2022-yil 24-oktabr kuni “Markaziy Osiyo – Koreya Respublikasi” 15-hamkorlik forumida ishtirok etish uchun Seul shahrida boʻlib turgan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov Yashil oʻsish global instituti (GGGI) Assambleyasi Raisi, BMTning sobiq Bosh kotibi Pan Gi Mun bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston va Yashil oʻsish global instituti oʻrtasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
2022-yil fevral oyida Oʻzbekistonda GGGI vakolatxonasi faoliyatining yoʻlga qoʻyilganligi iqlim oʻzgarishi oqibatlarini yengib oʻtish, “yashil” texnologiyalar va “yashil” iqtisodiyotni rivojlantirish, sanoatni dekarbonizatsiya (uglerod neytralligini taʼminlash) qilish sohasida xalqaro yoʻnalishda eng yaxshi amaliyotlarni oʻzlashtirish, jumladan Koreya tajribasiga asoslangan hamkorlikka keng imkoniyatlar ochayotganining muhimligi taʼkidlandi.
Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) va GGGI oʻrtasidagi kelishuvga muvofiq, bugungi kunda qiymati 5,9 million AQSH dollarlik “Orol dengizi halokatining oqibatlarini bartaraf etish boʻyicha Orolboʻyi mintaqasini yashil qayta tiklash” loyihasi amalga oshirilmoqda. Shu bilan birga, Orolboʻyida “yashil” qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish va qayta tiklanadigan energiya sohasida loyihalar ishlab chiqilmoqda.
Oʻz navbatida, Pan Gi Mun Markaziy Osiyoning ekologik muammolaridan yaxshi xabardor ekanini, Orolboʻyida bir necha bor boʻlganini, u yerda Orol dengizi qurishining halokatli oqibatlari haqida shaxsan bilishini taʼkidladi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Prezidenti tomonidan ilgari surilgan “Yashil makon” umummilliy tashabbusi, shuningdek, “Yashil iqtisodiyotga oʻtish boʻyicha Harakatlar strategiyasi” hamda Oʻzbekistonda qabul qilingan qayta tiklanuvchi va vodorod energetikasini rivojlantirish dasturiga alohida eʼtibor qaratdi.

The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan meets with the President of the Assembly and Chair of the Council of GGGI
The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Vladimir Norov met with the President of the Assembly and Chair of the Council of the Global Green Growth Institute (GGGI), former UN Secretary-General Ban Ki-moon, in Seoul.
According to Uzbekistan MFA, the parties discussed the current state and prospects for cooperation between Uzbekistan and the Global Green Growth Institute.
The importance of opening a GGGI Representative Office in Uzbekistan in February 2022 was noted, which opens up wide opportunities for cooperation in curbing climate change processes, developing green technologies and a green economy, and decarbonizing industry based on international best practices, including South Korean.
In accordance with the agreement between the KOICA and GGGI, the project on green recovery for the Aral Sea region to overcome the consequences of the Aral Sea crisis is being implemented for $5.9 million. Projects are being developed in green agricultural production in the Aral Sea and renewable energy.
Ban Ki-moon noted that he is well aware of the environmental problems of Central Asia, has repeatedly visited the Aral Sea region, where he got acquainted with the catastrophic consequences of the drying up of the Aral Sea.
He focused on the timeliness of the large-scale “Yashil Makon” (Green Space) initiative put forward by the President of Uzbekistan, as well as the Strategy for the transition to a green economy and the Program for the development of renewable and hydrogen energy adopted in Uzbekistan.