MDHning Ashxobod sammiti
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 10-11-oktabr kunlari Turkmaniston poytaxti Ashxobod shahrida bo‘lib o‘tgan Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisida ishtirok etdi.
Sammitning asosiy tadbirlari 11-oktabr kuni bo‘ldi.
Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov raisligida o‘tgan yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev, Armaniston Respublikasi Bosh vaziri Nikol Pashinyan, Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart Toqayev, Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov, Moldova Respublikasi Prezidenti Igor Dodon, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi — Ijrochi kotibi Sergey Lebedev ishtirok etdi.
Dastlab MDH davlat rahbarlari tor doirada uchrashuv o‘tkazdi. Unda Hamdo‘stlik doirasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash, ushbu xalqaro tuzilma faoliyatini takomillashtirish masalalari muhokama qilindi, mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Unda nutq so‘zlagan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Hamdo‘stlik doirasida ko‘p tomonlama hamkorlikni kengaytirish zarurligini qayd etdi hamda sheriklikning istiqbolli yo‘nalishlariga alohida e’tibor qaratdi.
Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi O‘zbekiston uchun, avvalo, savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, turli tarmoqlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, transport-logistika va tranzit salohiyatini ro‘yobga chiqarish, xavfsizlikni mustahkamlash, madaniy-gumanitar almashinuvlarni kengaytirish jihatidan manfaatlidir. So‘nggi yillarda mamlakatimizning ushbu tashkilotdagi ishtiroki ancha faollashdi. Joriy yilda yurtimizda MDHning ko‘plab tadbirlari o‘tkazildi.
Xususan, Toshkentda MDH Ichki ishlar vazirlari kengashi, Samarqandda Turizm bo‘yicha kengashi yig‘ilishlari bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda 2020-yilda MDHga raislik O‘zbekiston Respublikasiga o‘tishi to‘g‘risidagi qaror barcha ishtirokchilar tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi 1991-yil 8-dekabrdagi MDHni tuzish to‘g‘risidagi bitim asosida tashkil qilingan. Ijroiya qo‘mita MDHning ijro etuvchi, ma’muriy va muvofiqlashtiruvchi idorasidir.
Qayd etish kerakki, mamlakatimiz Hamdo‘stlik doirasidagi hamkorlikni rivojlantirishga ustuvor ahamiyat qaratmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning MDH Davlat rahbarlari kengashining Sochi va Dushanbe shaharlarida bo‘lib o‘tgan majlislaridagi ishtiroki yakunlari bo‘yicha “Yo‘l xaritalari” tasdiqlangan.
Shuningdek, so‘nggi yillarda shartnomaviy-huquqiy baza va MDH doirasida mamlakatimiz hamkorligining holati inventarizatsiya qilinganini alohida qayd etish kerak.
MDH formatida O‘zbekistonning tashabbuslari o‘zaro tovar ayirboshlash hajmining yanada o‘sishi, turli sohalardagi hamkorlikni kengaytirish, xalqaro va mintaqaviy transport yo‘laklaridan samarali foydalanish, qishloq xo‘jaligida sheriklikni faollashtirish, sanoat va agrar tarmoqlarga raqamli texnologiyalarni joriy etish, mintaqalararo va transchegaraviy hamkorlikni rivojlantirish, afg‘on muammosini siyosiy yo‘l bilan hal etish hamda madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirishni qamrab oladi.
Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi sammiti keng doiradagi muzokaralar bilan davom etdi.
Davlat rahbarlari mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan kompleks masalalarni muhokama qilib, tomonlarni qiziqtirgan xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan fikr almashdilar.
Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Respublikasining 2020 yilda MDHga raisligi qo‘llab-quvvatlangani uchun minnatdorlik bildirib, mamlakatimiz raisligi davomida tashkilot doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni kengaytirish va samaradorligini oshirishga ustuvor ahamiyat qaratilishini ta’kidladi.
Hamdo‘stlikni yanada rivojlantirish konsepsiyasi va 2030-yilgacha bo‘lgan davrda iqtisodiy rivojlantirish strategiyasini qabul qilishni jadallashtirish taklif etildi.
Savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, erkin savdo zonasi to‘liq ishlashini ta’minlash, ishlab chiqarish kooperatsiyasini chuqurlashtirish va uchinchi mamlakatlar bozorini o‘zlashtirish, agrar, energetika va telekommunikasiyalar tarmoqlaridagi hamkorlikni kengaytirish, ilmiy, innovatsion va ta’lim dasturlarini amalga oshirishga alohida e’tibor qaratiladi.
Davlatimiz rahbari o‘n yilga mo‘ljallangan Transport va tranzit yo‘lakparini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini va Hududlararo hamkorlik konsepsiyasini ishlab chiqish muhimligini ta’kidladi.
Kelasi yili yurtimizda birinchi MDH hududlararo forumi bo‘lib o‘tadi, shuningdek, MDH savdo-sanoat palatalari rahbarlari kengashi majlisini o‘tkazish, uning doirasida Hamdo‘stlikning ishbilarmonlik tashabbuslari haftaligini tashkil etish taklifi bildirildi. Axborot xavfsizligi, madaniy-gumanitar hamkorlik bo‘yicha ham qator tadbirlar rejalashtirilgan.
Muzokaralar yakunida hujjatlar imzolandi. 2020-yilda MDHga raislik O‘zbekiston Respublikasiga o‘tishi to‘g‘risida qaror, Strategik iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiya, Sovet xalqining 1941 — 1945-yillarda Ulug‘ Vatan urushida qozonilgan G‘alabaning 75 yilligi munosabati bilan MDHga a’zo davlatlar rahbarlarining Hamdo‘stlik mamlakatlari xalqlari va xalqaro hamjamiyatga murojaati, 2020 — 2022 yillarda terrorizm, ekstremizm va zo‘ravonlikning boshqa ko‘rinishlariga qarshi kurashish bo‘yicha hamkorlik dasturi va boshqa hujjatlar qabul qilindi.
Sammit yakunlari bo‘yicha ommaviy axborot vositalari vakillari bilan o‘tkazilgan matbuot anjumanida MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi — Ijrochi kotibi Sergey Lebedev Turkmanistonning tashkilotga raisligi davrida barcha tadbirlar, jumladan, Ashxobod sammiti yuksak saviyada tashkil etilganini alohida ta’kidladi. Sammitda MDH davlat rahbarlari tomonidan 8 ta muhim hujjat imzolangani haqida ma’lumot berdi. 2020-yilda MDHga raislik O‘zbekistonga o‘tganini bildirdi va ushbu mas’uliyatli vazifani bajarishda muvaffaqiyatlar tiladi.
Shu bilan MDH Davlat rahbarlari kengashining Ashxobod sammiti nihoyasiga yetdi.
***
Sammit doirasidagi uchrashuvlar
MDH Davlat rahbarlari kengashining Ashxobod sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan uchrashdi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlari bugun yuksak darajaga ko‘tarilganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Uchrashuvda savdo, sanoat kooperatsiyasi, energetika, transport, madaniy-gumanitar almashinuv sohalarida va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda ikki tomonlama amaliy hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Prezidentlar bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlar rejasini ko‘rib chiqdilar, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Armaniston Respublikasi Bosh vaziri Nikol Pashinyanni qabul qildi.
Uchrashuvda savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Hukumatlararo va idoralararo darajada o‘zaro almashinuvlarni yo‘lga qo‘yishga kelishib olindi.
Xalqaro siyosat va ko‘p tomonlama tashkilotlar doirasidagi hamkorlikka doir dolzarb masalalar ham muhokama qilindi.

Ашхабадский саммит СНГ
Президент Республике Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10-11 октября 2019 года принял участие в очередном заседании Совета глав государств Содружества Независимых Государств в городе Ашхабаде.
Основные мероприятия саммита прошли 11 октября.
В заседании, пришедшем под председательством Президента Туркменистана Гурбангулы Бердимухамедова, приняли участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Президент Азербайджанской Республики Ильхом Алиев, Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян,Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Республик Казахстан Касым- Жомарт Токаё^ Президент Кыргызской Республики Сборонбай Жээнбеков, Президент Республики Молдова Игорь Додон, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Председатель Исполнительного комитета - Исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
Лидеры стран СНГ провели переговоры в узком кругу. На переговорах обсуждались вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества в рамках Содружества, совершенствования деятельности данной международной структуры, состоялся обмен мнениями по региональным и международным вопросам.
В своем выступлении Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев отметил необходимость расширения многостороннего сотрудничества и обратил особое внимание на перспективные направления взаимодействия в рамках Содружества.
Узбекистан рассматривает СНГ как эффективную площадку для углубления, практического партнерства, прежде всего в сфере развития торгово-экономических связей. в продвижении совместных проектов в разных отраслях, раскрытии транспортно-логистического и транзитного потенциала, укреплении безопасности, культурно-гуманитарном обмене. За последние годы участие нашей страны в этой организации значительно активизировалось. В текущем году в Узбекистане прошло множество мероприятий СНГ.
В частности, в Ташкенте прошел Совет Министров внутренних дел, в Самарканде - заседание Совета по туризму государств-участников СНГ.
На встрече поддержано решение о переходе председательства в СНГ в 2020 году к Республике Узбекистан.
Содружество Независимых Государств образовано в соответствии с Соглашением о создании СНГ от 8 декабря 1991 года. Исполнительный комитет является единым исполнительным, административным и координирующим органом СНГ.
Следует отметить, что наша страна уделяет особое внимание развитию сотрудничества в рамках Содружества. По итогам участия Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в заседаниях Совета глав государств СНГ в городах Сочи и Душанбе утверждены "дорожные карты".
Следует отметить, что последние годы проведена инвентаризация состояния договорно-правовой базы и сотрудничества в рамках СНГ.
Инициативы Узбекистана в формате СНГ включают в себя такие вопросы, как дальнейшее повышение .объема взаимного товарооборота, расширение сотрудничества в различных сферах, эффективное использование международных и региональных транспортных коридоров, активизация партнерских связей в сельском хозяйстве, внедрение в сферы промышленности и сельского хозяйства передовых цифровых технологий, развитие межрегионального и трансграничного сотрудничества, политическое урегулирование афганской проблемы и расширение культурно-гуманитарных связей.
Саммит Содружества Независимых Государств продолжился переговорами в расширенном составе.
Главы государств рассматривали комплекс вопросов, нацеленных на дальнейшее расширение многостороннего сотрудничества, обменялись мнениями по международным и региональным вопросам, представляющим взаимный интерес.
Президент Шавкат Мирзиёев выразил благодарность за поддержку решения о председательстве Республики Узбекистан в Содружестве в 2020 году и отметил, что приоритетом председательства нашей страны станет последовательное расширение и повышение эффективности многостороннего сотрудничества в рамках данной организации. Предложено ускорить принятие новой Концепция СНГ и Стратегии экономического развития Содружества до 2030 года.
Отмечалось, что особое внимание будет удалено прежде всего развитию торгово-экономических связей, обеспечению полноценного функционирования зоны свободной торговли, углублению производственной кооперации и освоению рынков третьих стран, расширению сотрудничества в аграрной сфере, энергетической и телекоммуникационной отраслях, реализации инновационных, научных и образовательных программ.
Глава нашего государства отметил важность разработки Приоритетов развития транспорта и транзитных коридоров и Концепции межрегионального сотрудничества на десятилетний период.
В следующем году в Узбекистане пройдет первый Форум регионов СНГ, а также предложено провести очередное заседание Совета руководителей торгово-промышленных палат СНГ, а в его рамках - Неделю деловых инициатив Содружества. Запланированы также мероприятия по информационной безопасности и в рамках культурно-гуманитарного сотрудничества.
По итогам переговоров состоялось подписание документов. Приняты Решение о переходе председательства в СНГ в 2020 году к Республике Узбекистан, Декларация о стратегическом экономическом сотрудничестве, Обращение глав государств-участников СНГ к народам стран Содружества и мировой общественности в связи с 75-летием Победы советского народа в Великой Отечественной войне 1941 -1945 годов, Программа сотрудничества в борьбе с Терроризмом и иными насильственными проявлениями экстремизма на 2020- 2022 годы и другие документы.
На проведенной по итогам саммита пресс-конференции с участием представителей средств массовой информации Председатель Исполнительного комитета - Исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев особо отметил организацию на высоком уровне всех мероприятий во время председательства Туркменистана в Содружестве, в частности Ашхабадского саммита. Проинформировал участников о том, что в рамках саммита главами государств СНГ были подписаны 8 важных документов. Заявил о переходе председательства в СНГ в 2020 году к Республике Узбекистан и пожелал успехов в выполнении этой ответственной миссии.
На этом Ашхабадский саммит Совета глав государств СНГ завершился.
Встречи в рамках саммита
В рамках Ашхабадского саммита Совета глав государств СНГ Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Главы государств с глубоким удовлетворением отметили современный уровень узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
На встрече обсуждены актуальные вопросы расширения двустороннего практического сотрудничества, прежде всего в сферах торговли, промышленной кооперации, энергетики, транспорта, в области культурно-гуманитарного обмена и других приоритетных направлениях.
Лидеры двух стран рассмотрели график предстоящих встреч на высшем уровне, а также обменялись мнениями по международной и региональной повестке.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
На встрече отмечена важность дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Достигнута договоренность об организации взаимных обменов на межправительственном и межведомственном уровнях.
Обсуждены также актуальные вопросы международной повестки и взаимодействия в рамках многосторонних организаций.