Президент йўл танламас транспортлар учун импорт тўловларини туширишни буюрди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида мамлакатимизнинг ички ва ташқи туризм салоҳиятини янада ошириш чора-тадбирлари юзасидан видеоселектор йиғилиши давом этмоқда.
Йиғилишда ҳамма вилоят, шаҳар ва туманларда сайёҳлар борадиган жойларни кўпайтириш кераклиги қайд этилди.
–Ҳар бир ҳоким ўзига шундай саволни берсин: “менинг вилоятим, шаҳар ва туманимга сайёҳлар қаерга ва нимани кўришга келади?” Қайси ҳоким шу саволга тўғри жавоб топиб, туризм дастурларини қилса, албатта ўзгариш бўлади, – деди Президент.
Ҳар бир вилоят ҳокимига ички ва четдан турист жалб қилиш бўйича ўзининг “туристик ҳалқаси”ни ташкил этиш бўйича лойиҳасини ишлаб чиқиш топширилди. Энг яхши лойиҳаларга танлов асосида 20 миллион долларгача кредит ажратилади.
Марказий банкка 1 триллион сўмлик кредит ресурсларини ажратиш, йил якунига қадар яна қўшимча 100 миллион доллар хорижий кредит линиялари жалб қилиш топшириғи берилган бўлсада, бу маблағлар ҳали тадбиркорларга етиб бормагани танқид қилинди.
Агар 1 триллион сўм маблағлар тижорат банкларига жойлаштирилмаса, Марказий банк раҳбарияти (М.Нурмуратов)га нисбатан қатъий чоралар кўрилиши таъкидланди.
1 ноябргача туризм хизматлари учун 100 миллион долларлик кредит линиясини очиш, йил якунига қадар келгуси йил учун яна қўшимча 100 миллион доллар жалб қилиш топширилди.
Шунингдек, мутасаддиларга:
– барча сув омборлари, ўрмон хўжалиги ерларини ўрганиб, уларда туристик зоналар ташкил этиш бўйича дастур ишлаб чиқиш;
– божхона-чегара пунктларидан тезкор ўтказиш хизматини йўлга қўйиш, туристик ахборот марказларини ишга тушириш бўйича таклиф киритиш;
Қорақалпоғистон, Бухоро, Қашқадарё, Навоий, Сурхондарё, Фарғона ва Хоразмнинг чўл ҳудудларида “сафари” туризмини ривожлантириш мақсадида йўл танламас транспортлар учун импорт тўловларини тушириш таклифини киритиш топширилди.

Президент поручил снизить платежи на импорт внедорожного транспорта
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева продолжается видеоселекторное совещание, посвященное мерам по повышению внутреннего и внешнего туристического потенциала страны.
На совещании отмечалась необходимость увеличения во всех областях, городах и районах туристических маршрутов.
–Пусть каждый хоким задаст себе вопрос: “Что захотят увидеть туристы в моей области, городе, районе?». Будут преобразования, если каждый хоким найдет правильный ответ на этот вопрос и составит туристическую программу, - сказал Президент.
Хокимам всех областей дано задание - разработать проект «туристического кольца» по привлечению местных и иностранных туристов. На основе конкурса на лучшие проекты будет выделяться кредит до 20 миллионов долларов.
Центральному банку было дано задание выделить кредитные ресурсы в триллион сумов, привлечь до нового года дополнительные зарубежные кредитные линии до 100 миллионов долларов.
Отмечалось, что в случае не размещения в коммерческих банках средств в объеме 1 триллиона сумов, в отношении руководства Центрального банка будут приняты строгие меры.
Указано, до 1 ноября для туристических услуг открыть кредитные линии в 100 миллионов долларов, до конца года дополнительно привлечь 100 миллионов долларов.
Также должностным лицам даны поручения:
– после изучения всех водохранилищ, земель лесных хозяйств создать там туристические зоны;
– разработать предложения по налаживанию службы быстрого прохода на таможенно-пограничных службах, задействованию центров туристической информации.
С целью развития сафари на степных территориях Каракалпакстана, Бухары, Кашкадарьи, Навои, Сурхандарьи, Ферганы и Хорезма разработать предложения о снижении платежей на импорт внедорожного транспорта.