Ўзбекистон Президентининг Францияга расмий ташрифи бошланди
Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макроннинг таклифига биноан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев рафиқаси билан бирга 21 ноябрь куни расмий ташриф билан Парижга келди.
«Париж-Орли» аэропортида давлатимиз раҳбарининг ташрифи муносабати билан икки мамлакат байроқлари кўтарилди, фахрий қоровул саф тортди.
Мамлакатимиз етакчисини Франция маданият вазири Рима Абдул-Малак ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Бугун давлатимиз раҳбари етакчи компаниялар ва молиявий тузилмалар раҳбарлари билан учрашув ўтказади.
Ташрифнинг асосий тадбирлари эртага, 22 ноябрь кунига мўлжалланган.
Ушбу мамлакат Парламентининг қуйи палатаси – Миллий йиғин раиси Яэль Браун-Пиве билан учрашув бўлиб ўтади. Сўнг Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Эммануэль Макрон музокара ўтказадилар.
Давлат раҳбарлари Лувр музейи ва Араб дунёси институтига биргаликда ташриф буюриб, халқимиз маданий меросига бағишланган, Ўзбекистон ва бошқа мамлакатлар музейларининг энг ноёб экспонатларидан иборат йирик кўргазмалар билан танишади.

The President of Uzbekistan arrives in France
On November 21, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and his spouse arrived on an official visit in Paris at the invitation of President of the French Republic Emmanuel Macron.
At the Paris-Orly Airport, the national flags of the two countries were raised and a guard of honor was lined up to welcome the President of Uzbekistan.
The Minister of Culture of France Rima Abdul Malak and other officials met the Leader of Uzbekistan.
Today, the Head of the state will hold a meeting with heads of leading companies and financial structures.
The main events of the visit are scheduled for tomorrow, November 22.
A meeting will be held with the President of the National Assembly of France, Yaël Braun-Pivet. Talks between President Shavkat Mirziyoyev and President Emmanuel Macron will take place.
The heads of state will get acquainted with the exposition of large-scale exhibitions at the Louvre Museum and the Arab World Institute dedicated to the cultural heritage of Uzbek people and the most unique exhibits from the museum collections of Uzbekistan and other countries.