“Фаол тадбиркор” кўкрак нишонини таъсис этиш тўғрисида
Мамлакатимизда тадбиркорликни ривожлантириш, аҳолини иш билан таъминлаш, республиканинг экспорт салоҳиятини ошириш ва инновациялар жорий қилишда ўзининг муносиб ҳиссасини қўшаётган бизнес вакилларини рағбатлантириш, шунингдек, 2021 йил 20 август куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг тадбиркорлар билан ўтказилган очиқ мулоқоти доирасида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида:
1. “Фаол тадбиркор” кўкрак нишони таъсис этилсин.
2. Белгилансинки:
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишони билан мамлакатимизда тадбиркорликни ривожлантириш, иш ўринларини яратиш, инновациялар жорий қилиш, солиқларни ўз вақтида тўлаш, маҳсулот ва хизматларни экспорт қилиш, етук мутахассислар тайёрлаш ҳамда бизнесдаги муваффақиятлари ва ижтимоий фаоллиги билан барчага намуна бўлаётган тадбиркорлар тақдирланади;
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишони ҳар йили 20 август – Тадбиркорлар куни арафасида Ўзбекистон Республикаси Президенти ёки унинг номидан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Раиси, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Спикери, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари, Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири, вазирлик, идора ва жамоат бирлашмаларининг республика органлари раҳбарлари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари, шунингдек, бунга вакил қилинган бошқа шахслар томонидан тантанали вазиятда топширилади;
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишони билан тақдирланган шахслар ҳақида ҳар йили “Йилнинг илғор тадбиркорлари” китоби чоп этиб борилади.
3. Қуйидагилар:
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишони тўғрисидаги низом 1-иловага мувофиқ;
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишонининг тавсифи 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Вазирлар Маҳкамаси Савдо-саноат палатаси билан биргаликда:
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишонлари ва уларнинг гувоҳномалари белгиланган тартибда тайёрланишини;
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишони билан тақдирланган шахслар ҳақида ҳар йили “Йилнинг илғор тадбиркорлари” китоби чоп этиб борилишини таъминласин.
5. Молия вазирлиги ҳар йили “Фаол тадбиркор” кўкрак нишонини бериш, уни тайёрлаш ҳамда “Йилнинг илғор тадбиркорлари” китобини чоп этиш билан боғлиқ сарф-харажатлар учун Савдо-саноат палатасининг асосланган ҳисоб-китобларига мувофиқ Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетидан тегишли маблағларни ажратиш чораларини кўрсин.
6. Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси билан биргаликда “Фаол тадбиркор” кўкрак нишони билан тақдирлашга бағишланган тадбирларни оммавий ахборот воситалари, Интернет ва ижтимоий тармоқларда кенг ёритиш ишларини ташкил қилсин.
7. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари С.У.Умурзаков зиммасига юклансин.
2022 йил 19 август
Ўзбекистон Республикаси Президентининг
2022 йил 19 августдаги ПҚ–356-сон қарорига
1-илова
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишони тўғрисида
НИЗОМ
1-боб. Умумий қоидалар
1. Ушбу Низом “Фаол тадбиркор” кўкрак нишони (кейинги ўринларда – кўкрак нишони) билан тақдирлаш тартибини белгилайди.
2. Кўкрак нишони билан мамлакатимизда тадбиркорликни ривожлантириш, иш ўринларини яратиш, инновациялар жорий қилиш, солиқларни ўз вақтида тўлаш, маҳсулот ва хизматларни экспорт қилиш, етук мутахассислар тайёрлаш ҳамда бизнесдаги муваффақиятлари ва ижтимоий фаоллиги билан барчага намуна бўлаётган тадбиркорлар тақдирланади.
Кўкрак нишони билан Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлмаган шахслар ҳам тақдирланиши мумкин.
2-боб. Кўкрак нишони билан тақдирлаш учун ҳужжатларни
тақдим этиш ва кўриб чиқиш
3. Савдо-саноат палатасининг ҳудудий бошқармалари маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари билан келишилган ҳолда, кўкрак нишони билан тақдирлаш учун номзодлар бўйича таклифларни ҳар йили 10 июлга қадар Савдо-саноат палатасига (кейинги ўринларда – Палата) тақдим этади.
4. Кўкрак нишони билан тақдирлаш бўйича таклифларга номзод ҳақида қуйидаги ҳужжатлар илова қилинади:
номзоднинг маълумотномаси (объективка);
номзоднинг шахсини тасдиқловчи ҳужжат нусхаси (фуқаролик паспорти ёки ID-карта);
номзоднинг сўнгги уч йил давомида тадбиркорликни ривожлантириш борасидаги фаолияти акс эттирилган тавсифнома.
5. Кўкрак нишони билан тақдирлашга оид таклифларни кўриб чиқиш учун Палата раиси томонидан 7 кишидан иборат таркибда комиссия (кейинги ўринларда – Комиссия) ташкил этилади.
6. Комиссия таркиби ва Комиссия тўғрисидаги низом Палата раиси томонидан тасдиқланади.
7. Кўкрак нишонига номзодларни кўриб чиқиш натижалари ҳар йили 25 июлга қадар Комиссия баённомаси билан расмийлаштирилади.
8. Номзодларнинг рўйхати, улар томонидан амалга оширилган ишларнинг қисқача тавсифи Комиссия баённомасининг тегишли иловаси билан тасдиқланади ва унинг асосида тақдимнома тайёрланади.
9. Тақдимнома Палата раиси имзоси билан ҳар йили 1 августга қадар Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат мукофотлари ва геральдика бўйича комиссияга киритилади.
3-боб. Кўкрак нишони билан тақдирлаш тартиби
10. Кўкрак нишони билан тақдирлаш Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори билан амалга оширилади.
11. Кўкрак нишони ҳар йили 20 август – Тадбиркорлар куни арафасида Ўзбекистон Республикаси Президенти ёки унинг номидан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Раиси, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Спикери, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари, Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири, вазирлик, идора ва жамоат бирлашмаларининг республика органлари раҳбарлари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари, шунингдек, бунга вакил қилинган бошқа шахслар томонидан тантанали вазиятда топширилади.
12. Бир шахс кўкрак нишони билан бир марта мукофотланади.
13. Кўкрак нишони давлат мукофотларидан кейин кўкракнинг чап томонига тақилади.
4-боб. Якунловчи қоидалар
14. Палата ушбу Низомга мувофиқ кўкрак нишонига тавсия этилган номзодлар ҳужжатларининг холис кўриб чиқилиши учун бевосита масъулдир.
15. Ушбу Низом талаблари бузилишида айбдор шахслар қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда жавобгар бўлади.
2-илова
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишонининг
ТАВСИФИ
“Фаол тадбиркор” кўкрак нишони диаметри 34 миллиметрли доира шаклида бўлиб, 0,25 микрон қалинликдаги олтин билан қопланган мис қотишмасидан тайёрланади.
Кўкрак нишонининг ўрта қисми диаметри 25 миллиметр бўлган доира шаклидаги бўртма гардиш билан ўралган. Доиранинг марказида белги-тамғалар тасвирланган бўлиб, бундай тамғалар қадимги уста-ҳунарманд тадбиркорлар томонидан ясалган ва сотувга чиқарилган ҳамда Ўзбекистон ҳудудида топилган маҳсулотлар намуналарида акс этган. Улар азалдан юртимиз ҳудудида яшаб келган тадбиркорларнинг рамзлари бўлиб келган.
Марказдаги белги-тамғалар атрофида уларни ушлаб турган тадбиркор қўлларини ифодаловчи тасвирлар тилла рангда акс эттирилган.
Кўкрак нишонининг устки қисмида айлана бўйлаб “FAOL TADBIRKOR” ёзуви битилган. Ҳарфларнинг баландлиги – 2,2 миллиметр.
Кўкрак нишонининг пастки қисмида айлана бўйлаб 5 қиррали 14 юлдуз акс эттирилган.
Кўкрак нишонининг орқа томонида Ўзбекистон Республикаси Давлат герби тасвирланган.
Тасвирлар ва ёзувлар бўртмадир.
Кўкрак нишони илмоқ ва ҳалқа ёрдамида тўғри тўртбурчак шаклидаги қадағичга уланган. Қадағич бўйи – 19 миллиметр, эни – 25 миллиметр.
Қадағич тенг ўлчамли кўк ва оч кўк рангдаги шойи лента билан қопланган бўлиб, унинг эни 21 миллиметрни ташкил этади.
Қадағичнинг орқа томонига кўкрак нишонини кийимга тақиб қўйиш учун тўғноғич кўринишидаги мослама ўрнатилган.

Об учреждении нагрудного знака «Фаол тадбиркор»
В целях стимулирования представителей бизнеса, вносящих достойный вклад в развитие предпринимательства в стране, обеспечение занятости населения, повышение экспортного потенциала республики и внедрение инноваций, а также обеспечения исполнения задач, определенных в рамках открытого диалога Президента Республики Узбекистан с предпринимателями, проведенного 20 августа 2021 года:
1. Учредить нагрудный знак «Фаол тадбиркор».
нагрудным знаком «Фаол тадбиркор» награждаются предприниматели, являющиеся для всех образцом в развитии предпринимательства в стране, создании рабочих мест, внедрении инноваций, своевременной оплате налогов, экспорте продукции и услуг, подготовке передовых специалистов, а также успеха в бизнесе и социальной активности;
нагрудный знак «Фаол тадбиркор» вручается ежегодно накануне 20 августа – Дня предпринимателей Президентом Республики Узбекистан или от его имени председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, руководителем Администрации Президента Республики Узбекистан, Премьер-министром Республики Узбекистан, руководителями министерств, ведомств и республиканских органов общественных объединений, Председателем Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента, а также иными уполномоченными на то лицами в торжественной обстановке;
ежегодно издается книга «Передовые предприниматели года», посвященная лицам, награжденным нагрудным знаком «Фаол тадбиркор».
Положение о нагрудном знаке «Фаол тадбиркор» согласно приложению № 1;
Описание нагрудного знака «Фаол тадбиркор» согласно приложению № 2.
4. Кабинету Министров совместно с Торгово-промышленной палатой обеспечить:
изготовление нагрудных знаков «Фаол тадбиркор» и удостоверений к ним в установленном порядке;
ежегодное издание книги «Передовые предприниматели года», посвященной лицам, награжденным нагрудным знаком «Фаол тадбиркор».
5. Министерству финансов принять меры по ежегодному выделению соответствующих средств из республиканского бюджета Республики Узбекистан на расходы, связанные с вручением и изготовлением нагрудного знака «Фаол тадбиркор», а также изданием книги «Передовые предприниматели года», по обоснованным расчетам Торгово-промышленной палаты.
6. Агентству информации и массовых коммуникаций совместно с Национальным информационным агентством Узбекистана и Национальной телерадиокомпанией Узбекистана организовать работу по широкому освещению мероприятий, посвященных награждению нагрудным знаком «Фаол тадбиркор», в средствах массовой информации, сети Интернет и социальных сетях.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Умурзакова С.У.
19 августа 2022 года.
Приложение № 1
к постановлению Президента Республики Узбекистан
от 19 августа 2022 года № ПП–356
ПОЛОЖЕНИЕ
о нагрудном знаке «Фаол тадбиркор»
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет порядок награждения нагрудным знаком «Фаол тадбиркор» (далее – нагрудный знак).
2. Нагрудным знаком награждаются предприниматели, являющиеся для всех образцом в развитии предпринимательства в стране, создании рабочих мест, внедрении инноваций, своевременной оплате налогов, экспорте продукции и услуг, подготовке передовых специалистов, а также успеха в бизнесе и социальной активности.
Нагрудным знаком также могут награждаться лица, не являющиеся гражданами Республики Узбекистан.
Глава 2. Представление и рассмотрение документов
для награждения нагрудным знаком
3. Территориальные управления Торгово-промышленной палаты по согласованию с органами исполнительной власти на местах ежегодно до 10 июля представляют в Торгово-промышленную палату (далее – Палата) предложения по кандидатам для награждения нагрудным знаком.
4. К предложениям по награждению нагрудным знаком прилагаются следующие документы о кандидате:
объективка кандидата;
копия документа, удостоверяющего личность кандидата (паспорт гражданина или ID-карта);
характеристика, отражающая деятельность кандидата за последние три года в сфере развития предпринимательства.
5. Для рассмотрения предложений о награждении нагрудным знаком председателем Палаты создается комиссия в составе 7 человек (далее – Комиссия).
6. Состав Комиссии и Положение о Комиссии утверждаются председателем Палаты.
7. Результаты рассмотрения кандидатов на награждение нагрудным знаком оформляются протоколом Комиссии до 25 июля ежегодно.
8. Список кандидатов и краткая характеристика проведенных ими работ утверждаются соответствующим приложением к протоколу Комиссии, на основании которого подготавливается представление.
9. Представление за подписью председателя Палаты ежегодно до 1 августа вносится в Комиссию по государственным наградам и геральдике при Президенте Республики Узбекистан.
Глава 3. Порядок награждения нагрудным знаком
10. Награждение нагрудным знаком осуществляется решением Президента Республики Узбекистан.
11. Нагрудный знак вручается ежегодно накануне 20 августа – Дня предпринимателей Президентом Республики Узбекистан или от его имени председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, руководителем Администрации Президента Республики Узбекистан, Премьер-министром Республики Узбекистан, руководителями министерств, ведомств и республиканских органов общественных объединений, Председателем Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимами областей и города Ташкента, а также иными уполномоченными на то лицами в торжественной обстановке.
12. Одно лицо награждается нагрудным знаком один раз.
13. Нагрудный знак носится на левой стороне груди после государственных наград.
Глава 4. Заключительные положения
14. Палата несет непосредственную ответственность за объективное рассмотрение документов кандидатов, рекомендованных на нагрудный знак, в соответствии с настоящим Положением.
15. Лица, виновные в нарушении требований настоящего Положения, несут ответственность в порядке, установленном актами законодательства.
Приложение № 2
ОПИСАНИЕ
нагрудного знака «Фаол тадбиркор»
Нагрудный знак «Фаол тадбиркор» изготавливается из сплава меди, покрытого золотом толщиной 0,25 микрона, и имеет форму круга диаметром 34 миллиметра.
Середина нагрудного знака представляет собой круг диаметром 25 миллиметров, окаймленный выпуклым ободком. В центре круга представлены знаки-печати, которые отображены в образцах продукции, изготовленных и выставленных на продажу древними мастерами-ремесленниками и обнаруженных на территории Узбекистана. Такие знаки-печати издревле являлись символами предпринимателей, живших на территории нашей страны.
В центре нагрудного знака вокруг знаков-печатей золотистым цветом изображены руки предпринимателя, поддерживающие эти печати.
В верхней части нагрудного знака по окружности выполнена надпись «FAOL TADBIRKOR». Высота букв – 2,2 миллиметра.
В нижней части нагрудного знака по окружности изображены 14 пятиконечных звезд.
На оборотной стороне нагрудного знака изображен Государственный герб Республики Узбекистан.
Изображения и надписи – выпуклые.
Нагрудный знак при помощи ушка и кольца соединяется с колодкой в форме прямоугольника. Высота колодки – 19 миллиметров, ширина – 25 миллиметров.
Колодка обтянута шелковой лентой синего и голубого цвета равного размера, ширина которой составляет 21 миллиметр.
На оборотной стороне колодки имеется приспособление в виде булавки для крепления нагрудного знака к одежде.