Ўзбекистон ва Тожикистон Президентлари МДҲ саммити доирасида учрашдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 14 октябрь куни Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Давлат раҳбарлари кенгашининг мажлиси доирасида Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан учрашув ўтказди.
Марказий Осиёда кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш ва минтақавий шерикликни мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Президентлар олий даражада эришилган, энг аввало, товар айирбошлашни кўпайтириш, саноат, энергетика, транспорт, инфратузилма, қишлоқ хўжалиги соҳаларида устувор инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш борасидаги келишувларни рўёбга чиқариш зарурлигини таъкидладилар.
Шунингдек, минтақавий тузилмалар, шу жумладан ШҲТ ва МДҲ доирасидаги ҳамкорликка оид масалалар муҳокама қилинди.

Uzbekistan, Tajikistan Presidents hold a meeting on the sidelines of the CIS Summit
On October 14, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon as part of the meeting of the Council of Heads of State of the Commonwealth of Independent States.
Current issues of further enhancing multifaceted cooperation and deepening regional partnerships in Central Asia were discussed.
The Presidents noted the need for practical implementation of agreements at the highest level, primarily on increasing trade turnover and implementing priority investment projects in industry, energy, transport, infrastructure, and agriculture.
Issues of interaction within regional structures, including the SCO and the CIS, were also discussed.