Ўзбекистон ва Туркманистон Президентлари икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш масалаларини кўриб чиқдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 сентябрь куни Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммитининг фахрий меҳмони сифатида Самарқандда бўлиб турган Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов билан учрашув ўтказди.
Туркманистон Президенти биродар Ўзбекистонда унга кўрсатилган самимий меҳмондўстлик учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди. Туркманистон Миллий Кенгаши Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедовнинг саломини етказди.
Олий мартабали меҳмон Самарқандда Ўзбекистон Президенти раҳбарлигида амалга оширилаётган улкан бунёдкорлик ишларини алоҳида қайд этди.
Президентлар Ўзбекистон билан Туркманистон ўртасидаги анъанавий яқин дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатлари кейинги йилларда сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилгани ва аниқ амалий мазмун билан бойиганини мамнуният билан таъкидладилар.
Товар айирбошлаш ҳажми барқарор ошиб бораётгани ва йил бошидан 10 фоизга ортгани кўрсатиб ўтилди. Логистика, саноат, қишлоқ ва сув хўжалиги соҳаларида қўшма кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда. Ҳудудлар ҳамкорлиги ва маданий-гуманитар алмашинув кенгайиб бормоқда.

Президенты Узбекистана и Туркменистана рассмотрели вопросы дальнейшего развития двустороннего сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел 15 сентября встречу с Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым, пребывающим в Самарканде в качестве почетного гостя саммита Шанхайской организации сотрудничества.
Президент Туркменистана выразил искреннюю признательность лидеру нашей страны за приглашение и теплое гостеприимство, оказанное на братской узбекской земле. Он передал приветствие от Председателя Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова.
Высокий гость особо подчеркнул огромную созидательную работу, которая осуществляется в Самарканде под личным руководством Главы Узбекистана.
Президенты с удовлетворением отметили, что традиционно тесные узбекско-туркменские отношения дружбы, добрососедства и стратегического партнерства за последние годы вышли на качественно новый уровень и наполнились конкретным практическим содержанием.
Обращено внимание на устойчивый рост товарооборота, который с начала года увеличился на 10 процентов. Реализуются совместные проекты кооперации в сферах логистики, промышленности, сельского и водного хозяйства. Расширяются взаимодействие регионов и культурно-гуманитарные обмены.