O'zbekiston va Finlyandiya o'zaro manfaatli hamkorlikni faollashtirishga tayyor
O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov BMT Bosh Assambleyasining 77-sessiyasida ishtirok etish doirasida 2022-yil 22-sentabr kuni Finlyandiya Tashqi ishlar vaziri Pekka Xaavisto bilan uchrashuv o'tkazdi.
Tomonlar siyosiy muloqotni chuqurlashtirish, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalarni jadallashtirish bo'yicha amaliy choralar ko'rishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Innovatsiyalar, ta'lim, oziq-ovqat va farmatsevtika sanoati, AKT, qishloq xo'jaligi va turizm sohalarida qo'shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
V.Norov O'zbekiston Finlyandiya kompaniyalarining ilg'or texnologiyalarini milliy iqtisodiyotga jalb etishdan manfaatdorligini bildirdi.
Muzokalarda atrof-muhitni muhofaza qilish masalalariga ham alohida e'tibor qaratildi. P.Haavisto qayd etganidek, Finlyandiya Orol dengizining qurishi oqibatlarini yumshatish, mintaqadagi ekologik vaziyatni yaxshilashda BMTning Orolbo'yi mintaqasi uchun inson xavfsizligi bo'yicha ko'p sheriklik jamg'armasi orqali O'zbekistonga faol yordam ko'rsatishda davom etishga tayyor.
Ta'lim va madaniyat sohalaridagi aloqalar ijobiy sur’atlarda o’sayotgani qayd etildi. Joriy yil sentyabr oyida Toshkent shahrida Nordik xalqaro universitetining ochilishi O'zbekistonda Finlyandiya ta'lim tizimini o'rganish va joriy etishga, kadrlar tayyorlashga yordam berishga xizmat qilishi e’tirof etildi.

Узбекистан и Финляндия нацелены на активизацию взаимовыгодного сотрудничества
22 сентября 2022г. Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов в рамках участия в 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН провел встречу с Министром иностранных дел Финляндии Пеккой Хаависто.
Стороны выразили готовность принять практические меры по углублению политического диалога, активизации торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей. Отмечена важность реализации совместных инвестиционных проектов в областях инноваций, образования, пищевой и фармацевтической промышленности, ИКТ, сельского хозяйства и туризма.
В.Норов сообщил о заинтересованности узбекской стороны в привлечении передовых технологий финских компаний в национальную экономику.
Акцентировано внимание на вопросах защиты окружающей среды. П.Хаависто заверил, что финская сторона будет и впредь оказывать активную поддержку Узбекистану в смягчении последствий высыхания Аральского моря, улучшении экологической ситуации в регионе, в том числе через Многопартнерский трастовый фонд ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья.
Отмечена позитивная динамика взаимоотношений в областях образования и культуры. Открытие в сентябре текущего года в г. Ташкенте Международного университета Нордик будет способствовать изучению и внедрению финской системы образования в Узбекистане, совместной подготовке кадров.