ИТСВ: Тошкентда Ўзбекистон раислигида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти мамлакатлари ҳудудлари раҳбарларининг форуми ўз ишини бошлади
ТОШКЕНТ, 3 август. /«Дунё» АА/. Бугун, Тошкент шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ) мамлакатлари ҳудудлари раҳбарлари форуми ўз ишини бошлади, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан маълум қилинишича, тадбир Ўзбекистоннинг ушбу Ташкилотга раислик қилиши доирасида ўтказилмоқда ва шу билан бирга у бир қатор устувор йўналишларда ҳудудлараро ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича доимий фаолият юритувчи мулоқот майдончасига айланиши кутилмоқда.
Кун тартибига мувофиқ, Форум вазирликлар ва идоралар, ҳудудлар раҳбарлари ҳамда Россия, Хитой, Ҳиндистон, Покистон, Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистон делегациялари раҳбарлари иштирокидаги ялпи мажлис билан очилди.
Ўзбекистон делегациясига Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев раҳбарлик қилди. Форумдаги нутқида у ШҲТга аъзо давлатлар ўртасида кўп қиррали стратегик ҳамкорликни янада ривожлантириш муҳимлигини таъкидлаб, ҳозирги тадбирнинг асосий мақсади савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий-гуманитар ва бошқа устувор йўналишларда ҳудудлараро ҳамкорликни ҳар томонлама чуқурлаштиришдан иборат эканлигини таъкидлади.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик нуқтаи назаридан қайд этилганидек, давом этаётган пандемияга қарамай, Ўзбекистоннинг ШҲТга аъзо давлатлар билан савдо айланмаси 2021 йилда 24 фоизга ўсиб, 20 миллиард доллардан ошди. 2022 йилнинг биринчи ярмида бу кўрсаткич қарийб 30 фоизга кўпайиб, 12 миллиард долларни ташкил этди. Ижобий динамикани сақлаб қолиш учун Ташкилот доирасида 2023-2025 йилларга мўлжалланган ҳудудлараро савдони ривожлантириш бўйича қўшма ҳаракатлар режаси ишлаб чиқилмоқда. Жорий йилнинг кузида олий даражада имзоланиши кутилаётган ушбу ҳужжат савдо тўсиқларини бартараф этиш, техник регламентларни бирлаштириш, божхона тартиботларини рақамлаштириш, маҳсулотларнинг бозорларга ўзаро етказилишини осонлаштиришга қаратилган чора-тадбирларни қамраб олади, бу эса ШҲТ мамлакатлари ўртасидаги ҳудудлараро савдони бутунлай янги босқичга олиб чиқади.
Эришилган натижалар ва саноат кооперациясини ривожлантириш истиқболлари қайд этилди. Бу йўналишда ҳам ижобий динамика кузатилмоқда. Сўнгги бир неча йил ичида ШҲТга аъзо давлатлар капитали иштирокида Ўзбекистонда ташкил этилган корхоналар сони 4 баравар кўпайиб 7,5 мингдан ошди, 2021 йил охирида Ташкилот мамлакатларидан жалб қилинган инвестициялар ҳажми 4,6 миллиард долларни ташкил қилди, бу эса ишбилармонлар ўртасида бевосита ҳамкорликни ўрнатишга ўзаро қизиқишнинг юқорилигини англатади.
Самарқандда ташкил этилаётган "Ўзбекистон – ШҲТ" саноат зонаси Ташкилот доирасида янги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун самарали платформа бўлиши кутилмоқда. Саноат зонаси имкониятларини тўлиқ рўёбга чиқариш учун унинг ҳудудида ШҲТ Инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш марказини яратиш таклиф қилинди. Марказнинг асосий вазифаси саноат, инфратузилмавий, хом ашё ва инсон ресурсларини сафарбар этишдан иборат бўлади.
Бундан ташқари, Ўзбекистон томонидан озиқ-овқат хавфсизлиги ва қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ҳамкорликни фаоллаштириш, экологик, соғломлаштириш, зиёрат туризми ва бошқа соҳалар бўйича муносабатларни кенгайтиришга доир аниқ таклифлар илгари сурилди.
ШҲТга аъзо давлатлар делегациялари раҳбарлари ўз маърузаларида Ўзбекистоннинг Ташкилотга самарали раислик қилаётганлигини таъкидладилар ва ҳудудлар ўртасидаги ушбу мулоқот платформаси доирасида муносабатларни янада кенгайтириш бўйича ўз фикрларини билдирдилар.
Тадбир давомида панель сессиялари ҳам ташкил қилинди. Мутахассислар очиқ мулоқотда савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий-гуманитар ва бошқа устувор йўналишларда ҳудудлараро ҳамкорликни кенгайтириш йўлларини муҳокама қилдилар.
Форумнинг иккинчи кунида давра суҳбати тарзида бизнес-форум, шунингдек, бизнес тузилмалари вакиллари ва раҳбарлари ўртасида бир қатор учрашувлар ва музокаралар ўтказилиши кутилмоқда. Ушбу формат ишбилармонларга алоқаларни ўрнатиш ва ҳамкорлик истиқболларини белгилаб олиш имконини беради.

МИВТ: В Ташкенте под председательством Узбекистана начал свою работу Форум глав регионов стран Шанхайской организации сотрудничества
ТАШКЕНТ, 3 августа. /ИА «Дунё»/. Под председательством Узбекистана сегодня в городе Ташкенте начал свою работу Форум глав регионов стран Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ), форум призван стать постоянно действующей диалоговой площадкой для углубления межрегионального взаимодействия по ряду приоритетных направлений.
Повестку форума открыло пленарное заседание, в котором приняли участие руководители министерств и ведомств, главы регионов и руководители делегаций из Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России и Таджикистана.
Узбекскую делегацию возглавил заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Жамшид Ходжаев. В своей речи на форуме он отметил важность дальнейшего развития многопланового стратегического сотрудничества между странами-участницами ШОС и подчеркнул основную цель нынешнего диалога – всестороннее углубление межрегионального взаимодействия в торгово-экономическом, инвестиционном, культурно-гуманитарном и других приоритетных направлениях.
В контексте торгово-экономического сотрудничества отмечалось, что несмотря на продолжающуюся пандемию, товарооборот Узбекистана с государствами-членами ШОС в 2021 году вырос на 24% и превысил 20 миллиардов долларов США. За первое полугодие 2022 года показатели увеличились почти на 30% - до 12 миллиардов долларов. Для сохранения положительной динамики ведется разработка Плана совместных действий по развитию внутрирегиональной торговли в рамках организации на 2023-2025 годы. Документ, подписание которого ожидается на высшем уровне осенью текущего года, вбирает в себя мероприятия по устранению торговых барьеров, унификации технических регламентов, цифровизации таможенных процедур, облегчению взаимного доступа на рынки, что позволит вывести внутрирегиональную торговлю между странами ШОС на абсолютно новый уровень.
Отмечены достигнутые результаты и перспективы развития промышленной кооперации, где также наблюдается положительная динамика. Количество предприятий в Узбекистане с участием капитала стран-участниц ШОС за последние несколько лет выросло в 4 раза превысив отметку в 7,5 тысячи. Объём привлечённых инвестиций из стран организации по итогам 2021 года составил 4,6 миллиарда долларов, что говорит о наличии взаимного интереса к налаживанию совместного делового партнёрства.
Эффективной платформой для реализации новых совместных проектов в рамках организации призвана стать индустриальная зона «Узбекистан – ШОС», которая создаётся в Самарканде. Для полного раскрытия возможностей на территории индустриальной зоны предложено также создать Центр разработки инвестиционных проектов ШОС, главной задачей которого станет мобилизация промышленного, инфраструктурного, сырьевого и человеческого потенциала.
Кроме того, узбекской стороной выдвинуты конкретные предложения, касающиеся активизации кооперации в сфере продовольственной безопасности и сельского хозяйства, расширения партнёрства по направлениям экологического, оздоровительного, а также паломнического туризма и других вопросов.
Главы делегаций стран-участниц ШОС в выступлениях отметили плодотворное председательство Узбекистана в организации и высказали свое видение дальнейшего развития диалога в рамках данной диалоговой платформы между регионами.
Событие продолжилось панельными сессиями, где в открытом диалоге эксперты обсуждали пути расширения межрегионального взаимодействия в торгово-экономическом, инвестиционном, культурно-гуманитарном и других приоритетных направлениях.
На второй день Форума ожидается проведение бизнес-форума в формате «круглого стола», а также серии встреч и переговоров представителей и руководителей бизнес-структур. Такой формат позволит деловым людям обменяться контактами и определить реальные перспективы сотрудничества.