Ўзбекистон Президенти Тожикистон Президентини юбилей билан самимий қутлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 октябрь куни Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари Тожикистон етакчисини 70 йиллик юбилейи билан чин дилдан табриклаб, унга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ва катта муваффақиятлар, биродар Тожикистон халқига эса тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.
Президент Эмомали Раҳмоннинг замонавий Тожикистонни барпо этиш ва мамлакатнинг халқаро майдондаги нуфузини юксалтириш, Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги дўстлик ва яхши қўшничилик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларида бугунги юксак даражага эришишдаги ўрни алоҳида қайд этилди.
Суҳбат чоғида илгари эришилган келишувлар ва қабул қилинган битимларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди. Саноат, қишлоқ хўжалиги, энергетика, транспорт ва бошқа муҳим йўналишлардаги устувор кооперация лойиҳаларини илгари суришга хизмат қиладиган Қўшма инвестиция фонди ўз фаолиятини бошлагани мамнуният билан қайд этилди.
Фаол ҳудудлараро мулоқотларни янада кенгайтириш, мамлакатларимизда қўшма ишбилармонлик ва маданий тадбирларини ўтказиш муҳим экани таъкидланди.
Шунингдек, минтақавий кун тартибининг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашилди, бўлажак кўп томонлама учрашувлар режаси кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ва Тожикистон Президентларининг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек очиқ, самимий ва дўстона руҳда ўтди.

The President of Uzbekistan sincerely congratulates the President of Tajikistan
On October 5, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
The President of Uzbekistan cordially congratulated the Leader of Tajikistan on his 70th birthday, sincerely expressing his best wishes for health, well-being and great success, as well as peace and prosperity for the fraternal people of Tajikistan.
The role of President Emomali Rahmon in the development of modern Tajikistan and raising the country’s international prestige, in achieving the current highest level of friendship and good neighborliness, strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Tajikistan was emphasized.
Issues of implementation of previously reached agreements were considered. The launch of the Joint Investment Fund, designed to promote priority cooperation projects in industry, agriculture, energy, transport and other key areas, was noted with satisfaction.
The importance of further enhancing active interregional contacts, holding joint business and cultural events in the two countries was emphasized.
Views were exchanged on the current issues on the regional agenda, and a schedule of upcoming multilateral meetings was considered.
The telephone conversation between the President of Uzbekistan and the President of Tajikistan took place in a traditionally open, warm and friendly atmosphere.