O‘zbekiston delegatsiyasi “Koreya Respublikasi – Markaziy Osiyo” hamkorlik forumida ishtirok etdi
Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston va Koreya Respublikasi TIV rahbarlari ko‘p tomonlama format doirasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari va ko‘p qirrali muloqotning mazkur mexanizmini mustahkamlash istiqbollarini muhokama qildilar.
Forumda so‘zlagan nutqida O‘zbekiston TIV rahbari mazkur format faoliyatiga ko‘proq aniqlik beruvchi va barcha ishtirokchi davlatlar manfaatidan kelib chiqqan holda mintaqa mamlakatlari iqtisodiyoti va sanoat salohiyatining barqaror o‘sishiga xizmat qiluvchi maqsadli loyiha va dasturlarni amalga oshirish zarurligini qayd etdi.
Janubiy Koreyaning texnik standartlash, suv resurslarini boshqarish, AKT-o‘qitish, startap-loyihalarni rivojlantirish jabhalaridagi innovatsion ishlanmalarini o‘rganish va joriy etish, yoshlar siyosati va gender tenglik sohalarida tajriba almashish Markaziy Osiyoning barcha davlatlari uchun muhim ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari forum qatnashchilariga 4-oktabrda Prezident farmoni bilan tasdiqlangan O‘zbekistonning 2019-2030-yillarda “yashil” iqtisodiyotga o‘tish bo‘yicha strategiyasining maqsad va vazifalari to‘g‘risida ma’lumot berdi va shu nuqtayi nazardan mamlakatimiz sheriklarimizning ishlab chiqarishga ekologik toza texnologiyalarni joriy qilish va tabiiy resurslardan oqilona foydalanish sohalaridagi tajribasini o‘rganish, mazkur yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanligini e’tirof etdi.

Делегация Узбекистана приняла участие в Форуме по сотрудничеству «Республика Корея – Центральная Азия»
16 октября 2019 года в г.Нур-Султане (Казахстан) делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым приняла участие в 12-м Форуме по сотрудничеству «Республика Корея – Центральная Азия».
Руководители МИД Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана и Республики Корея обсудили приоритетные направления дальнейшего развития взаимодействия в рамках многостороннего формата, а также перспективы укрепления данного механизма многопланового диалога.
В своем выступлении на Форуме глава МИД Узбекистана отметил необходимость реализации целевых проектов и программ, которые придадут большую конкретику деятельности данного формата и послужат устойчивому росту экономики и производственного потенциала стран региона в интересах всех государств-участников.
Подчеркивалось, что изучение и внедрение инновационных разработок южнокорейской стороны в области технической стандартизации, управления водными ресурсами, ИКТ-обучения, развития стартап-проектов, а также обмен опытом в сфере молодежной политики и гендерного равенства имеют важное значение для всех стран Центральной Азии.
Глава узбекской делегации проинформировал участников форума о целях и задачах Стратегии Узбекистана по переходу на «зеленую» экономику на 2019-2030 годы, утвержденную Указом Президента Шавката Мирзиеёва 4 октября, и в этом контексте отметил, что наша страна заинтересована в налаживании партнерства и совместной реализации проектов в сферах внедрения в производство экологически чистых технологий и рационального использования природных ресурсов.