Ўзбекистон Республикаси Президенти Германия билан кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш муҳимлигини қайд этди
1 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда расмий ташриф билан бўлиб турган Германия федерал ташқи ишлар вазири Анналена Бербок бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Икки мамлакат ташқи сиёсий идоралари даражасида сермаҳсул алмашинувларни давом эттириш, биргаликдаги ишбилармонлик ташаббуслари ва бизнес лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш механизмларини самарали ишга солиш, маданий-гуманитар тадбирларни ўтказиш муҳимлиги таъкидланди.
Ўзаро савдо ва инвестиция кўрсаткичлари ўсаётгани мамнуният билан қайд этилди. Жорий йил бошидан товар айирбошлаш 45 фоизга ошди. Жалб этилган инвестициялар ҳажми жорий йил якунига бориб 1 миллиард еврогача бўлади. Хусусан, бугунги кунда Ўзбекистонда Германиянинг 200 дан ортиқ етакчи компаниялари муваффақиятли фаолият юритмоқда.
Бундан ташқари, молиявий-техник ҳамкорлик, шу жумладан «KfW» банки ва Германия халқаро ҳамкорлик жамияти иштирокида кенгайиб бормоқда.
Ташқи сиёсий идора раҳбари Анналена Бербок Янги Ўзбекистондаги демократик янгиланишлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар дастури Германия томонидан ҳар томонлама қўллаб-қувватланаётганини яна бир бор қайд этди.
Томонлар “яшил” иқтисодиёт, муқобил энергетика, инновациялар, ресурсни тежовчи ва экологик тоза технологияларни қўллаш, илғор таълим методикаларини жорий қилиш каби устувор йўналишларда амалий ҳамкорликни янада ривожлантиришдан манфаатдор экани таъкидланди.

The President of Uzbekistan calls for further enhancing multifaceted cooperation with Germany
On November 1, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a German delegation led by the Federal Minister for Foreign Affairs Annalena Baerbock, who is in Uzbekistan on an official visit.
At the meeting, the main attention was paid to the issues of further enhancing multifaceted cooperation between Uzbekistan and Germany. Views were exchanged on the current regional and international agenda.
The importance of continuing productive exchanges and consultations at the level of the two countries' foreign ministries, the effective use of mechanisms to support joint business initiatives and business projects, and holding cultural and humanitarian events were noted.
Satisfaction was expressed with the growth of indicators of mutual trade and investment. Since the beginning of this year, trade has grown by 45 percent. At the end of the current year, the volume of attracted investments will amount to up to 1 billion euros. In particular, over 200 leading German companies are successfully operating in Uzbekistan.
In addition, financial and technical cooperation is enhancing, including through the KfW Development Bank and the German Society for International Cooperation.
Foreign Minister Annalena Baerbock emphasized Germany’s commitment to all-round support for the program of democratic transformations and socio-economic reforms in New Uzbekistan.
Interest was noted in further development of practical interaction in such priority areas as the green economy, alternative energy, innovations, the use of resource-saving and environmentally friendly technologies, and the introduction of advanced educational methods.