Тошкент вилоятидаги қўшимча имкониятлар кўрсатиб ўтилди
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент вилоятида қишлоқ хўжалигини ривожлантириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Тошкент вилоятининг тупроғи унумдор, суви мўл. Бундан самарали фойдаланилса, ҳосилдор боғ ва токзорлар барпо этиш, интенсив сабзавотчиликни йўлга қўйиш, одамларнинг бандлигини таъминлаш мумкин.
Ўзбекистон Президентининг жорий йил 10 сентябрдаги “Деҳқон хўжаликлари ташкил этишни қўллаб-қувватлаш орқали аҳоли даромадларини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорида шу борада қатор вазифалар белгиланган. Хусусан, Тошкент вилоятида 2023 йилда 9 минг гектар пахта ва ғалла майдони қисқартирилиб, 25 сотихдан аҳолига берилади. Бу 60 мингдан ортиқ кишини иш билан таъминлаш имконини беради.
Давлатимиз раҳбарининг топшириғи билан, мутахассислар иштирокида Тошкент вилоятида фойдаланилмаётган имкониятлар ўрганилди ва қўшимча чора-тадбирлар ишлаб чиқилди.
Йиғилишда ана шу таклифлар ҳақида ахборот берилди. Унга кўра, вилоятда 62 минг гектар ерни фойдаланишга киритиш ҳисоб-китоб қилинган. Уларда яйлов ўсимликлари уруғчилигини йўлга қўйиш, сув кам талаб қиладиган мойли, дуккакли ва озуқа экинлари етиштириш, чорва боқиш мўлжалланган.
Шунингдек, Тошкент вилоятининг ҳар бир тумани мева-сабзавотчилик, картошкачилик, узумчилик каби муайян тармоққа ихтисослаштирилади. Масалан, Оҳангарон, Тошкент, Зангиота, Паркент, Янгийўл, Қибрай туманларида қарийб 5 минг гектарда интенсив усулда сабзавот етиштириш, Бўстонлиқ, Янгийўл, Оҳангарон, Паркент, Бўка, Бекобод, Чиноз, Оққўрғон туманларида 1 минг 300 гектар ерни боғ қилиш, Паркент, Қибрай ва Пискент туманларида 2 минг гектардан зиёд токзор барпо этиш мумкинлиги айтилди. Ўрта Чирчиқ, Тошкент ва Бўстонлиқ туманларида “in-vitro” лабораториялари ташкил этиб, уруғлик картошка етиштириш мўлжалланган. Умуман, мазкур чора-тадбирлар натижасида 24 мингдан зиёд иш ўрни яратиш режалаштирилган.

Указано на наличие дополнительных возможностей в Ташкентской области
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по развитию сельского хозяйства в Ташкентской области.
У региона плодородная почва, много водных ресурсов. При их эффективном использовании можно создать продуктивные сады и виноградники, наладить интенсивное овощеводство, обеспечить занятость людей.
В постановлении Президента Республики Узбекистан от 10 сентября текущего года «О дополнительных мерах по увеличению доходов населения путем поддержки создания дехканских хозяйств» определен ряд задач в этом направлении. В частности, в 2023 году в Ташкентской области будет сокращено 9 тысяч гектаров хлопковых и зерновых полей, населению будут выделены участки по 25 соток. Это обеспечит работой более 60 тысяч человек.
По поручению главы государства с участием специалистов изучены неиспользованные возможности в Ташкентской области и разработаны дополнительные меры.
Об итогах доложено на презентации. Так, подсчитана возможность ввода в оборот 62 тысяч гектаров земель на территории области. Они будут использованы прежде всего для посева пастбищных растений, выращивания масличных, зернобобовых и кормовых культур, требующих мало воды, а также для разведения скота.
Также каждый район Ташкентской области предложено специализировать на определенном направлении, таком как плодоовощеводство, картофелеводство, виноградарство и других. К примеру, указано на возможность интенсивного выращивания овощей почти на 5 тысячах гектаров в Ахангаранском, Ташкентском, Зангиатинском, Паркентском, Янгиюльском, Кибрайском районах, создания садов на 1,3 тысяче гектаров в Бостанлыкском, Янгиюльском, Ахангаранском, Паркентском, Букинском, Бекабадском, Чиназском, Аккурганском районах, закладки виноградников на более чем 2 тысячах гектаров в Паркентском, Кибрайском и Пскентском районах. В Уртачирчикском, Ташкентском и Бостанлыкском районах планируется создание лабораторий in vitro для выращивания семенного картофеля.
В целом в агропромышленном комплексе сформировано 202 проекта. В результате их реализации планируется создать более 24 тысяч рабочих мест.