Ислом тараққиёт банки билан ҳамкорликни кенгайтириш йўллари кўриб чиқилди
18 август куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Саудия Арабистонига давлат ташрифи доирасида Ислом тараққиёт банки (ИТБ) президенти Муҳаммад бин Сулаймон Ал-Жассирни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари ИТБ президентини Тошкент шаҳрида Банк Бошқарувчилар кенгашининг 46-йиллик йиғилиши муваффақиятли ўтказилгани билан яна бир бор табриклади.
Президентимиз ИТБ билан шериклик жадал ривожланиб бораётганини мамнуният билан таъкидлаб, Банкнинг Ўзбекистондаги кенг кўламли ислоҳотлар дастурини амалга оширишдаги стратегик ролини алоҳида қайд этди.
Бугунги кунда ИТБ билан биргаликда уй-жой коммунал инфратузилмани модернизация қилиш, қишлоқларни, соғлиқни сақлаш, таълим, сув хўжалиги, тадбиркорлик ва бошқа соҳаларни ривожлантириш бўйича умумий қиймати 1,2 миллиард долларлик лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Музокаралар чоғида ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди. Жорий йил якунигача Банк томонидан 1,6 миллиард долларлик ўта муҳим лойиҳа ва дастурларни молиялаштиришни маъқуллаш назарда тутилган алоҳида дастур қабул қилинди. Таъкидланганидек, бу ИТБ билан муносабатларни сифат жиҳатидан янги даражага олиб чиқиш ва 2022-2026 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик бўйича мамлакат дастурини қабул қилиш сари муҳим қадам бўлади.
Банкнинг Тошкентдаги тўлақонли ваколатхонасини тез фурсатда ташкил этиш, янги молиялаштириш воситаларини жорий қилиш муҳим экани таъкидланди.
Ўзбекистоннинг иқтисодий имкониятларини кенгайтириш жамғармаси камбағалликни қисқартириш, аҳоли фаровонлигини ошириш, тадбиркорликни, айниқса, аёллар ва ёшлар бизнесини ривожлантириш борасидаги вазифалар ечимига муҳим ҳисса қўшишига ишонч билдирилди.
Транспорт инфратузилмаси бўйича минтақавий лойиҳаларни, Оролбўйида экологик дастурларни амалга ошириш борасидаги ҳамкорлик, шунингдек, ИҲТнинг алоҳида траст фонди кўмагида Афғонистонга гуманитар ёрдам кўрсатиш ва уни ижтимоий-иқтисодий тиклаш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Банк бошчилигидаги ислом оламининг етакчи молиявий институтларини ўз ичига олган Араб мувофиқлаштириш гуруҳининг навбатдаги йиғилишини Тошкент шаҳрида ўтказиш муддатларини кўриб чиқиш юзасидан келишувга эришилди.

Ways to enhance collaboration with the IsDB considered
On August 18, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, as part of the state visit to Saudi Arabia, received the President of the Islamic Development Bank (IsDB), Muhammad Sulaiman Al Jasser.
The President of Uzbekistan once again congratulated the IsDB President on the successful holding of the 46th Annual Meeting of the Board of Governors of the Bank in September last year in Tashkent.
President Shavkat Mirziyoyev expressed satisfaction with the dynamic development of the partnership with the IsDB, emphasizing the strategic role of the Bank in promoting the program of large-scale reforms in Uzbekistan.
In Uzbekistan, projects are being implemented together with the IsDB to modernize the housing and communal infrastructure, develop rural areas, healthcare, education, water management, entrepreneurship and others for $1.2 billion.
During the talks, issues of further enhancing collaboration were discussed. A program was adopted, providing for the Bank’s approval by the end of the year of funding for major projects and programs for $1.6 billion. As noted, this will become an important step towards bringing relations with the IsDB to a qualitatively new level and adopting a country cooperation program for 2023-2026.
The importance of the organization of the activities of a full-fledged representative office of the Bank in Tashkent, the introduction of new financing instruments was noted.
Confidence was expressed that the Economic Empowerment Fund for Uzbekistan will be able to make an important contribution to solving the problems of reducing poverty, improving the welfare of the population, and developing entrepreneurship, especially among women and youth.
Views were exchanged on issues of interaction in the implementation of important regional transport infrastructure projects, environmental programs in the Aral Sea region, as well as the provision of humanitarian assistance to Afghanistan and its socio-economic recovery with the support of a separate IsDB trust fund.
An agreement was reached to consider the dates for holding the next meeting of the Arab Coordination Group in Tashkent, headed by the Bank and including the leading financial institutions of the Islamic world.