Венгриянинг ишбилармон доиралари билан учрашув бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Будапешт шаҳрида Венгриянинг етакчи компания ва банклари раҳбарлари билан учрашув ўтказди.
Тадбирда Венгрия иқтисодий ривожланиш вазири Мартон Надь, Савдо-саноат палатаси раиси Ласло Парраг, «OTP Bank» раиси Шандор Чаньи, шунингдек, «Gedeon Richter», «Bonafarm», «Wizz Air», «Raba Holding», «Meditop», «Master Good», «Kite» каби йигирмага яқин энг йирик компания ва корпорациялар раҳбарлари иштирок этди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон етакчисининг хорижий ташрифлари давомида ишбилармонлар билан очиқ учрашувлар ўтказиш ўзгармас анъанага айланган. Бундай тадбирлар бевосита алоқаларни йўлга қўйиш, мамлакатимизнинг савдо-иқтисодий муваффақиятларини илгари суриш, чет эл сармоядорларини ўзаро манфаатли лойиҳаларга жалб қилишга хизмат қилади.
Венгрия – Европанинг энг тез ўсиб бораётган иқтисодиётларидан бири, қишлоқ хўжалиги, савдо, туризм, молия ва ахборот технологиялари соҳаларида улкан салоҳиятга эга давлат.
Кейинги йилларда мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик жадал ривожланмоқда. Охирги 5 йилда товар айирбошлаш 3 баробар кўпайди. Қўшма корхоналар ва инвестициялар ҳажми ошмоқда.
Учрашувда фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат саноати, электроника ва электротехника, кимё, тўқимачилик, чарм тармоқлари ва автомобилсозлик каби соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистонда иқтисодиётнинг барча соҳа ва тармоқларини тубдан такомиллаштириш, аҳоли фаровонлигини оширишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилаётгани таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари кейинги йилларда Ўзбекистон иқтисодий сиёсатининг асосий натижаларини санаб ўтди: валюта бозори ва фойдани репатриация қилиш эркинлаштирилди, давлат активлари ва банкларни, саноат ва инфратузилма объектларини хусусийлаштириш дастури бошланди, солиқ тизими ислоҳ қилинди.
– Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида тадбиркорлар учун максимал даражада қулай шароитлар яратиш, юртимизда хорижий бизнес фаолиятини кенгайтириш борасидаги ишларни давом эттириш мақсад қилинган. Энг муҳими, хорижий бизнес янгиланишларимизга ишонди, - деди Шавкат Мирзиёев.
Учрашувда устувор лойиҳаларни молиялаштириш учун қўшма фонд ташкил этилиши ва у тез фурсатда иш бошлаши айтилди.
Фақат Венгрия компаниялари учун мўлжалланган алоҳида саноат зонасини яратиш ва уни барча зарур ишлаб чиқариш инфратузилмаси билан таъминлаш таклиф этилди.
Давлатимиз раҳбарининг фикрича, бўлажак қўшма лойиҳалар ҳамда уларнинг доирасида венгриялик шерикларнинг илмий ишланмалари, конструкторлик инновациялари ва технологиялари ўзлаштирилиши катта синергетик самара беради.
Президент Шавкат Мирзиёев Венгрия делегациясининг ҳар бир аъзоси билан алоҳида мулоқот қилди. Аниқ қўшма лойиҳаларни амалга ошириш режалари ҳақида батафсил фикр алмашилди. Ўзбекистон томони Венгрия ишбилармонларига уларнинг инвестиция режаларини рўёбга чиқаришда тўлиқ кўмаклашишга тайёрлиги қайд этилди.
- Ҳар бир тадбиркорни мамлакатимизга келиб, бугунги кунда инвестициялар учун энг яхши жой Ўзбекистон эканлигига шахсан ишонч ҳосил қилишга таклиф этаман! – деди Президентимиз.
Венгрия ишбилармон доиралари вакиллари, ўз навбатида, Ўзбекистонда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларга юксак баҳо бердилар ҳамда мамлакатимиз бозорига чиқиш, истиқболли қўшма лойиҳалар амалга оширишга тайёрлигини билдирдилар.
Куни кеча ўтган Ўзбекистон-Венгрия бизнес форумида умумий қиймати 1 миллиард доллардан зиёд инвестиция, савдо ва молиявий келишувлар имзолангани ҳам томонлар ҳамкорлик қилишдан манфаатдорлигининг навбатдаги яққол тасдиғи бўлди.
Учрашув якунида илгари сурилган барча лойиҳаларни амалга ошириш бўйича аниқ муддатлар ва масъул ижрочилар кўрсатилган комплекс “йўл харитаси”ни қабул қилишга келишиб олинди.
Ўзбекистон вазирлик ва идораларига венгриялик ҳамкорларга юртимизда муваффақиятли тадбиркорлик фаолиятини амалга оширишда ҳар томонлама кўмаклашиш топширилди.

Состоялась встреча с деловыми кругами Венгрии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в городе Будапеште провел встречу с главами ведущих компаний и банков Венгрии.
В мероприятии приняли участие министр экономического развития Венгрии Мартон Надь, председатель торгово-промышленной палаты Ласло Парраг, руководитель «OTP Bank» Шандор Чаньи, а также главы порядка 20 крупнейших компаний и корпораций, таких как «Gedeon Richter», «Bonafarm», «Wizz Air», «Raba Holding», «Meditop», «Master Good», «Kite» и других.
Следует отметить, что открытые встречи с деловыми кругами стали непременным атрибутом зарубежных визитов лидера Узбекистана. Они способствуют налаживанию прямых контактов и продвижению успехов нашей страны на торгово-экономическом треке, привлечению иностранных инвесторов к реализации взаимовыгодных проектов.
Венгрия – страна с одной из самых динамично развивающихся экономик в Европе, обладающая огромным потенциалом в области сельского хозяйства, промышленности, торговли, туризма, финансов и информационных технологий.
За последние годы динамично развивается торгово-экономическое сотрудничество между нашими странами. Объёмы товарооборота за последние 5 лет выросли в 3 раза. Растет количество совместных предприятий и объёмы инвестиций.
В ходе встречи обсуждены перспективные направления взаимовыгодного сотрудничества в таких сферах, как фармацевтика, сельское хозяйство, пищевая промышленность, электроника и электротехника, химическая, текстильная, кожевенная отрасли и автомобилестроение.
Отмечено, что в Узбекистане осуществляются широкомасштабные реформы, нацеленные на кардинальное совершенствование всех сфер и отраслей экономики, а также повышение благосостояния населения.
Лидер нашей страны перечислил главные достижения экономической политики Узбекистана последних лет, среди которых либерализация валютного рынка и репатриации прибыли, программа приватизации государственных активов
и банков, промышленных и инфраструктурных объектов, налоговая реформа и многое другое.
– В Стратегии развития Нового Узбекистана предусмотрено продолжение работы по созданию максимально благоприятных условий для предпринимателей, расширению присутствия зарубежного бизнеса в нашей стране. Главное, что в наши преобразования поверил зарубежный бизнес, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На встрече было анонсировано создание совместного Фонда для финансирования приоритетных проектов, который будет запущен в ближайшее время.
Предложено выделить отдельную промышленную зону исключительно для венгерских компаний с обеспечением её всей необходимой производственной инфраструктурой.
По мнению главы нашего государства, будущие совместные проекты, освоение в рамках их реализации научных разработок, конструкторских инноваций и технологий венгерских партнеров окажут большой синергетический эффект.
Президент Шавкат Мирзиёев обратился к каждому члену венгерской бизнес-делегации. Состоялся подробный обмен мнениями о планах по реализации конкретных совместных проектов. Выражена твёрдая готовность оказать венгерскому бизнесу полную поддержку в реализации его инвестиционных планов.
- Приглашаю каждого предпринимателя посетить нашу страну и лично убедиться в том, что сегодня, лучшее место для инвестиций – это Узбекистан! – отметил Президент.
В свою очередь, представители деловых кругов Венгрии дали высокую оценку результатам системных экономических реформ, осуществляемых в Узбекистане, и выразили стремление выйти на рынок нашей страны и реализовать совместные перспективные проекты.
Очередным наглядным подтверждением высокого взаимного интереса сторон к взаимодействию стал состоявшийся накануне узбекско-венгерский бизнес-форум, в рамках которого заключены инвестиционные, торговые и финансовые соглашения на сумму более 1 миллиарда долларов.
В завершение встречи достигнута договоренность о принятии комплексной «Дорожной карты» по практической реализации всех инициированных проектов с указанием конкретных сроков и ответственных исполнителей.
Руководителям министерств и ведомств Узбекистана поручено оказывать всемерное содействие венгерским партнёрам в осуществлении успешной предпринимательской деятельности в нашей стране.