Венгриянинг ишбилармон доиралари билан учрашув бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Будапешт шаҳрида Венгриянинг етакчи компания ва банклари раҳбарлари билан учрашув ўтказди.
Тадбирда Венгрия иқтисодий ривожланиш вазири Мартон Надь, Савдо-саноат палатаси раиси Ласло Парраг, «OTP Bank» раиси Шандор Чаньи, шунингдек, «Gedeon Richter», «Bonafarm», «Wizz Air», «Raba Holding», «Meditop», «Master Good», «Kite» каби йигирмага яқин энг йирик компания ва корпорациялар раҳбарлари иштирок этди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон етакчисининг хорижий ташрифлари давомида ишбилармонлар билан очиқ учрашувлар ўтказиш ўзгармас анъанага айланган. Бундай тадбирлар бевосита алоқаларни йўлга қўйиш, мамлакатимизнинг савдо-иқтисодий муваффақиятларини илгари суриш, чет эл сармоядорларини ўзаро манфаатли лойиҳаларга жалб қилишга хизмат қилади.
Венгрия – Европанинг энг тез ўсиб бораётган иқтисодиётларидан бири, қишлоқ хўжалиги, савдо, туризм, молия ва ахборот технологиялари соҳаларида улкан салоҳиятга эга давлат.
Кейинги йилларда мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик жадал ривожланмоқда. Охирги 5 йилда товар айирбошлаш 3 баробар кўпайди. Қўшма корхоналар ва инвестициялар ҳажми ошмоқда.
Учрашувда фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат саноати, электроника ва электротехника, кимё, тўқимачилик, чарм тармоқлари ва автомобилсозлик каби соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистонда иқтисодиётнинг барча соҳа ва тармоқларини тубдан такомиллаштириш, аҳоли фаровонлигини оширишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилаётгани таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари кейинги йилларда Ўзбекистон иқтисодий сиёсатининг асосий натижаларини санаб ўтди: валюта бозори ва фойдани репатриация қилиш эркинлаштирилди, давлат активлари ва банкларни, саноат ва инфратузилма объектларини хусусийлаштириш дастури бошланди, солиқ тизими ислоҳ қилинди.
– Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида тадбиркорлар учун максимал даражада қулай шароитлар яратиш, юртимизда хорижий бизнес фаолиятини кенгайтириш борасидаги ишларни давом эттириш мақсад қилинган. Энг муҳими, хорижий бизнес янгиланишларимизга ишонди, - деди Шавкат Мирзиёев.
Учрашувда устувор лойиҳаларни молиялаштириш учун қўшма фонд ташкил этилиши ва у тез фурсатда иш бошлаши айтилди.
Фақат Венгрия компаниялари учун мўлжалланган алоҳида саноат зонасини яратиш ва уни барча зарур ишлаб чиқариш инфратузилмаси билан таъминлаш таклиф этилди.
Давлатимиз раҳбарининг фикрича, бўлажак қўшма лойиҳалар ҳамда уларнинг доирасида венгриялик шерикларнинг илмий ишланмалари, конструкторлик инновациялари ва технологиялари ўзлаштирилиши катта синергетик самара беради.
Президент Шавкат Мирзиёев Венгрия делегациясининг ҳар бир аъзоси билан алоҳида мулоқот қилди. Аниқ қўшма лойиҳаларни амалга ошириш режалари ҳақида батафсил фикр алмашилди. Ўзбекистон томони Венгрия ишбилармонларига уларнинг инвестиция режаларини рўёбга чиқаришда тўлиқ кўмаклашишга тайёрлиги қайд этилди.
- Ҳар бир тадбиркорни мамлакатимизга келиб, бугунги кунда инвестициялар учун энг яхши жой Ўзбекистон эканлигига шахсан ишонч ҳосил қилишга таклиф этаман! – деди Президентимиз.
Венгрия ишбилармон доиралари вакиллари, ўз навбатида, Ўзбекистонда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларга юксак баҳо бердилар ҳамда мамлакатимиз бозорига чиқиш, истиқболли қўшма лойиҳалар амалга оширишга тайёрлигини билдирдилар.
Куни кеча ўтган Ўзбекистон-Венгрия бизнес форумида умумий қиймати 1 миллиард доллардан зиёд инвестиция, савдо ва молиявий келишувлар имзолангани ҳам томонлар ҳамкорлик қилишдан манфаатдорлигининг навбатдаги яққол тасдиғи бўлди.
Учрашув якунида илгари сурилган барча лойиҳаларни амалга ошириш бўйича аниқ муддатлар ва масъул ижрочилар кўрсатилган комплекс “йўл харитаси”ни қабул қилишга келишиб олинди.
Ўзбекистон вазирлик ва идораларига венгриялик ҳамкорларга юртимизда муваффақиятли тадбиркорлик фаолиятини амалга оширишда ҳар томонлама кўмаклашиш топширилди.

President meets with Hungarian businesspeople
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the heads of leading companies and banks of Hungary in Budapest.
The event was attended by Hungarian Minister of Economic Development Márton Nagy, President of the Chamber of Commerce and Industry László Parragh, CEO of OTP Bank Sándor Csányi, as well as heads of about 20 major companies and corporations such as Gedeon Richter, Bonafarm, Wizz Air, Raba Holding, Meditop, Master Good, Kite and others.
It should be noted that open meetings with business circles have become an indispensable attribute of the foreign visits of the Leader of Uzbekistan. They contribute to establishing direct contacts and promoting the success of Uzbekistan on the trade-economic track, attracting foreign investors to the implementation of mutually beneficial projects.
Hungary is a country with one of the most dynamically developing economies in Europe, with huge potential in agriculture, industry, trade, tourism, finance and information technology.
Trade-economic cooperation between the two countries has been developing dynamically in recent years. The trade turnover has increased 3 times over the past 5 years. The number of joint ventures and the volume of investments is growing.
Promising areas of mutually beneficial cooperation in pharmaceuticals, agriculture, food industry, electronics and electrical engineering, chemical, textile, leather and automotive industries were discussed at the meeting.
It was noted that Uzbekistan is implementing large-scale reforms aimed at cardinal improvement of all spheres and sectors of the economy, as well as improving the welfare of the population.
The Leader of Uzbekistan listed the main achievements of Uzbekistan's economic policy in recent years, including the liberalization of the foreign exchange market and the repatriation of profits, the program of privatization of state assets and banks, industrial and infrastructure facilities, tax reform and others.
“The Development Strategy of the New Uzbekistan provides for the continuation of work on creating the most favorable conditions for entrepreneurs, expanding the presence of foreign business in our country. The main thing is that foreign business believed in our transformations”, Shavkat Mirziyoyev said.
The creation of a joint fund for financing priority projects, which will be launched in the near future, was announced at the meeting.
It was proposed to allocate a separate industrial zone exclusively for Hungarian companies, providing it with all the necessary production infrastructure.
According to the President of Uzbekistan, future joint projects, mastering scientific developments, design innovations and technologies of Hungarian partners as part of their implementation will have a great synergetic effect.
President Shavkat Mirziyoyev addressed each member of the Hungarian business delegation. A detailed exchange of views took place on plans for the implementation of specific joint projects. The readiness to provide Hungarian business with full support in the implementation of its investment plans was expressed.
“I invite every entrepreneur to visit our country and personally make sure that today Uzbekistan is the best place for investment!”, the President noted.
In turn, representatives of the Hungarian business community highly appreciated the results of the systemic economic reforms implemented in Uzbekistan and expressed their desire to enter the market of Uzbekistan and implement joint promising projects.
Another clear confirmation of the high mutual interest of the parties in cooperation was the Uzbekistan – Hungary Business Forum held the day before, within the framework of which investment, trade and financial agreements worth more than $1 billion were concluded.
Following the meeting, an agreement was reached on the adoption of a comprehensive roadmap for the practical implementation of all initiated projects, specifying deadlines and responsible executors.
The heads of ministries and agencies of Uzbekistan have been instructed to provide all possible assistance to Hungarian partners in carrying out successful business activities in Uzbekistan.