БМТ Ўзбекистонни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёр
Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Владимир Норов Нью-Йоркдаги БМТ бош қароргоҳида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш билан учрашув ўтказди.
ТИВ матбуот хизмати хабарига кўра, мулоқот чоғида В.Нoрoв таъкидлаганидек, Ўзбекистон БМТни осойишталик ва барқарор ривожланишни таъминлаш, бутун дунёда инсон ҳуқуқини ҳимоя қилиш бўйича универсал ва ишончли халқаро тузилма, деб билади.
Сўнгги йилларда Ўзбекистоннинг БМТ ва ушбу ташкилотнинг ихтисослашган муассасалари фаолиятидаги иштироки жадаллашгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеясининг турли йўналишлардаги бешта резолюцияси қабул қилинди. БМТ юқори даражадаги делегацияси ўтган ҳафта Самарқандда бўлиб ўтган ШҲТ саммитида иштирок этди.
A.Гутeрриш мамлакатимиз раҳбариятининг ортга қайтмас хусусиятга эга, илғор ва кенг кўламли ўзгаришларни амалга оширишга йўналтирилган сиёсий иродаси ва қатъиятини юксак баҳолади. БМТ Ўзбекистонни очиқлик ва ислоҳотлар сиёсатини амалга ошириш йўлида ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёрлиги таъкидланди.
Бош котиб Ўзбекистон ва БМТ ўртасида жадал кенгайиб бораётган ҳамкорликни олқишлаб, шундай деди: "Ўзбекистон тинчлик, хавфсизлик, инсон ҳуқуқи масалаларидан тортиб, иқлим ва барқарор ривожланишгача бўлган барча соҳалардаги ишончли ҳамкоримиздир. Мамлакат БМТнинг кўп томонлама кун тартибини илгари суришда етакчи ўрин эгаллайди".
Давлатимизнинг Орол денгизи қуриши оқибатини юмшатиш, Орол бўйи аҳолиси турмуш даражаси ва сифатини ошириш, минтақада замонавий уй-жой, ижтимоий ва саноат инфратузилмаси объектлари қуриш борасидаги саъй-ҳаракати БМТ томонидан юқори баҳоланиши маълум қилинди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, шунингдек, Ўзбекистон томонидан минтақавий ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш йўлида амалга оширилаётган лойиҳалар, жумладан, “Термиз – Мозори-Шариф – Кобул – Пешовар” темир йўли қурилишини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаши маълум қилинди.
Учрашув якунида томонларни қизиқтирган масалалар бўйича яқин мулоқотни давом эттиришга келишиб олинди.

ООН готова оказать всемерную поддержку Узбекистану
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке провел встречу с Генеральным секретарем Организации Объединенных Наций Антониу Гутерришем.
По сообщению пресс-службы МИД, в ходе диалога В.Норов заявил, что Узбекистан рассматривает ООН как универсальную и надежную международную структуру по поддержанию стабильности и устойчивого развития, защите прав человека во всем мире.
С удовлетворением отмечена активизация в последние годы участия Узбекистана в деятельности ООН и ее специализированных учреждений. По инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева принято пять резолюций Генеральной Ассамблеи ООН в различных направлениях. Делегация высокого уровня Организации Объединенных Наций приняла участие в саммите ШОС в Самарканде на прошлой неделе.
А.Гутерриш высоко оценил политическую волю и решимость руководства Узбекистана к проведению прогрессивных широкомасштабных преобразований, имеющих необратимый характер. Подчеркнута приверженность стороны ООН к оказанию всемерной поддержки Узбекистану на пути реализации политики открытости и реформ.
Генеральный секретарь приветствовал динамично расширяющееся сотрудничество между Узбекистаном и ООН. «Узбекистан – наш надежный партнер во всех сферах, начиная с вопросов мира, безопасности, прав человека, и заканчивая климатом и устойчивым развитием. Страна занимает передовое место в продвижении многосторонней повестки ООН».
Генсек ООН выразил поддержку усилиям Узбекистана по смягчению последствий высыхания Аральского моря, повышению уровня и качества жизни населения Приаралья, строительству в регионе современного жилья, объектов социальной и промышленной инфраструктуры.
Сообщено о готовности ООН всестороннее поддерживать продвигаемые Узбекистаном проекты по укреплению межрегиональной взаимосвязанности, в том числе строительству железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар».
По итогам встречи достигнута договоренность о продолжении тесных контактов по всем вопросам, представляющим взаимный интерес.