Oʻzbekiston: Inson qadr-qimmati, uning huquq va erkinligi hamma narsadan ustun
Parlament yuqori palatasida Oliy Majlis Senatining Reglament va odob komissiyasi yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Majlisni Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Norboyeva olib bordi.
Yigʻilishda Fargʻona viloyati hokimi, senator Shuhrat Gʻaniyevning ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan nutqi salbiy eʼtirozlarga sabab boʻlgani muhokama qilindi.
Avvalroq Fargʻona viloyati hokimi soqol, roʻmol va ish joylarida namozga qarshi chiqib, bunga boʻysunmaganlarni qamash bilan tahdid qilgani yozilgan audio tarqalgan edi. Ushbu fikrlar ijtimoiy tarmoqlarda, turli saytlarda aholining eʼtiroziga sabab boʻldi. Komissiya aʼzolari tomonidan Shuhrat Gʻaniyevning ushbu xatti-harakati keskin tanqid qilinib, qoralandi. Qatʼiy chora koʻrish soʻraldi.
– Xalqimizda oʻynab gapirsang ham oʻylab gapir, degan naql bor. Fargʻona viloyati hokimi, senator Sh.Gʻaniyev mahalliy ijro hokimiyati organlari rahbarlari va faollari ishtirokida oʻtkazilgan yigʻilishda fuqarolarning qonuniy huquq va manfaatlariga putur yetkazadigan, shaʼni va qadr-qimmatini kamsitadigan iboralardan foydalanganligi ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqalib, aholining haqli eʼtirozlariga sabab boʻlmoqda, – dedi senator Maqsuda Varisova. – Buni senator sifatida qattiq qoralayman. Axir, gap roʻmol haqida ketsa, onalarimiz, munis ayollarimiz, qizlarimiz, kelinlarimiz doim roʻmol bogʻlab yurishgan. Inson qadr-qimmati, huquq va erkinliklari taʼminlanayotgan shunday zamonda bu fikrlarni oqlab boʻlmaydi.
“Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatining va Senati aʼzosining maqomi toʻgʻrisida“gi qonunning 11-moddasida deputat, senator odob qoidalariga qatʼiy rioya etishi lozimligi belgilangan.
Shu bilan birga Senatning 2017-yil 28-martdagi tegishli qarori bilan tasdiqlangan Senat aʼzolarining odobi qoidalariga koʻra senator oʻz faoliyatida jamiyatda umumiy qabul qilingan axloq-odob prinsiplariga qatʼiy rioya etishi, fuqarolarning, mansabdor shaxslarning huquqlari, shaʼni, qadr-qimmatini yoki ishchanlik obroʻsini hurmat qilishi, shuningdek, senator nomiga dogʻ tushiradigan xatti-harakatlardan oʻzini tiyishi kerak.
– Bu fikrlar meni ayol sifatida larzaga soldi, – dedi senator Gavhar Alimova. – Bugungi kunda mamlakatimizda milliy qadriyatlarimizni asrash, urf-odatlarimizni, anʼanalarimizni saqlash va rivojlantirish, yosh avlodga yetkazish borasida tizimli ishlar qilinmoqda. Bunga misol sifatida Qoʻqon shahrida oʻtkazilgan Xalqaro hunarmandchilik festivalini aytish mumkin. Shunda opa-singillarimiz chiroyli milliy liboslarda, qadriyatlarimizni olib chiqqani qanchalik huzur bagʻishlaydi. Xotin-qizlarga qaratilayotgan eʼtibor esa har doimgidan kuchli. Shunday paytda ushbu fikrlarni bildirgan senatorimizning xatti-harakatini umuman oqlamayman.
Fargʻona viloyati hokimi Shuhrat Gʻaniyev bunga quyidagicha izoh berdi:
– Bugungi davrda inson qadr-qimmati, uning huquq va erkinligi hamma narsadan ustun. Ijtimoiy tarmoqlarda toʻgʻri muhokama boʻlgan, aybimni tan olaman. Ota-onam, opa-singillarim, farzandlarim ham milliy libosda kiyinadi. Men ham uyda milliy libosda yuraman. Oʻsha majlisda quyushqondan chiqib ketganman. Imkoniyat bersangiz, xulosa chiqarib, mehnat qilaman.
Senat komissiyasi yigʻilishida Fargʻona viloyati hokimi Shuhrat Gʻaniyevga qatʼiy ogohlantirish va 3 oy sinov muddati berildi.

Узбекистан: Достоинство человека, его права и свободы превыше всего
В верхней палате парламента состоялось заседание Комиссии по регламенту и этике Сената Олий Мажлиса.
Заседание вела Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева.
На заседании обсуждалась распространившаяся в социальных сетях аудиозапись речи хокима Ферганской области, сенатора Шухрата Ганиева, которая стала причиной недовольства населения.
Ранее в социальных сетях распространилась аудиозапись, в которой хоким Ферганской области выступает против бороды, ношения платка и совершения намаза на рабочих местах и угрожает арестом тем, кто не подчинится этому. Такие слова вызвали недовольство населения в социальных сетях, на различных сайтах. Члены комиссии раскритиковали действия Шухрата Ганиева. Предложено принять строжайшие меры.
- Не зря народ говорит, что надо думать перед тем, как что-то сказать. На заседании с участием руководителей и активистов местных органов исполнительной власти хоким Ферганской области, сенатор Ш.Ганиев использовал фразы, ущемляющие законные права и интересы граждан, унижающие их честь и достоинство, что вызвало справедливую отрицательную реакцию населения в социальных сетях, - сказала сенатор Максуда Варисова. - Я, как сенатор, строго осуждаю такие действия. Ведь, когда речь идет о платке, надо понимать, что наши матери, дочери и невестки всегда носили платок. В пору, когда в стране обеспечиваются права и свободы человека, такие слова не поддаются никаким оправданиям.
В статье 11 Закона "О статусе депутата Законодательной палаты и члена Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан" определено, что депутат, сенатор должен строго соблюдать правила этики.
Вместе с тем в соответствии с Правилами этики членов Сената, утвержденными соответствующим постановлением Сената от 28 марта 2017 года, в своей деятельности сенатор должен строго соблюдать общепринятые в обществе принципы этики, уважать права, честь, достоинство или деловую репутацию граждан, должностных лиц, а также воздерживаться от действий, порочащих имя сенатора.
- Как женщина, я сильно потрясена его словами, - сказала сенатор Гавхар Алимова. - На сегодняшний день в нашей стране осуществляется системная работа по сохранению и обогащению национальных ценностей, обычаев и традиций, доведению их до будущих поколений. В качестве примера можно привести проведенный в Коканде Международный фестиваль народно-прикладного искусства. Ведь наши сердца наполнились радостью, когда девушки вышли в национальных костюмах и продемонстрировали национальные ценности. Сейчас, как никогда прежде, женщинам уделяется серьезное внимание. Я никак не могу оправдать действия сенатора, который сказал такие слова в нынешний период.
Сам хоким Ферганской области Шухрат Ганиев объяснил свои действия следующим образом:
- Сегодня достоинство человека, его права и свободы превыше всего. Мои действия вызвали большой резонанс в социальных сетях, я признаю свою вину. Мои родители, сестры и дети также ходят в национальных костюмах. Я тоже хожу дома в национальной одежде. Признаю, что на заседании я вышел за рамки дозволенного. Если позволите, сделаю правильные выводы и буду добросовестно трудиться.
На заседании комиссии Сената хокиму Ферганской области вынесли строгое предупреждение и дали трехмесячный испытательный срок.