Халқаро туризм маркази – Самарқанднинг янги сайқали
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев “Буюк ипак йўли” халқаро туризм марказининг очилиш маросимида иштирок этиш учун 23 август куни Самарқандга келди.
Марказдан ўрин олган “Боқий шаҳар” мажмуаси ҳовлисида самарқандлик нуронийлар, зиёлилар билан самимий суҳбат бўлди. Ушбу иншоотлар хайр-баракали бўлишини, бундай яхшиликлар кўп бўлишини тилаб, дуо қилинди.
Шундан сўнг “Буюк ипак йўли” халқаро туризм марказининг тантанали очилиш маросими бўлди.
Унда давлатимиз раҳбари нутқ сўзлаб, барчани ушбу қувончли воқеа билан табриклади.
- Халқимизнинг ақл-заковати ва фидокорона меҳнати билан бунёд этилган ушбу мажмуа Янги Ўзбекистонни барпо этиш йўлидаги яна бир салмоқли, зафарли натижа бўлди. Қадимий ва навқирон Самарқанд бағрида қад ростлаган мана шундай замонавий, улуғвор меъморий мажмуа барчамизга, бутун халқимизга муборак бўлсин, буюрсин, - деди Шавкат Мирзиёев.
Самарқанд – миллий давлатчилигимизга асос бўлган, тарихимиздаги иккала Ренессанс даврида ҳам муҳим ўрин тутган шаҳар. Шу боис сайёҳлар бу ерга асосан қадимий обидаларни кўриш ва табаррук жойларни зиёрат қилиш учун келар эди. Туризмнинг бошқа йўналишлари учун замонавий мажмуалар йўқ эди.
2019 йилда Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан катта амбицияли лойиҳа бошланди - Самарқанд туманидаги эшкак эшиш канали бўйида, 212 гектар майдонда улкан мажмуа қуришга киришилди. Аввало, тажрибали меъмор ва муҳандислардан иборат халқаро жамоа жалб этилиб, пухта лойиҳа ишлаб чиқилди. Давлатимиз раҳбари бу ерга бир неча марта келиб, қурилишни миллий меъморчилик анъаналаримиз ва одамларга қулайлик жиҳатидан такомиллаштирди. Бунёдкорлик ишларида малакали қурувчиларимиз билан бирга Туркия, Буюк Британия, Италия каби давлатларнинг етук мутахассислари иштирок этди.
Шу тариқа қисқа вақтда, пандемиядаги қийинчиликларга қарамай, ушбу улкан мажмуа қуриб битказилди.
Бу кўп тармоқли марказ таркибида 8 та замонавий меҳмонхона, Конгресс холл, “Боқий шаҳар” мажмуаси, амфитеатр ва кўплаб бошқа иншоотлар бор. У йилига 2 миллион туристга хизмат кўрсатиши мумкин.
- Бу улкан марказ буюк аждодларимиз бунёд этган муҳташам меъморий обидаларга муносиб бўлиб, уларнинг тарихий анъаналарини давом эттиради. Ушбу мажмуа мамлакатимизда ҳозирги пайтда пойдевори қурилиши бошланган Учинчи Ренессанс ва олдинги тарихий даврлар ўртасидаги рамзий кўприк бўлади, деб ишонаман, - деди Президент.
Марказга “Буюк ипак йўли” деб номланганида чуқур маъно бор. Бу ерда ўша даврга оид тарихий манзаралар акс эттирилган. Масалан, “Боқий шаҳар” мажмуаси безакларида қадимий Афросиёб деворларида сақланиб қолган Сўғд давлати ҳукмдорининг Корея, Хитой, Ҳиндистон ва бошқа мамлакатлар элчиларини қабул қилиш маросими тасвирларидан фойдаланилган.
Бу ерда қадимий бозор, мамлакатимизнинг барча ҳудудларига хос 40 та ҳунармандлик устахонаси ташкил этилган. Унда усталар ёғоч ўймакорлиги, кулолчилик, заргарлик, гилам тўқиш каби жараёнларини сайёҳларга намойиш этади.
Бу мамлакатимизда сайёҳлик индустриясини ривожлантириш борасидаги улкан ишларнинг бир қисми. Янги туризм маркази келгуси йилларда Самарқандга келадиган хорижий сайёҳлар сонини 1,5 миллиондан оширишда муҳим ўрин тутади. Умуман олганда, келгуси беш йилда мамлакатимизга келадиган сайёҳлар сонини ҳозирги 2 миллиондан 9 миллионга етказиш мақсад қидинган. Энг муҳими, туризм соҳасида меҳнат қилаётганлар сони 500 мингдан ошади.
Шунингдек, бу ердаги замонавий меҳмонхоналар ва Конгресс холл йирик анжуманлар ўтказиш учун ҳам шароит яратади. Яқинда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммити, Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатлар раҳбарлари учрашуви каби нуфузли халқаро тадбирлар шу ерда бўлиб ўтади. Келгуси йилда эса, қадимий шаҳримизда Европа тикланиш ва тараққиёт банки бошқарув Кенгашининг йиллик йиғилиши ва Жаҳон туризм ташкилотининг Бош ассамблеяси ҳам ўтказилади.
“Боқий шаҳар достони” мусиқали ҳикояси янги марказнинг образли ифодаси бўлди. Халқимиз ва дунё санъати уйғунлашган шоу маросимга ўзгача шукуҳ бағишлади.

President attends the opening ceremony of the International Tourist Center
On August 23, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Samarkand to attend the opening ceremony of the Great Silk Road International Tourist Center.
A conversation took place with elders and the intelligentsia of Samarkand, in the Eternal City Complex. A dua was recited with the wish that the new structures would serve for the benefit of our people for a long time.
The solemn opening ceremony of the Great Silk Road International Tourist Center took place.
The Head of the state delivered a speech and congratulated everyone on this joyful event.
– This complex, created thanks to the intellectual potential and selfless work of our people, has become another striking achievement on the path of building New Uzbekistan. I congratulate all of you on such a modern, magnificent architectural complex, erected in the ancient and eternally young Samarkand. May it serve our people for many centuries!
Samarkand is a city that is the foundation of our national statehood and played an important role in forming and developing two Renaissances in our history. Tourists came here mainly to see the ancient monuments and visit the shrines. There were no modern complexes for other areas of tourism.
In 2019, at the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, a very ambitious project began – the construction of a huge complex on an area of 212 hectares along the rowing canal in Samarkand region. An international team of experienced architects and engineers was involved, and a deeply thought-out project was developed. The Head of the state visited this place several times and gave recommendations on finalizing the project, taking into account the traditions of national architecture and terms of increasing comfort. Together with domestic qualified builders, experienced specialists from Turkey, the UK, and Italy took part in these activities.
Thus, in a short time, despite the difficulties of the pandemic, this huge complex was completed.
The multidisciplinary center includes 8 modern hotels, a congress hall, the Eternal City Complex, an amphitheater, and many other facilities. It can serve 2 million tourists a year.
“This wonderful center is a continuation of the architectural traditions founded by our great ancestors. I am sure that it will become a symbolic bridge between our glorious history and the Third Renaissance, the foundation of which we are currently forming”, the President noted.
There is a deep meaning in the fact that this complex was given the name “Great Silk Road”. The buildings of the complex reflect historical paintings of the era of the Great Silk Road. Thus, when designing the Eternal City ensemble, the plot of the fresco, preserved on the wall of ancient Afrasiab depicting the ceremony of receiving ambassadors from Korea, China, India and other countries by the Sogdian ruler, was used.
There is an old bazaar, 40 craft workshops in the traditions of all regions of the country. Artisans will conduct master classes for tourists in wood carving, pottery, silk paper, jewelry, and carpet weaving.
This is only a part of a large-scale work to develop the tourism industry in Uzbekistan. The new tourist center will play an important role in increasing the number of foreign tourists coming to Samarkand to more than 1.5 million people in the coming years. In general, the goal is to increase the number of tourists coming to Uzbekistan from the current 2 million to 9 million in the next five years. Most importantly, the number of people employed in the tourism sector will exceed 500,000 people.
In addition, modern hotels and a congress hall have all conditions for holding large-scale events. International events will soon be held here, such as the Summit of the Shanghai Cooperation Organization, the Meeting of the Leaders of the Member States of the Organization of Turkic States. Next year, the ancient city will host the annual meeting of the Board of Governors of the European Bank for Reconstruction and Development and the General Assembly of the World Tourism Organization.
“The Saga of the Eternal City” musical program has become an embodiment of the new center. The show, which united the art of Uzbekistan people and the world, gave the ceremony a special atmosphere.