Ўзбекистон Республикаси Президенти МДҲ норасмий саммитида иштирок этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 октябрь куни Россия Президенти Владимир Путин ташаббуси билан Санкт-Петербург шаҳрида ўтказилган Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо давлатлар раҳбарларининг норасмий учрашувида иштирок этди.
Саммитда Беларусь Президенти Александр Лукашенко, Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев, Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон, Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов, Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Арманистон Бош вазири Никол Пашинян ҳам қатнашди.
Тадбирда келгуси ҳафтада Остона шаҳрида бўлиб ўтадиган МДҲ Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисига тайёргарлик билан боғлиқ долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Кўп томонлама ҳамкорлик ва минтақавий шерикликнинг муҳим жиҳатлари муҳокама қилинди. Савдо-иқтисодий, инвестицион, транспорт-коммуникация соҳаларидаги яқин алоқаларни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.

President of Uzbekistan attends the Informal CIS Summit
On October 7, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in an Informal Meeting of the Heads of State of the Commonwealth of Independent States, in the city of Saint Petersburg.
The summit was also attended by President of Azerbaijan Ilham Aliyev, President of Belarus Alexander Lukashenko, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of Tajikistan Emomali Rahmon, President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan.
Current issues were considered in the context of preparations for the next meeting of the Council of Heads of State of the CIS Member States, to be held next week in Astana.
Important aspects of multilateral cooperation and regional interaction were discussed. Particular attention was paid to the expansion of close partnership in trade, economics, investment, transport and communication spheres.
Thereupon, the working visit of the President of Uzbekistan ended. The President departed for Tashkent.