Нотариал ҳаракатларда аҳолига қулайлик оширилмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев нотариал жараёнларда аҳолига қулайликларни оширишга оид тақдимот билан танишди.
Бугунги кунда нотариусларда давлат божи ставкалари жуда кўп тоифаларга ажратилгани сабабли уларни ҳисоблашда ноқулайликлар туғилмоқда. Хусусан, автомототранспорт воситалари билан боғлиқ шартномаларни тасдиқлаш учун давлат божи 12 та, кўчмас мулк, гаров, ипотека ва лизинг шартномалари бўйича 6 та тоифага бўлинган.
Шу боис давлатимиз раҳбари нотариал ҳаракатлар тизимини соддалаштириш ва аҳолига қулайликларни ошириш вазифасини қўйган эди. Шунга асосан “Давлат божи тўғрисида”ги қонунга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш бўйича қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. Унга кўра, нотариал ҳаракатлар учун ундириладиган давлат божларининг ставкалари оптималлаштирилмоқда.
Масалан, ҳозирда давлат божи ставкаларини ҳисоблашда уй-жойнинг майдонига, автомототранспорт воситаларининг двигател қуввати ва ишлаб чиқарилган йилига қаралади. Энди бу борадаги тоифалар қисқартирилиб, ставкалар бирхиллаштирилмоқда, айримлари камайтирилмоқда.
Жумладан, кўчмас мулк бўйича олди-сотди шартномаларини нотариал тасдиқлаш учун давлат божи, унинг майдонидан қатъи назар, Тошкент ва Нукус шаҳарлари ҳамда вилоят марказларида базавий ҳисоблаш миқдорининг 1 баравари, бошқа жойларда 0,5 баравари миқдорида, энг паст ставкада белгиланмоқда.
Гаров, ипотека, лизинг ва қарз шартномаларини нотариал тасдиқлаганлик учун табақалашган божлар бирхиллаштирилиб, ягона ставка ўрнатилмоқда.
Автотранспорт олди-сотдисини нотариал тасдиқлашда, двигател қуввати ва ишлаб чиқарилган йилидан қатъи назар, бир хил ставкада – базавий ҳисоблаш миқдорининг 3 баравари миқдорида бож ундирилиши белгиланмоқда.
Шунингдек, мол-мулкни ижарага бериш ёки ундан текин фойдаланиш, автомототранспорт бўйича ишончнома бериш каби келишувларни нотариал тасдиқлаш учун бож миқдори камайтирилмоқда. Фуқаронинг шахсий жамғариб бориладиган пенсия таъминотига нисбатан меросхўрга гувоҳнома бериш учун давлат божи бекор қилинмоқда.
Мазкур қонуннинг қабул қилиниши нотариал жараёнларни осонлаштиришга, турли ноаниқлик, низо ва коррупция ҳолатларини бартараф этишга хизмат қилади. Йилига 100 миллиард сўмдан ортиқ маблағ аҳоли ихтиёрида қолади.

More convenient conditions to be created for the population during notarial actions
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation on improving the convenience of notary processes for the population.
Today, the rates of state duty when performing notarial actions are divided into many categories, complicating their calculation and creating inconvenience. In particular, the state fee for the certification of contracts related to motor vehicles is divided into 12 categories, and for real estate, collateral, mortgage and leasing contracts – into 6 categories.
In this regard, the Head of the state instructed to simplify the system of notarial actions and increase its convenience for the population. In accordance with this, a draft law on introducing amendments and additions to the Law “On State Duty” was developed. The draft law provides for the optimization of the rates of state duties charged for notarial actions.
For example, when calculating the rates of the corresponding state duties, the area of housing, engine power and the year of manufacture of vehicles are taken into account. From now on, the categories of duties will be reduced, the rates will be unified, and the size of some will be reduced.
In particular, the state fee for notarization of contracts for the purchase and sale of real estate, regardless of its area, will be set at a one-time rate of the base calculated value in Tashkent, Nukus and regional centers, as well as at 0.5 base calculated value in other places.
Differentiated fees for the notarization of collateral, mortgage, leasing and loan agreements will be unified with the establishment of a single rate.
In case of notarial confirmation of the sale of motor vehicles, regardless of the engine volume and year of manufacture, the fee will be charged in a single three-fold amount of the base calculated value.
The amount of the fee for notarization of such contracts as rent or gratuitous use of property, registration of a power of attorney for vehicles will be also reduced. The state duty for issuing a certificate of accumulative pension provision to the heir of a citizen is to be canceled.
The adoption of this law will facilitate notary processes, eliminate various ambiguities, conflict situations and corruption. More than 100 billion UZS a year will remain at the disposal of the population.