“Буюк ипак йўли” мажмуаси – Ўзбекистоннинг дунёга кенг очилаётган дарвозаси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев “Буюк ипак йўли” халқаро туризм марказининг очилиш маросимида иштирок этиш учун 23 август куни Самарқандга келди.
Марказдан ўрин олган “Боқий шаҳар” мажмуаси ҳовлисида самарқандлик нуронийлар, зиёлилар билан самимий суҳбат бўлди. Ушбу иншоотлар хайр-баракали бўлишини, бундай яхшиликлар кўпайишини тилаб, дуо қилинди.
Шундан сўнг “Буюк ипак йўли” халқаро туризм марказининг тантанали очилиш маросими бўлди.
Унда давлатимиз раҳбари нутқ сўзлаб, барчани ушбу қувончли воқеа билан табриклади.
– Халқимизнинг ақл-заковати ва фидокорона меҳнати билан бунёд этилган ушбу мажмуа Янги Ўзбекистонни барпо этиш йўлидаги яна бир салмоқли, зафарли натижа бўлди. Қадимий ва навқирон Самарқанд бағрида қад ростлаган мана шундай замонавий, улуғвор меъморий мажмуа барчамизга, бутун халқимизга муборак бўлсин, буюрсин, – деди Шавкат Мирзиёев.
Самарқанд – миллий давлатчилигимизга асос бўлган, тарихимиздаги иккала Ренессанс даврида ҳам муҳим ўрин тутган шаҳар. Шу боис сайёҳлар бу ерга асосан қадимий обидаларни кўриш ва табаррук жойларни зиёрат қилиш учун келар эди. Туризмнинг бошқа йўналишлари учун замонавий мажмуалар йўқ эди.
2019 йилда Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан катта амбицияли лойиҳа бошланди – Самарқанд туманидаги эшкак эшиш канали бўйида, 212 гектар майдонда улкан мажмуа қуришга киришилди. Аввало, тажрибали меъмор ва муҳандислардан иборат халқаро жамоа жалб этилиб, пухта лойиҳа ишлаб чиқилди. Давлатимиз раҳбари бу ерга бир неча марта келиб, қурилишни миллий меъморчилик анъаналаримиз ва одамларга қулайлик жиҳатидан такомиллаштириш бўйича тавсиялар берди. Бунёдкорлик ишларида малакали қурувчиларимиз билан бирга Туркия, Буюк Британия, Италия каби давлатларнинг етук мутахассислари иштирок этди.
Шу тариқа қисқа вақтда, пандемиядаги қийинчиликларга қарамай, ушбу улкан мажмуа қуриб битказилди.
Бу кўп тармоқли марказ таркибида 8 та замонавий меҳмонхона, Конгресс холл, “Боқий шаҳар” мажмуаси, амфитеатр ва кўплаб бошқа иншоотлар бор. У йилига 2 миллион туристга хизмат кўрсатиши мумкин.
– Бу улкан марказ буюк аждодларимиз бунёд этган муҳташам меъморий обидаларга муносиб бўлиб, уларнинг тарихий анъаналарини давом эттиради. Ушбу мажмуа мамлакатимизда ҳозирги пайтда пойдевори қурилиши бошланган Учинчи Ренессанс ва олдинги тарихий даврлар ўртасидаги рамзий кўприк бўлади, деб ишонаман, – деди Президент.
Марказ “Буюк ипак йўли” деб номланганида чуқур маъно бор. Бу ерда ўша даврга оид тарихий манзаралар акс эттирилган. Масалан, “Боқий шаҳар” мажмуаси безакларида қадимий Афросиёб деворларида сақланиб қолган Сўғд давлати ҳукмдорининг Корея, Хитой, Ҳиндистон ва бошқа мамлакатлар элчиларини қабул қилиш маросими тасвирларидан фойдаланилган.
Бу ерда қадимий бозор, мамлакатимизнинг барча ҳудудларига хос 40 та ҳунармандчилик устахонаси ташкил этилган. Унда усталар ёғоч ўймакорлиги, кулолчилик, заргарлик, гилам тўқиш каби жараёнларини сайёҳларга намойиш этади.
Бу мамлакатимизда сайёҳлик индустриясини ривожлантириш борасидаги улкан ишларнинг бир қисми. Янги туризм маркази келгуси йилларда Самарқандга келадиган хорижий сайёҳлар сонини 1,5 миллиондан оширишда муҳим ўрин тутади. Умуман олганда, келгуси беш йилда мамлакатимизга келадиган сайёҳлар сонини ҳозирги 2 миллиондан 9 миллионга етказиш мақсад қилинган. Энг муҳими, туризм соҳасида меҳнат қилаётганлар 500 минг нафардан ошади.
Шунингдек, мажмуадаги замонавий меҳмонхоналар ва Конгресс холл йирик анжуманлар ўтказиш учун ҳам шароит яратади. Яқинда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммити, Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатлар раҳбарлари учрашуви каби нуфузли халқаро тадбирлар шу ерда бўлиб ўтади. Келгуси йилда эса қадимий шаҳримизда Европа тикланиш ва тараққиёт банки бошқарув Кенгашининг йиллик йиғилиши ва Жаҳон туризм ташкилотининг Бош ассамблеяси ҳам ўтказилади.
“Боқий шаҳар достони” мусиқали ҳикояси янги марказнинг образли ифодаси бўлди.
Мирзо Улуғбек расадхонасидан андоза олиб яратилган амфитеатр саҳнасининг ўзига хос декорацияси ва замонавий техник имкониятлари мусиқали композициянинг нафақат куй-қўшиқ ва рақслар, балки ранг ва тасвир, турли чироқлар ёғдуси орқали тўлақонли ифодалашга хизмат қилди.
Мазкур мусиқали композиция кичик бир усталар қишлоғида дунёга келган йигитнинг ҳикоясига асосланган. Қизиқарли саёҳатлар ҳақидаги китоблардан илҳомланган йигит узоқ сафарга отланиб, йўл давомида билимларини бойитиш имкониятига эга бўлади. Шу билан бирга турли синовларни енгиб ўтади. Узоқ йўлни босиб ўтган йигит ажойиб масканга қадам қўяди ва бу ерда қачонлардир тушида кўрган қизни учратади. У билан турмуш қуради ва яна ўз юртига қайтиб, ижод қадр-қиммати ҳақиқатини англайди. Қум, юлдузлар, шамол ва сувдан орзулар шаҳри, яъни Боқий шаҳарни бунёд этади.
Халқимиз ва дунё санъати уйғунлашган мазкур мусиқий ҳикояни яратишда юртимизнинг таниқли санъаткорлари ва бадиий жамоалари билан бирга хорижлик ижодкорлар ҳам иштирок этди.
Ватанимиз мустақиллигининг ўттиз бир йиллик байрами арафасида Самарқанднинг “Буюк ипак йўли” мажмуасидан таралган наволар ва ёғдулар олис-олисларга етиб, мамлакатимизда катта байрам тантаналари бошланаётганидан садо берди.

Комплекс «Великий шелковый путь» - широко распахнутые миру ворота Узбекистана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 23 августа прибыл в Самарканд для участия в церемонии открытия Международного туристического центра «Великий шелковый путь».
- Комплекс, созданный благодаря интеллектуальному потенциалу и самоотверженному труду нашего народа, стал еще одним ярким достижением на пути построения нового Узбекистана. Поздравляю всех вас с таким современным, великолепным архитектурным комплексом, возведенным в древнем и вечно молодом Самарканде. Пусть долгие века он служит нашему народу! - сказал Шавкат Мирзиёев.
Самарканд – город, являющийся основой нашей национальной государственности и сыгравший важную роль в формировании и развитии двух Ренессансов в нашей истории. Туристы приезжали сюда в основном для того, чтобы увидеть древние памятники и посетить святые места. Для других направлений туризма не было современных комплексов.
В 2019 году по инициативе Президента Шавката Мирзиёева началось осуществление амбициозного проекта по строительству огромного комплекса на площади 212 гектаров вдоль гребного канала в Самаркандском районе. Была привлечена международная команда опытных архитекторов и инженеров, разработан глубоко продуманный проект. Глава нашего государства несколько раз посещал это место и давал рекомендации по доработке проекта с учетом традиций национального зодчества и с точки зрения повышения комфорта. Вместе с отечественными квалифицированными строителями в работах принимали участие опытные специалисты из Турции, Великобритании, Италии.
Таким образом, в короткие сроки, несмотря на трудности пандемии, строительство этого огромного комплекса было завершено.
- Этот замечательный центр является продолжением основанных нашими великими предками архитектурных традиций. Уверен, что он станет символическим мостом между нашей славной историей и третьим Ренессансом, фундамент которого мы формируем в настоящее время, - отметил Президент.
Есть глубокий смысл в том, что этому комплексу дано название “Великий шелковый путь”. На его зданиях изображены исторические сюжеты эпохи Великого шелкового пути. Так, при оформлении ансамбля “Вечный город” использован сюжет сохранившейся на стене древнего Афросиаба фрески с изображением церемонии приема правителем Согдийского государства послов Кореи, Китая, Индии и других стран.
Здесь устроен старинный базар, 40 ремесленных мастерских работают в традициях всех регионов нашей страны. В них ремесленники на глазах туристов будут вести мастер-классы резьбы по дереву, изготовления гончарных изделий, шелковой бумаги, ювелирных украшений и ковроткачества.
Это лишь часть большой работы по развитию туристической отрасли в нашей стране. Новый туристический центр сыграет важную роль в значительном увеличении числа приезжающих в Самарканд иностранных туристов. В целом поставлена цель увеличить число туристов, приезжающих в нашу страну, с нынешних 2 миллионов до 9 миллионов в ближайшие пять лет. Самое главное, число занятых в сфере туризма превысит 500 тысяч человек.
Кроме того, современные отели и конгресс-холл создадут условия для проведения масштабных мероприятий. Скоро здесь будут проходить саммит Шанхайской организации сотрудничества и встреча лидеров государств-членов Организации тюркских государств. В следующем году в древнем городе пройдет Ежегодное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития и Генеральная ассамблея Всемирной туристской организации.
Музыкальная программа «Сага о Вечном городе» стала образным воплощением нового центра.
Своеобразная декорация сцены амфитеатра, созданная по образцу обсерватории Улугбека и современные технические возможности служат раскрытию духа музыкальной композиции не только с помощью песен и танцев, а также светового шоу.
Эта музыкальная композиция основана на рассказе молодого человека, родившегося в маленьком кишлаке мастеров. Воодушевившись книгами о путешествиях, он отправляется в дальнюю дорогу и по пути получает возможность обогатить свои знания. Вместе с тем он преодолевает различные испытания. Пройдя длительный путь, парень приходит в прекрасный край и здесь встречает девушку, образ которой когда-то видел во сне. Они женятся и возвращаются в родной край, молодой человек осознает ценность творчества. Из песка, звезд, ветра и воды он строит город мечты, то есть Вечный город.
В создании этого музыкального повествования, объединившего искусство мира и нашего народа, наряду с творческими коллективами страны участвовали и зарубежные творческие деятели.
Мелодии и светящееся цветовое великолепие из комплекса «Великий шелковый путь» Самарканда широко распространяются вокруг как свидетельство начала больших праздничных торжеств, посвященных 31-й годовщине независимости Узбекистана.