Шавкат Мирзиёев: Энг катта мактаб, энг катта тарбия – тарихнинг ўзи
31 август – Қатағон қурбонларини ёд этиш куни. Шу муносабат билан Шаҳидлар хотираси хиёбонига давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, нуронийлар, зиёлилар йиғилди.
Маросимда Президент Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Аждодлар ҳақига Қуръон тиловат қилинди. Элга ош тортилди.
Бу маросим Мустақиллик байрами билан ҳамоҳанг ўтиши, миллат ойдинлари ёдга олинишидан кўнгил энтикади. Бу Ватанга фидойилик йиллар ўтса-да қадрланиши, ҳеч бир эзгу иш изсиз кетмаслигини англатади.
Хиёбондаги рамзий қабр ёнида ҳам Қуръон тиловат қилинди. Тарихий ҳақиқатни тиклаш, ёшларни шу руҳда тарбиялаш ҳақида мулоқот бўлди.
– Мустақиллик байрами арафасида, бугунги тинчлик, эркинлик шароитида қаҳрамон боболаримизнинг пок номларини эслаш, табаррук хотираларига эҳтиром кўрсатиш биз учун ҳам қарз, ҳам фарз, – деди Шавкат Мирзиёев. – Шу боис дунёдан ўтган ватандошларимизнинг ҳам қадрини тиклаяпмиз. “Инсон – азиз, хотира – муқаддас” деган эзгу шиор ҳаётимиздан мустаҳкам жой олаяпти. Табаррук ёдгорлик мажмуалари бунёд этаяпмиз. Маърифатпарвар боболаримиз ҳақида бадиий ва илмий асарлар, кинофильмлар яратилмоқда. “Хотира” китоблари тайёрланмоқда. Халқаро конференциялар ўтказилмоқда. Мана, сўнгги уч йил ичида 1 минг 200 дан зиёд сиёсий қатағон қурбонларининг номини оқладик. Бу нимани англатади? Бу – адолат синмаслигини, ҳақиқат барибир тантана қилишини англатади.
Ўтган йилги маросимда давлатимиз раҳбари жойлардаги қатағон қурбонларини аниқлаш, бу борада тадқиқотларни кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Шу асосида жорий йил 19 июль куни “Сиёсий қатағон қурбони бўлган юртдошларимиз ҳаёти ва фаолиятини ўрганиш, тарғиб этиш ҳамда уларнинг хотирасини абадийлаштириш борасидаги ишларни кенгайтириш тўғрисида” Президент қарори қабул қилинди. Унга мувофиқ, бу ишларни мувофиқлаштириш бўйича республика комиссияси тузилиб, Мудофаа вазирлиги бошчилигида бир қатор мутасадди ташкилотлар бириктирилди.
Давлатимиз раҳбари ушбу қарорнинг моҳияти ва мақсади ҳақида гапирди:
– Шу пайтгача қатағон қурбонларининг тўлиқ рўйхати шакллантирилмаган эди. Ҳолбуки, бу рўйхатдаги ҳар бир рақам ортида инсон тақдири бор. Шаҳид кетган, қатағон қилинган ҳар бир юртдошимизнинг ҳаёти – қаҳрамонлик. Шу боис биз қарорда қатағон қурбонларини номма-ном аниқлаш, уларнинг ибратли ҳаётини ўрганиш ва тадқиқ этиш масаласига алоҳида эътибор қаратдик. Тарихий ҳақиқатни тиклаш мақсадида уларнинг табаррук номларини кўп жилдлик “Қатағон қурбонлари” китобига ҳамда мана шу мажмуада барпо этиладиган рамзий китоб саҳифаларига ёзиб қўямиз. Афсуски, чет давлатларда, ҳатто ўзимиздаги архивларда бу масалага оид барча маълумотларни ҳам тўлиқ ўрганганимиз йўқ. Шу сабабли, бу борада илмий экспедициялар ташкил этиш белгиланди. Энди ҳар йили октябрь ойининг биринчи ҳафтасини мамлакатимизда Сиёсий қатағон қурбонларини ёд этиш ҳафталиги сифатида нишонлаймиз.
Нима учун бу вақт танланди? Чунки 1938 йил 4-16 октябрь кунлари 507 нафар ўзбекистонлик сиёсий маҳбус устидан ҳукм ўқилган. Энг етакчи шахслар қатл этилган. Улар орасида Фитрат, Чўлпон, Абдулла Қодирий, Худойберган Девонов каби етук зиёлиларимиз, Германияда ўқиб келган илғор мутахассислар, таниқли давлат ва жамоат арбоблари бўлган. Энг даҳшатли томони – улар 4 октябрда қатл этилган, ҳукм 5 октябрда чиқарилган.
- Бу сана халқимиз тарихидаги энг қайғули кунлардан биридир. Шунинг учун бу ҳафталикни катта тайёргарлик билан, бирдамликда ўтказишимиз керак, – дея таъкидлади Президент.
Қарорга кўра, мазкур ҳафталик давомида аҳоли ўртасида учрашувлар, турли кўргазма ва танловлар, шу мавзудаги кино намойишлари ўтказилади. Вилоят, туман ва шаҳарлар ҳокимлари, вазирлик ва идоралар раҳбарлари, бошқа масъул шахслар қатағон қурбонлари яшаб ўтган хонадонларга кириб, уларнинг авлодларидан хабар олади.
Фидойи аждодларимиз туғилиб ўсган, яшаган хонадонларга эсдалик лавҳалари ўрнатилади. Улар яшаган маҳаллалар ва мактабларда Хотира бурчаклари ташкил этилади.
Шу тариқа одамлар қатағонга учраган маҳалладошлари ҳақидаги маълумотлар билан танишади. Мустақиллик қандай оғир йўқотишлар эвазига қўлга киритилган буюк неъмат эканини англаб етади. Халқимиз қандай машъум кунларни бошдан кечирганини тушунади. Фидойи аждодларимиз энг оғир пайтларда ҳам виждонини, миллий ўзлигини сақлаб қолганини юракдан ҳис қилади.
Мулоқотда Бош вазирга ушбу ишларни ташкил этиш ва ижросини назоратга олиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Маълумки, сўнгги йилларда Тошкентдаги “Қатағон қурбонлари хотираси” музейи реконструкция қилиниши билан бирга, Қорақалпоғистон Республикаси ва барча вилоятларда ҳам шундай музейларни ташкил этилди. Айниқса, Андижон, Бухоро, Қарши, Фарғона вилоятларидаги музейлар эътиборга молик.
Президент бундай хайрли ишларни давом эттириш, жадидлар ҳаётига оид ноёб ҳужжат ва экспонатлар билан жамоатчиликни кенгроқ таништириш кераклигини таъкидлади.
– Тўғри, кейинги вақтларда бу борадаги ишларимиз янги босқичга кўтарилди. Кўп номаълум номлар аниқланди. Китоблар, кинолар чиқарилди. Лекин буям кам. Бу борада ҳам маҳаллабай изланиш олиб бориш, бунга барча зиёлилар, нуронийлар, ҳуқуқ ҳимоячилари ҳисса қўшиши мақсадга мувофиқ. Бу қадриятга, умуммиллий ҳаракатга айланиши керак, – деди давлат раҳбари.
Тадқиқотчиларни моддий рағбатлантириш, архив маълумотларини очиқлаш, тарихни ёшларга тўғри етказиш муҳимлиги қайд этилди.
– Биз нима учун Имом Бухорий музейини ташкил қилаяпмиз? Нима учун тарихий кинолар ишлатаяпмиз? Чунки энг катта мактаб, энг катта тарбия – тарихнинг ўзи. Ёшларимиз тарихимизни яхши билиши, бошқалардан эмас, ўзимизнинг боболаримиздан намуна олиши керак. Бунинг асосини мукаммал қилиб, ёшларга муносиб тилда, қизиқарли тарзда, ижтимоий тармоқлар орқали етказиш, жамиятга сингдириш зарур. Ёш авлодни шу руҳда тарбияласак, ўз танлаган йўлимиздан қатъий бора оламиз, – деди давлатимиз раҳбари.
Дунёда хавф-хатарлар кучайиб, миллий ўзлик, эзгулик, қадрият каби тушунчалар заволга юз тутаётгани ёдга олинар экан, юртимиздаги тинчлик-осойишталикнинг қадри яққол намоён бўлади.
– Мустақиллик – Аллоҳ таолонинг эл-юртимизга энг катта марҳамати, неъмати. Ҳар бир кун, ҳар бир йилнинг қадрига етиб, шукроналик ҳисси билан яшаш керак. Аждодларимизни эъзозлаш, халқни рози қилиш бўйича савоб ишларни кўп қилсак, Худо доимо йўлимизни очиб беради, – деди Президент.
Ватан манфаати йўлида фидо бўлганларнинг охиратлари обод бўлсин, тинч-осойишта юртимизни Парвардигор ўз паноҳида асрасин, дея дуолар қилинди.

Шавкат Мирзиёев: Самая большая школа, самое действенное – сама история
31 августа - День поминовения жертв репрессий. В связи с этим на аллее "Шахидлар хотираси" собрались представители государственных и общественных организаций, представители старшего поколения и интеллигенции.
В церемонии принял участие Президент Шавкат Мирзиёев.
В память о предках были прочитаны суры из Корана. Подан плов.
Проведение этой церемонии одновременно с празднованием Дня независимости глубоко трогает сердце. Это означает, что сколько бы ни прошло времени, преданность Родине всегда почитается, и ни одно доброе дело не остается бесследным.
У символического надгробия в парке также был прочитан Коран. Состоялась беседа о восстановлении исторической правды, воспитании молодежи в этом духе.
- В преддверии Дня независимости, в нынешние мирные и свободные дни вспоминать имена наших героических предков, чтить их священную память - это и наш долг, и обязанность, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Поэтому мы восстанавливаем честь и достоинство наших соотечественников. В нашей жизни прочно утвердился благородный девиз "Человек - дорог, память - священна". Мы возводим мемориальные комплексы. Создаются образовательные учреждения, махалли и музеи, парки и аллеи, носящие имена наших предков-просветителей. Начатая нами работа по изучению их наследия поднимается на новый уровень. На эту тему создаются художественные и научные произведения, кинофильмы. Готовятся книги Памяти. Проводятся международные конференции. За последние три года мы реабилитировали более 1200 жертв политических репрессий. Что это означает? Это означает, что справедливость не может быть сломана, а правда все равно восторжествует.
На прошлогодней церемонии глава государства дал указания по выявлению жертв репрессий на местах, расширению исследований в этом направлении.
На этой основе 19 июля текущего года было принято постановление Президента "О расширении работы по изучению жизни и деятельности, увековечению памяти соотечественников, ставших жертвами политических репрессий". В соответствии с ним создана республиканская комиссия по координации этой работы, за ней закреплен ряд ответственных организаций во главе с Министерством обороны.
Глава государства рассказал о сути и целях данного постановления:
- До сих пор не был сформирован полный список жертв репрессий. Между тем за каждой цифрой в этом списке стоит человеческая судьба. Жизнь каждого нашего соотечественника, погибшего, репрессированного - это героизм. Поэтому в постановлении мы уделили особое внимание вопросу поименного выявления жертв репрессий, изучения и исследования их образцовой жизни. В целях восстановления исторической правды мы запишем их священные имена в многотомной книге "Жертвы репрессий", а также на страницах символической книги, которая будет создана в этом комплексе. К сожалению, в зарубежных странах, даже в наших архивах, мы не полностью изучили всю информацию по этому вопросу. Поэтому было решено организовать научные экспедиции в этом направлении. Теперь мы каждый год будем отмечать первую неделю октября в нашей стране как Неделю памяти жертв политических репрессий.
Почему выбрано это время? Потому что 4-16 октября 1938 года были вынесены приговоры 507 узбекским политическим заключенным. Среди них были казнены самые выдающиеся личности. Остальные были сосланы на длительные сроки.
Среди казненных были такие выдающиеся представители интеллигенции, как Фитрат, Чулпан, Абдулла Кадыри, Худойберган Девонов, первые узбекские офицеры, лучшие специалисты, получившие высшее образование в Германии, известные государственные и общественные деятели. Самое страшное - они были казнены 4 октября, а приговор был вынесен 5 октября.
- Этот день является одной из черных страниц в истории нашего народа. Поэтому мы должны проводить эту неделю с большой подготовкой и единодушием, - подчеркнул Президент.
Согласно постановлению, в течение этой недели будут проводиться встречи, различные темати
ческие выставки и конкурсы, кинопоказы. Хокимы областей, районов и городов, руководители министерств и ведомств, другие ответственные лица посетят дома, где жили жертвы репрессий, навестят их потомков.
В домах, где родились и выросли наши самоотверженные предки, будут установлены памятные таблички. В махаллях и школах, где они жили, будут организованы Уголки памяти.
Таким образом, люди получат информацию о своих согражданах, подвергшихся репрессиям. Осознают, что независимость - это великое благо, приобретенное ценой тяжелых потерь. Поймут, какие судьбоносные дни пережил наш народ. Всем сердцем почувствуют, что даже в самые трудные времена наши преданные предки сохранили свою совесть, национальную идентичность.
Премьер-министру даны указания по организации и контролю исполнения данных работ.
Как известно, в последние годы наряду с реконструкцией музея "Памяти жертв репрессий" в Ташкенте подобные музеи созданы в Республике Каракалпакстан и во всех областях. Особого внимания заслуживают музеи в Андижане, Бухаре, Карши и Фергане.
Президент подчеркнул необходимость продолжения такой благородной работы, более широкого ознакомления общественности с уникальными документами и экспонатами о жизни джадидов.
- Да, в последнее время наша работа в этом направлении поднялась на новый уровень. Выявлено много неизвестных имён. Выпущены книги, фильмы. Но и этого мало. Важно проводить исследования в разрезе махаллей, чтобы свой вклад вносила интеллигенция и представители старшего поколения, правозащитники. Это должно стать ценностью, общенациональным движением, - сказал глава государства.
Подчеркнута важность материального стимулирования исследователей, раскрытия архивных данных, доведения истории до молодежи.
- Почему мы создаем музей Имама Бухари? Почему мы используем исторические фильмы? Потому что самая большая школа, самое большое воспитание - сама история. Наша молодежь должна хорошо знать нашу историю, брать пример с наших предков, а не с других. Это необходимо донести до молодежи на понятном ей языке, интересно, через социальные сети. Если воспитаем молодое поколение в таком духе, сможем решительно продолжать избранный нами путь, - сказал глава государства.
Усиливающиеся угрозы в мире и упадок таких понятий, как национальная идентичность, добродетель и ценности, ярко проявляют значимость мира и спокойствия в нашей стране.
- Независимость — это величайшая милость и благо Всевышнего для нашего народа и страны. Нужно ценить каждый день, каждый год и жить с чувством благодарности. Если мы будем совершать больше благих дел, почитая наших предков и улучшая жизнь народа, Всевышний всегда будет открывать нам путь, - сказал Президент.
Почтена также память тех, кто пожертвовал жизнью во имя интересов Родины. Вознесены дуа с просьбой к Всевышнему оберегать нашу мирную и спокойную страну.