Shavkat Mirziyoyev prezidentlik faoliyatining ilk kunlaridayoq yurtimizda kadrlar muammosi borligini qayd etgan edi. Ko‘p o‘tmay bu masalani tag zaminidan o‘rganish va hal etish, yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash maqsadida keng ko‘lamli islohotlar boshlandi.
Avvalo, maktabgacha ta’lim tizimi rivojlantirilib, poydevor mustahkamlandi. O‘quv dargohlariga, pedagoglarga e’tibor kuchaydi. Oliy ta’lim sohasida ham katta o‘zgarishlar bo‘ldi. Bu tizimlarni 2030 yilgacha rivojlantirish bo‘yicha konsepsiyalar ishlab chiqildi.
Bilimli bolalarni aniqlab, chuqurlashtirilgan tarzda o‘qitish, talab yuqori bo‘lgan sohalarga yo‘naltirish maqsadida ixtisoslashtirilgan maktablar tashkil etilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 14-sentabrdagi qaroriga muvofiq tashkil etilgan Muhammad al-Xorazmiy nomidagi maktab shunday ta’lim maskanlaridan biridir.
Ma’lumki, VIII-IX asrlarda yashab ijod etgan ulug‘ alloma Muhammad al-Xorazmiy matematika, geometriya, astronomiya, tarix, geografiya va boshqa fanlarga doir ko‘plab risolalar yozgan. U “nol” raqamini va o‘nlik sanoq tizimini hamda qutblar koordinatalarini birinchilardan bo‘lib asoslab bergan va amaliyotga tatbiq etgan. Muhammad al-Xorazmiy algebra faniga va algoritmlashtirish nazariyasiga asos solgan, ilmiy ma’lumot va traktatlarni bayon etishning aniq qoidalarini ishlab chiqqan.
O‘nlik sanoq tizimi, algebra va algoritmlashtirish yo‘nalishlarida dunyo ilm-fani rivojidagi xizmatlari umume’tirof etilgan Sharq olimlari orasida faqat Muhammad al-Xorazmiyning asarlari va nomi ilmiy davralarda faol qo‘llab kelinayotgan “algoritm” va “algebra” kabi zamonaviy ilmiy atamalarda abadiylashtirildi. Bugungi kunda yuqori texnologiyalarga asoslangan zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida bajarilayotgan barcha hisoblash amallariga buyuk olim Muhammad al-Xorazmiyning ilmiy kashfiyotlari asos bo‘lib xizmat qilmoqda.
Davlatimiz rahbari o‘tgan yili mazkur maktab qurilishiga doir loyihalar bilan tanishgan edi. Yaqinda poytaxtimiz Toshkentda ushbu zamonaviy dargoh foydalanishga topshirildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 27-dekabr kuni axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan ushbu bilim muassasasi bilan tanishdi.
Maktabda keng sharoitlar, fan kabinetlaridan tashqari darslar hamda fakultativ mashg‘ulotlarni innovatsion usullarda o‘tish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratilgan. Artel, UCell, ZTE va Huawei kompaniyalarining maxsus sinflari ochilgan.
Shavkat Mirziyoyev ushbu sinflar, bu yerdagi sharoit, asbob-uskunalar bilan tanishdi, o‘qituvchi va o‘quvchilar bilan suhbatlashdi.
– Hamma ishlarimiz, islohotlarimiz O‘zbekistonning ertangi kuni uchun. Kelajagimiz zamini esa – siz, yoshlar. Ko‘zlaringizdan ko‘rib turibman: sizlar bilimli, Vatanimizga munosib farzand bo‘lib yetishasizlar. Buning uchun hamma sharoitlarni yaratib beramiz, – dedi Prezident.
Mutasaddilarga shu kabi ilg‘or binolar andozasi asosida maktablarning qurilish loyihalarini o‘zgartirish, metodologiyani mustahkamlash orqali ta’lim sifatini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
– Al-Xorazmiy bobomizning tafakkuriga dunyo hamon qoyil qoladi. Bugungi texnologiyalar, dasturiy mahsulotlarga u yaratgan algoritm asos bo‘lgan. Siz bundan faxrlanishingiz, buyuk ajdodimizdek qunt bilan o‘qib, doim izlanishingiz kerak, – dedi davlatimiz rahbari yoshlarga qarata.
Maktabda o‘quvchilar zamonaviy mobil va kompyuter dasturlarini o‘rganishi, o‘z ustida ishlab, tajriba oshirishi uchun robototexnika va elektronika xonalari, innovatsion va virtual laboratoriyalar tashkil etilgan.
Prezident ushbu bilim dargohida Mirzo Ulug‘bek tumanidagi IT-park bo‘linmasini tashkil etish, mamlakatimizning boshqa hududlarida ham shunday markazlar ochib, bu sohaga qiziqqan yoshlarga keng sharoitlar yaratish zarurligini ta’kidladi.
– Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini yaxshi bilgan bola ko‘chada bekor yurmaydi, nima bilandir mashg‘ul bo‘ladi. Yoshlarimizni shunday bilimli mutaxassislar etib tarbiyalasak, oilasiga, davlatga nafi tegadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Joriy yilda maktabning 5-11 sinflariga 680 nafar o‘quvchi matematika va chet tili sinovlari asosida qabul qilindi. Pedagogik jamoaga Buyuk Britaniya, Janubiy Koreya va Hindistondan o‘qituvchilar jalb etilgan.
Shundan so‘ng Prezidentimiz Muhammad al-Xorazmiy nomidagi maktab konferens-zalida yoshlar bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Yig‘ilishni videokonferensaloqa shaklida mamlakatimizning barcha hududlaridagi yoshlar, mutasaddi rahbarlar kuzatib bordi.
Keyingi yillarda Yoshlarga oid davlat siyosatining huquqiy asoslari mustahkamlanib, Yoshlar masalalari bo‘yicha respublika idoralararo kengashi tuzildi.
O‘zbekiston yoshlar ittifoqi tashkil etilib, 30 iyun Yoshlar kuni etib belgilandi. Hozirda Ittifoqqa a’zo bo‘lgan yoshlar soni 7 million 690 ming.
Bugungi kunda barcha sohalarda bilimli, siyosiy va ijtimoiy faol, xalq manfaatini o‘z shaxsiy manfaatidan ustun qo‘yadigan, halol va jonkuyar yosh rahbarlarga ehtiyoj tobora ortib bormoqda. Dunyoqarashi keng, kreativ fikrlaydigan, muammoli vaziyatlarda to‘g‘ri qaror qabul qila oladigan yoshlar mas’uliyatli vazifalarga tayinlanayapti.
Joylarda 8 nafar yosh avlod vakillari hokim o‘rinbosari etib tayinlangan. Yaqinda bo‘lib o‘tgan saylovlarda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatligiga 9 nafar yigit-qiz saylangan, mahalliy kengashlarda g‘alaba qozonganlarning qariyb 10 foizini yoshlar tashkil etadi.
Bundan tashqari, davlat va jamiyat hayotining turli sohalarida jonbozlik ko‘rsatib, mamlakatimizning xalqaro obro‘-e’tiborini yuksaltirishga hissa qo‘shayotgan 84 nafar yoshlar “Mard o‘g‘lon” davlat mukofoti va “Kelajak bunyodkori” medali bilan taqdirlangan.
– Yoshlar orasida “Men Sizning yoningizda turib, kamarbasta bo‘laman!” deb ko‘zi yonib turgan, bilimli, jasoratli yigit-qizlar borligiga ishonaman. Yetakchilikning, o‘z ortidan ergashtirishning eng to‘g‘ri yo‘li shaxsiy o‘rnak va namuna bo‘lishdir, – dedi Prezident.
Uchrashuvda yoshlar hayotidagi muammolar, dolzarb vazifalar muhokama qilindi. Yurtimizda yosh rahbarlarni saralaydigan, ularning layoqatiga mos lavozimlarni taklif etadigan samarali mexanizm mavjud emasligi qayd etildi.
– Rahbarlik lavozimlariga har tomonlama munosib, tashabbuskor, menga tayanch va suyanch bo‘la oladigan yoshlarni jamlaydigan “Vatan iftixorlari” institutini joriy etsak, sizlar nima deysizlar, – dedi davlatimiz rahbari. – Bu institutning asosiy vazifasi islohotlarimiz va katta rejalarimizni yoshlarga yetkazish, joylardagi muammolarni ko‘tarish va ularni hal qilishdan iborat bo‘ladi.
Globallashuv sharoitidagi xavf-xatarlar va mafkuraviy xurujlar haqida so‘z borar ekan, Prezident ma’rifatparvar bobomiz Fitratning “Bu dunyo kurash maydonidir. Sog‘lom tan, o‘tkir aql va yaxshi axloq bu maydon qurolidir”, degan so‘zlarini yodga oldi.
Yoshlar o‘rtasida huquqbuzarlik va jinoyatchilik, oilaviy ajralishlarning oldini olish bo‘yicha tegishli tashkilotlar rahbarlariga ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda viloyat, tuman, shahar hokimlari va boshqa rahbarlar yoshlar siyosati masalasiga e’tiborni yanada oshirishi lozimligi qayd etildi. Jumladan, jamiyatda yoshlarning roli va obro‘sini ko‘tarish, ularga qulay sharoit yaratish, yoshlar tashkilotlari orqali yosh avlod muammolari ichiga chuqurroq kirish va ularni hal etish zarurligi ta’kidlandi.
– Har bir hokim, tuman yoki viloyat hokimi bo‘lishidan qat’i nazar, sektor rahbarlari bilan birgalikda yoshlar masalasini o‘zi uchun ustuvor vazifa qilib olmas ekan, joylarda bu boradagi ishlarimizning natijasi samarali bo‘lmaydi, – dedi Prezidentimiz.
Avvalo, “Hokim va yoshlar” uchrashuvlari tajribasini davom etirib, har haftaning bir kunini Yoshlar masalalarini yechish kuni, har 15 kunda ikki kunni faqat yoshlar bilan ishlash kuni etib belgilash lozimligi ta’kidlandi.
Hokimlar va mutasaddi rahbarlar yoshlarning muammolari bilan tanishib, har oyda bir marta mahalliy kengashlar sessiyalarida ularni muhokama qilishi, xalq vakillariga hisobot berishi zarurligi qayd etildi.
Mutasaddilar yoshlarning bandligi, uy-joy ta’minoti, bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishi, ta’lim olishga va kasb o‘rganishga bo‘lgan talabini doimo o‘rganib, yechim topishi kerak. Yoshlar murojaatlarini qayd etish va tahlilini yuritish masalalariga alohida e’tibor berib, aniq choralar ko‘rishi shart.
Uchrashuvda Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan beshta muhim tashabbusning har bir yo‘nalishini tuman va shaharlarda tizimli amalga oshirish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
O‘tgan yili mamlakatimizda buyuk alloma Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Yosh matematiklar xalqaro olimpiadasi muvaffaqiyatli o‘tkazilgan edi. Davlatimiz rahbari ushbu tajriba asosida fizika bo‘yicha Ahmad Farg‘oniy, kimyo fani bo‘yicha Abu Rayhon Beruniy, biologiya bo‘yicha Abu Ali ibn Sino, astronomiya bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek nomlaridagi xalqaro fan olimpiadalari tashkil etish taklifini ilgari surdi.
Yoshlar ittifoqi negizida Yoshlar ishlari agentligi tashkil etish tashabbusi yig‘ilganlar tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
Yoshlar auditoriyasiga yo‘naltirilgan tele- va radiokanallar, bosma nashrlarni birlashtirib, “Yoshlar media xoldingi” tashkil etish taklifi ham bildirildi.
– Yangi O‘zbekistonni albatta, yoshlar bilan birga quramiz. 2020-yil yoshlarga oid davlat siyosatida tub burilish yili bo‘ladi, – dedi Prezident.
Ochiq muloqot tarzida o‘tgan uchrashuvda yoshlar o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi. Davlatimiz rahbari ularning takliflari bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

В государственной молодежной политике наступает поворотный период
Шавкат Мирзиёев еще в самом начале своей деятельности в качестве Президента констатировал наличие проблемы современных кадров в нашей стране.
Вскоре были начаты масштабные реформы, нацеленные на глубокое изучение и решение этой проблемы, подготовку высококвалифицированных специалистов.
В первую очередь приняты меры по развитию дошкольного образования, являющегося фундаментом системы обучения. Усилено внимание к учебным заведениям и преподавателям. Большие изменения претерпело и высшее образование. Приняты концепции по развитию этих звеньев до 2030 года.
Для выявления и углубленного обучения одаренных детей создаются специализированные школы по востребованным направлениям.
Одной из них является школа имени Мухаммада ал-Хоразмий, организованная в Ташкенте постановлением Президента Республики Узбекистан от 14 сентября 2017 года.
Выдающийся мыслитель, который жил в VIII—IX веках, Мухаммад ал-Хоразмий написал множество трудов по математике, геометрии, астрономии, истории, географии и другим наукам. Он одним из первых обосновал и ввел в практику цифру «ноль» и изложил правила десятичной системы счисления, системы полярных координат, которые применял на практике. Мухаммад ал-Хоразмий заложил основу алгебры и теории алгоритмов, разработал точные правила изложения данных и трактатов.
Среди ученых Востока, заслуги которых в направлениях десятичной системы счисления, алгебры и теории алгоритмов общепризнаны, только имя Мухаммада ал-Хоразмий увековечено в современных научных терминах, таких как «алгоритм», «алгебра», которые активно используются в научных кругах. Используемые сегодня исчисления в сфере современных информационно-коммуникационных технологий основаны на научных открытиях великого ученого Мухаммада ал-Хоразмий.
В прошлом году глава государства ознакомился с проектом строительства этого образовательного учреждения, здание которого недавно было сдано в эксплуатацию.
Президент Шавкат Мирзиёев 27 декабря 2019 года посетил эту школу, которая специализируется на углубленном изучении предметов, связанных с информационно-коммуникационными технологиями.
В школе, помимо современных условий для занятий, созданы широкие возможности для проведения факультативов с применением инновационных методик. Действуют специальные классы компаний «Artel», «UCell», «ZTE» и «Huawei».
Глава государства ознакомился с созданными в классах условиями, их оснащением, побеседовал с учителями и учащимися.
— Вся наша работа, реформы — ради будущего Узбекистана. А основа завтрашнего дня — это вы, молодежь. Очевидно, хотите стать образованными, достойными Родины людьми. Мы создадим все условия для этого, — сказал Президент.
Ответственным лицам даны поручения по совершенствованию проектов строительства школ на основе модели здания этого и других подобных учебных заведений, повышению качества образования путем укрепления методологии.
— Во всем мире все еще восхищаются гением нашего предка Мухаммада ал-Хоразмий. Разработанный им алгоритм является основой современных технологий, программных продуктов. Вы должны гордиться этим, упорно учиться и всегда находиться в поиске также, как и наш великий предок, — сказал глава государства молодежи.
Для освоения учащимися навыков создания мобильных и компьютерных программ, самостоятельной работы организованы кабинеты робототехники и электроники, лаборатории инновационных и виртуальных технологий.
Президент отметил необходимость создания в школе отделения организованного в Мирзо-Улугбекском районе IT-парка, открытия таких центров и в других регионах нашей страны, создания условий для молодежи, интересующейся ИКТ.
— Ребенок, хорошо разбирающийся в информационно-коммуникационных технологиях, не будет пропадать на улице, будет заниматься делом. Если воспитаем молодежь вот такими специалистами, то завтра они принесут пользу семье, государству, — сказал Шавкат Мирзиёев.
В нынешнем году на обучение в 5—11-х классах этой школы было принято 680 детей, успешно прошедших экзамены по математике и иностранным языкам. В педагогический коллектив привлечены преподаватели из Великобритании, Южной Кореи и Индии.
Затем Президент нашей страны провел встречу с представителями подрастающего поколения в конференц- зале школы имени Мухаммада ал-Хоразмий.
В каждом регионе страны за встречей посредством видео-конференц-связи наблюдали представители молодежи, ответственные руководители.
В последние годы были укреплены правовые основы государственной молодежной политики, образован Республиканский межведомственный совет по делам молодежи.
Организован Союз молодежи Узбекистана, 30 июня объявлен Днем молодежи. В настоящее время объединение насчитывает 7 миллионов 690 тысяч членов.
Сегодня во всех сферах растет потребность в умных, политически и общественно активных, честных молодых руководителях, для которых превыше всего интересы народа. Молодые люди с широким мировоззрением, креативно мыслящие, умеющие принимать правильные решения в сложных ситуациях, назначаются на ответственные должности.
Из числа представителей молодого поколения назначены восемь заместителей хокимов на местах. На прошедших недавно выборах девять молодых людей избраны депутатами Законодательной палаты, а почти десять процентов новоизбранных депутатов местных Кенгашей составила молодежь.
Кроме того, 84 представителя молодежи, проявляющих самоотверженность в разных сферах жизни государства и общества, вносящих достойный вклад в приумножение международного авторитета нашей страны, удостоены государственной премии «Мард углон» и медали «Келажак бунёдкори».
— Я верю, что среди подрастающего поколения есть образованные, отважные юноши и девушки с горящими глазами, готовые сказать: «Я буду Вам опорой!». Самый верный путь лидерства, умения вести за собой — это личный пример, — сказал Президент.
На встрече обсуждены проблемы из жизни молодежи, актуальные задачи. Отмечено отсутствие в нашей стране эффективного механизма отбора руководящего состава из числа перспективных кадров и расстановки их на со-ответствующих способностям участках работы.
— Что вы скажете, если мы учредим институт «Ватан ифтихорлари» из числа всесторонне достойных, инициативных молодых людей, которые могут стать опорой для меня? — спросил глава государства. — Основная задача этого института будет заключаться в доведении значения реформ и наших больших планов до молодежи, определении проблем на местах и их решении.
Говоря об угрозах и идеологических рисках в условиях глобализации, Президент привел слова нашего предка, выдающегося просветителя Фитрата: «Этот мир — поле битвы. Оружием в нем являются здоровое тело, острый ум и высокая нравственность».
Руководителям соответствующих ведомств даны указания по профилактике правонарушений и преступности среди молодежи, предупреждению семейных разводов.
На собрании отмечалось, что хокимы областей, районов и городов, другие руководители должны еще более усилить внимание к вопросу молодежной политики. В частности, подчеркнута необходимость подъема в обществе роли и авторитета молодежи, создания для нее оптимальных условий, посредством молодежных организаций глубокого изучения проблем и их решения.
— Каждый хоким, будь он хокимом района или области, совместно с руководителями секторов должен превратить для себя молодежный вопрос в приоритетную задачу, без этого не будет результативной проводимая работа на местах, — сказал Президент страны.
Прежде всего необходимо продолжить опыт встреч «Хоким и молодежь». Было поручено один день недели определить днем решения проблем молодежи и два дня каждые 15 дней — днями работы только с молодежью.
Указано, что хокимы и ответственные руководители один раз в месяц должны изучать проблемы молодежи, обсуждать их на сессиях местных Кенгашей, отчитываться перед народными представителями.
Ответственные лица должны постоянно изучать занятость молодежи, содержательное проведение ею досуга, потребности в обучении и профориентации, искать пути решения проблем. Необходимо уделять особое внимание вопросам регистрации и анализа обращений молодежи, принимать конкретные меры.
На встрече определены задачи по системной реализации каждого направления выдвинутых Президентом страны пяти инициатив в районах и городах.
В прошлом году в Узбекистане успешно проведена Международная олимпиада юных математиков имени Мухаммада ал-Хоразмий. Глава государства предложил организовать на основе этого опыта международные олимпиады по физике имени Ахмада Фергани, по химии — имени Абу Райхана Беруни, по биологии — имени Абу Али ибн Сино, по астрономии — имени Мирзо Улугбека.
Собравшиеся поддержали инициативу об организации Агентства по делам молодежи на базе Союза молодежи.
Предложено также организовать молодежный медиа-холдинг, объединив профильные теле- и радиоканалы, печатные издания.
— Мы построим новый Узбекистан вместе с молодежью. 2020 год станет поворотным в государственной молодежной политике, — отметил Президент.
На прошедшей в форме открытого диалога встрече собравшиеся высказали свои мнения. Глава государства дал ответственным лицам поручения по каждому прозвучавшему предложению.