Ўзбекистон ва Тожикистон Президентлари МДҲ саммити доирасида учрашдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 14 октябрь куни Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Давлат раҳбарлари кенгашининг мажлиси доирасида Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан учрашув ўтказди.
Марказий Осиёда кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш ва минтақавий шерикликни мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Президентлар олий даражада эришилган, энг аввало, товар айирбошлашни кўпайтириш, саноат, энергетика, транспорт, инфратузилма, қишлоқ хўжалиги соҳаларида устувор инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш борасидаги келишувларни рўёбга чиқариш зарурлигини таъкидладилар.
Шунингдек, минтақавий тузилмалар, шу жумладан ШҲТ ва МДҲ доирасидаги ҳамкорликка оид масалалар муҳокама қилинди.

Президенты Узбекистана и Таджикистана провели встречу на полях саммита СНГ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 14 октября в рамках программы заседания Совета глав государств Содружества Независимых Государств встретился с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества и углубления регионального партнерства в Центральной Азии.
Президенты отметили необходимость практической реализации договоренностей на высшем уровне, прежде всего по наращиванию товарооборота, осуществлению приоритетных инвестиционных проектов в сфере промышленности, энергетики, транспорта, инфраструктуры, сельского хозяйства.