Иссиқхона хўжаликларини қўллаб-қувватлаш чоралари белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев иссиқхона хўжаликларини қўллаб-қувватлашга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тақдимоти билан танишди.
Бу ҳақда 5 сентябрь куни озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича ўтган видеоселектор йиғилишида кўрсатма берилган эди.
Ҳозирги кунда юртимизда 3 мингдан ортиқ иссиқхона бор. Уларнинг жами майдони 6 минг 300 гектардан зиёд бўлиб, шундан 4 минг 300 гектари сўнгги беш йилда ташкил этилган. Озиқ-овқатларнинг узлуксизлигини ва экспортини таъминлаётган кўп маҳсулотлар шу мажмуаларда етиштирилмоқда.
Лекин сўнгги пайтларда ташқи бозорлардаги чекловлар ва транспорт логистикасидаги узилишлар бу тармоққа ҳам салбий таъсир кўрсатмоқда. Хусусан, аксарият иссиқхоналар бизнес-режасида 1 тонна маҳсулот таннархи ўртача 600 доллар деб ҳисоб-китоб қилинган бўлса, 2020 йилда таннарх 900 долларни ва 2021 йилда 1 минг 200 долларни ташкил этган. Айрим иссиқхона хўжаликларида кредит, солиқ, табиий газ ва электр энергияси тўловлари бўйича қарздорлик юзага келган.
Шу боис, Президентимиз топшириғига кўра, соҳадаги муаммолар ўрганилди ва тадбиркорларнинг таклифлари эшитилди. Улар асосида, иссиқхонада маҳсулот етиштириш ва уни сотишнинг янги механизми ишлаб чиқилди.
Унга кўра, Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш агентлиги иссиқхоналарга уруғ, кўчат, минерал ўғит ва бошқа моддий ресурсларни етказиб беради, маҳсулотни сотиб олиб, экспорт қилади. Карантин ва ўсимликлар ҳимояси агентлиги кўчатларни парваришлаш бўйича хизматлар кўрсатади.
Шу билан бирга, молиявий енгилликлар ҳам белгиланмоқда. Жумладан, иссиқхона хўжаликлари ва музлаткичли омборхоналар учун халқаро молия институтлари ва давлат мақсадли жамғармаларидан ажратилган кредитларни қайтариш муддати 7 йилдан 14 йилга ҳамда имтиёзли даври 3 йилдан 5 йилга узайтирилиши назарда тутилмоқда. Кредитларни қайтариш муддатлари ҳосилни йиғиб олиш ва сотиш муддатларига мослаштирилади.
Экспортбоп маҳсулот етиштиришни рағбатлантириш мақсадида хорижий валютадаги банк кредитларини йиллик 4 фоиз ставкада ажратиш мўлжалланмоқда. Саноат типидаги замонавий иссиқхона ва логистика марказларини ташкил этиш учун яхлит майдонлар очиқ аукцион савдоларига чиқарилиши белгиланмоқда.
Давлатимиз раҳбари бу чора-тадбирларни маъқуллади. Мева-сабзавотларни сақлаш, саралаш ва қадоқлаш имкониятига эга бўлган савдо мажмуалари ташкил этиш, янги иссиқхоналар учун сув ва электр тармоқларини тортиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Measures defined to support greenhouses
President Shavkat Mirziyoyev became familiar with the presentation of additional measures to support greenhouses.
The corresponding instruction was given at a meeting on food security held on 5 September.
There are more than 3 thousand greenhouses in Uzbekistan. Their total area is more than 6.3 thousand hectares, of which 4.3 thousand hectares of greenhouses have been organized over the past five years. The products grown in them make an important contribution to the saturation of the domestic market and an increase in food exports.
But recently, restrictions on foreign markets and breaks in transport and logistics ties have had a negative impact on this area. In particular, if the business plan of most greenhouses includes the cost of production at the rate of $600 per 1 ton, then in 2020 this figure increased to $900, in 2021 – up to $1200. Some greenhouse farms have arrears on loans, taxes, for natural gas and electricity.
In this regard, on behalf of the President, problems in the sphere and entrepreneur’s proposals were studied. Based on them, a new mechanism for growing products in greenhouses and its implementation has been developed.
Thus, the Agency for Development of Horticulture and Greenhouses will supply greenhouses with seeds, seedlings, mineral fertilizers and other material resources, purchase and export products. The Plant Quarantine and Protection Agency will provide crop care services.
At the same time, financial incentives will be provided to farms. In particular, it is envisaged to extend the repayment terms of loans allocated by international financial institutions and state trust funds for greenhouses and warehouses with freezers from 7 to 14 years, and the grace period from 3 to 5 years. The repayment terms of the loan will be adjusted considering the timing of harvesting and sale.
To stimulate the production of export products, it is planned to allocate bank loans in foreign currency at a rate of 4 percent per annum. A decision was taken to put up for open auction solid areas for the creation of modern greenhouses of industrial type and logistics centers.
The Head of the state approved these measures. Instructions were given on the creation of shopping complexes with storage, sorting and packaging of fruit and vegetable products, laying water and electricity supply networks to new greenhouses.