Имтиёзларнинг самарадорлиги таҳлил қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида иқтисодиёт тармоқларига йўналтирилган имтиёзлар самарадорлиги таҳлили бўйича йиғилиш бўлиб ўтди.
Инсонлар ўз бизнесини бошлаши, ночор корхоналар ёки чекка ҳудудлар “оёққа туриб олиши” ва янги экспорт бозорларига кириши учун баъзан ёрдам керак. Бу пировард натижада янги иш ўринлари пайдо бўлиши ва аҳоли даромадлари ошишига хизмат қилади.
Шу мақсадда охирги йилларда бир қатор имтиёзлар жорий этилди. 2021 йилда уларнинг жами ҳажми 51 триллион сўмни ташкил қилган. Натижада ўтган йили 170 мингта янги тадбиркорлик субъекти очилган, 500 мингдан зиёд иш ўрни яратилган.
Охирги олти йилда биргина солиқ соҳасида 1 минг 400 га яқин имтиёзлар тақдим этилган.
Экспортни қўллаб-қувватлашга қаратилган субсидиялар ҳам ўз натижасини бериб, тадбиркорларнинг ташқи бозорга чиқишига мадад бўлмоқда. Биргина ўтган йилда 280 миллиард сўмдан ортиқ шундай субсидиялар ажратилган бўлиб, унинг 220 миллиардга яқини экспорт бўйича транспорт харажатларига йўналтирилган. Натижада 2 минг 800 та корхона илк бор ташқи бозорга чиққан.
Шунингдек, экспортчи корхоналарга халқаро стандартлаш ва сертификациялаш, суғурта ва ҳатто реклама харажатлари қисман қоплаб берилмоқда. Натижада электр техникаси тармоғида берилган ҳар бир сўм субсидия эвазига 870 сўмлик экспорт амалга оширилган. Бу кўрсаткич тўқимачилик соҳасида 555 сўм, қурилиш материаллари соҳасида 273 сўмни ташкил этган.
Тадбиркорларга кўмаклашиш учун кредит фоизларини компенсация қилиш ва кредит кафолатлари бериш тизими яратилди. Уларга кредит юкламаларини камайтириш мақсадида Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш жамғармаси томонидан 6 триллион 100 миллиард сўмлик мажбуриятлар олинган бўлиб, жорий йилнинг ўзида 2 триллион 500 миллиард сўмлик компенсациялар тўлаб берилган.
Лекин, жойларда имтиёзлардан самарасиз ёки мақсадсиз фойдаланиш ҳолатлари ҳам учраб турибди. Масалан, давлат бюджетидан 127 турдаги субсидиялар жорий этилган бўлса-да, амалда уларнинг 15 тасидан фойдаланилмаяпти.
Тармоқлар ва соҳалар бўйича ҳам имтиёзлар самарадорлиги бир хил эмас. Мисол учун, қишлоқ хўжалигига берилган ҳар 1 сўм имтиёз эвазига соҳада 33 сўм қўшилган қиймат яратилмоқда. Бу кўрсаткич соғлиқни сақлаш соҳасида 30 сўм, таълимда 22 сўм, ахборот технологияларида 16 сўмни ташкил этмоқда.
Йиғилишда имтиёзларнинг самарадорлигини ошириш бўйича кўрсатмалар берилди.
– Сўнгги йилларда иқтисодиёт тармоқларига туртки бериш учун илгари тарихимизда бўлмаган имтиёзларни жорий этишга мажбур бўлдик. Бугун улардан натижа, сабоқ, тажриба қандай бўлди, деган саволга жавоб топиш керак. Бюджетдан ажратилган ҳар бир сўмнинг ҳисоб-китобини жойига қўйиш, имтиёзларнинг самарадорлигини ошириш зарур, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шундан келиб чиқиб, Бош вазир ўринбосари ва молия вазирига барча имтиёз ва субсидияларнинг натижадорлиги кўрсаткичларини белгилаб, улардан самарали фойдаланиш бўйича қатъий назорат тизимини жорий этиш топширилди.
Ҳисоб палатасида мониторинг бўлими ташкил этиб, имтиёзлар самарадорлигини доимий таҳлил қилиб бориш вазифаси қўйилди.
Солиқ ва божхона имтиёзларини хатловдан ўтказиб, самарасизларини бекор қилиш, хорижий ва маҳаллий инвесторлар учун берилган имтиёзларни бир хиллаштириш зарурлиги таъкидланди.
Ҳудудлар кесимида олганда, солиқ имтиёзларининг 31 фоизи Тошкент шаҳрига тўғри келмоқда. Қорақалпоғистон Республикаси, Жиззах, Хоразм ва Сурхондарё вилоятларининг улуши 2 фоиздан ошмайди. Лекин Сурхондарёнинг Олтинсой туманида ҳам, Тошкент шаҳрининг Миробод туманида ҳам тадбиркорлар учун белгиланган талаблар, солиқлар, имтиёзлар, субсидия, компенсация ва преференциялар бир хил.
Шу боис давлатимиз раҳбари солиқ имтиёзларини ҳудудларнинг ривожланиш даражасидан келиб чиқиб белгилаш бўйича кўрсатма берди.
– Энди жойларга бориб, манзилли қарорлар қабул қилиб, имтиёзлардан тўғри фойдаланиб, чекка-чекка туманларни ҳам ривожланиш йўлига олиб чиқиш керак, – деди Президент.
Аҳоли ва тадбиркорларнинг бу борада хабардорлигини ошириб, имтиёзлардан фойдаланиш қамровини кенгайтириш зарурлиги қайд этилди. Субсидиялар бўйича ягона очиқ портал яратиб, барча имтиёзларни босқичма-босқич шу орқали бериш таклифи билдирилди.

The effectiveness of benefits analyzed
President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting to analyze the effectiveness of benefits provided to sectors of the economy.
Sometimes people need help to start their businesses, while businesses or remote areas need resources to develop and enter export markets. The state, providing such assistance, helps to create new jobs and increase the income of the population.
In recent years, several incentives have been introduced for this purpose. In 2021, their total volume amounted to 51 trillion UZS. As a result, 170,000 new business entities were opened last year and more than 500,000 jobs were created.
Over the past six years, about 1.4 thousand benefits have been provided in the tax area alone.
Subsidies to support exports also have their effect by helping entrepreneurs to enter the foreign market. Last year, 280 billion UZS of such subsidies were allocated, of which 220 billion were allocated to compensate for transport costs. As a result, 2.8 thousand enterprises entered the foreign market for the first time.
At the same time, exporting enterprises are compensated for part of the costs of international standardization and certification, insurance, and even advertising. As a result, for every soum provided to the electrical industry, there are 870 UZS of export, 555 UZS in the textile industry, 273 UZS in the building materials industry.
To assist entrepreneurs, a system of interest compensation and loan guarantees has been created. To reduce the credit burden, the Fund for Entrepreneurship Support has taken obligations for 6 trillion 100 billion UZS, in the current year alone, compensation has been paid for 2 trillion 500 billion UZS.
However, there are cases of ineffective or inappropriate use of benefits. Thus, out of 127 types of subsidies paid from the state budget, 15 are not used in practice.
The effectiveness of incentives varies across sectors and industries. For example, 33 UZS of added value are created for every 1 UZS of benefits in agriculture. This figure is 30 UZS in healthcare, 22 UZS in education, 16 UZS in information technology.
At the meeting, instructions were given to increase the effectiveness of benefits.
“In recent years, to give an impetus to the development of economic sectors, we had to introduce an unprecedented number of benefits. Today it is time to understand what it gave, what conclusions were drawn, and what experience was gained. It is necessary to put in place every soum allocated from the budget, to increase the effectiveness of benefits”, Shavkat Mirziyoyev said.
The Deputy Prime Minister and the Minister of Finance were instructed to determine the performance indicators of all benefits and subsidies, to introduce a system of strict control over their effective use.
The task was set to organize a Monitoring Department in the Accounts Chamber and conduct a continuous analysis of the effectiveness of benefits.
It was emphasized that it is necessary to inventory tax and customs benefits, cancel inefficient ones, and unify benefits for foreign and domestic investors.
31 percent of tax benefits in the country fall on the city of Tashkent. The share of the Republic of Karakalpakstan, Jizzakh, Khorezm and Surkhandarya regions does not exceed 2 percent. At the same time, the requirements, taxes, benefits, subsidies, compensations and preferences are the same for all regions, be it, for example, the Oltinsoy district of Surkhandarya region or Mirabad district of the city of Tashkent.
Therefore, the Head of the state instructed to introduce a system in accordance with which tax benefits will be provided based on the level of development of the regions.
“Now we need to go to places, make targeted decisions, put the most remote areas on the path of development, correctly using the benefits”, the President said.
It was noted that it is necessary to raise the awareness of the population and entrepreneurs about this sphere, to expand the scale of the use of benefits. It was proposed to create a single open portal for subsidies and gradually introduce in it the functionality to provide all existing benefits.