Ўзбекистон – Қирғизистон: тарихий келишувларга бой самарали ташриф
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг таклифига биноан 26-27 январь кунлари давлат ташрифи билан ушбу мамлакатда бўлди.
Давлат ташрифининг асосий тадбирлари 27 январь куни ўтказилди.
Дастлаб Бишкекдаги “Ала-Арча” қароргоҳида давлатимиз раҳбарини расмий кутиб олиш маросими бўлди.
Олий мартабали меҳмон шарафига фахрий қоровул саф тортди. Икки мамлакатнинг давлат мадҳиялари янгради.
Президентлар Шавкат Мирзиёев ва Садир Жапаров фахрий қоровул сафи олдидан ўтиб, расмий делегациялар аъзоларини бир-бирига таништирдилар.
Шундан сўнг Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғизистон Президенти Садир Жапаров тор доирада учрашув ўтказдилар.
Давлатимиз раҳбари таклиф ва самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, кейинги икки йилда Ўзбекистон – Қирғизистон ҳамкорлиги самарали ривожланганини қайд этди.
– Қирғизистон бизнинг муҳим стратегик ҳамкоримиз, энг яқин қўшнимиз ва вақт билан синалган дўстимиздир, – деди Шавкат Мирзиёев.
Томонлар охирги икки йилда ўзаро муносабатларни мутлақо янги даражага олиб чиқишга эришгани таъкидланди. Ўзбекистон – Қирғизистон чегарасининг делимитацияси якунига етказилгани эса тарихий воқеа сифатида эътироф этилди.
Музокараларда икки томонлама сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникация, сув-энергетика ва ҳудудлараро ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон раҳбари кейинги йилларда ўзаро савдо ҳажми етти баробарга кўпайганини мамнуният билан қайд этди.
Икки мамлакат ҳукуматларига савдо ҳажмини янада ошириш ва ўзаро маҳсулот етказиб бериш номенклатурасини кенгайтириш юзасидан биргаликда ишлаш бўйича топшириқ берилди.
Саноат, тўқимачилик, энергетика, кон ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида янги қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Шу мақсадда Ўзбекистон – Қирғизистон тараққиёт фондининг салоҳияти янада фаол ишга солинади.
Давлат раҳбарлари минтақавий тузилмалар ва халқаро мулоқот майдонлари доирасидаги ҳамкорликни, Марказий Осиёда хавфсизлик ва барқарорлик, замонавий хатар ва таҳдидларга самарали қарши курашиш масалаларини ҳам муҳокама қилдилар.
Сўнг музокаралар икки мамлакат расмий делегациялари аъзолари, қатор вазирлик ва вилоятлар раҳбарлари иштирокида кенгайтирилган таркибда давом эттирилди.
Давлатимиз раҳбари яна бир бор самимий қабул ва меҳмондўстлик учун чуқур миннатдорлик билдириб, Президент Садир Жапаров раҳбарлигида Қирғизистонда амалга оширилаётган муваффақиятли ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар Ўзбекистонни қувонтираётганини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги муносабатлар жадал ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Олий даражадаги мулоқотлар тизимли ва фаол тус олгани ҳамкорликни салмоқли даражада мустаҳкамлаш, янги ўсиш нуқталарини аниқлаш ва амалий шерикликни кенгайтиришга хизмат қилмоқда.
Томонлар ўзаро стратегик шерикликни чуқурлаштириш борасида биргаликда ишлашга қатъий интилишини билдирдилар. Мамлакатларимиз ўртасида тузилган Чегара тўғрисидаги шартнома қардош халқларимиз томонидан кўтаринки руҳ билан қабул қилингани таъкидланди.
Президент Шавкат Мирзиёев ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг асосий устувор йўналишларини қайд этди. Бу, биринчи навбатда, ўзаро савдо ҳажмини ошириш ва номенклатурасини кенгайтиришдир.
Шу мақсадда томонлар учинчи мамлакатлардан импорт ўрнини ўз ишлаб чиқарувчиларимизнинг арзон маҳсулотлари билан тўлдириш, шунингдек, икки мамлакат пойтахтларида савдо марказларини ташкил этиш масалаларини ўрганишга келишиб олдилар.
Саноат кооперацияси доирасида қарийб 500 миллион долларлик янги инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш таклиф қилинди. Автомобиллар, замонавий маиший техника, қурилиш материалларини ишлаб чиқариш, фойдали қазилмаларни биргаликда қазиб олиш ва қайта ишлаш шулар жумласидан.
Мамлакатимиз етакчиси озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш доирасида қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашни муҳим йўналиш сифатида қайд этди.
Интенсив боғлар ва иссиқхона хўжаликларини ривожлантириш, картошка, мева-сабзавот ва чорвачилик маҳсулотларини етказиб бериш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш ва бошқа қўшма лойиҳаларни ишга туширишга қаратилган агрокооперация дастурини амалга ошириш шу мақсадларга хизмат қилади.
Ўзбекистон Президенти икки мамлакат ҳудудлари ўртасидаги шериклик ва тўғридан-тўғри алоқаларни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади.
Транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорлик стратегик аҳамиятга эга экани қайд этилди. “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлини қуриш бўйича ишларни фаоллаштириш, “Андижон – Ўш – Иркиштом” автомобиль йўлининг салоҳиятини тўлиқ ишга солиш, шу мақсадда қўшма транспорт-логистика компаниясини ташкил этишга келишиб олинди.
Музокараларда энергетика соҳасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди. Гидроэнергетикадаги лойиҳаларни амалга ошириш, шу жумладан, Қамбарота ГЭС-1 қурилиши борасидаги биргаликдаги саъй-ҳаракатларни жадаллаштириш зарурлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари, шунингдек, маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини кўрсатиб ўтди. Тарихи ва дини, тили ва маданияти муштарак бўлган халқларимиз ўртасидаги дўстлик ришталарини мустаҳкамлашга қаратилган қатор аниқ ташаббуслар илгари сурилди.
Хусусан, улуғ қирғиз ёзувчиси Чингиз Айтматовнинг 95 йиллигини кенг нишонлаш, Ўшда Бобур номидаги Ўзбек мусиқали драма театрининг очилишида биргаликда спектакль намойиш этиш, зиёлилар ва ёшларни фаол жалб қилган ҳолда янги формат – Авлодлар мулоқотини ташкил этиш, талабалар спартакиадаси, қўшма фестиваль ва концертлар, ижодий тадбирларини ўтказиш таклиф қилинди.
Олий даражадаги музокаралар якунида ҳужжатларни имзолаш ва алмашиш маросими бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Садир Жапаров икки томонлама муносабатларни сифат жиҳатидан янги – кенг қамровли стратегик шериклик даражасига олиб чиқувчи Декларацияга имзо чекдилар.
Давлат раҳбарлари ҳузурида давлатлараро, ҳукуматлараро, идоралараро ва ҳудудлараро ҳужжатлар алмашилди. Жами 25 та ҳужжат имзоланган, шу жумладан:
– Ўзбекистон – Қирғизистон Давлат чегарасининг алоҳида участкалари тўғрисидаги шартноманинг ратификация ёрлиқларини алмашиш тўғрисида баённома;
– Қирғиз Республикасида автомобиль ва тижорат техникасини ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича ҳамкорлик тўғрисида битим;
– Стратегик савдо-иқтисодий шериклик тўғрисида 2023-2025 йилларга мўлжалланган дастур;
– Фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва бартараф этиш соҳасида ҳамкорлик тўғрисида битим;
– Фуқароларнинг ўзаро бориб-келишлари тўғрисидаги битимга Баённома;
– Чегараолди вилоятлар раҳбарлари кенгашини ташкил этиш тўғрисидаги меморандумга ўзгартиришлар киритиш тўғрисида Баённома.
Вазирлик ва идоралар ўртасида қишлоқ хўжалиги, энергетика, божхона, саноатнинг устувор йўналишларини ривожлантириш, инновациялар ва илмий тадқиқотлар, ёшларни қўллаб-қувватлаш соҳаларида ҳамкорлик тўғрисида битимлар, шунингдек, Дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллигини нишонлаш режаси имзоланди.
Шунингдек, Жиззах ва Иссиқ кўл, Андижон ва Ўш, Фарғона ва Боткен, Наманган ва Жалолобод вилоятлари ўртасида ҳамкорликни кенгайтириш бўйича 2023-2025 йилларга мўлжалланган комплекс дастурлар имзоланди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғизистон Президенти Садир Жапаров музокаралардан сўнг оммавий ахборот воситалари вакиллари учун брифинг ўтказдилар.
– Давлат ташрифимиз Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг ўттиз йиллигида ўтаётгани рамзий маънога эга, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон раҳбари ишонч ва конструктив мулоқот руҳида ўтган олий даражадаги учрашувлар натижаларини юксак баҳолади. Томонлар кўп қиррали ҳамкорликнинг муҳим йўналишларини батафсил муҳокама қилиб, уни чуқурлаштириш бўйича аниқ қарорлар қабул қилганларини таъкидлади.
Ўзбекистон – Қирғизистон Давлат чегарасининг алоҳида участкалари тўғрисидаги шартнома тузилгани икки томонлама муносабатларда чинакам тарихий воқеа бўлгани қайд этилди.
– Чегарани делимитация қилиш масалалари тўлиқ тартибга солингани икки томонлама ҳамкорлик ва ҳудудлараро алмашинувлар ривожида муҳим ўрин тутади, минтақамизда барқарорлик ва хавфсизликнинг мустаҳкамланишига хизмат қилади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Музокаралар якунида қабул қилинган муҳим ҳужжатлардан бири Кенг қамровли стратегик шериклик тўғрисидаги декларация бўлди. Бу, давлатимиз раҳбари қайд этганидек, мамлакатларимиз ва халқларимиз манфаатлари йўлидаги кўп қиррали ҳамкорлик ривожида янги даврнинг бошланишидир.
Савдо ва саноат кооперациясини кенгайтириш ҳамкорликнинг энг муҳим устувор йўналиши этиб белгиланди. Кейинги йилларда товар айирбошлаш етти баробарга кўпайди ва 1,3 миллиард долларга етди.
Икки мамлакат ҳукуматлари олдига товар айирбошлашни, шу жумладан, импортнинг ўрнини фаол тўлдириш ва савдо марказларини ташкил этиш орқали икки миллиард долларга етказиш вазифаси қўйилди.
Куни кеча ўтган бизнес-форумда умумий қиймати 1,6 миллиард долларлик шартнома ва келишувлар имзолангани ҳам ушбу мақсаднинг муваффақиятли рўёбга чиқишига хизмат қилади.
Автомобиллар, қурилиш материаллари, тўқимачилик маҳсулотлари ва ип-калава, электротехника товарлари ва электрон ҳисоблагичлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш режалаштирилган йирик кооперация лойиҳалари шулар жумласидан.
Томонлар икки мамлакат корхоналари ва сармоядорлари иштирокида энергетика ва кон тармоқларида, шу жумладан, кўмир саноатида йирик инфратузилмавий лойиҳаларнинг амалга оширилишидан манфаатдор.
Бу борадаги ишларни тизимли асосда ташкил этиш учун Ўзбекистон – Қирғизистон тараққиёт фонди кенгайтирилади, Стратегик савдо-иқтисодий шериклик бўйича 2023-2025 йилларга мўлжалланган комплекс дастур ҳамда Саноатнинг устувор йўналишларини ривожлантириш тўғрисида битим қабул қилинди.
Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш доирасида томонлар мамлакатларимизнинг эҳтиёжларидан келиб чиққан ҳолда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини биргаликда етиштириш ва етказиб беришга келишиб олдилар.
Яна бир стратегик йўналиш – транспорт коммуникацияларини ривожлантириш.
– Саъй-ҳаракатларимизнинг муваффақияти кўп жиҳатдан транспорт соҳасидаги ҳамкорликнинг самарадорлигига боғлиқ, – деди Ўзбекистон Президенти.
Музокаралар давомида етакчилар “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлини қуриш борасидаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштиришга аҳдлашиб олдилар. Энергетика соҳаси ҳам, хусусан, Қамбарота ГЭС-1ни биргаликда барпо этиш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
– Ушбу мегалойиҳа, ҳеч шубҳасиз, нафақат Ўзбекистон ва Қирғизистоннинг, балки бутун минтақамизнинг барқарор тараққиётига хизмат қилади, – деди давлатимиз раҳбари.
Музокараларда ҳудудлараро алоқаларни фаоллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди. Чегараолди вилоятлар раҳбарлари кенгашининг йиғилишларини мунтазам ўтказиб бориш мазкур алоқаларнинг кенгайишига хизмат қилади.
Маданий-гуманитар соҳадаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўш шаҳрида реконструкцияси якунига етаётган Бобур номидаги Ўзбек мусиқали драма театри қардош халқларимиз ўртасидаги дўстликнинг ёрқин рамзи бўлиши таъкидланди.

Узбекистан – Кыргызстан: плодотворный визит, насыщенный историческими соглашениями
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова 26-27 января посетил эту страну с государственным визитом.
Основные мероприятия государственного визита состоялись 27 января.
Вначале в резиденции «Ала-Арча» в Бишкеке состоялась церемония официальной встречи главы нашего государства.
В честь высокого гостя был выстроен почетный караул, прозвучали государственные гимны двух стран.
Президенты Шавкат Мирзиёев и Садыр Жапаров обошли строй почетного караула и представили членов официальных делегаций.
Затем Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Кыргызстана Садыр Жапаров провели встречу в узком составе.
Глава нашего государства, выразив благодарность за приглашение и теплый прием, отметил, что последние два года узбекско-кыргызское сотрудничество развивалось плодотворно.
– Кыргызстан – наш важный стратегический партнер, ближайший сосед и испытанный временем друг, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнуто, что в последние два года удалось вывести двусторонние отношения на совершенно новый уровень. Историческим событием названо завершение делимитации узбекско-кыргызской границы.
На переговорах были обсуждены вопросы развития двустороннего политического, торгово-экономического, инвестиционного, транспортно-коммуникационного, водно-энергетического и межрегионального сотрудничества.
Правительствам двух стран поручено проработать вопросы дальнейшего наращивания объемов торговли и расширения номенклатуры взаимных поставок.
Рассмотрены вопросы реализации новых совместных инвестиционных проектов в промышленности, текстильной, энергетической, добывающей и сельскохозяйственной сферах.
В этих целях более активно будет задействован потенциал Узбекско-кыргызского фонда развития.
Лидеры двух государств обсудили также сотрудничество в рамках региональных структур и на международных площадках, вопросы безопасности и стабильности в Центральной Азии, эффективного противодействия современным вызовам и угрозам.
Затем переговоры были продолжены в расширенном составе с участием членов официальных делегаций, руководителей ряда министерств и областей двух стран.
Глава нашего государства, вновь выразив глубокую признательность за теплый прием и гостеприимство, особо отметил, что в Узбекистане искренне рады успешным социально-экономическим реформам, проводимым в Кыргызстане под руководством Президента Садыра Жапарова.
С удовлетворением отмечено, что двусторонние отношения между Узбекистаном и Кыргызстаном динамично развиваются. Контакты на высшем уровне приобрели системный и интенсивный характер, что позволило существенно укрепить взаимодействие, определить новые точки роста и расширить практическое сотрудничество.
Стороны выразили твердую приверженность и готовность совместно работать над углублением двустороннего стратегического партнерства. Подчеркнуто, что заключенный исторический Договор о границе с большим воодушевлением был воспринят нашими братскими народами.
Президент Шавкат Мирзиёев обозначил главные приоритеты взаимовыгодного сотрудничества. Это, в первую очередь, наращивание объемов и расширение номенклатуры взаимной торговли.
В этих целях стороны договорились проработать вопросы замещения импорта из третьих стран доступной продукцией наших производителей, а также создания торговых центров в столицах двух стран.
В рамках промышленной кооперации предложено проработать новые инвестиционные проекты на сумму порядка 500 миллионов долларов. Это – производство автомобилей, современной бытовой техники, стройматериалов, совместная добыча и переработка полезных ископаемых.
Еще одним важным, в контексте продовольственной безопасности, направлением взаимодействия лидер нашей страны назвал укрепление сотрудничества в сфере сельского хозяйства.
Этому будет служить реализация программы агрокооперации, предусматривающей запуск совместных проектов по развитию интенсивных садов и тепличных хозяйств, поставке картофеля, плодоовощной и животноводческой продукции, выращиванию сельскохозяйственных товаров.
Президент Узбекистана отметил также важность расширения партнерства и прямых контактов между регионами двух стран.
Стратегически значимым определено взаимодействие в области транспорта и логистики. Достигнута договоренность активизировать работу по строительству железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан», максимально задействовать потенциал автомобильной дороги «Андижан – Ош – Иркештам», создать в этих целях совместную транспортно-логистическую компанию.
Особое внимание на переговорах уделено сотрудничеству в энергетической сфере. Подчеркнута необходимость активизации совместных усилий по реализации проектов в гидроэнергетике, в том числе строительству Камбаратинской ГЭС-1.
Глава нашего государства отметил также важность расширения сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере. Выдвинут ряд конкретных инициатив, направленных на укрепление уз дружбы между нашими народами, которых объединяют общие история и религия, язык и культура.
В их числе – широкое празднование 95-летия выдающегося кыргызского писателя Чингиза Айтматова, постановка совместного спектакля на открытии Узбекского музыкально-драматического театра имени Бабура в Оше, создание нового формата – Диалога поколений с активным вовлечением интеллигенции и молодежи, проведение студенческой спартакиады, совместных фестивалей и концертов, творческих мероприятий.
По итогам переговоров на высшем уровне состоялась церемония подписания и обмена документами.
Президент Шавкат Мирзиёев и Президент Садыр Жапаров подписали декларацию, которая выводит двусторонние отношения на качественно новый уровень всеобъемлющего стратегического партнерства.
В присутствии глав государств также состоялся обмен подписанными межгосударственными, межправительственными, межведомственными и межрегиональными соглашениями. Всего подписано 25 документов, в числе которых:
- Протокол об обмене ратификационными грамотами Договора об отдельных участках узбекско-кыргызской Государственной границы;
- Соглашение о сотрудничестве по организации производства автомобильной и коммерческой техники в Кыргызской Республике;
- Программа стратегического торгово-экономического партнерства на 2023–2025 годы;
- Соглашение о сотрудничестве в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
- Протокол к Соглашению о взаимных поездках граждан;
- Протокол о внесении изменений в Меморандум о создании Совета глав приграничных областей.
Между министерствами и ведомствами подписаны соглашения о сотрудничестве в области сельского хозяйства, энергетики, таможни, развития приоритетных направлений промышленности, инноваций и научных исследований, поддержки молодежи, а также План празднования 30-летия установления дипломатических отношений.
Подписаны также комплексные программы по расширению сотрудничества на 2023–2025 годы между Джизакской и Иссык-Кульской, Андижанской и Ошской, Ферганской и Баткенской, Наманганской и Джалал-Абадской областями.
Президенты Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Кыргызстана Садыр Жапаров после переговоров провели брифинг для представителей средств массовой информации.
– Символично, что наш государственный визит проходит в год тридцатилетия установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Кыргызстаном, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава Узбекистана дал высокую оценку итогам встреч на высшем уровне, прошедших в доверительном и конструктивном духе, отметил, что стороны детально обсудили ключевые направления многопланового взаимодействия и приняли конкретные решения по его углублению.
Подчеркнуто, что поистине историческим событием в двусторонних отношениях стало заключение Договора об отдельных участках узбекско-кыргызской Государственной границы.
– Полное урегулирование вопроса делимитации границы, безусловно, сыграет важную роль в развитии двустороннего сотрудничества и приграничных обменов, будет способствовать укреплению стабильности и безопасности в нашем регионе, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Одним из важных документов, принятых по итогам переговоров, стала Декларация о всеобъемлющем стратегическом партнерстве. Как отметил глава государства, это – начало нового этапа в развитии многопланового сотрудничества в интересах наших стран и народов.
Важнейшим приоритетом сотрудничества определено наращивание торговли и промышленной кооперации. За последние годы товарооборот между странами вырос в семь раз, достигнув 1,3 миллиарда долларов.
Перед правительствами стран поставлена задача по доведению товарооборота до двух миллиардов долларов, в том числе за счет активного замещения импорта и создания торговых центров.
Успешной реализации этой цели будут служить подписанные в ходе прошедшего накануне бизнес-форума контракты и соглашения на сумму 1,6 миллиарда долларов.
В числе крупных проектов кооперации обозначены запуск производства автомобилей, стройматериалов, текстильной продукции и пряжи, электротехнических товаров и электронных счетчиков.
Стороны заинтересованы в реализации крупных инфраструктурных проектов в области энергетики и добывающей отрасли, в том числе угольной промышленности, с участием предприятий и инвесторов двух стран.
Для организации этой работы на системной основе будет расширен Узбекско-кыргызский фонд развития, приняты комплексная Программа стратегического торгово-экономического партнерства на 2023–2025 годы и Соглашение о развитии приоритетных направлений промышленности.
В рамках обеспечения продовольственной безопасности стороны договорились совместно выращивать и поставлять сельхозпродукцию с учетом потребностей наших стран.
Другое стратегическое направление – развитие транспортных коммуникаций.
– Успех наших усилий во многом зависит от эффективности взаимодействия в сфере транспорта, – заявил Президент Узбекистана.
В ходе переговоров лидеры договорились активизировать усилия по строительству железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан». Предметом детального обсуждения стала также сфера энергетики, в частности вопросы совместного строительства Камбаратинской ГЭС-1.
– Этот мегапроект, несомненно, послужит устойчивому развитию не только Узбекистана и Кыргызстана, но и всего нашего региона, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Особое внимание на переговорах было уделено активизации межрегиональных связей. Их углублению послужит регулярное проведение заседаний Совета глав приграничных областей.
Отдельное внимание было уделено укреплению взаимодействия в культурно-гуманитарной сфере.
Отмечалось, что ярким символом дружбы двух братских народов станет Узбекский музыкально-драматический театр имени Бабура, реконструкция которого завершается в городе Оше.