Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Poytaxtimizdagi Xalqaro matbuot markazida Markaziy saylov komissiyasi tomonidan Toshkent shahrida saylovlarga tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan amalga oshirilgan ishlarga bag‘ishlangan anjuman bo‘lib o‘tdi.
Unda xalq deputatlari Toshkent shahar kengashi raisi, shahar hokimi J.Ortiqxo‘jayev Toshkent shahrida saylovlarga tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan amalga oshirilgan ishlar haqida axborot berdi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.Sodiqovning saylov uchastkalarining aloqa vositalari bilan ta’minlanganligi yuzasidan ma’lumoti tinglandi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari va mahalliy kengashlar deputatlari saylovi bo‘yicha saylov kampaniyasi davrida siyosiy partiyalar, deputatlikka nomzodlarning saylovoldi tashviqoti, siyosiy partiyalar tomonidan taqdim etilgan deputatlikka nomzodlarning hujjatlarini o‘rganib chiqish natijalari muhokama qilindi. Yig‘ilish doirasida Xalqaro matbuot markazi Buxoro viloyati bo‘limi vakillarining saylov jarayoniga ko‘rilayotgan tayyorgarlikka oid ishlari tahlil etildi.
Toshkent shahrida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati saylovini o‘tkazish bo‘yicha 12 ta saylov okrugi, xalq deputatlari Toshkent shahar kengashi deputati saylovini o‘tkazish bo‘yicha 60 ta, tumanlar kengashlari deputatlari saylovini o‘tkazish bo‘yicha 327 ta saylov okrugi tuzilgan. Markaziy saylov komissiyasining qaroriga asosan, O‘zbekiston Respublikasining xorijiy mamlakatlardagi diplomatik vakolatxonalari va konsullik idoralarida tuzilgan 53 ta saylov uchastkasi Toshkent shahridagi saylov okruglariga biriktirilgan.
O‘rganishlar davomida ushbu okrug saylov komissiyalari binolarida hanuzgacha internet aloqasi ishlamasligi, uchastka saylov komissiyalari uchun ajratilgan 46 ta binoda ta’mirlash ishlari olib borilayotganligi, ular uchun alohida bino ajratish zarurligi, komissiya a’zolari saylov jarayonini boshqarish axborot tizimi bo‘yicha o‘quv mashg‘ulotlarida ishtirok etmaganligi aniqlangan.
Sergeli, Uchtepa, Yashnoboddan tashqari qolgan xalq deputatlari tumanlar kengashlarining sessiyalari qarorlari hanuzgacha Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga saylov o‘tkazish bo‘yicha tuzilgan okrug saylov komissiyalariga to‘la taqdim etilmagan.
Saylov kuni ovoz berish uchun kelgan yurtdoshlarimiz Saylov jarayonini boshqarish bo‘yicha axborot tizimi (SJBAT) operatorlariga murojaat qiladi. Saylov byulletenini olib, ovoz berish kabinasida o‘z nomzodini qo‘llab-quvvatlaydi. Natijada bir vaqtning o‘zida, saylovda ishtirok etganlarning to‘liq ro‘yxati avtomatik tarzda shakllantiriladi. Bu bir shaxsning bir necha marotaba ovoz berishi yoki bir kishining butun oila a’zolari uchun ovoz berishining oldini olish imkonini beradi.
Anjumanda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari va mahalliy kengashlar deputatlari saylovi bo‘yicha saylov kampaniyasi davrida siyosiy partiyalar, deputatlikka nomzodlarning saylovoldi tashviqoti masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Siyosiy partiyalar tomonidan taqdim etilgan deputatlikka nomzodlarning hujjatlarini o‘rganib chiqish natijalari ham e’lon qilindi. Unga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksining 40- va 72-moddasiga muvofiq, barcha partiyalar 150 nafardan deputatlikka nomzodining hujjatlarini taqdim etgan.
Xalqaro matbuot markazi Buxoro viloyati bo‘limi vakillari ham saylov jarayoniga ko‘rilayotgan tayyorgarlik yuzasidan ma’lumotlarni taqdim etdi.
Tadbirda shu vaqtga qadar MSKdan akkreditatsiyadan o‘tgan jurnalistlarga saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni yuqori saviyada o‘tkazish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida batafsil ma’lumot berildi.

Состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии
В Международном пресс-центре столицы состоялась конференция, посвященная работе Центральной избирательной комиссии по подготовке к выборам в городе Ташкенте.
На конференции председатель Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов, хоким города Ташкента Ж.Артыкходжаев предоставил информацию о работе по подготовке к выборам в городе Ташкенте.
Также заслушана информация министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Ш.Садыкова об оснащенности избирательных участков средствами связи.
Обсуждены итоги изучения документов политических партий, предвыборной пропаганды кандидатов в депутаты. В рамках заседания проанализирована работа представителей Бухарского областного филиала Международного пресс-центра по подготовке к избирательному процессу.
В городе Ташкенте создано 12 избирательных округов по проведению выборов депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, 60 избирательных округов по проведению выборов депутатов Ташкентского городского Кенгаша, 327 избирательных округов по проведению выборов депутатов районных Кенгашей. Согласно постановлению Центральной избирательной комиссии 53 избирательных участка, созданных в дипломатических представительствах и консульских ведомствах Республики Узбекистан в зарубежных странах, закреплены за избирательными округами в городе Ташкенте.
В ходе изучения было выявлено, что в зданиях окружной избирательной комиссии до сих пор нет подключения к сети интернет. В 46 зданиях, выделенных для участковых избирательных комиссий, ведутся ремонтные работы, в связи с чем для них необходимо выделить другие здания. Члены комиссии не принимали участие в учебных занятиях по информационной системе управления избирательным процессом.
Постановления сессий районных Кенгашей народных депутатов, кроме Сергелийского, Учтепинского и Яшнабадского районов, до сих пор полностью не представлены окружным избирательным комиссиям по проведению выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса.
Наши соотечественники, пришедшие на голосование в день выборов, будут обращаться к операторам Информационной системы управления избирательным процессом (ИСУИП). Получив избирательный бюллетень в кабинке для голосования, они проголосуют за выбранного ими кандидата. В результате в автоматическом режиме будет сформирован список участников голосования. Это будет способствовать предотвращению случаев голосования одним избирателем несколько раз или за всех членов семьи.
На заседании особое внимание уделялось вопросу предвыборной пропаганды политических партий, кандидатов в депутаты в ходе избирательной кампании по выборам депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши.
Также объявлены результаты изучения документов кандидатов в депутаты, представленных от политических партий.
На мероприятии журналистам, до настоящего времени прошедшим аккредитацию в Центральной избирательной комиссии, дана подробная информация о работе по подготовке и проведению предстоящих выборов на высоком организационном уровне