларда дастурий тадбирларни қамраб олган, узоқ муддатга мўлжалланган Ҳамкорликни ривожлантириш концепциясини қабул қилишни мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблаймиз.
Ушбу ҳужжатни ишлаб чиқиш учун “Марказий Осиё – Германия” таҳлил марказлари форумини таъсис этиш имкониятларини кўриб чиқишни таклиф қиламиз. Унинг биринчи мажлисини келгуси йили немис-меннонитларининг катта жамоаси яшаган минтақадаги қадимий шаҳарлардан бири – Хивада ўтказишга тайёрмиз.
Шунингдек, саммитларимиз кун тартибини тайёрлашда мамлакатларимиз ташқи сиёсат идоралари раҳбарларининг йиллик учрашувларига муҳим аҳамият қаратамиз.
Иккинчи. Германиянинг етакчи компаниялари билан инвестициявий ва технологик шериклик.
Шуни таъкидлашни истардимки, Ўзбекистонда немис компаниялари иштирокида амалга оширилаётган ва истиқболли лойиҳалар умумий портфели 20 миллиард евродан ошади. Улар энергетика, кимё ва тоғ-кон саноати, машинасозлик, тўқимачилик ва озиқ-овқат саноати, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва логистика, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш каби йўналишларни қамраб олади.
Шерикларимиз орасида Германиянинг етакчи, жумладан, “Siemens”, “Linde Group”, “BASF”, “MAN”, “Claas”, “Henkel”, “Knauf” компаниялари ва бошқа ишлаб чиқарувчилари сўнгги йилларда Ўзбекистон иқтисодиётига 6 миллиард евро сармоя киритди.
Бугун бизда немис бизнеси вакиллари билан истиқболли режаларни муҳокама қилиш имконияти бўлади.
Ишбилармонликка доир ҳамкорликни ривожлантириш мақсадида қуйидагиларни таклиф этаман: Марказий Осиё мамлакатлари ва Германия сармоявий ва технологик ҳамкорлигини кенгайтириш бўйича йўл харитасини ишлаб чиқиш; чегара ҳудудларида ташкил этилаётган махсус иқтисодий ва саноат зоналаридаги лойиҳалар, минтақавий аҳамиятга эга йирик инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишга етакчи немис компаниялари ва банкларини жалб этиш; доимий бизнес-мулоқот майдончаси – “Марказий Осиё ва Германия” инвестор ва тадбиркорлари кенгашини ишга тушириш. Унинг биринчи учрашувини келгуси йили Ўзбекистонда, Тошкент инвестиция форуми доирасида ўтказишга тайёрмиз; инвестицияларни рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш тўғрисидаги кўп томонлама ҳукуматлараро битимни қабул қилиш имкониятини кўриб чиқиш.
Учинчи. Германиянинг илғор билим ва технологияларини жорий этиш асосида муҳим хомашё ресурслари соҳасида шериклик.
Таъкидлаб ўтилганидек, минтақамиз фойдали қазилмаларга бой. Германия минерал ресурслар агентлиги ва немис компаниялари бу соҳада бизнинг муҳим шерикларимиз бўлиши мумкин. Бу ўринда гап геологик разведка, конларни жадал ўзлаштириш, қайта ишлаш ва юқори қўшимча қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш, Германия ва Европа Иттифоқининг бошқа мамлакатларига маҳсулот етказиб беришни ташкил этиш борасидаги лойиҳалар ҳақида бормоқда. Ўзбекистон қўшни мамлакатларда бундай лойиҳаларни биргаликда амалга оширишга тайёр.
Минтақамизда аниқланган муҳим хомашё ва нодир металлар конларининг рақамли харитасини яратиш бўйича дастурни ишлаб чиқишда Германия техник кўмагини жалб этиш истиқболли ҳисобланади. Шунингдек, бу соҳадаги ҳамкорликнинг ишончли ҳуқуқий базасини шакллантириш муҳим деб ҳисоблаймиз.
Тўртинчи. “Яшил” энергетика.
Сўнгги йилларда минтақамиздаги барча мамлакатлар қуёш, шамол ва сув энергетикасини фаол ривожлантирмоқда, иссиқлик станциялари ва тармоқларини модернизация қилмоқда, “яшил” водород лойиҳаларини илгари сурмоқда.
Энергетика вазирликлари, корпорациялар, операторлар, илмий ташкилотлар, лойиҳа институтлари ва тармоқ экспертларини жалб этган ҳолда Марказий Осиё мамлакатларининг Германия билан Энергетика соҳасидаги мулоқотини йўлга қўйиш имкониятини кўриб чиқишни таклиф этамиз.
Биз Германия техник кўмагини жалб этган ҳолда Кам углеродли иқтисодиёт соҳасида мутахассислар салоҳиятини ошириш бўйича комплекс дастурни тайёрлашдан манфаатдормиз.
Бешинчи. Иқлим ўзгаришларига биргаликда жавоб қайтариш.
Экспертларнинг башоратига кўра, Марказий Осиё минтақаси глобал исиш оқибатлари олдида ҳаммадан кўра заиф бўлиб қолаверади. Минтақада ўртача ҳароратнинг ошиши жаҳондаги умумий кўрсаткичдан икки баробар кўпроқ бўлади.
Германия томонига “Яшил Марказий Осиё” дастурининг иккинчи фазаси ишга туширилгани, экологик лойиҳаларни амалга оширишда кўрсатилаётган ёрдам учун миннатдорлик билдирамиз. Биз Атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришларини ўрганиш бўйича Марказий Осиё университети базасида қўшма таълим дастурлари ва илмий алмашувларни амалга ошириш, сувдан оқилона фойдаланишда немис технологияларини жорий этиш, ирригация тизимларини модернизация қилиш, биохилма-хилликни сақлаш, мутахассис-экологларни тайёрлашда ҳамкорлик дастурларини қабул қилишдан манфаатдормиз.
Германия Канцлерининг Марказий Осиё табиат ҳамкорлигини яратиш борасидаги ташаббусини қўллаб-қувватлаймиз ва амалга оширишда фаол иштирок этишга тайёрмиз.
Олтинчи. Транспорт коммуникациялари, шу жумладан, ер усти ва ҳаво ташувлари яхши ривожланмагани ҳамкорликни чуқурлаштиришда энг катта тўсиқ бўлмоқда.
Марказий Осиёни Европа билан боғлайдиган муқобил транспорт йўлакларини ривожлантириш борасида Европа институтларини жалб этишда Германиянинг кўмагига умид қиламиз. Келгуси йилда бундай йўналишлар транзит салоҳиятини ошириш йўлларини топиш бўйича вазирларнинг қўшма конференциясини ўтказишни таклиф этамиз.
Ўтган йили Берлин Янги музейида ташкил этилган минтақамиз маданий-тарихий мероси кўргазмаси бундай тадбирларни доимий равишда ўтказишга катта эҳтиёж мавжуд эканини яна бир бор кўрсатди. Кўргазманинг бир неча ойлик фаолияти давомида Германия пойтахти аҳолиси ва меҳмонларидан ярим миллиондан ортиғи ташриф буюрди.
Биз мамлакатларимизда Маданий тадбирлар қўшма режаси қабул қилиниши тарафдоримиз, Германиянинг йирик шаҳарларида Марказий Осиё санъати ва киноси кунларини ўтказиш имкониятларини кўриб чиқишни, музейлар ҳамкорлигини йўлга қўйишни таклиф этамиз.
Илмий-маърифий алмашувлар соҳасида етакчи олий таълим муассасалари ҳамкорлиги учун платформани ишга тушириш, дуал таълим соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш, Гёте институти ва Германиянинг бошқа ташкилотларини жалб қилган ҳолда немис тили ўқитувчиларини тайёрлаш бўйича дастурлар ишлаб чиқишни долзарб вазифа, деб ҳисоблаймиз.
Шу йилнинг ёзида Гёттинген шаҳрида бўлиб ўтган Бутунжаҳон олимпиадасида ўзбекистонлик мактаб ўқувчиси эришган ғалаба ҳам ёшларимизнинг немис тилини ўрганишга бўлган катта қизиқишидан далолат беради.
Терроризм, экстремизм ва кибержиноятчиликка қарши курашиш, ёшларнинг радикаллашувининг олдини олиш бўйича яқин ҳамкорликни давом эттириш муҳим, деб ҳисоблаймиз.
Марказий Осиёда хавфсизлик соҳасидаги вазият Афғонистонда рўй бераётган жараёнлар билан узвий боғлиқдир.
Ўз муаммолари билан деярли якка ўзи қолган бу мамлакатда гуманитар инқирознинг янада чуқурлашиб кетишига йўл қўймаслик муҳим, деб ҳисоблаймиз.
Шу муносабат билан Германия ва Европадаги бошқа шерикларимиз билан ушбу мамлакатни минтақавий иқтисодий ҳамкорликка жалб этиш, чегара ёнида жойлашган Термиз шаҳридаги таълим марказида Афғонистоннинг тинч ҳаёти учун зарур бўлган мутахассисликлар бўйича кадрлар, жумладан, хотин-қизларни тайёрлашга қаратилган қўшма лойиҳаларни амалга оширишга тайёрмиз.
Сўзимнинг якунида шуни алоҳида таъкидламоқчиманки, Ўзбекистон Германиянинг Марказий Осиё минтақаси билан кўп қиррали ҳамкорлик бўйича салоҳияти янада тўлиқроқ рўёбга чиқишидан манфаатдор.
Ишончим комил, бугунги учрашувимиз мамлакатларимиз ва халқларимизни янада яқинлаштиришга хизмат қилади, стратегик шериклигимизни аниқ лойиҳа ва дастурлар билан тўлдириш имконини беради.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на втором саммите «Центральная Азия – Германия»
Искренне рад приветствовать вас. Присоединяюсь к словам признательности в адрес Президента Республики Казахстан уважаемого Касым-Жомарта Кемелевича Токаева за радушный приём и прекрасную организацию нашей встречи.
Признателен уважаемому Федеральному канцлеру Германии господину Олафу Шольцу за приверженность расширению многопланового партнёрства со странами нашего региона.
Первая встреча в Берлине и сегодняшний саммит ещё раз подтверждают общий настрой на продолжение открытого и конструктивного диалога, нацеленность на достижение конкретных, практических результатов.
Мы заинтересованы в проведении регулярных встреч в таком формате, с формированием механизмов экспертной проработки и реализации выдвигаемых инициатив.
Уважаемый господин Федеральный канцлер!
Мы высоко ценим твёрдую и неизменную поддержку Германией проводимых демократических преобразований и социально-экономических реформ в наших странах, партнёрства и интеграции в Центральной Азии.
Отмечу, что наши отношения имеют глубокие исторические корни. Ещё в XVIII веке великий композитор эпохи Просвещения Гендель создал одно из лучших своих творений – оперу «Тамерлан». Великий поэт и философ Гёте посвятил ряд своих известных произведений нашим древним городам – центрам цивилизации.
Приведу ещё один исторический факт.
В начале XX века группа талантливой, прогрессивной молодёжи из стран Центральной Азии обучалась в ведущих университетах Германии и в последующем внесла большой вклад в продвижение идей просвещения и социально-экономическое развитие нашего региона.
Подчеркну: сегодня мы рассматриваем Германию в качестве одного из важных партнёров в достижении национальных целей устойчивого развития.
Коротко хочу остановиться на глубоких, фундаментальных изменениях, произошедших за последние годы в Центральной Азии.
Мы выстроили открытый и продуктивный диалог, самостоятельно решаем многие проблемы, связанные с границами, водой, энергетикой, торговлей, транзитом. Недавно здесь, в Астане провели уже шестую по счёту встречу глав государств региона.
Укрепляется международная субъектность региона, расширяется взаимодействие с ведущими странами мира в формате «Центральная Азия плюс».
В разы увеличились показатели внутрирегионального товарооборота, инвестиций, грузоперевозок, туристических поездок наших граждан. Мы обсуждаем крупные региональные проекты в сфере «зелёной» энергетики и развития транспортных коммуникаций. Делимся опытом и технологиями, создаём современные предприятия в промышленности и сельском хозяйстве, внедряем финансовые инструменты стимулирования проектов кооперации.
Самое главное, мы чётко осознаём, что завтрашний день нашего региона, его безопасность и устойчивое развитие зависят исключительно от нашей политической воли и усилий.
Мы искренне приветствуем интерес наших европейских партнёров, прежде всего Германии как основного инициатора стратегий и многосторонних программ Евросоюза по сотрудничеству с нашими странами.
В следующем году готовимся провести в Узбекистане очередной саммит в формате «Центральная Азия – Евросоюз», определив главной темой повестки дня этой встречи инвестиции в будущее региона.
Конфликты и войны, в целом глобальная нестабильность и непредсказуемость развития ситуации, санкционная политика, усиление протекционизма и многие другие факторы оказывают крайне негативное воздействие на наши страны, становятся серьёзным испытанием в реализации национальных реформ.
Накануне в ходе переговоров в Самарканде я поделился с уважаемым господином Шольцем высокими ожиданиями от сегодняшней встречи.
В этой связи хотел бы изложить наше видение основных направлений развития сотрудничества с Германией в Центральной Азии.
Первое. Высоко ценим установление стратегического регионального партнёрства между Центральной Азией и Германией, которое отвечает общим интересам обеспечения стабильности, устойчивого развития и процветания региона.
Считаем целесообразным принятие долгосрочной Концепции развития нашего партнёрства с программными мероприятиями в приоритетных сферах.
Для разработки этого документа предлагаем рассмотреть возможность учреждения Форума аналитических центров «Центральная Азия – Германия». Его первое заседание готовы провести в следующем году в Хиве – одном из исторических городов региона, где проживала большая община немцев-меннонитов.
Важную роль в подготовке повестки дня наших саммитов также отводим ежегодным встречам глав внешнеполитических ведомств наших стран.
Второе. Инвестиционное и технологическое партнёрство с ведущими компаниями Германии.
Хочу отметить, что портфель реализуемых и перспективных проектов в Узбекистане с участием немецких компаний превышает 20 миллиардов евро. Они охватывают такие направления, как энергетика, химическая и добывающие отрасли, машиностроение, текстильная и пищевая промышленность, сельское хозяйство, транспорт и логистика, производство строительных материалов.
Среди наших партнёров – ведущие компании Германии, в частности, «Сименс», «Линде», «БАСФ», «МАН», «Клаас», «Хенкель», «Кнауф» и многие другие, которые за последние несколько лет инвестировали в экономику Узбекистана порядка 6 миллиардов евро.
Сегодня у нас будет возможность обсудить перспективные планы с представителями немецкого бизнеса.
В целях развития делового партнёрства предлагаю: разработать «дорожную карту» расширения инвестиционного и технологического сотрудничества стран Центральной Азии и Германии; привлечь ведущие немецкие компании и банки к реализации проектов в создаваемых особых экономических и промышленных зонах на приграничных территориях, крупных инфраструктурных проектов регионального значения; запустить постоянную площадку бизнес-диалога – Совет инвесторов и предпринимателей «Центральная Азия и Германия».
Первую встречу готовы провести в следующем году в Узбекистане в рамках Ташкентского инвестиционного форума; изучить возможность принятия многостороннего межправительственного соглашения о стимулировании и защите инвестиций.
Третье. Партнёрство в сфере критических сырьевых ресурсов на основе внедрения передовых знаний и технологий Германии.
Как уже было отмечено, наш регион богат полезными ископаемыми.
Немецкое агентство минеральных ресурсов и компании Германии могли бы стать нашими ключевыми партнёрами в этой сфере. Речь идёт о проектах геологической разведки, интенсивного освоения, переработки и производства продукции с высокой добавленной стоимостью, организации поставок в Германию и другие страны Европейского союза. Узбекистан готов к совместной реализации таких проектов в сопредельных странах.
Перспективным является привлечение технического содействия Германии к разработке Программы по созданию цифровых карт выявленных месторождений критических минералов и редкоземельных металлов в регионе.
Считаем также важным формирование надёжной правовой базы такого сотрудничества.
Четвёртое. «Зелёная» энергетика. В последние годы все наши страны активно развивают солнечную, ветровую и гидроэнергетику, модернизируют тепловые станции и сети, продвигают проекты «зелёного» водорода.
Предлагаем рассмотреть возможность запуска Энергетического диалога стран Центральной Азии с Германией, с подключением министерств энергетики, корпораций, операторов, научных организаций, проектных институтов и экспертов отрасли.
Мы заинтересованы в подготовке Комплексной программы повышения потенциала специалистов в сфере низкоуглеродной экономики с привлечением технического содействия Германии.
Пятое. Совместное реагирование на изменение климата.
Эксперты прогнозируют, что регион Центральной Азии будет оставаться наиболее уязвимым к последствиям глобального потепления. Повышение средних температур будет в два раза выше среднемировых показателей.
Признательны немецкой стороне за запуск второй фазы программы «Зелёная Центральная Азия», оказываемое содействие в реализации экологических проектов. Мы заинтересованы в проведении совместных образовательных программ и научных обменов на базе Центральноазиатского университета изучения окружающей среды и изменения климата, принятии программ сотрудничества по внедрению немецких технологий рационального водопользования, модернизации ирригационных систем, сохранению биоразнообразия, подготовке специалистов-экологов.
Поддерживаем и готовы принять активное участие в практической реализации инициативы Канцлера Германии по созданию Центральноазиатского природного партнёрства.
Шестое. Самым большим барьером в углублении нашего партнёрства является слабое развитие транспортных коммуникаций, включая наземные и воздушные перевозки.
Рассчитываем на содействие Германии в привлечении европейских институтов к развитию альтернативных транспортных коридоров, соединяющих Центральную Азию с Европой. Предлагаем в следующем году провести совместную министерскую конференцию по поиску путей повышения транзитного потенциала таких маршрутов.
Проведённая в прошлом году выставка культурно-исторического наследия нашего региона в Новом музее Берлина ещё раз показала востребованность регулярной организации таких мероприятий. За несколько месяцев работы выставки её посетили более полумиллиона жителей и гостей столицы Германии.
Мы выступаем за принятие совместного Плана культурных мероприятий в наших странах, предлагаем рассмотреть возможность проведения Дней искусства и кино Центральной Азии в крупных городах Германии, наладить сотрудничество музейных фондов.
В сфере научно-образовательного обмена считаем актуальным запуск платформы для партнёрства ведущих вузов, разработку программ по расширению сотрудничества в области дуального образования, подготовки преподавателей немецкого языка с привлечением Института Гёте и других организаций Германии.
Свидетельством высокого интереса нашей молодёжи к изучению немецкого языка является победа школьницы из Узбекистана на Всемирной олимпиаде, прошедшей этим летом в Гёттингене.
Считаем важным продолжение тесного сотрудничества по вопросам борьбы с терроризмом, экстремизмом и кибер-преступностью, упреждения радикализации молодёжи.
Ситуация в сфере безопасности в Центральной Азии неразрывно связана с происходящими в Афганистане процессами.
Считаем важным не допустить усугубления гуманитарного кризиса в этой стране, которая фактически осталась один на один со своими проблемами.
В этой связи готовы к взаимодействию с Германией и другими европейскими партнёрами в реализации совместных проектов, направленных на вовлечение этой страны в региональное экономическое сотрудничество, подготовку на базе Образовательного центра в приграничном городе Термезе кадров, в том числе девушек и женщин, по востребованным для мирной жизни Афганистана специальностям.
В завершение своего выступления хочу подчеркнуть, что Узбекистан заинтересован в более полном раскрытии потенциала многогранного сотрудничества Германии с регионом Центральной Азии.
Уверен, что сегодняшняя встреча послужит дальнейшему сближению наших стран и народов, позволит наполнить наше стратегическое партнёрство конкретными проектами и программами.