Ўзбекистон Президенти Венгрия қаҳрамонлари хотирасига ҳурмат бажо келтирди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Венгрияга расмий ташрифи доирасида Будапешт шаҳрининг Қаҳрамонлар майдонидаги хотира устуни пойига гулчамбар қўйди.
Давлатимиз раҳбари Венгрия давлатчилигини барпо этишга ҳисса қўшган буюк арбоблар хотирасига ҳурмат бажо келтирди. Маросим фахрий қоровул хизматчилари иштирокида, ҳарбий оркестр садолари остида ўтди.
Ушбу маскан Будапештнинг бош майдонларидан бири бўлиб, ЮНЕСКОнинг Бутунжаҳон мероси рўйхатига киритилган. Майдон марказида Мингйиллик устуни қад ростлаган, унинг пойида можар қабилаларининг 7 нафар бошлиғи ҳайкаллари ўрнатилган. Ушбу ёдгорлик венгерларнинг бугунги ватанини топиши ва Венгрия қироллигига асос солинишига бағишланган.
Мажмуада венгер халқининг атоқли намояндалари ҳайкалларидан иборат 2 та колоннада жойлашган. Ёдгорликнинг олд томонида Венгрия қаҳрамонлари шарафига хотира тоштахтаси ўрнатилган.

Президент Узбекистана почтил память венгерских героев
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках официального визита в Венгрию возложил венок к мемориальной колонне на площади Героев в городе Будапеште.
Глава нашего государства почтил память выдающихся деятелей, внесших вклад в становление венгерской государственности. Церемония прошла с участием Роты почетного караула, под сопровождение военного оркестра.
Площадь Героев – одна из главных площадей города Будапешта, внесена в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. В ее центре возвышается мемориал Тысячелетия с 7 вождями племен мадьяр на постаменте. Он посвящен обретению венграми современной родины и основанию Венгерского королевства.
Мемориал также включает 2 колоннады со скульптурами выдающихся личностей венгерского народа. Перед мемориалом установлена памятная плита в честь героев Венгрии.